Philadelphia Youth Regatta
- Jul 23, 2021
- sprint
- 39.98632,-75.20308
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2021 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 24, 2021 | |||||
1 | Boys Novice Single (1000m) - started racing after Jan 1 | 23 |
|||
2 | Girls Novice Quad (1000m) - started racing after Jan 1 | 6 |
|||
3 | Mixed/Boys/Girls Tyro U14 Eight (1000m) | 0 |
|||
4 | Boys Cadet U19 Quad | 15 |
|||
5 | Girls Cadet U19 Quad | 26 |
|||
6 | Boys Colt U17 Eight | 18 |
|||
7 | Girls Colt U17 Eight | 18 |
|||
8 | Boys Tyro U14 Quad (1000m) | 0 |
|||
9 | Girls Tyro U14 Quad (1000m) | 0 |
|||
10 | Boys Cadet U19 Four | 36 |
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (A) |
r. menderez/C. huertas/J. Wood/J. Hoover/K. Kernan (Cox)
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. (A) |
J. Brewington/W. Johnson/M. Rosenberger/W. Morris/V. Ramakrishnan (Cox)
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. (A) |
H. McCullough/D. Boyle/S. Walker/J. Squillaro/B. lantz-goldstein (Cox)
|
|
|||
Cortlandt Community Rowing Association, Inc. (A) |
A. CARDILLO/B. McGuigan/M. Bradley/J. Calvert/G. Glynn (Cox)/
|
|
|||
DeMatha Catholic High School (A) |
S. Morgenstern/C. Mester/L. Foreman/P. Macyko/J. Jacobs (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
B. Konopka/A. Venugopalan/W. Antczak/C. Mandeville/J. Zhang (Cox)
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew (A) |
J. Corcoran/W. Peot/S. Larsen/N. Lowe/M. Campione (Cox)
|
|
|||
Hawk Rowing Club (A) |
P. Watson/G. Santaniello/B. Shaw/M. Zsembik/J. Williamson (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
R. Gee/M. Drumm/K. Eckert/F. Gibson/M. Dabo (Cox)
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
E. Xia/M. Busby/G. Neubohn/K. Crotty/H. Benton (Cox)
|
|
|||
Monmouth Junior Rowing Club (A) |
A. Straley/S. Gazdus/M. Welch/J. Dibernardo/P. Lasko (Cox)
|
|
|||
Oyster Bay Community Rowing (A) |
L. Ferrari/M. Meneshian/M. Forte/A. Weng/A. Rishi (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
C. Reavy/T. Lockwood/M. Weston/j. sondey/J. Cutaia (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
H. Strecker/F. Castrofilippo/A. Wu/A. Sefanov/E. Parodi (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
B. Schaffer/J. Ritholz/B. Torio/R. Crilley/O. Wostenholme (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
C. Cooper/K. Tewatia/D. Quinn/K. Dhayal/E. Nghiem (Cox)
|
|
|||
Row New Jersey (A) |
T. Ehrenberg/A. Deitz/W. Weidner/T. Silverman/C. Kay (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
M. Digeso/j. galvin/C. Brandriss/M. Sefcik/P. Wainerdi (Cox)/
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
A. Farkas/A. Coluzzi/T. Torres/R. Genel/R. Maffei (Cox)
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
R. Engel/M. Henderson/R. Elliott/N. Alicandri/T. Adams (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (A) |
A. Kiley/T. Teleki/B. Vogel/E. Wagner/J. LAROSKI (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
A. Roberts/D. Conway/J. Rebhan, II/S. Li/C. Croce (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
K. Chase/M. Sinatra/C. Zilliox/A. Skakal/M. Cannavo (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
P. Reilly/C. Watroba/C. Trotter/S. Gwitt/M. Moriarty (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
I. Feldmann/Z. Shields/R. Busick-White/M. Sidlowski/O. Mudrick (Cox)
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (B) |
