USRowing Youth Virtual National Championships

  • Jun 12, 2020
  • virtual
  • Anywhere USA
  • Princeton, NJ (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2020 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 12, 2020
1 Mens Youth 1x
16
2 Womens Youth 1x
18
3 Mens Youth Ltwt 1x
13
4 Womens Youth Ltwt 1x
16
    Advanced Community Rowing Association INC.
A. Svensson
 
    Channel Islands Rowing Club
L. Peters/
 
    Dallas Rowing Club
A. Nimmagadda
 
    Delta Sculling Center
A. McDaniel/
 
    GMS Rowing Center
M. Mihok/
 
    Great Miami Rowing Center
A. Hodge
 
    Great Miami Rowing Center
L. Langmeyer
 
    Greater Lawrence Rowing
V. Moda/
 
    Gwynedd Mercy Academy High School
K. Morgan/
 
    Hollywood Rowing Club
H. Salce
 
    Holy Names Academy
B. Hopper/
 
    Jordan Lake Rowing Club
S. Marold
 
    OKC Riversport
R. LACY
 
    South Eugene Rowing Club
H. Carl
 
    St. Mary Academy- Bay View
L. Sarnowski/
 
    Whitemarsh Boat Club
A. Sack
 
5 Mens U17 1x
20
6 Womens U17 1x
21
7 Mens U15 1x
11
8 Womens U15 1x
12
9 Mens Youth 2-/2x
21
10 Womens Youth 2-/2x
21
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
T. Newton/K. Landefeld
 
    Burton Beach Rowing Club (A)
R. Bellscheidt/K. Kelly
 
    Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A)
V. Saravanan/E. Veneable
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
S. Ortega/A. Park/
 
    Great Miami Rowing Center (A)
A. Ericksen/C. Norton
 
    Greenwich Crew (A)
A. Zavattaro/A. Brause
 
    Indianapolis Rowing Center (A)
A. Thorpe/B. Dalberg/
 
    Long Beach Junior Crew (A)
E. Vogt/M. Monson
 
    Marin Rowing Association (A)
B. Morgan/J. Camahort/
 
    Mile High Rowing Club (A)
M. Evans/T. Kellish/
 
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. High/A. Welton
 
    OKC Riversport (A)
A. Mathena/L. Mikes
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
E. Jaudon/C. Burtner
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Martin/A. Dargon/
 
    Row New Jersey (A)
J. Bartie/E. Kilroy
 
    Saline High Crew Club (A)
K. Burtell/B. Mifsud
 
    San Diego Rowing Club (A)
J. Cox/A. Chapman
 
    The Shipley School (A)
E. Strawbridge/J. Lissack
 
    TriStar Rowing (A)
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
B. Morley/E. Weber
 
    Greenwich Crew (B)
H. Feldmeth/M. Blanchard
 
11 Mens Youth Ltwt 2x
15
    Advanced Community Rowing Association INC. (A)
J. Simon/T. Ahmed
 
    Atlanta Junior Rowing Association (A)
C. Merando/C. Martin
 
    Germantown Friends School Rowing (A)
F. Kassell/O. Harrison/
 
    Greater Lawrence Rowing (A)
T. Pelt/E. Weishaar/
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
B. Connor/E. McCarty/
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
Y. Verma/J. Kim
 
    Malvern Preparatory School (A)
 
    Miami Rowing and Watersports Center, Inc. (A)
N. Nadal/R. Miranda
 
    OKC Riversport (A)
T. Pazoureck/B. Pazoureck
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (A)
Z. Gavin/Z. Harper-Smith
 
    Riverside Boat Club (A)
F. Diaz/T. Green/
 
    Rowing Club of the Woodlands (A)
S. Bebak/B. McCoy
 
    Saline High Crew Club (A)
Z. Dingman/B. Drobnick
 
    Sarasota Crew (A)
J. Wang/E. Halbreich
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
N. Ramaraju/K. Wagher
 
