Mercer Lake/ISA Sculling Championships

  • Hosted By Princeton National Rowing Association/Mercer
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, April 19, 2008
1 Mens Varsity 8+
14
2 Womens Varsity 8+
14
3 Womens Ltwt 8+
5
4 Mens Varsity 1x
14
5 Womens Varsity 2x
14
6 Mens Varsity 2x
14
    Conestoga Crew Club (A)
M. Needles/K. Fastuca
 
    Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A)
D. Drewett/S. Goebert
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Benedetto/S. Stewart
 
    Montclair High School (A)
K. Dowd/E. Orloff
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Buckenheimer/A. Campbell
 
    North Jersey Rowing (A)
S. REILLY/J. BRAUN
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
D. McClain/H. Kelley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Amadei/O. Traynor
 
    Shaker Rowing Association/High School (A)
A. Meyer/T. Nesel
 
    South Jersey Rowing Club (A)
S. Dove/T. Herdeg
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
C. Lewis/J. Mullins
 
    Hylton Crew Boosters Club, Inc. (B)
M. Mengel/A. Casebere
 
    Montclair High School (B)
W. Kanegis/M. Silverman
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
C. Bergbauer/A. Jones
 
7 Womens Varsity 4+
21
8 Mens Varsity 4+
14
9 Womens Varsity 4x
10
10 Mens Varsity 4x
14
    Conestoga Crew Club (A)
T. McElwee/J. Savo/D. Porter/G. Klotzbach
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
J. Benway/C. Ehler/I. Fisher/M. Zavery
 
    Haddon Township High School (A)
T. Scattergood/N. DeMaio/G. Cuneo/R. Talarico
 
    Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A)
M. Mengel/A. Casebere/E. Jara/M. Dunning
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Donohue/M. Bohs/M. Rawlings/B. Hanna
 
    Maritime Rowing Club (A)
B. Dann/C. Aronson/S. Freedgood/J. Mastera
 
    New Canaan High School Crew (A)
J. Kahmann/D. Cramer/B. Hoeft/P. Cleveland
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Garrison/A. Timmons/B. Caluori/T. Quinn-Halloway
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
M. Lo/M. Meyer-Bosse/G. Anderson/A. Vogt
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
S. Waxtel/M. Pena/Q. Boyes/C. Yeager
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B)
A. Loy/S. Gemmitti/P. Lyden/T. Brousseau
 
    Hylton Crew Boosters Club, Inc. (B)
C. Fichten/D. Drewett/W. Cho/J. Strang
 
    North Jersey Rowing (B)
C. Carlucci/M. Parker/N. Clark/P. O'Leary
 
    North Jersey Rowing (C)
D. Maka/G. Magliocchetti/G. Pagano/R. Spears
 
11 Womens 2nd Varsity 2x
9
12 Mens 2nd 2x
14
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Chung/J. Digger
 
    Conestoga Crew Club (A)
A. DeLuccia/D. Bailey
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
E. ONeill/D. Gould
 
    Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A)
K. Schall/C. Brengelman
 
    Malvern Preparatory School (A)
D. Matasic/B. Doughty
 
    Montclair High School (A)
J. Franqui/G. Cochran
 
    New Canaan High School Crew (A)
W. Dannemann/C. Kelly
 
    North Jersey Rowing (A)
J. Fernandez/L. Romo
 
    Northeast Catholic High School (A)
P. Robinson/G. Bergen
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
H. King/N. Ippolito
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Traynor/R. Shimizu
 
    Malvern Preparatory School (B)
S. Lawler/C. Higgins
 
    New Canaan High School Crew (B)
C. Karnedy/C. Schram
 
    North Jersey Rowing (B)
V. Menechino/J. Collins
 
13 Womens 2nd 4+
20
14 Mens 2nd 4+
20
    Baltimore Rowing Club (A)
J. Freeman/J. Fraizer/C. Moscardi/D. Chestnut/A. Boeke (Cox)
 
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Small/C. Udochi/C. Thorpe/A. Brown/a. Tadayon (Cox)
 
    Blair Academy Crew (A)
S. Wood/W. Roper/C. Stocker/M. Mayes/K. Shin (Cox)
 
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
J. Pietronico/C. Faherty/J. Checton/R. Dale/C. LiPuma (Cox)
 
    Kearny High School (A)
W. Lyman/M. Kuzmicki/B. Tavarez/T. Gaspar/S. Carvalho (Cox)
 
    Montclair High School (A)
N. Patel/E. Goldwasser/W. Oliner/D. Bronstein/A. Greenberger (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (A)
C. Jobes/A. Minchew/R. Morrison/K. Sullivan/A. Nadarajah (Cox)
 
    Nutley High School Crew (A)
R. Bartlow/D. Ozyjowski/M. Cortese/C. Rimchala/P. Garcia (Cox)
 
    Peddie School (A)
C. Antaya/W. Nebel/A. Wojtech/A. Midha/A. Abarca (Cox)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
T. Dove/H. Brasteter/N. Hoell/E. Nabrzeski/C. Carr (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
J. Gallagher/D. Magnusson/C. Sutherland/K. Mannheimer/M. McLean (Cox)
 
    The Hun School (A)
C. Bowman/A. Kerr/R. Perrine/P. Weinand/E. Brown (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
P. Rzucidlo/N. Rzepski/C. Rivers/W. Duggan/K. Snyder (Cox)
 
