USRowing Club National Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 19, 2008
1 Mens Intermediate 8+
17
2 Womens Intermediate 4x
10
3 Womens Junior B 1x
27
    Boston Sculling (A)
K. Mallett
 
    Community Rowing, Inc. (A)
r. taylor - burns
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Lees
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
E. Hughes
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
R. Boudreau
 
    Greenwich Crew (A)
A. Frey
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
R. Henriquez
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
S. Heywood
 
    Pakistan Rowing Federation (A)
A. Faruqui
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Sammamish Rowing Association (A)
N. Martinez
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Greenberg
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Andrews
 
    Steel City Rowing Club (A)
P. Smith
 
    Topeka Rowing Association (A)
B. Atkinson
 
    Boston Sculling (B)
E. McBride
 
    Community Rowing, Inc. (B)
k. ernst
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
C. Hale
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (B)
J. Burns
 
    Sammamish Rowing Association (B)
G. Bull
 
    South Jersey Rowing Club (B)
A. Koontz
 
    Steel City Rowing Club (B)
D. Kurkjian
 
    Topeka Rowing Association (B)
S. Henault
 
    Boston Sculling (C)
J. Zieff
 
    Community Rowing, Inc. (C)
e. tadiri
 
    Steel City Rowing Club (C)
S. Duncan
 
    Steel City Rowing Club (D)
A. Lusky
 
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
6
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. bokermann/n. carman/M. Orzolek/T. Burchill
 
    Malta Boat Club (A)
J. Brown/J. Leonard/D. Mulhern/A. Madden
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Garrison/D. McClain/T. Quinn-Holloway/H. Kelley
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/T. Park/M. Garber/A. Chin
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Gatti/D. Ansel/B. O'Laughlin/M. Sciblo
 
5 Mens Junior A 4x
26
    Boston University Men's Crew (A)
C. Massey/A. Newell/K. Zadeh/J. Bently
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Casper/G. DiSalvatore/R. Chiu/M. Wisniewski
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Stewart/P. Wisniowski/D. McDonald/M. Bonavitacola
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
I. Fisher/M. Torrisi/T. Brousseau/M. Zavery
 
    Greenwich Crew (A)
Z. Wright/N. Hoffmann/N. Stewart/A. Hagan
 
    Malta Boat Club (A)
D. Matasic/B. Doughty/S. Lawler/C. Higgins
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Donohue/M. Rawlings/M. Benedetto/S. Stewart
 
    Maritime Rowing Club (A)
B. Hoeft/C. Aronson/W. Dannemann/J. Mastera
 
    Mexican Rowing Federation (A)
K. Santaella/A. Barrera/J. Cuevas/P. Romero
 
    Mobjack Rowing Association (A)
A. Farr/R. Rainville/J. Heimburger/B. Freudenberg
 
    Navesink River Rowing (A)
I. Bamberger/E. Sweeny/P. Sabella/M. Kenny-Little
 
    New York Rowing Association (A)
t. michaelson/c. kennedy/s. ryan/b. rhyins
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
M. Shenk/R. Hemelt/S. McEvoy/A. Douglas
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
L. Thoms/W. Horvat/S. Tinsman/D. Varilek
 
    RowPittsburgh (A)
A. Kleijn/T. Shield/J. Allen/J. Murcek
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Garrison/D. McClain/T. Quinn-Holloway/H. Kelley
 
    Steel City Rowing Club (A)
B. Charley/P. Joyce/K. Palagi/S. Helfrich
 
    Thames River Sculls (A)
D. Forget/S. Ginter/S. Yanoff/A. Bi
 
    Boston University Men's Crew (B)
D. Jeffreys/L. Futteman/J. Lenzowski/W. Purman
 
    Crescent Boat Club (B)
M. Bryan/G. Bergen/X. Alexander/J. Baeringer
 
    Fairmount Rowing Association (B)
M. Gulkis/D. Digney/Z. Siegel/P. Rapuano
 
    Greenwich Crew (B)
G. Oudheusden/J. Cofer/S. Hagan/M. Hegarty
 
    Navesink River Rowing (B)
A. Vivian/M. Blascovich/K. Tighe/G. Driscoll
 
    Boston University Men's Crew (C)
J. Mallen/J. Tse/J. Southgate/K. Connors
 
6 Womens Junior A 8+
26
7 Mens Senior 1x
16
8 Womens Senior 2-
16
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
10
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
24
    Baltimore Rowing Club (A)
C. Bevacqua/E. Kloss
 
