USRowing Club National Championships

  • Hosted By: USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 19, 2008
1 Mens Intermediate 8+
17
2 Womens Intermediate 4x
10
3 Womens Junior B 1x
27
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
6
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. bokermann/n. carman/M. Orzolek/T. Burchill
 
    Malta Boat Club (A)
J. Brown/J. Leonard/D. Mulhern/A. Madden
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Garrison/D. McClain/T. Quinn-Holloway/H. Kelley
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/T. Park/M. Garber/A. Chin
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Gatti/D. Ansel/B. O'Laughlin/M. Sciblo
 
5 Mens Junior A 4x
26
    Boston University Men's Crew (A)
C. Massey/A. Newell/K. Zadeh/J. Bently
 
    Crescent Boat Club (A)
J. Casper/G. DiSalvatore/R. Chiu/M. Wisniewski
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Stewart/P. Wisniowski/D. McDonald/M. Bonavitacola
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
I. Fisher/M. Torrisi/T. Brousseau/M. Zavery
 
    Greenwich Crew (A)
Z. Wright/N. Hoffmann/N. Stewart/A. Hagan
 
    Malta Boat Club (A)
D. Matasic/B. Doughty/S. Lawler/C. Higgins
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Donohue/M. Rawlings/M. Benedetto/S. Stewart
 
    Mexican Rowing Federation (A)
K. Santaella/A. Barrera/J. Cuevas/P. Romero
 
    Mobjack Rowing Association (A)
A. Farr/R. Rainville/J. Heimburger/B. Freudenberg
 
    Navesink River Rowing (A)
I. Bamberger/E. Sweeny/P. Sabella/M. Kenny-Little
 
    New York Rowing Association (A)
t. michaelson/c. kennedy/s. ryan/b. rhyins
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
M. Shenk/R. Hemelt/S. McEvoy/A. Douglas
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
L. Thoms/W. Horvat/S. Tinsman/D. Varilek
 
    RowPittsburgh (A)
A. Kleijn/T. Shield/J. Allen/J. Murcek
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Garrison/D. McClain/T. Quinn-Holloway/H. Kelley
 
    Steel City Rowing Club (A)
B. Charley/P. Joyce/K. Palagi/S. Helfrich
 
    Thames River Sculls (A)
D. Forget/S. Ginter/S. Yanoff/A. Bi
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
B. Hoeft/C. Aronson/W. Dannemann/J. Mastera
 
    Boston University Men's Crew (B)
D. Jeffreys/L. Futteman/J. Lenzowski/W. Purman
 
    Crescent Boat Club (B)
M. Bryan/G. Bergen/X. Alexander/J. Baeringer
 
    Fairmount Rowing Association (B)
M. Gulkis/D. Digney/Z. Siegel/P. Rapuano
 
    Greenwich Crew (B)
G. Oudheusden/J. Cofer/S. Hagan/M. Hegarty
 
    Navesink River Rowing (B)
A. Vivian/M. Blascovich/K. Tighe/G. Driscoll
 
    Boston University Men's Crew (C)
J. Mallen/J. Tse/J. Southgate/K. Connors
 
6 Womens Junior A 8+
26
7 Mens Senior 1x
16
8 Womens Senior 2-
16
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
10
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
24
11 Mens Junior A 4+
43
12 Womens Junior A 2x
42
13 Mens Senior 4+
8
14 Womens Senior 2x
8
15 Mens Intermediate 2x
21
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Swiatowicz/J. Haines
 
    Crescent Boat Club (A)
C. Roberts/B. Ortiz
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Kapteyn/J. Morrison
 
    Malta Boat Club (A)
J. Carter/S. Sullivan
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. English/E. Schultze
 
    Navesink River Rowing (A)
Y. Chen/M. Kenny-Little
 
    New York Athletic Club (A)
 
    New York Rowing Association (A)
L. Khizanishvili/K. Kandelaki
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
W. Griffith/C. Biddle
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
B. DiCrescenzo/A. Watson
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith/T. Charley
 
    Unaffiliated (USA) (A)
G. Oxnam/G. Terry
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Barker/D. Ansel
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Caldwell/M. Ross
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
D. Kenefick/W. Kelly
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
D. Douglas/C. Troxel
 
