Mercer Lake/ISA Sculling Championships

  • Hosted By Princeton National Rowing Association/Mercer
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, April 19, 2008
1 Mens Varsity 8+
14
    Chaminade High School (A)
V. Marchetta/E. Sieczkowski/J. Genova/K. Textor/M. Sena/A. Koche/B. McLoughlin/M. Morenzi/B. Babwah (Cox)
 
    Fairfield Prep (A)
P. DeMarco/M. Ioli/S. O'Mahoney/C. Oliver/M. Romano/S. Freccia/R. Licalzi/C. O'Connor/D. Pasternak (Cox)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
I. Colploys/M. Weinberg/C. Hartman/M. Felthousen/T. Brousseau/P. Ballantyne/C. Seild/S. Gemmitti/S. Digena (Cox)
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
C. Burke/C. Massey/B. Mandel/J. Burkert/P. Rittenhouse/S. Guilherme/N. Angelo/M. Baldauf/A. Garcia (Cox)
 
    Mainland Regional High School (A)
R. DeFelice/W. Masters/K. Perry/D. Turner/J. Dods/B. Kader/D. Salerno/P. Milligan/B. McGee (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
T. Michaelson/P. Patacio/C. Hochman/F. Petrovich/S. Ryan/S. Channis/M. Sandhu/T. Stolarski/D. Jeffrey (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/I. I/A. A (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Aa/A. Aaa/B. B/B. Bb/B. Bbb/C. C/C. Cc/C. Ccc/A. A (Cox)
 
    Robinson Crew Boosters Club, Inc. (A)
D. Choi/C. Collier/F. Osbourne/K. Browne/R. O'connor/M. Roberson/G. Gibson/A. Dunfee/M. Rogers (Cox)
 
    Salisbury School (A)
C. Schoenly/B. Broda/T. Smith/G. Whitridge/K. Beatty/C. Burgess/C. McGlone/E. Schoenly/A. Rinaldi (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/I. I/A. A (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
K. Wilkes/M. Walsh/M. Tibbets/C. Sutherland/D. Ruff/C. Jordan/M. Gallardo/K. Daly/C. Sanchez (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
T. Smith/B. Salemme/T. Dethlefs/W. Blodgett/E. McDavid/A. Boszhardt/N. Mihalich/D. Antell/T. Mcnulty (Cox)
 
    Yorktown High School (A)
P. O'Malley/J. Vihstadt/W. Lomax/J. Herring/I. Suvak/L. Suvak/E. Carpenter/K. Bacon/E. Oakley (Cox)
 
2 Womens Varsity 8+
14
3 Womens Ltwt 8+
5
4 Mens Varsity 1x
14
5 Womens Varsity 2x
14
6 Mens Varsity 2x
14
7 Womens Varsity 4+
21
8 Mens Varsity 4+
14
9 Womens Varsity 4x
10
10 Mens Varsity 4x
14
11 Womens 2nd Varsity 2x
9
12 Mens 2nd 2x
14
13 Womens 2nd 4+
20
14 Mens 2nd 4+
20
15 Womens Ltwt 4+
14
16 Mens Ltwt 4+
14
17 Womens Novice 4x
14
18 Mens Novice 4x
14
19 Womens Novice 8+
21
20 Mens Novice 8+
21
21 Womens 2nd 4x
14
22 Womens 2nd 8+
14
23 Mens 2nd Varsity 8+
14
    Mainland Regional High School (A)
J. Rutkowski/M. Micchelli/P. Hanlin/B. O'Donnell/M. Mabkhouti/R. Garrett/S. Juckett/C. Dabundo/S. Ojserkis (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. B/C. C/D. D/E. E/F. F/G. G/H. H/I. I/A. A (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
C. Blanz/B. Striano/J. Rilli/R. Connor/R. Castro/D. Wiedman/S. Filippi/M. Feaster/A. Conte (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Aa/A. Aaa/B. B/B. Bb/B. Bbb/C. C/C. Cc/C. Ccc/A. A (Cox)
 
    Robinson Crew Boosters Club, Inc. (A)
M. Strong/P. Hayden/W. Wang/H. Michel/D. Verster/J. Bales/I. Stanchi/A. Kirkland/M. Willis (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
P. Kingston/C. Vermazen/L. Vermazen/J. Hewson/A. Corren/J. Guido/J. Lucas/C. Pantellere/M. Gennodie (Cox)
 
    Salisbury School (A)
B. Arland/A. Mortimer/G. Barnekow/A. Holder/E. Seitz/B. Jubinville/A. Bartell/P. Grogan/C. Mullin (Cox)
 
    Shrewsbury High School Crew (A)
K. K/L. L/M. M/N. N/O. O/P. P/Q. Q/R. R/J. J (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
M. Alex/A. Baranksy/D. Barclay/J. Bloodgood/A. Drago/J. Gallagher/M. Gallardo/K. Ganguly/M. McLean (Cox)
 
    The Hun School (A)
P. O'Boyle/J. Mantell/J. Maziarz/J. McCarthy/S. MacGregor/T. Coffin/A. Crawford/A. Fisher/T. Tomasi (Cox)
 
    The Lawrenceville School (A)
L. Alam/P. Haury/D. Kolbe/N. Cunningham/L. Beemer/H. Lee/A. Tandon/S. Fish/Z. Williamson (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
J. Kerrigan/K. Simpson/P. Rzucidlo/W. Duggan/N. Rzepski/B. Jones/K. Gentle/O. Morsi/C. Remedio (Cox)
 
    Yorktown High School (A)
A. Stump/E. Young/J. Wilson/P. Bacas/C. Brown/S. Cauffman/D. Rozynski/J. McAleer/J. Eisenberg (Cox)
 
    Mainland Regional High School (B)
K. Brady/M. Buzby/R. D'Andrea/T. Daily/J. Feinberg/F. Kisby/J. Snook/T. Thompson/M. Lovitz (Cox)
 
24 Womens Varsity 1x
11
26 Mens Ltwt 8+
6
27 Mens 2nd Novice 8+
5
28 Mens 2nd Varsity 4x
14
29 Womens 2nd Novice 8+
7
30 Mens 3rd Varsity 8+
7
    Chaminade High School (A)
A. Posillico/M. Osorio/A. Fradella/J. Falciano/P. Flynn/R. Lucey/S. Dvorak/P. Kammerer/P. Monahan (Cox)
 
    Kearny High School (A)
J. Gurkas/G. Garcia/D. Flores/A. Konopka/L. Higueras/N. Bush/D. Dean/p. struszczyk/D. Amaral (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
A. Aa/A. Aaa/B. B/B. Bb/B. Bbb/C. C/C. Cc/C. Ccc/A. A (Cox)
 
    Robinson Crew Boosters Club, Inc. (A)
M. Millner/J. Lewis/T. Oukrop/C. Murphy/B. Bassin/B. Corish/E. Lee/J. Burton/M. Goldstein (Cox)
 
    Salisbury School (A)
K. Good/B. Lewis/R. Johnson/D. Biega/R. Yang/R. Bruno/V. Heselton/M. Hintlian/B. Wong (Cox)
 
    Yorktown High School (A)
J. Comeau/D. Thom/H. Ross/F. Williams/N. Schmidt-Rose/N. Cox/A. Heimann/A. Freedman/W. Oakley (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
B. Hawxhurst/B. Kennedy/T. Kowalski/P. Looney/D. Magnusson/K. Mannheimer/R. Massina/M. Napolitano/B. Russell (Cox)
 
31 Womens 3rd Varsity 8+
7
32 Mens 3rd Varsity 4+
7
33 Womens 3rd Varsity 4+
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change