    Yorktown High School (A)
A. Stump/E. Young/J. Wilson/P. Bacas/J. Eisenberg (Cox)
 
    Blair Academy Crew (B)
G. McConnell/H. Jordan/D. North/T. Welch/L. Cirillo (Cox)
 
    Mountain Lakes Rowing Club (B)
J. Boss/R. Turdiu/J. Dawson/K. Shepard/C. Laurenzi (Cox)
 
    Rumson-Fair Haven High School (B)
T. Wilt/D. Wilt/C. Seslar/T. Higginson/S. Frank (Cox)
 
    Yorktown High School (B)
C. Brown/S. Cauffman/D. Rozynski/J. McAleer/E. Oakley (Cox)
 
    North Jersey Rowing (C)
M. Titus/D. Dimino/M. Falcon/J. Hoogerheyde/N. Florio (Cox)
 
    North Jersey Rowing (D)
C. Oster/J. Hunt/M. O'Leary/R. Vassallo/B. Tan (Cox)
 
15 Womens Ltwt 4+
14
16 Mens Ltwt 4+
14
17 Womens Novice 4x
14
18 Mens Novice 4x
14
    Conestoga Crew Club (A)
D. McNabb/M. Noone/M. Ikeler/T. Hersh
 
    Malvern Preparatory School (A)
P. Donohue/A. Somers/A. Bury/K. Quinn
 
    Montclair High School (A)
A. Parlapiano/K. Harrison/I. Langehough/J. Wholley
 
    Northeast Catholic High School (A)
T. O'Neil/W. Harris/M. Menkevich/B. Duffy
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
A. A/B. B/C. C/D. D
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
N. Timmons/C. Sainato/S. Wilk/R. Lansing
 
    South Jersey Rowing Club (A)
A. Christou/M. Brodkin/Z. Kovach/N. Owens
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
D. Fetner/A. Spetsieris/D. Cunningham/V. Horna
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
C. Morrissey/O. Dylan/L. Keating/J. Hershey
 
    Conestoga Crew Club (B)
M. Frey/C. Connell/J. Wright/J. Hoban
 
    Malvern Preparatory School (B)
D. Schwarz/J. Buckley/A. Moore/C. Fuller
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B)
G. Caputo/M. McAvey/M. Bushnell/J. Bigos
 
    North Jersey Rowing (D)
T. Casazza/B. Kelly/G. Rushton/D. Romo
 
    North Jersey Rowing (E)
P. Graham/C. Leem/T. DiChiaro/M. Falcon
 
19 Womens Novice 8+
21
20 Mens Novice 8+
21
21 Womens 2nd 4x
14
22 Womens 2nd 8+
14
23 Mens 2nd Varsity 8+
14
24 Womens Varsity 1x
11
26 Mens Ltwt 8+
6
27 Mens 2nd Novice 8+
5
28 Mens 2nd Varsity 4x
14
    Conestoga Crew Club (A)
M. Needles/D. Luchmee/A. DeLuccia/D. Bailey
 
    Malvern Preparatory School (A)
P. Donohue/A. Somers/A. Bury/K. Quinn
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Benedetto/S. Stewart/R. Scott/C. Higgins
 
    New Canaan High School Crew (A)
D. Berman/M. Kucharczyk/T. Ferreira/J. Krupp
 
    New York Rowing Association (A)
S. Channis/P. Patacio/T. Michaelson/C. Kennedy
 
    North Jersey Rowing (A)
S. REILLY/L. Romo/J. Fernandez/J. BRAUN
 
    St. Luke's School (A)
C. Stirland/T. Mink/J. Carbonell/A. Veidenheimer
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A)
T. Magrath/C. Buesser/C. Bissetta/J. Sluis
 
    Westfield High School dba Westfield Competitive Rowing, Inc. (A)
C. Jennings/A. Workman/R. Gradel/T. Gabriel
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
A. Chau/K. Simpson/K. Cortes/E. McGinley
 
    New Canaan High School Crew (B)
M. Jackson/N. Jackson/J. Rotner/C. Campbell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
K. Benz/R. Shimizu/G. Traynor/B. Clark
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (B)
S. Mayr/M. Babunovic/J. Eager/A. Szigety
 
    Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (C)
W. Shadbolt/R. Lewis/R. Tedeschi/N. Stanek
 
29 Womens 2nd Novice 8+
7
30 Mens 3rd Varsity 8+
7
31 Womens 3rd Varsity 8+
7
32 Mens 3rd Varsity 4+
7
    Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A)
A. Stender/R. Lindston/M. Whelan/T. Murphy/J. Parkhill (Cox)
 
    Haddon Township High School (A)
M. Glace/B. Harte/J. Grussenmeyer/T. Hodges/C. McGrath (Cox)
 
    North Jersey Rowing (A)
C. DeNicola/C. Kozlowski/C. Wiswesser/W. Martin/S. Enders (Cox)
 
    Peddie School (A)
J. Hornyak/K. Miller/A. Lahr/R. Wenzel/L. Rex (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (A)
D. Granger/M. Marconi/C. Remedio/S. Evan s/K. Cortes (Cox)
 
    North Jersey Rowing (B)
J. Cahayla-Wynne/T. Duran/T. Phillips/T. Monaghan/A. Gonzalez (Cox)
 
    Wilmington Youth Rowing Association (B)
D. Connon/A. Brant/K. Cattie/P. McClosky/E. Conde (Cox)
 
33 Womens 3rd Varsity 4+
7
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change