USRowing Youth Virtual National Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2020 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 12, 2020
1 Mens Youth 1x
16
2 Womens Youth 1x
18
3 Mens Youth Ltwt 1x
13
4 Womens Youth Ltwt 1x
16
5 Mens U17 1x
20
6 Womens U17 1x
21
7 Mens U15 1x
11
8 Womens U15 1x
12
9 Mens Youth 2-/2x
21
10 Womens Youth 2-/2x
21
11 Mens Youth Ltwt 2x
15
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
J. Simon/T. Ahmed
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
C. Merando/C. Martin
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
F. Kassell/O. Harrison/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
T. Pelt/E. Weishaar/
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
B. Connor/E. McCarty/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
Y. Verma/J. Kim
 
    Malvern Preparatory School (A)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
N. Nadal/R. Miranda
 
    OKC Riversport (A)
T. Pazoureck/B. Pazoureck
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
Z. Gavin/Z. Harper-Smith
 
    Riverside Boat Club (A)
F. Diaz/T. Green/
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
S. Bebak/B. McCoy
 
    Saline High Crew Club (A)
Z. Dingman/B. Drobnick
 
    Sarasota Crew (A)
J. Wang/E. Halbreich
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
N. Ramaraju/K. Wagher
 
12 Womens Youth Ltwt 2x
13
13 Mens U17 2-/2x
18
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
T. Hupart/R. Grin
 
    Berkeley High School Crew (A)
M. Clemens/K. Doran
 
    Deerfield Academy Crew (A)
J. Patton/O. Patton
 
    Evans Rowing Club (A)
D. Santamaria/S. Merriam
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
R. Croteau/C. Strong/
 
    Iona Preparatory School (A)
M. Domeneghetti/A. Ionescu/
 
    Lake Leelanau Rowing Club (A)
P. Cabbage/E. Crosby
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
J. Thieme/B. Boehme
 
    Mile High Rowing Club (A)
M. Xu/J. Mandes/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Mills/K. Dhayal
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
T. Martin/J. Siciliano
 
    Row New Jersey (A)
T. McKay/T. Ehrenberg
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
M. Wainwright/D. Godfrey
 
    Sarasota Crew (A)
W. Ghamra/B. Perdew
 
    Space Coast Crew (A)
J. Draper/L. Hendricks
 
    Westerville Rowing Club (A)
T. Hite/J. Souder
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
J. Morley/C. Curcija
 
    Los Gatos Rowing Club (B)
N. Shankar/Z. Mordecai
 
14 Womens U17 2-/2x
19
    Chicago Rowing Foundation (A)
M. Lach/N. Rau
 
    Colorado Jr. Crew (A)
A. Mercer/L. Gabbard/
 
    Crew Boosters of Winter Park (A)
S. Mallen/A. Blalock
 
    Great Bay Rowing (A)
J. Johnson/S. Smith/
 
    Great Miami Rowing Center (A)
E. Schlaeger/J. REDER
 
    Hollywood Rowing Club (A)
J. Keith/A. Alsogaray
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
A. Brown/D. Grant
 
    Moorestown High School/ Rowing Club (A)
K. Rosser/J. Moller
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Catanese/H. Bates/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
N. Bailey/E. Rowley
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
H. McGuire/E. Schulz
 
    Port Rowing (A)
R. Katz/F. Fraim/
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Dargon/J. Cook/
 
    Row New Jersey (A)
G. Tabacco/A. Nusbaum
 
    RowLA (A)
C. Campos/L. Marcus
 
    Sarasota Crew (A)
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
L. Williams/E. Leary/
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Menefee/S. Cunningham
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
K. George/G. Padula
 
15 Mens Freshman 2-/2x
11
    Archbishop Carroll High School (A)
 
    Asheville Youth Rowing Association (A)
J. Lilly/W. Love
 
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
O. Ehrhardt/W. Bishop
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
B. Pinkham/J. Hale/
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
C. Boldt/V. Mann/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
N. Gonzalez/T. Griffin
 
    Marin Rowing Association (A)
J. KHURIN/B. Spears
 
    Row New Jersey (A)
J. Craig/E. Levy
 
    Sarasota Crew (A)
 
    TriStar Rowing (A)
 
    West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School (A)
L. Baird/A. Seiger
 
16 Womens Freshman 2-/2x
14
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Shackelford/C. Cochran/
 
    Beaver Creek Sculling (A)
G. Slaats/L. Pelton
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
A. Applebaum Licht/M. Ramos
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
A. Barbato/M. Smith/
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
S. Mody/H. McHatton
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
L. Mantilla/K. Leon
 
    Radnor Girls Crew Club (A)
C. Ernst/A. Lee
 
    Redwood Scullers/PACJC (A)
L. Henn/A. Dommer
 
    Sarasota Crew (A)
 
    South Eugene Rowing Club (A)
J. Darmadi/A. Knight-Sheen
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
J. Nguyen/C. Topper/
 
    Texas Rowing Center (A)
R. Spicer/L. Dulin
 
    The Hockaday School (A)
S. Clavenna/I. Bhasin
 
    Greater Lawrence Rowing (B)
C. Dankens/S. Strong/
 
17 Mens U15 2-/2x
5
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
G. Giakouminakis/N. KROKHMAL
 
    Sarasota Crew (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
M. Milu/A. Geiser
 