    Potomac Boat Club (B)
 
    Steel City Rowing Club (B)
T. Park/S. Heisey
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
D. Abruzzese/P. Hamilton
 
    Steel City Rowing Club (C)
B. Charley/K. Palagi
 
16 Womens Intermediate 4+
24
17 Mens Senior Ltwt 2x
4
18 Womens Senior Ltwt 4+
8
19 Mens Junior B 2x
34
20 Womens Junior B 4+
17
21 Mens Intermediate 2-
20
22 Womens Intermediate 1x
20
23 Mens Senior Ltwt 2-
1
24 Womens Senior Ltwt 1x
12
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
13
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
25
    Bachelors Barge Club (A)
D. Porter
 
    Burnt Hills Rowing Association, Inc. (A)
J. Flacke
 
    Detroit Boat Club (A)
G. Sleator
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
 
    Greenwich Crew (A)
A. Reino
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. bokermann
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Kapteyn
 
    Malta Boat Club (A)
A. Madden
 
    Navesink River Rowing (A)
B. Frake
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
A. Douglas
 
    South Jersey Rowing Club (A)
M. Carroll
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Park
 
    Unaffiliated (USA) (A)
M. Taborn
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Gatti
 
    Virginia Boat Club (A)
L. Nudd
 
    GMS Rowing Center (B)
M. Orzolek
 
    Lincoln Park Boat Club (B)
n. carman
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
R. Terrette
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (B)
R. Brown
 
    Steel City Rowing Club (B)
M. Garber
 
    GMS Rowing Center (C)
D. Smith
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
W. Bringgold
 
    Steel City Rowing Club (C)
A. Chin
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (D)
R. Williams
 
    San Diego Rowing Club (D)
A. Gisbert
 
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
10
29 Mens Junior A 1x
44
30 Womens Junior A 2-
11
31 Mens Senior 4x
8
32 Womens Senior 8+
7
33 Mens Senior 4-
8
34 Mens Junior A 2-
22
35 Womens Junior A 1x
35
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
5
Sunday, July 20, 2008
38 Womens Intermediate ltwt 4x
8
39 Mens Junior A 8+
27
40 Womens Junior A 4x
24
41 Mens Senior 2-
8
42 Womens Senior 1x
11
43 Mens Intermediate 4x
11
44 Womens Intermediate 8+
10
45 Mens Junior B 1x
30
46 Mens Intermediate 4+
23
47 Womens Intermediate 2x
20
48 Mens Senior Ltwt 4+
5
49 Womens Senior Ltwt 2x
7
50 Mens Junior B 4+
14
51 Womens Junior B 2x
23
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
 
    GMS Rowing Center (A)
M. Orzolek/D. Smith
 
    Greenwich Crew (A)
A. Reino/R. Eldridge
 
    Kearny High School (A)
J. McKenna/B. Andrews
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. bokermann/n. carman
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
R. Terrette/R. Williams
 
    Malta Boat Club (A)
J. Brown/J. Leonard
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
S. Garrison/T. Quinn-Holloway
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Goldberg/J. Tiene
 
    South Niagara Rowing Club (A)
B. Cushnie/G. Pupo
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Chin/M. Garber
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
M. Sciblo/J. Gatti
 
    GMS Rowing Center (B)
C. LanFranco/H. Rouse
 
    Malta Boat Club (B)
D. Mulhern/A. Madden
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
B. O'Laughlin/D. Ansel
 
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
13
54 Mens Junior A 2x
41
    Bachelors Barge Club (A)
 
    Boston University Men's Crew (A)
A. Newell/L. Futteman
 
    Crescent Boat Club (A)
T. Zachweijo/S. Willis
 
    Detroit Boat Club (A)
A. Fildes/C. Samul
 
    East End Rowing Institute, LTD. (A)
D. Gould/E. O'Neill
 
    Essex Rowing Club, Inc. (A)
 