P. Lynn/H. Boudreau/M. Harris/J. Schlise/E. Gunderson (Cox)
|
|
|||
DeMatha Catholic High School (B) |
|
||||
Gonzaga College High School Crew (B) |
M. Shumaker/L. Robb/E. Soriano/B. Profaizer/V. Gude (Cox)
|
|
|||
Hawk Rowing Club (B) |
R. VanTrieste/M. Wilson/P. Murphy/R. Kyle/K. Greed (Cox)
|
|
|||
Monmouth Junior Rowing Club (B) |
I. Lehman/C. Demetriades/H. Friend/E. Wilson/R. Maguire (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (B) |
L. Mackool/L. Randall/S. Farrelly/I. Cullen/E. Caltenco (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
J. Boucke/S. Mills/B. Wojnovich/P. Murtland/l. feldman (Cox)
|
|
|||
Row New Jersey (B) |
S. Masker/M. Bazsa/A. Rubano/J. Hernandez/C. Stolarski (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (B) |
H. Meisner/B. Barta/L. Avis/J. Large/R. Smith (Cox)
|
|
|||
Monmouth Junior Rowing Club (C) |
N. Tapinis/A. Vieth/M. Cruz/N. Whittemore/R. Daniels (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (C) |
J. Huang/E. Sands/B. Matchin/J. Chang/V. Karamsetty (Cox)
|
|
|||
11 | Girls Cadet U19 Four | 27 |
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (A) |
E. Hruska/G. Keller/B. Fitzgerald/J. Melley/A. Milano (Cox)
|
|
|||
City Island Rowing (A) |
G. Ismael/L. Brail/S. Tuck/S. Bouvard/E. Mcspedon (Cox)
|
|
|||
Coastal Virginia Community Rowing (A) |
D. Helgren/C. Berman/I. Costanzo/M. Walters/T. Thibodeau (Cox)
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. (A) |
M. Johnson/C. Sakowski/M. Davis/C. Coonley/M. Watson (Cox)
|
|
|||
Elizabeth Seton High School (A) |
K. Delens/E. Most/G. Fenwick/M. Guillen/E. Freihage (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
B. Romberger/E. Ernst/A. Gross/M. McKenzie/O. Guarnaccia (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
K. Hess/S. Yuen/C. Tomlinson/M. Gibson/J. Youakim (Cox)
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
E. Lyons/K. Beichert/A. Straus/A. Quimby/N. Vega (Cox)
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
k. faucher/H. Halloran/K. Smith/S. Schwarz/J. Savarino (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
|
||||
Port Rowing (A) |
|
||||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
I. Dugan/A. Bansal/L. Dubin/A. Yu/S. Vemula (Cox)
|
|
|||
Row New Jersey (A) |
E. Enriquez/V. Nicely/A. Hermey/A. VAN EPPS/C. Kay (Cox)
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
E. Arnason/J. Slatch/I. Johnson/G. Keniry/c. roddy (Cox)
|
|
|||
South Jersey Rowing Club (A) |
M. Crumley/M. Zeuli/M. McDonnell/E. Jenkins/E. Hong (Cox)
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
K. Duggan/E. Winters/S. Duncan/M. Gross/K. Shipley (Cox)
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
S. Williford/M. Wanzer/H. Engel/C. Huckel/P. Adams (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (A) |
S. Monroe/K. Schwartz/O. McManus/E. Bijeau/M. Aguirre (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
M. Ernst/S. Forgette/S. Kelly/S. Schechter/H. Woodhull (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
M. Czaja/e. littlefield/S. Bates/E. Delahunt/N. Weber (Cox)
|
|
|||
Wilmington Youth Rowing Association (A) |
E. Godsey/G. Moore/M. Dawson/A. Foresta/S. Finney (Cox)
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (B) |
C. Mitchell/B. King/E. Fitzgerald/A. Ludvigson/M. Clymer (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
N. Mercora/A. Jha/M. Laws/C. Quinones/B. Zhao (Cox)
|
|
|||
Row New Jersey (B) |