    Clemson Development Camp (A)
B. Robinson/A. Colberg
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. conway/F. Tuite
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
T. Laney/E. Bardi
 
    New York Athletic Club (A)
K. Grant/C. Wakeham
 
    New York Rowing Association (A)
l. townsend/B. Chanis
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
H. Woznack/D. Cenit
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Sneff/S. Sydlik
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
C. DePompeo/H. Brooks
 
    Steel City Rowing Club (A)
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
A. Zink/L. Donaldson
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
 
    University of Wisconsin (A)
 
    USR Development Camp- Boston (A)
M. Surrena/S. Gray
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
L. Euiler/A. Nash
 
    South Jersey Rowing Club (B)
S. Steffier/A. Close
 
    Steel City Rowing Club (B)
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
 
    University of Wisconsin (B)
 
    Winnipesaukee Rowing Club (B)
K. Cranmer/K. Patrick
 
    Steel City Rowing Club (C)
 
    University of Wisconsin (C)
 
    University of Wisconsin (D)
 
11 Mens Junior A 4+
43
12 Womens Junior A 2x
42
    Bachelors Barge Club (A)
 
    Boston Sculling (A)
D. French/A. Cohen
 
    Community Rowing, Inc. (A)
C. Enright/H. Tittman
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Lees/J. Lees
 
    Detroit Boat Club (A)
M. Largay/K. Ourlian
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
A. Knight/L. Boudreau
 
    GMS Rowing Center (A)
A. Kobayashi/C. Watrous
 
    Greenwich Crew (A)
P. SUQUILANDA/P. Lees
 
    Mexican Rowing Federation (A)
Z. Carpio/M. Sánchez
 
    Mobjack Rowing Association (A)
M. Martin/C. Robertson
 
    Navesink River Rowing (A)
D. Blount/K. Brundage
 
    New York Rowing Association (A)
c. crowley/k. branciforte
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
C. Erhart/J. Wukawitz
 
    Pakistan Rowing Federation (A)
K. Ikram/A. Faruqui
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
L. Guth/A. Montgomery
 
    RowPittsburgh (A)
M. Duursma/S. Kuntz
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
G. Beck/G. Cutler
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. McNeill/A. Puff
 
    Swan Creek Rowing Club (A)
T. Gordon/J. Roloff
 
    Thames River Sculls (A)
B. Hendricks/J. Harriman
 
    USR Junior Women's Development Camp (A)
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
E. Billin/K. Patrick
 
    Boston Sculling (B)
R. Neschke/S. Hollingsworth
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Randall/E. Hamilton
 
    Crescent Boat Club (B)
E. Bratton/J. Shillington
 
    Detroit Boat Club (B)
S. Sills/M. McCarroll
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B)
R. Boudreau/J. McKay
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (B)
A. Cours/S. Sutton-Liswith
 
    Quad Cities Rowing Association (B)
M. Khoury/K. Bracke
 
    Sagamore Rowing Association (B)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
A. Sohn/A. Arsenault
 
    Steel City Rowing Club (B)
C. Schueler/E. Cope
 
    USR Junior Women's Development Camp (B)
 
    Boston Sculling (C)
E. Lenczowski/J. Zieff
 
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Glandorf/L. McClellan
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (C)
Z. Zavery/L. Neely
 
    USR Junior Women's Development Camp (C)
 
    Boston Sculling (D)
E. McBride/L. Ireland
 
13 Mens Senior 4+
8
14 Womens Senior 2x
8
15 Mens Intermediate 2x
21
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Swiatowicz/J. Haines
 
    Crescent Boat Club (A)
C. Roberts/B. Ortiz
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Kapteyn/J. Morrison
 
    Malta Boat Club (A)
J. Carter/S. Sullivan
 
    Maritime Rowing Club (A)
D. Kenefick/W. Kelly
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. English/E. Schultze
 
    Navesink River Rowing (A)
Y. Chen/M. Kenny-Little
 
    New York Athletic Club (A)
 
    New York Rowing Association (A)
L. Khizanishvili/K. Kandelaki
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
W. Griffith/C. Biddle
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
B. DiCrescenzo/A. Watson
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith/T. Charley
 
    Unaffiliated (USA) (A)
G. Oxnam/G. Terry
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Barker/D. Ansel
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Caldwell/M. Ross
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
D. Douglas/C. Troxel
 
