USRowing Club National Championships

  • Hosted By USRowing
  • 2016 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, July 19, 2008
1 Mens Intermediate 8+
17
2 Womens Intermediate 4x
10
3 Womens Junior B 1x
27
4 Mens Intermediate Ltwt 4x
6
5 Mens Junior A 4x
26
6 Womens Junior A 8+
26
7 Mens Senior 1x
16
8 Womens Senior 2-
16
9 Mens Intermediate Ltwt 4+
10
10 Womens Intermediate Ltwt 2x
24
11 Mens Junior A 4+
43
12 Womens Junior A 2x
42
13 Mens Senior 4+
8
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
H. Zurakowski/C. Melcher/M. Zevin/E. Backlund/E. Calcerano (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/G. Lesage/D. Miller/L. Hergenroeder/C. Conzemius (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
 
    University of Wisconsin - Men (A)
 
    TBC Open Men's Development Camp (B)
 
    University of Wisconsin - Men (B)
 
    University of Wisconsin - Men (C)
 
14 Womens Senior 2x
8
15 Mens Intermediate 2x
21
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Swiatowicz/J. Haines
 
    Crescent Boat Club (A)
C. Roberts/B. Ortiz
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Kapteyn/J. Morrison
 
    Malta Boat Club (A)
J. Carter/S. Sullivan
 
    Maritime Rowing Club (A)
D. Kenefick/W. Kelly
 
    Narragansett Boat Club (A)
R. English/E. Schultze
 
    Navesink River Rowing (A)
Y. Chen/M. Kenny-Little
 
    New York Athletic Club (A)
 
    New York Rowing Association (A)
L. Khizanishvili/K. Kandelaki
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
W. Griffith/C. Biddle
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
B. DiCrescenzo/A. Watson
 
    Steel City Rowing Club (A)
A. Smith/T. Charley
 
    Unaffiliated (USA) (A)
G. Oxnam/G. Terry
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Barker/D. Ansel
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Caldwell/M. Ross
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
D. Douglas/C. Troxel
 
    Potomac Boat Club (B)
 
    Steel City Rowing Club (B)
T. Park/S. Heisey
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
D. Abruzzese/P. Hamilton
 
    Steel City Rowing Club (C)
B. Charley/K. Palagi
 
16 Womens Intermediate 4+
24
17 Mens Senior Ltwt 2x
4
18 Womens Senior Ltwt 4+
8
19 Mens Junior B 2x
34
20 Womens Junior B 4+
17
21 Mens Intermediate 2-
20
22 Womens Intermediate 1x
20
23 Mens Senior Ltwt 2-
1
24 Womens Senior Ltwt 1x
12
25 Mens Junior B 8+
6
26 Womens Junior B 4x
13
27 Mens Intermediate Ltwt 1x
25
28 Womens Intermediate Ltwt 2-
10
29 Mens Junior A 1x
44
30 Womens Junior A 2-
11
31 Mens Senior 4x
8
32 Womens Senior 8+
7
33 Mens Senior 4-
8
    New York Athletic Club (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Forrest/N. Davies/T. Nix/N. Holland
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
 
    University of Wisconsin - Men (A)
 
    University of Wisconsin - Men (B)
 
    University of Wisconsin - Men (C)
 
    GMS Rowing Center (F)
B. De Regt/D. Smith/T. Mickelson/R. Klein
 
    Vesper Boat Club (L)
 
34 Mens Junior A 2-
22
35 Womens Junior A 1x
35
36 Womens Senior 4-
7
37 Mens Intermediate Ltwt 8+
5
Sunday, July 20, 2008
38 Womens Intermediate ltwt 4x
8
39 Mens Junior A 8+
27
40 Womens Junior A 4x
24
41 Mens Senior 2-
8
42 Womens Senior 1x
11
    Alexandria Community Rowing (A)
J. Rubini
 
    New York Athletic Club (A)
K. Donoho
 
    Potomac Boat Club (A)
K. Stainken
 
    Riverside Boat Club (A)
M. Ianni
 
    Riverside Boat Club (A)
R. Bernhard
 
    Sagamore Rowing Association (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Coulter
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
 
    Vesper Boat Club (A)
S. Kaplan
 
    Riverside Boat Club (B)
N. Dell
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
 
43 Mens Intermediate 4x
11
    Crescent Boat Club (A)
C. Bratton/D. Bratton/M. Whitman/B. Long
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
D. Douglas/D. Mason/D. Judah/W. Bringgold
 
    Malvern Preparatory School (A)
M. Borgerson/M. McManus/M. Donohue/K. Quinn
 
    Maritime Rowing Club (A)
B. Dann/S. Kirwan/D. Kenefick/W. Kelly
 
    New York Athletic Club (A)
 
    New York Rowing Association (A)
L. Khizanishvili/K. Kandelaki/d. rubin/r. suarez
 
    Potomac Boat Club (A)
 
    South Jersey Rowing Club (A)
J. Goldberg/B. DiCrescenzo/J. Tiene/A. Watson
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley/S. Heisey/M. Bienkoski/A. Smith
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
J. Barker/D. Abruzzese/P. Hamilton/C. Biddle
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Caldwell/M. Ross/P. Godfrey/J. Valez
 
44 Womens Intermediate 8+
10
45 Mens Junior B 1x
30
46 Mens Intermediate 4+
23
    Baltimore Rowing Club (A)
A. Swiatowicz/J. Haines/J. Kaufman/P. Martin/C. West (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
H. Zurakowski/C. Melcher/M. Zevin/E. Backlund/E. Calcerano (Cox)
 