s. dooley/S. Wilson/A. Daniel/K. Cheung/M. Yuan (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (B) |
A. Van Voorhis/L. Strother/D. Hu-Henderson/M. Kemp/S. Tursi (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (B) |
L. Bauer/K. Zajac/K. Menshon/K. Menshon/C. Croce (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (C) |
Z. Charlton/E. Paluch/P. Stafford/S. Stagarescu/R. Baker (Cox)
|
|
|||
12 | Boys Colt U17 Double | 28 |
|||
13 | Girls Cadet U19 Double | 30 |
|||
14 | Boys Cadet U19 Double | 24 |
|||
15 | Girls Colt U17 Double | 22 |
|||
16 | Boys Cadet U19 Pair w/o | 18 |
|||
17 | Girls Cadet U19 Pair w/o | 12 |
|||
18 | Boys Colt U17 Single | 24 |
|||
19 | Girls Colt U17 Single | 12 |
|||
20 | Boys Colt U17 Four | 30 |
|||
21 | Girls Colt U17 Four | 22 |
|||
22 | Girls Novice Single (1000m) - started racing after Jan 1 | 18 |
|||
23 | Boys Novice Quad (1000m) - started racing after Jan 1 | 6 |
|||
24 | Boys Cadet U19 Single | 29 |
|||
25 | Girls Cadet U19 Single | 24 |
|||
26 | Boys Cadet U19 Eight | 22 |
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (A) |
C. huertas/r. menderez/H. Boudreau/J. Hayes/E. Gunderson/J. Schlise/M. Harris/J. Hoover/A. Milano (Cox)
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. (A) |
J. Brewington/M. Rosenberger/K. Connell/D. Corr/D. Ward/M. Davis/H. Hall/C. Munyan/V. Ramakrishnan (Cox)
|
|
|||
DeMatha Catholic High School (A) |
|
||||
Gonzaga College High School Crew (A) |
W. Spooner/J. Turner/K. McHugh/N. Abrials/N. Lowe/M. Kiriakou/W. Peot/M. Shumaker/B. Stroh (Cox)
|
|
|||
Hawk Rowing Club (A) |
L. Helstrom/O. McKenna/P. Watson/G. Santaniello/B. Shaw/M. Zsembik/R. VanTrieste/M. Wilson/J. Williamson (Cox)
|
|
|||
Maritime Rowing Club (A) |
E. Xia/M. Busby/J. Sun/J. McNichol/J. Gill/Q. Daly/G. Neubohn/K. Crotty/H. Benton (Cox)
|
|
|||
Monmouth Junior Rowing Club (A) |
A. Straley/C. Demetriades/I. Lehman/S. Gazdus/N. Tapinis/J. Dibernardo/M. Welch/E. Wilson/R. Maguire (Cox)
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association (A) |
C. Reavy/T. Lockwood/M. Weston/M. Domeneghetti/S. Farrelly/C. Perfetti/E. Hall/j. sondey/J. Cutaia (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
B. Torio/B. Schaffer/A. Sefanov/J. Ritholz/R. Crilley/H. Strecker/J. Pittard/G. Cirker/O. Wostenholme (Cox)
|
|
|||
Port Rowing (A) |
F. Castrofilippo/A. Marra/A. Swenson/C. Yoon/D. Eigen/O. Qian/C. DENNINGER/A. Wu/P. Hebbar (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
J. DiRusso/C. Cooper/N. Kaputa/D. Quinn/S. Mills/A. Griesinger/K. Tewatia/K. Dhayal/E. Nghiem (Cox)
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
R. Engel/R. Elliott/M. Henderson/I. Vogelsang/C. McGuckin/N. Alicandri/C. Huckel/M. Lin/S. Sheth (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (A) |
A. Kiley/T. Teleki/B. Vogel/E. Wagner/B. Barta/H. Meisner/J. Large/L. Avis/J. LAROSKI (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
A. Glenn/A. DePinto/A. Roberts/D. Conway/J. Rebhan, II/S. Li/F. Gonzalez/A. Dye/M. Cannavo (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
P. Reilly/S. Gwitt/A. Skakal/K. Chase/M. Sinatra/C. Watroba/C. Trotter/C. Zilliox/M. Moriarty (Cox)
|
|
|||
Hawk Rowing Club (B) |
H. Brickner/P. Murphy/R. Kyle/J. McGlynn/J. Young/R. Green/M. Rebar/Z. Brosky/K. Greed (Cox)
|
|
|||
Monmouth Junior Rowing Club (B) |
H. Friend/A. Vieth/M. Cruz/J. AMYOT/J. Penczak/N. Whittemore/N. ALEKSHUN/M. Ferguson/P. Lasko (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