    Potomac Boat Club (B)
 
    Steel City Rowing Club (B)
T. Park/S. Heisey
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
D. Abruzzese/P. Hamilton
 
    Steel City Rowing Club (C)
B. Charley/K. Palagi
 
16 Womens Intermediate 4+
24
17 Mens Senior Ltwt 2x
4
18 Womens Senior Ltwt 4+
8
19 Mens Junior B 2x
34
20 Womens Junior B 4+
17
21 Mens Intermediate 2-
20
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Lipiros/S. Waters
 
    Leander Boat Club (A)
E. Lange/M. Jakubiec
 
    New York Rowing Association (A)
c. reich/d. rubin
 
    Oregon State University Crew (A)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
T. Masterson/J. Masterson
 
    Riverside Boat Club (A)
A. Baker-Lubin/J. Doherty
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Bienkoski/S. Heisey
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
 
    University of Wisconsin - Men (A)
 
    West Side Rowing Club Development Camp (A)
J. Yeksigian/J. Ludders
 
    Leander Boat Club (B)
J. Clarke/N. Tiech
 
    Radnor High School Crew Club (B)
M. Katin/C. Daniel
 
    University of Wisconsin - Men (B)
 
    University of Wisconsin - Men (C)
 
    Vesper Boat Club (C)
 
    University of Wisconsin - Men (D)
 
    Vesper Boat Club (D)
 
    University of Wisconsin - Men (E)
 
    University of Wisconsin - Men (F)
 
22 Womens Intermediate 1x
20
23 Mens Senior Ltwt 2-
1
24 Womens Senior Ltwt 1x
12
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
13
    Bachelors Barge Club (A)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
j. taibi/s. whitcher/n. connolly/h. yudleman
 
    Crescent Boat Club (A)
M. White/L. Fisher/K. Bennett/A. Lorei
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Hoeft/P. Kelley/D. Lockwood/M. Nilan
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Misner/C. Sullivan/N. Martinez/R. Marquez
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
K. Verzella/J. Stoner/J. Andrews/K. Creran
 
    Steel City Rowing Club (A)
D. Kurkjian/P. Smith/A. Lusky/S. Duncan
 
    USR Junior Women's Development Camp (A)
 
    South Jersey Rowing Club (B)
A. Koontz/E. Van Fossen/E. Gartland/M. Mahoney
 
    USR Junior Women's Development Camp (B)
 
    USR Junior Women's Development Camp (C)
 
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
25
    Bachelors Barge Club (A)
D. Porter
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
J. Flacke
 
    Detroit Boat Club (A)
G. Sleator
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Reino
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. bokermann
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Kapteyn
 
    Malta Boat Club (A)
A. Madden
 
    Navesink River Rowing (A)
B. Frake
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
A. Douglas
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Carroll
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Park
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Taborn
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Gatti
 
    Virginia Boat Club (A)
L. Nudd
 
    GMS Rowing Center (B)
M. Orzolek
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
n. carman
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
R. Terrette
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (B)
R. Brown
 
    Steel City Rowing Club (B)
M. Garber
 
    GMS Rowing Center (C)
D. Smith
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
W. Bringgold
 
    Steel City Rowing Club (C)
A. Chin
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (D)
R. Williams
 
    San Diego Rowing Club (D)
A. Gisbert
 
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
10
    Clemson Development Camp (A)
A. Colberg/B. Robinson
 
    Community Rowing, Inc. (A)
A. Taggart/N. Sirianni
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Steel City Rowing Club (A)
N. Weir/J. Vogel
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
 
    University of Wisconsin (A)
 
    USR Development Camp- Boston (A)
M. Surrena/S. Gray
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
L. Euiler/A. Nash
 
    GMS Rowing Center (B)
J. Kirst/L. Kirst
 
    TBC Open Men's Development Camp (B)
 
29 Mens Junior A 1x
44
    Unaffiliated (USA) (..)
E. Giles
 
    Bachelors Barge Club (A)
D. Porter
 
    Bantam Boat Club (A)
G. Magarian
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
J. Flacke
 
    Community Rowing, Inc. (A)
 
    Detroit Boat Club (A)
T. Freeman
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould
 
    Fairmount Rowing Association (A)
J. Redmond
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
I. Fisher
 
