USRowing Youth National Championship
- Jun 13, 2008 To Jun 15, 2008
- sprint
- East Fork State Park
- Cincinnati, OH (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, June 15, 2008 | |||||
1 | Mens Youth 1x | 19 |
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
T. Freeman
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
K. Reelick
|
|
|||
Highland Park Crew (A) |
C. Powers
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
G. McGuire
|
|
|||
Long Island Rowing Club, Inc. (A) |
C. Dobrowolski
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
R. Scott
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
E. Schultze
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
R. Stone
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
R. Kew
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
M. Mannisto
|
|
|||
OKC Riversport (A) |
J. Busche
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
I. Silveira
|
|
|||
Oregon Rowing Unlimited-PDX (A) |
J. Harper
|
|
|||
Queensbury High School (A) |
E. Reynolds
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
B. Taaffe
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
A. Stack
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
M. Maddamma
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
J. Morrissey
|
|
|||
Narragansett Boat Club (B) |
J. Ryan
|
|
|||
2 | Womens Youth 1x | 19 |
|||
3 | Womens Youth Ltwt 2x | 12 |
|||
4 | Mens Youth Ltwt 2x | 18 |
|||
5 | Womens Youth 2x | 13 |
|||
6 | Mens Youth 2x | 15 |
|||
Central Ohio Rowing (A) |
J. Cristina/M. Fetch
|
|
|||
Cincinnati Country Day School Rowing Team (A) |
G. Magarian/W. Portman
|
|
|||
Haverstraw rows (A) |
K. Van Dyke/C. Vermezen
|
|
|||
Lake Oswego Community Rowing (A) |
T. Cameron/P. Waites
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
W. Dannemann/C. Kelly
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
Z. Segal/N. Barker
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A) |
S. Parker/L. Campbell
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
K. Schmidt/A. Taaffe
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
P. Amadei/O. Traynor
|
|
|||
Shaker Rowing Association/High School (A) |
A. Meyer/T. Nesel
|
|
|||
Southgate Anderson High School (A) |
J. Murt/B. Homiak
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
|
||||
Tempe Junior Crew, Inc. (A) |
S. Wainwright/R. Milne
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
J. Russell/R. Hershaw
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
P. Joyce/B. Charley
|
|
|||
7 | Mens Youth Ltwt 4+ | 16 |
|||
8 | Womens Youth Ltwt 8+ | 16 |
|||
Boston Latin School Crew (A) |
|
||||
Central Ohio Rowing (A) |
J. Vellky/K. Merecicky/M. Baeder/A. Rohlfing/A. Brown/O. Duckworth/M. Hake/N. Baeder/A. Davis (Cox)/
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
C. Stein/D. Ongun/A. Timmel/H. Weil/Z. Halbeck/M. Murray/D. Zar/A. Ramirez/L. Hambleton (Cox)
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Ciocca/S. Hamilton/E. Hamilton/C. Higgins/A. Ruenger/F. Richardson/A. Carrol/R. Swetz/J. Carlson (Cox)/
|
|
|||
Fox Chapel Crew, Inc. (A) |
R. Trump/C. Massarelli/K. McCarthy/M. Monahan/M. Toig/E. Ford/K. Boyle/A. Kelly/J. Miller (Cox)/
|
|
|||
Los Gatos Rowing Club (A) |
|
||||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
|
||||
Mt. Baker Crew (A) |
L. Jelaco/M. Foutch/J. O'Connor/K. Jensvold-Rumage/K. Caudle/M. Hicks/M. Rood/K. Kaspers/C. Penhale (Cox)/
|
|
|||
Nardin Academy Crew (A) |
R. Papaj/C. Lane/A. Dikeman/P. Sztorc/K. Gloekler/R. Forgach/E. Wylie/R. Forgach/K. Ciminelli (Cox)/
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
L. Bauer/E. Henderson/C. Annunziata/C. Rennels/L. Moissiy/A. Fudenberg/A. Mufarreh/A. Panayides/R. Ersted (Cox)/
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
|
||||
Sammamish Rowing Association (A) |
|
||||
St. Andrew Rowing Club (A) |
H. Tanasijevich/M. Razzolini/J. Murphy/V. Gilchrist/A. Edmonds/K. Schock/B. Reddeman/V. Jones/H. Levitz (Cox)/
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
M. Otis/J. Zieff/H. Sieber/C. Barkin/A. Heilman/S. Gavell/E. Ralen/H. Sacra/C. Rapoport (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
M. Reinecke/D. Carlino/S. Giancola/B. Reinecke/R. Hirschbeck/K. Kean/S. McDonnell/K. Koscielniak/A. Todd (Cox)/
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
|
||||
9 | Womens Youth 8+ | 16 |
|||
10 | Mens Youth 8+ | 17 |
|||
11 | Mens Youth Ltwt 8+ | 17 |
|||
12 | Womens Youth 4x | 17 |
|||
13 | Womens Youth Ltwt 4+ | 13 |
|||
14 | Mens Youth 4+ | 17 |
|||
15 | Womens Youth 4+ | 16 |
|||
16 | Mens Youth 4x | 19 |
|||
Austin Rowing Club (A) |
M. Taborn/W. Worrell/J. Martens/M. Jorgeson
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
D. Hall/J. Von Peters/R. Peterson/D. Vlasis
|
|
|||
Cincinnati Country Day School Rowing Team (A) |
G. Magarian/J. Stafford/W. Portman/G. Hoyt
|
|
|||
Conestoga Crew Club (A) |
T. McElwee/J. Savo/D. Porter/G. Klotzbach/
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
J. Morrissey/J. Cromwell/E. Wessel/D. Cullmer/
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
J. Wittoesch/M. Fogarty/J. Mecuri/J. Key/
|
|
|||
Lake Stevens Rowing Club (A) |
P. Pratt/J. Anderson/D. Morgan/C. Andrews
|
|
|||
Long Beach Junior Crew (A) |
N. Trojan/J. Oliveras/N. Morgan/M. Galloro
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
M. Donohue/M. Bohs/M. Rawlings/B. Hanna
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
B. Dann/C. Aronson/J. Mastera/S. Freedgood/
|
|
|||
New Canaan High School Crew (A) |
B. Hoeft/D. Cramer/J. Kahmann/P. Cleveland/
|
|
|||
Norcal Crew (A) |
Z. Segal/A. Booth/M. Mannisto/N. Barker/
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
|
||||
Oregon Association of Rowers (A) |
E. Robinson/D. Helgeson/R. Ruddell/L. Mehlum
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association (A) |
W. Horvat/S. Tinsman/D. Modjeska/D. Varilek
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
M. Harrison/J. Corry/P. Lawler/A. Miller/
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
S. Garrison/A. Timmons/T. Quinn-Holloway/B. Caluori/
|
|
|||
St. Mark's School of Texas (A) |
Z. Cobb/K. Garrett/D. French/J. Zapendowski
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change