USRowing Youth National Championship
- Jun 13, 2008 To Jun 15, 2008
- sprint
- East Fork State Park
- Cincinnati, OH (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, June 15, 2008 | |||||
1 | Mens Youth 1x | 19 |
|||
2 | Womens Youth 1x | 19 |
|||
3 | Womens Youth Ltwt 2x | 12 |
|||
4 | Mens Youth Ltwt 2x | 18 |
|||
5 | Womens Youth 2x | 13 |
|||
6 | Mens Youth 2x | 15 |
|||
7 | Mens Youth Ltwt 4+ | 16 |
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A) |
L. D'Ambrosio/D. Dartnell/J. Gentile/B. Bigelow/A. Jones (Cox)/
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
J. Donisch/Z. Vargas/T. Haunt/S. Factor/H. Skupniewicz (Cox)
|
|
|||
Canisius High School (A) |
P. Kenney/A. Sauvageau/R. Piscatelli/J. Myers/I. Forsyth (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
R. Blum/D. Meyers/C. Bistany/M. Habel/J. Rau (Cox)/
|
|
|||
Lake Union Crew (A) |
|
||||
Marina Aquatic Center Junior Rowing (A) |
H. Perazzelli/X. Keyser/A. Wieshofer/A. Edgerton/H. Shaw (Cox)/
|
|
|||
McQuaid Jesuit Crew (A) |
J. Munro/J. Schroeder/A. McAdoo/M. Viteri/K. Orsini (Cox)
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
L. Brokaw/C. Baldo/T. Cody/B. Stout/L. Shannon (Cox)/
|
|
|||
Oakland Strokes, Inc. (A) |
A. Ramos/G. BELL/J. Lenczowski/W. Provost/A. Topacio (Cox)/
|
|
|||
Peddie School (A) |
B. Perry/T. Parks/A. Bertino-Reibste/M. Johnson/K. Chester (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
|
||||
Rocket City Rowing Crew, Inc. (A) |
P. Weaver/P. Goss/S. Wilson/W. DeVault/L. Holden (Cox)/
|
|
|||
San Diego Rowing Club (A) |
J. Armstrong/J. Campbell/M. Dieckmann/G. Swain/R. McLeod (Cox)/
|
|
|||
Sarasota Crew (A) |
M. Dupuis/M. Thomas/G. Tucker/M. Smith/C. Berger (Cox)/
|
|
|||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
|
||||
West Side Rowing Club (A) |
L. Thornton/C. Van Dyck/J. Kabawat/L. Kytomaa/M. Wong (Cox)/
|
|
|||
8 | Womens Youth Ltwt 8+ | 16 |
|||
9 | Womens Youth 8+ | 16 |
|||
10 | Mens Youth 8+ | 17 |
|||
11 | Mens Youth Ltwt 8+ | 17 |
|||
12 | Womens Youth 4x | 17 |
|||
13 | Womens Youth Ltwt 4+ | 13 |
|||
14 | Mens Youth 4+ | 17 |
|||
15 | Womens Youth 4+ | 16 |
|||
Bainbridge Island Rowing (A) |
J. Sullivan/K. Beall/H. Allen/J. O'Mara/L. Anderson (Cox)
|
|
|||
Buffalo Seminary (A) |
H. Epes/K. Friedman/S. Grace/C. Yeksigian/C. Hayden (Cox)/
|
|
|||
Chattanooga Rowing (A) |
R. White/K. Meaney/J. Poinsatte/H. White/C. Dommert (Cox)
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
M. Bruggeman/A. Haley/M. Pendergrass/K. Holtvogt/A. Meyers (Cox)/
|
|
|||
Fairport Crew Club Inc. (A) |
E. Grogan/I. Costigan/T. Fiscella/J. Hahn/S. Baker (Cox)
|
|
|||
Gainesville Area Rowing, Inc. (A) |
J. Tomlinson/S. Stein/K. Krueger/T. Gore/D. Mills (Cox)
|
|
|||
Lakeside School (A) |
K. Chung/M. Timonen/L. Fridley/R. Myhre/B. Mayer (Cox)
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
N. King/M. Coburn/B. Nilan/A. Musky-Goldwyn/J. Friedman (Cox)/
|
|
|||
Newport Aquatic Center (A) |
K. Sanders/H. Patrick/S. Stone/S. Bastien/A. Handler (Cox)/
|
|
|||
Noble & Greenough School (A) |
K. Grousbeck/L. HARRISON/J. Hollingsworth/J. Macalaster/J. Lawrence (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
S. Pearson/E. Lockard/E. Hawes/S. Dave/E. Boudreau (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
J. Darnton/J. Rampton/E. Barrett/I. Zwaanenberg/C. Macke (Cox)/
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
|
||||
St. Louis Rowing Club (A) |
|
||||
Upper Arlington Crew, Inc. (A) |
H. Sommerfelt/K. Coons/S. Elliot/A. Smart/A. Williams (Cox)/
|
|
|||
Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A) |
|
||||
16 | Mens Youth 4x | 19 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change