    HHH Crew Club (A)
C. Dobrowolski
 
    Maritime Rowing Club (A)
C. Kelly
 
    Mexican Rowing Federation (A)
J. Cuevas
 
    Narragansett Boat Club (A)
E. Schultze
 
    Navesink River Rowing (A)
B. Frake
 
    Navesink River Rowing (A)
M. Kenny-Little
 
    New York Athletic Club (A)
B. Murphy
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
S. Wainwright
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
L. Thoms
 
    Rose City Rowing Club (A)
M. Van Eerden
 
    RowPittsburgh (A)
A. Kleijn
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Taylor
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma
 
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Winter
 
    Bachelors Barge Club (B)
J. Savo
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (B)
I. OConnor
 
    Detroit Boat Club (B)
A. Fildes
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
E. O'Neill
 
    Fairmount Rowing Association (B)
M. Haraburda
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B)
P. Ballantyne
 
    Navesink River Rowing (B)
G. Charte
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (B)
R. Milne
 
    Quad Cities Rowing Association (B)
D. Varilek
 
    Steel City Rowing Club (B)
B. Charley
 
    Bachelors Barge Club (C)
G. Becker
 
    Detroit Boat Club (C)
C. Samul
 
    GMS Rowing Center (C)
B. Berg
 
    Steel City Rowing Club (C)
S. Helfrich
 
    Bachelors Barge Club (D)
G. Klotzbach
 
    Bachelors Barge Club (D)
M. McCarter
 
    Steel City Rowing Club (D)
P. Joyce
 
    Steel City Rowing Club (E)
K. Palagi
 
30 Womens Junior A 2-
11
    Community Rowing, Inc. (A)
e. tanski/t. sloane
 
    Mexican Rowing Federation (A)
M. García/M. Rocha
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
M. Moore/J. Wukawitz
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
L. Guth/A. Montgomery
 
    Steel City Rowing Club (A)
C. Schueler/E. Cope
 
    Community Rowing, Inc. (B)
C. Gardiner/T. Ebsworth
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (B)
R. Staff/S. Madden
 
    Quad Cities Rowing Association (B)
M. Khoury/K. Bracke
 
    Community Rowing, Inc. (C)
C. Enright/O. Blain
 
    Community Rowing, Inc. (D)
C. Draper/C. Roy
 
    Community Rowing, Inc. (E)
D. Les/K. Woodacre
 
31 Mens Senior 4x
8
32 Womens Senior 8+
7
33 Mens Senior 4-
8
34 Mens Junior A 2-
22
35 Womens Junior A 1x
35
    Bachelors Barge Club (A)
M. Cusack
 
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Couwenhoven
 
    Boston Sculling (A)
A. Cohen
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
K. Fogg
 
    Community Rowing, Inc. (A)
K. Woodacre
 
    Dayton Boat Club (A)
K. Holtvogt
 
    Detroit Boat Club (A)
M. Largay
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
A. Knight
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Hopewell
 
    Greenwich Crew (A)
A. Frey
 
    Mexican Rowing Federation (A)
M. Sánchez
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
C. Erhart
 
    Pakistan Rowing Federation (A)
K. Ikram
 
    RowPittsburgh (A)
S. Kuntz
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. McNeill
 
    Unaffiliated (USA) (A)
C. Mansueti
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
E. Billin
 
    Bachelors Barge Club (B)
B. Wiles
 
    Boston Sculling (B)
S. Hollingsworth
 
    Detroit Boat Club (B)
K. Ourlian
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
C. Hanlon
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (B)
L. Boudreau
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (B)
A. Cours
 
    RowPittsburgh (B)
M. Duursma
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Puff
 
    Boston Sculling (C)
L. Ireland
 
    Detroit Boat Club (C)
J. Kondrat
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (C)
M. Farrell
 
    Boston Sculling (D)
E. Lenczowski
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (D)
S. Sutton-Liswith
 
    Boston Sculling (E)
R. Neschke
 
    Boston Sculling (F)
D. French
 
    Boston Sculling (G)
K. Mallett
 
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
5
Sunday, July 20, 2008
38 Womens Intermediate ltwt 4x
8
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. conway/F. Tuite/P. Meyer/A. Gms
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
C. Erhart/J. Wukawitz/A. Cours/S. Sutton-Liswith
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
C. DePompeo/S. Steffier/A. Close/H. Brooks
 
    Steel City Rowing Club (A)
L. Gillis/J. Christner/E. Essay/L. Schueler
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
 
    University of Wisconsin (A)
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
 