12 Womens Youth Ltwt 2x
13
13 Mens U17 2-/2x
18
14 Womens U17 2-/2x
19
15 Mens Freshman 2-/2x
11
16 Womens Freshman 2-/2x
14
17 Mens U15 2-/2x
5
18 Womens U15 2-/2x
9
19 Mens Youth 4+/4x/4-: Weight Adjusted
21
20 Womens Youth 4+/4x/4-: Weight Adjusted
20
    Berkeley High School Crew (A)
S. Harris/C. Raedeker/R. Pierce/Z. Mitchell
 
    Charlotte Youth Rowing (A)
B. Kolander/K. Dunlevy/E. Kreshon/M. Holland
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
A. Whipple/T. Pinalto/R. Abrams/S. Schuberth
 
    Connecticut Boat Club (A)
J. Wingard/B. Galloway/L. Schlegel/H. Jacobson
 
    Crew Boosters of Winter Park (A)
C. Dinkel/V. Saldarriaga/S. Coutant/P. Perrott
 
    Everett Rowing Association (A)
I. Ulloa/A. Erickson/L. Nault/Z. Whicker/
 
    GMS Rowing Center (A)
C. Poremba/S. Rapaglia/K. Rapaglia/L. Blyn/
 
    Greenwich Crew (A)
O. Sheridan/L. Jhamb/I. Wilson/M. Kassaris
 
    Mile High Rowing Club (A)
A. Manning/T. Tankersley/S. Hunter/G. Wyatt/
 
    OKC Riversport (A)
L. Edil/B. Hill/K. Passino/A. Woolery
 
    Radnor Girls Crew Club (A)
M. Johnson/A. Van Dusen/C. Sakowski/M. Davis
 
    Rose City Rowing Club (A)
K. Hill/E. O'Neill/A. Jeffery/L. Olmsted
 
    Row New Jersey (A)
K. Kim/N. Collins/A. Hermey/N. Sturman
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Doyle/K. Bazarko/T. Innes/e. lewis
 
    St. Mary Academy- Bay View (A)
E. Dezotell/V. Miller-Tuchon/M. Joncas/P. Dolan/
 
    Texas Rowing Center (A)
S. Frey/K. Hieber/E. Jones/C. Poustovoi
 
    The Shipley School (A)
C. Funari Muse/K. Lissack/A. Frisch/J. Winter
 
    Whitemarsh Boat Club (A)
R. Civan/B. U'Selis/M. Segarnick/A. Ehrlacher
 
    Y Quad Cities Rowing (A)
D. Evans/E. Mask/E. Tessen/E. Saunders
 
    St. Mary Academy- Bay View (B)
C. Barr/E. Gladziszewski/S. Levesque/I. Cruz/
 
21 Mens Youth Ltwt 4+
9
22 Womens Youth Ltwt 4+
7
23 Mens U17 4+/4x
7
24 Womens U17 4+/4x
7
25 Mens Freshman 4+/4x
6
26 Womens Freshman 4+/4x
8
27 Mens U15 4+/4x
2
28 Womens U15 4+/4x
1
29 Mens Youth 8+
7
30 Womens Youth 8+
6
31 Mens Youth 8+: Weight Adjusted
4
32 Womens Youth 8+: Weight Adjusted
9
33 Mens Youth Ltwt 8+
3
34 Womens Youth Ltwt 8+
4
35 Mens U17 8+
3
36 Womens U17 8+
7
37 Mens U15 8+
0
38 Womens U15 8+
2
39 Mixed Youth Inclusive 2-/2x
0
40a Mens Youth PR3 1x
1
40b Womens Youth PR3 1x
1
41 Mens/Womens Youth PR3 (D) 1x
1
2020 U.S. Virtual National Championships presented by Rowers Choice
42 US Virtual National Championships presented by Rowers Choice M Y 4+/4x
3
43 US Virtual National Championships presented by Rowers Choice W Y 4+/4x
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change