    Treasure Coast Rowing Club, Inc. (A)
J. Ragland/P. Harse
 
18 Womens U15 2-/2x
9
19 Mens Youth 4+/4x/4-: Weight Adjusted
21
20 Womens Youth 4+/4x/4-: Weight Adjusted
20
21 Mens Youth Ltwt 4+
9
22 Womens Youth Ltwt 4+
7
23 Mens U17 4+/4x
7
24 Womens U17 4+/4x
7
25 Mens Freshman 4+/4x
6
    Charlotte Youth Rowing (A)
W. Stewart/W. Thompson/C. Cochran/E. Strubbe
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
G. Wieners/C. Peterson/J. Coolman/Z. Castel
 
    Marin Rowing Association (A)
O. Anawalt/T. Jorgensen/C. Landa/A. Chung
 
    Marin Rowing Association (A)
E. Achtner/A. Culo/G. Greenberg/C. Brown
 
    Sarasota Crew (A)
 
    TriStar Rowing (A)
 
26 Womens Freshman 4+/4x
8
    Camp Randall Rowing Club, Inc (A)
L. Gundersen/K. Bowen/C. Dailey/C. Cole
 
    Greenwich Crew (A)
S. Hopson/S. Asa/N. Rosell/C. Wilkinson
 
    Lake Casitas Rowing Association (A)
V. Morris/R. Lacques/A. Baker/K. Mitsuoka
 
    Long Beach Junior Crew (A)
L. Morse/H. Bergstrom/T. Donato/A. Steege
 
    Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A)
N. Wrubel/M. Gatto/N. Fernandez/P. Alanis/
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
S. Jaffe/V. Bigga/Y. Qiu/M. Crane
 
    Sarasota Crew (A)
 
    Lake Casitas Rowing Association (B)
E. Malone/W. Buck/K. Trevisan/S. Reed
 
27 Mens U15 4+/4x
2
28 Womens U15 4+/4x
1
29 Mens Youth 8+
7
    Chicago Rowing Foundation (A)
N. Taylor/L. White/A. Wilkinson/D. Rose/J. Taylor/A. Black/E. Dooley/J. Oliveira/
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
R. Wilkinson/B. Polese/W. Hoyt/E. Clarke/S. Griffin/M. Bradley/S. MacDonald/M. CREIGHTON
 
    Greenwich Crew (A)
M. Feenstra/J. O'Brien/Q. Cohen/G. Gilfond/E. Genden, Jr./D. Cavanaugh/M. Phillips/T. Boone
 
    Sarasota Crew (A)
L. Brown/A. DeGrado/J. Ghuman/A. Carpenter/O. Corr/M. Leon/M. Bayer/T. Riesenberger
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
D. Rosich/H. Voeller/B. Weber/W. Densmore/E. Megal/C. Rumpf/T. Hadcock/B. Colella
 
    Greenwich Crew (B)
C. Ellis/S. Terry/A. Cavanaugh/M. Lorenz/W. Wright/W. Goggins/J. Roath/J. Millspaugh
 
    Sarasota Crew (B)
A. Benjamin/V. Pascasio/S. Kluner/S. Mukherjee/L. Pfahler/W. Lahners/D. Fagiani/T. Horler
 
30 Womens Youth 8+
6
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
A. Grogan/B. Kristoferson/J. Dewey/D. Millerman/J. Gold/D. Dewey/M. French/G. Glynn/
 
    Greenwich Crew (A)
S. Hyde/O. Schnur/C. Schmitz/P. Wise/I. Ritchie/J. Hooper/W. Wise/E. Andersen
 
    Sarasota Crew (A)
A. Szabo/J. Braz/A. O'Grady/M. Moore/C. Haskell/M. Adams-Grimaldi/C. Plass/E. Harris
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. King/L. Sutter/A. Hall/K. Roland/C. Banks/K. Batson/J. Leahy/A. Straight
 
    The Milwaukee Rowing Club (A)
J. Hanacik/I. Lofgren/M. Kent/S. Wacholz/G. Engel/N. Byrne/K. Zalewski/Z. Tiffin
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
A. Lefebvre/M. Kleiner/T. Laska/S. Danchak/O. Magazino/A. mozingo/L. Girling/V. Stuart
 
31 Mens Youth 8+: Weight Adjusted
4
32 Womens Youth 8+: Weight Adjusted
9
33 Mens Youth Ltwt 8+
3
34 Womens Youth Ltwt 8+
4
35 Mens U17 8+
3
36 Womens U17 8+
7
37 Mens U15 8+
0
38 Womens U15 8+
2
39 Mixed Youth Inclusive 2-/2x
0
40a Mens Youth PR3 1x
1
40b Womens Youth PR3 1x
1
41 Mens/Womens Youth PR3 (D) 1x
1
2020 U.S. Virtual National Championships presented by Rowers Choice
42 US Virtual National Championships presented by Rowers Choice M Y 4+/4x
3
    Capital Crew (A)
 
    Monmouth Junior Rowing Club (A)
 
    Sarasota Crew (A)
 
43 US Virtual National Championships presented by Rowers Choice W Y 4+/4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change