    Fairmount Rowing Association (A)
M. Gulkis/D. Palazzo
 
    Friends of Shenendehowa Crew, Inc. (A)
M. Zavery/S. Gemmitti
 
    GMS Rowing Center (A)
D. Cullmer/E. Wessel
 
    Los Gatos Rowing Club (A)
G. Cottrell/B. Cooper
 
    Malta Boat Club (A)
B. Doughty/D. Matasic
 
    Mexican Rowing Federation (A)
K. Santaella/A. Barrera
 
    Navesink River Rowing (A)
A. Walzak/J. Pietronico
 
    New York Rowing Association (A)
a. mansylla/m. titer
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (A)
S. Wainwright/A. Rowley
 
    Quad Cities Rowing Association (A)
W. Horvat/S. Tinsman
 
    RowPittsburgh (A)
A. Kleijn/J. Murcek
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
D. McClain/H. Kelley
 
    South Jersey Rowing Club (A)
G. Mayer/J. Taylor
 
    South Niagara Rowing Club (A)
M. Ventresca/D. Makken
 
    Steel City Rowing Club (A)
M. Maddamma/S. Helfrich
 
    Thames River Sculls (A)
D. Forget/S. Ginter
 
    Water Sports Center, Inc. dba Maritime Rowing Club (A)
W. Dannemann/C. Kelly
 
    Bachelors Barge Club (B)
 
    Boston University Men's Crew (B)
D. Jeffreys/J. Bently
 
    Crescent Boat Club (B)
T. Watson/C. Mills
 
    Essex Rowing Club, Inc. (B)
 
    Fairmount Rowing Association (B)
M. Stewart/Z. Siegel
 
    GMS Rowing Center (B)
B. Berg/N. Ortiz
 
    Greenwich Crew (B)
D. Whiteford/M. Hegarty
 
    Malta Boat Club (B)
S. Lawler/C. Higgins
 
    Pacific Crew/Deep Water Rowing Association (B)
R. Milne/N. Bristow
 
    Steel City Rowing Club (B)
B. Charley/P. Joyce
 
    Boston University Men's Crew (C)
W. Purman/J. Mallen
 
    Crescent Boat Club (C)
A. Sheridan/S. Roberts
 
    Fairmount Rowing Association (C)
J. Redmond/P. Rapuano
 
    Boston University Men's Crew (D)
K. Connors/J. Tse
 
    Crescent Boat Club (D)
J. O'Neill/R. Chiu
 
    Fairmount Rowing Association (D)
D. Digney/P. Wisniowski
 
    Boston University Men's Crew (E)
C. Massey/J. Southgate
 
    Fairmount Rowing Association (E)
M. Haraburda/R. Jones
 
55 Womens Junior A 4+
36
56 Mens Senior 2x
6
57 Womens Senior 4+
17
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
8
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
25
60 Mens Senior 8+
9
61 Womens Senior 4x
4
62 Mens Intermediate 1x
32
63 Womens Intermediate 2-
29
64 Mens Senior Ltwt 1x
10
    Detroit Boat Club (A)
G. Sleator
 
    GMS Rowing Center (A)
D. Smith
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
m. bokermann
 
    New York Athletic Club (A)
S. Cefalo
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Gisbert
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Burchill
 
    Vesper Boat Club (A)
D. Scholz
 
    Virginia Boat Club (A)
L. Nudd
 
    GMS Rowing Center (B)
M. Orzolek
 
    Malta Boat Club (D)
 
65 Womens Senior Ltwt 2-
4
66 Mens Junior B 4x
16
67 Womens Junior B 8+
9
68 Mens Senior Ltwt 8+
2
69 Mens Senior Ltwt 4x
2
70 Womens Open 1x - Dash
20
71 Mens Open 1x - Dash
13
    Unaffiliated (USA) (..)
B. McEwan
 
    Bachelors Barge Club (A)
J. Gordon
 
    Detroit Boat Club (A)
S. Lambers
 
    GMS Rowing Center (A)
S. Killen
 
    Malta Boat Club (A)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
W. Griffith
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Nichols
 
    Riverside Boat Club (A)
T. De Koekkoek
 
    San Diego Rowing Club (A)
A. Gisbert
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
F. Bergen
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
T. Waddle
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (C)
A. Preetam
 
    San Francisco Rowing Club (G)
P. Hein
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change