    Leander Boat Club (A)
E. Lange/M. Jakubiec/N. Tiech/J. Clarke/J. Bontje (Cox)
 
    Lincoln Park Boat Club (A)
C. O'Brien/B. Boquist/D. Williams/B. Vear/E. Bayne (Cox)
 
    New York Athletic Club (A)
 
    New York Rowing Association (A)
c. reich/d. rubin/r. suarez/m. sledzinski/d. pearson (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
F. Cort├ęs/A. Darwish/G. Mercado/P. Bui/J. Sichel (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
D. Miller/L. Hergenroeder/T. Johnson/A. Henry/C. Conzemius (Cox)
 
    Radnor High School Crew Club (A)
T. Masterson/J. Masterson/M. Katin/C. Daniel/S. Leisk (Cox)
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Doherty/M. Angelicola/T. De Koekkoek/A. Baker-Lubin/R. Reisman (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
 
    University of Wisconsin - Men (A)
 
    Viking Rowing Foundation (A)
R. DeVirgiliis/J. Lindeman/N. Catalana/T. Lindeman/M. Steve (Cox)
 
    West Side Rowing Club Development Camp (A)
C. Courtin/J. Yeksigian/J. Brummer/J. Ludders/K. Courtin (Cox)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
 
    TBC Open Men's Development Camp (B)
 
    University of Wisconsin - Men (B)
 
    Penn A.C. Rowing Association (C)
 
    TBC Open Men's Development Camp (C)
 
    University of Wisconsin - Men (C)
 
    TBC Open Men's Development Camp (D)
 
    Vesper Boat Club (F)
 
47 Womens Intermediate 2x
20
48 Mens Senior Ltwt 4+
5
49 Womens Senior Ltwt 2x
7
50 Mens Junior B 4+
14
51 Womens Junior B 2x
23
52 Mens Intermediate Ltwt 2x
17
53 Womens Intermediate Ltwt 4+
13
54 Mens Junior A 2x
41
55 Womens Junior A 4+
36
56 Mens Senior 2x
6
57 Womens Senior 4+
17
58 Mens Intermediate Ltwt 2-
8
59 Womens Intermediate Ltwt 1x
25
60 Mens Senior 8+
9
    Penn A.C. Rowing Association (A)
 
    Potomac Boat Club (A)
C. Jungbluth/N. Davies/J. Forrest/G. Lesage/T. Nix/N. Holland/T. Johnson/A. Henry/A. Nguyen (Cox)
 
    TBC Open Men's Development Camp (A)
 
    University of Wisconsin - Men (A)
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
 
    TBC Open Men's Development Camp (B)
G. LaFarge/Z. McGurk/D. Obuchowicz/C. Clark/J. Ledvina/W. Lee/T. O'Brien/B. Lookner/S. Strongman (Cox)
 
    University of Wisconsin - Men (B)
 
    TBC Open Men's Development Camp (C)
B. Miles/E. Bergmann/T. 6/T. Brock/T. Skomba/D. Byington/R. Zultner/G. Dise/T. Coxie (Cox)
 
    Vesper Boat Club (D)
J. Novak/M. Dunn/M. Iannazzo/M. Reschke/N. N4/N. N3/N. N2/N. N1/M. Berger (Cox)
 
61 Womens Senior 4x
4
62 Mens Intermediate 1x
32
    Unaffiliated (USA) (..)
B. McEwan
 
    Detroit Boat Club (A)
J. Koch
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (A)
J. Morrison
 
    Narragansett Boat Club (A)
D. Mercante
 
    New York Athletic Club (A)
 
    Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A)
G. Magnuson
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
W. Griffith
 
    Penn A.C. Rowing Association (A)
A. Nichols
 
    Potomac Boat Club (A)
J. Moncton
 
    Riverside Boat Club (A)
J. Doherty
 
    Rose City Rowing Club (A)
M. Van Eerden
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
 
    Steel City Rowing Club (A)
T. Charley
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (A)
T. Waddle
 
    Vesper Boat Club (A)
J. Krajewski
 
    Virginia Boat Club (A)
L. Nudd
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (B)
C. Troxel
 
    Penn A.C. Rowing Association (B)
B. Albers
 
    Riverside Boat Club (B)
T. De Koekkoek
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
 
    Steel City Rowing Club (B)
A. Smith
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (B)
C. Biddle
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (C)
D. Douglas
 
    Riverside Boat Club (C)
W. Allen
 
    Steel City Rowing Club (C)
S. Heisey
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (D)
D. Mason
 
    Steel City Rowing Club (D)
M. Bienkoski
 
    Louisville Rowing Club, Inc./Greater Louisville Rowing Foundation (E)
D. Judah
 
    Penn A.C. Rowing Association (I)
C. Metzger
 
    Penn A.C. Rowing Association (J)
 
    San Francisco Rowing Club (L)
P. Hein
 
63 Womens Intermediate 2-
29
64 Mens Senior Ltwt 1x
10
65 Womens Senior Ltwt 2-
4
66 Mens Junior B 4x
16
67 Womens Junior B 8+
9
68 Mens Senior Ltwt 8+
2
69 Mens Senior Ltwt 4x
2
70 Womens Open 1x - Dash
20
71 Mens Open 1x - Dash
13
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change