39 Mens Junior A 8+
27
40 Womens Junior A 4x
24
    Boston Sculling (A)
E. McBride/A. Cohen/R. Neschke/J. Zieff
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
K. Fogg/B. Rudgers/C. Munday/K. Madden
 
    Community Rowing, Inc. (A)
E. Hamilton/C. Draper/A. Kirk/M. Rountree
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Lees/J. Lees/J. Shillington/E. Bratton
 
    Detroit Boat Club (A)
M. Largay/S. Sills/M. McCarroll/K. Ourlian
 
    Fairmount Rowing Association (A)
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
A. Knight/L. Boudreau/R. Boudreau/J. McKay
 
    Mexican Rowing Federation (A)
A. Castro/G. García/N. Vargas/N. Federico
 
    Mobjack Rowing Association (A)
C. Robertson/M. Martin/S. Frye/K. Latimer
 
    Navesink River Rowing (A)
J. Vosseller/J. Lapp/C. Kearny/E. Flashburg
 
    New York Rowing Association (A)
c. crowley/k. branciforte/a. gilmartin/g. read
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
L. Guth/M. Khoury/K. Bracke/A. Montgomery
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
G. Beck/G. Cutler/V. Brencher/A. Brooks
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. McNeill/A. Puff/E. Cope/C. Schueler
 
    USR Junior Women's Development Camp (A)
 
    Boston Sculling (B)
E. Lenczowski/L. Ireland/S. Hollingsworth/D. French
 
    Community Rowing, Inc. (B)
S. Murphy/C. Enright/S. Hamilton/R. Freeman-Slade
 
    Fairmount Rowing Association (B)
E. Ciccotti/C. McKinney/J. Brinks/O. DeSalvo
 
    Navesink River Rowing (B)
K. Brundage/A. Doughty/C. Davis/B. Rahey
 
    South Jersey Rowing Club (B)
M. Quien/L. Bouchard/K. Vogel/C. O'Brien
 
    USR Junior Women's Development Camp (B)
 
    USR Junior Women's Development Camp (C)
 
    USR Junior Women's Development Camp (D)
 
41 Mens Senior 2-
8
42 Womens Senior 1x
11
43 Mens Intermediate 4x
11
    Crescent Boat Club (A)
C. Bratton/D. Bratton/M. Whitman/B. Long
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
D. Douglas/D. Mason/D. Judah/W. Bringgold
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Borgerson/M. McManus/M. Donohue/K. Quinn
 
    Maritime Rowing Club (A)
B. Dann/S. Kirwan/D. Kenefick/W. Kelly
 
    New York Athletic Club (A)
 
    New York Rowing Association (A)
L. Khizanishvili/K. Kandelaki/d. rubin/r. suarez
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Goldberg/B. DiCrescenzo/J. Tiene/A. Watson
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley/S. Heisey/M. Bienkoski/A. Smith
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Barker/D. Abruzzese/P. Hamilton/C. Biddle
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Caldwell/M. Ross/P. Godfrey/J. Valez
 
44 Womens Intermediate 8+
10
45 Mens Junior B 1x
30
    Unaffiliated (USA) (..)
B. Giles
 
    Bachelors Barge Club (A)
J. Hoban
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
C. Mesh
 
    Crescent Boat Club (A)
N. Colgan
 
    Detroit Boat Club (A)
T. Shield
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Cromwell
 
    Leander Boat Club (A)
J. Bochenek
 
    Long Island Rowing Club, Inc. (A)
C. West
 
    Malvern Preparatory School (A)
P. Donohue
 
    Maritime Rowing Club (A)
R. Stone
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
L. Kelly
 
    RowPittsburgh (A)
J. Murcek
 
    Sammamish Rowing Association (A)
D. Ferrer
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma
 
    Topeka Rowing Association (A)
D. Luebbe
 
    Crescent Boat Club (B)
A. Sheridan
 
    GMS Rowing Center (B)
G. Burke
 
    Malvern Preparatory School (B)
A. Moore
 
    Maritime Rowing Club (B)
N. Jackson
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (B)
M. Holmes
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    GMS Rowing Center (C)
M. Savino
 
    Malvern Preparatory School (C)
K. Quinn
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
 
    GMS Rowing Center (D)
N. Ortiz
 
    Malvern Preparatory School (D)
A. Bury
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (E)
 
46 Mens Intermediate 4+
23
47 Womens Intermediate 2x
20
48 Mens Senior Ltwt 4+
5
49 Womens Senior Ltwt 2x
7
50 Mens Junior B 4+
14
51 Womens Junior B 2x
23
    Bachelors Barge Club (A)
 
    Boston Sculling (A)
E. McBride/K. Mallett
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
C. Munday/B. Rudgers
 
    Community Rowing, Inc. (A)
M. Mc graw- bentley/r. oran
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
L. Woodhull/R. Girard
 
    Maritime Rowing Club (A)
M. Hoeft/P. Kelley
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
J. Burns/S. Heywood
 
    Sammamish Rowing Association (A)
M. Misner/R. Marquez
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
K. Verzella/K. Creran
 
    Steel City Rowing Club (A)
P. Smith/D. Kurkjian
 
    Topeka Rowing Association (A)
S. Henault/B. Atkinson
 
    USR Junior Women's Development Camp (A)
 
    Bachelors Barge Club (B)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
j. taibi/h. yudleman
 
    East End Rowing Institute, LTD. (B)
C. Hale/R. Henriquez
 
    Sammamish Rowing Association (B)
C. Sullivan/G. Bull
 
    South Jersey Rowing Club (B)
J. Stoner/J. Andrews
 
    Steel City Rowing Club (B)
S. Duncan/A. Lusky
 
    USR Junior Women's Development Camp (B)
 
    Community Rowing, Inc. (C)
e. tadiri/m. kelly
 
    South Jersey Rowing Club (C)
J. Durkin/K. Heffron
 
    USR Junior Women's Development Camp (C)
 
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Orzolek/D. Smith
 
    Greenwich Crew (A)
A. Reino/R. Eldridge
 
    Kearny High School (A)
J. McKenna/B. Andrews
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. bokermann/n. carman
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
R. Terrette/R. Williams
 
    Malta Boat Club (A)
J. Brown/J. Leonard
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Garrison/T. Quinn-Holloway
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Goldberg/J. Tiene
 
    South Niagara Rowing Club (A)
B. Cushnie/G. Pupo
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Chin/M. Garber
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Sciblo/J. Gatti
 
    GMS Rowing Center (B)
C. LanFranco/H. Rouse
 
    Malta Boat Club (B)
D. Mulhern/A. Madden
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
B. O'Laughlin/D. Ansel
 
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
13
    Community Rowing, Inc. (A)
a. ruenger/r. taylor - burns/m. ciocca/R. Swetz/L. Goodwin (Cox)
 
    Mobjack Rowing Association (A)
T. Markot/R. O'Carroll/K. Farr/S. Frye/M. Hudgins (Cox)
 
    New York Rowing Association (A)
n. lopatowski/l. townsend/l. vaughn/g. read/a. paparo (Cox)
 
    Southeast Juniors (A)
 
    Steel City Rowing Club (A)
J. Christner/J. Vogel/N. Weir/E. Essay/C. Schueler (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
A. Zink/L. Donaldson/A. Vezina/C. Daisley/J. Pugliese (Cox)
 
    Thompson Boat Center (A)
 
    University of Wisconsin (A)
 
    West Side Rowing Club Development Camp (A)
A. McCarthy/K. Kean/S. Papaj/E. LaLonde/M. Riester (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
S. Hamilton/R. Freeman-Slade/A. Kirk/E. Hamilton/S. Tadiri (Cox)
 
    Southeast Juniors (B)
 
    TBC Open Men's Development Camp (B)
 
    Thompson Boat Center (B)
 
54 Mens Junior A 2x
41
    Bachelors Barge Club (A)
 
    Boston University Men's Crew (A)
A. Newell/L. Futteman
 
    Crescent Boat Club (A)
T. Zachweijo/S. Willis
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Fildes/C. Samul
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould/E. O'Neill
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Gulkis/D. Palazzo
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
M. Zavery/S. Gemmitti
 
    GMS Rowing Center (A)
D. Cullmer/E. Wessel
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
G. Cottrell/B. Cooper
 
    Malta Boat Club (A)
B. Doughty/D. Matasic
 
    Maritime Rowing Club (A)
W. Dannemann/C. Kelly
 
    Mexican Rowing Federation (A)
K. Santaella/A. Barrera
 
    Navesink River Rowing (A)
A. Walzak/J. Pietronico
 
    New York Rowing Association (A)
a. mansylla/m. titer
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
S. Wainwright/A. Rowley
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
W. Horvat/S. Tinsman
 
    RowPittsburgh (A)
A. Kleijn/J. Murcek
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
D. McClain/H. Kelley
 
    South Jersey Rowing Club (A)
G. Mayer/J. Taylor
 
    South Niagara Rowing Club (A)
M. Ventresca/D. Makken
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/S. Helfrich
 
    Thames River Sculls (A)
D. Forget/S. Ginter
 
    Bachelors Barge Club (B)
 
    Boston University Men's Crew (B)
D. Jeffreys/J. Bently
 
    Crescent Boat Club (B)
T. Watson/C. Mills
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
 
    Fairmount Rowing Association (B)
M. Stewart/Z. Siegel
 
    GMS Rowing Center (B)
B. Berg/N. Ortiz
 
    Greenwich Crew (B)
D. Whiteford/M. Hegarty
 
    Malta Boat Club (B)
S. Lawler/C. Higgins
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (B)
R. Milne/N. Bristow
 
    Steel City Rowing Club (B)
B. Charley/P. Joyce
 
    Boston University Men's Crew (C)
W. Purman/J. Mallen
 
    Crescent Boat Club (C)
A. Sheridan/S. Roberts
 
    Fairmount Rowing Association (C)
J. Redmond/P. Rapuano
 
    Boston University Men's Crew (D)
K. Connors/J. Tse
 
    Crescent Boat Club (D)
J. O'Neill/R. Chiu
 
    Fairmount Rowing Association (D)
D. Digney/P. Wisniowski
 
    Boston University Men's Crew (E)
C. Massey/J. Southgate
 
    Fairmount Rowing Association (E)
M. Haraburda/R. Jones
 
55 Womens Junior A 4+
36
56 Mens Senior 2x
6
57 Womens Senior 4+
17
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
8
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
25
    Amoskeag Rowing Club (A)
H. Schofield
 
    Baltimore Rowing Club (A)
E. Kloss
 
    Boston Sculling (A)
E. Lenczowski
 
    Boston University Men's Crew (A)
S. Roche
 
    Durham Boat Club (A)
E. Boucher
 
    GMS Rowing Center (A)
K. Hopewell
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
T. Laney
 
    New York Rowing Association (A)
b. jones
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
R. Louie
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Steel City Rowing Club (A)
L. Gillis
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
M. Williams-Davis
 
    Winnipesaukee Rowing Club (A)
L. Euiler
 
    GMS Rowing Center (B)
A. Archer
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
E. Bardi
 
    Riverside Boat Club (B)
I. Van Meerbeek
 
    Riverside Boat Club (B)
A. Sneff
 
    Riverside Boat Club (B)
S. Sydlik
 
    Steel City Rowing Club (B)
J. Christner
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
 
    Boston Sculling (C)
J. Zieff
 
    GMS Rowing Center (C)
A. Kobayashi
 
    Steel City Rowing Club (C)
L. Schueler
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (C)
 
60 Mens Senior 8+
9
61 Womens Senior 4x
4
62 Mens Intermediate 1x
32
    Unaffiliated (USA) (..)
B. McEwan
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Koch
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Morrison
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Mercante
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
G. Magnuson
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
W. Griffith
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Nichols
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Moncton
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Doherty
 
    Rose City Rowing Club (A)
M. Van Eerden
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
T. Waddle
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Krajewski
 
    Virginia Boat Club (A)
L. Nudd
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
C. Troxel
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
B. Albers
 
    Riverside Boat Club (B)
T. De Koekkoek
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Smith
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
C. Biddle
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
D. Douglas
 
    Riverside Boat Club (C)
W. Allen
 
    Steel City Rowing Club (C)
S. Heisey
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (D)
D. Mason
 
    Steel City Rowing Club (D)
M. Bienkoski
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (E)
D. Judah
 
    Penn A.C. Rowing Association (I)
C. Metzger
 
    Penn A.C. Rowing Association (J)
 
    San Francisco Rowing Club (L)
P. Hein
 
63 Womens Intermediate 2-
29
64 Mens Senior Ltwt 1x
10
65 Womens Senior Ltwt 2-
4
66 Mens Junior B 4x
16
67 Womens Junior B 8+
9
68 Mens Senior Ltwt 8+
2
69 Mens Senior Ltwt 4x
2
70 Womens Open 1x - Dash
20
71 Mens Open 1x - Dash
13
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change