J. Boucke/P. Murtland/B. Matchin/J. Chang/E. Sands/B. Wojnovich/J. Dougherty/C. Engelbert/M. Peng (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (B) |
N. Akosah/G. Lopez/N. Bleckner/X. Hunter/G. Brady/J. Howard/M. Epstein/C. Ertz/R. Smith (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (C) |
J. Huang/J. Shannon/A. Guilbot/H. Klepacki/A. Madigan/D. Qu/J. Wright/R. John/l. feldman (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (C) |
K. Share/R. Van Vranken/a. carmen/J. Anderson/J. Hensley/C. Smith/L. Santos/n. barnard/E. Carrier (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (D) |
S. Gujar/A. Karra/C. Hart/J. O'Donnell/N. Franceschi/S. Sundararaman/W. Arthur/J. Thomas/V. Karamsetty (Cox)
|
|
|||
27 | Girls Cadet U19 Eight | 17 |
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (A) |
E. Hruska/G. Keller/B. Fitzgerald/B. King/C. Mitchell/E. Fitzgerald/J. Melley/A. Ludvigson/M. Clymer (Cox)
|
|
|||
City Island Rowing (A) |
S. Tuck/R. McLean/G. Ismael/L. Brail/K. Hoesterey/A. Jaffe/H. Clark/S. Bouvard/E. Mcspedon (Cox)
|
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. (A) |
M. Johnson/A. Gamble/M. Davis/O. Tingley-Kelley/G. Wolter/C. Coonley/A. Wall/A. Becker/M. Watson (Cox)
|
|
|||
Elizabeth Seton High School (A) |
E. Triplett/E. Freihage/M. Guillen/E. Most/G. Fenwick/K. Delens/N. Williams/K. Hill/M. Alexanderwicz (Cox)
|
|
|||
Fairmount Rowing Association (A) |
O. Guarnaccia/E. Ernst/M. McKenzie/K. Hess/B. Romberger/S. Yuen/A. Gross/M. Gibson/J. Youakim (Cox)
|
|
|||
GMS Rowing Center (A) |
C. Poremba/C. Lenihan/J. Skor/K. Rapaglia/S. Rapaglia/J. Clavi/L. Blyn/A. Prevey-Sullivan/R. Kelly (Cox)/
|
|
|||
Hudson River Rowing Association, Inc. (A) |
I. Rivera/E. Lyons/K. Beichert/K. Eckert/B. Moody/M. Van Ostrand/A. Quimby/A. Straus/N. Vega (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (A) |
N. Mercora/A. Bansal/L. Dubin/A. Yu/C. Sutter/E. Dobrek/S. Flanagan/M. Laws/S. Paxton (Cox)
|
|
|||
Swan Creek Rowing Club (A) |
H. Engel/S. Williford/K. Duggan/S. Duncan/E. Winters/M. Wanzer/C. Huckel/M. Gross/T. Adams (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (A) |
K. Schwartz/O. McManus/E. Bijeau/S. Monroe/A. Van Voorhis/L. Strother/D. Hu-Henderson/M. Kemp/M. Aguirre (Cox)
|
|
|||
Washington Rowing School (A) |
A. Payne/S. Ryan/K. Beachler/L. Wilson/H. Hekhuis/C. Basken/E. Williams/J. Martin/G. Maitra (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
F. DiCamillo/M. Niedbalski/h. mcmullen/N. Hesch/N. Muffoletto/K. Greeley/A. Mulhern/H. Cassata/B. GFROERER (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
M. Czaja/K. Zajac/K. Menshon/K. Menshon/L. Bauer/E. Delahunt/S. Bates/E. Littlefield/A. Kolaga (Cox)
|
|
|||
Princeton National Rowing Association/Mercer (B) |
S. Manikandan/S. Ruiz-Mitchell/M. Zhu/N. Nadakuditi/A. Thejaswi/Z. Castaneda/V. Mitra/I. Kothakonda/S. Wilhelm (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (B) |
Z. Charlton/E. Paluch/P. Stafford/S. Stagarescu/R. Schwartz/L. Kerr/C. Farber/C. Babka/R. Baker (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (B) |
A. Adams/M. Woodhull/I. Morlock/G. Bargnes/M. Gachette/E. SPENCER/l. jalees/P. Palkowski/M. Ehni (Cox)
|
|
|||
TBC Racing (C) |
N. Zeas/K. George/R. Wix/K. Mangan/K. Ruedisueli/C. Hollingshead/I. Corbett/O. Corbett/J. Cavallin (Cox)
|
|
|||
28 | Mixed Cadet U19 Double | 10 |
|||
29 | Boys Colt U17 Quad | 16 |
|||
30 | Girls Colt U17 Quad | 18 |
|||
31 | Mixed/Boys/Girls Cadet U19 Octuple | 2 |
|||
32 | Boys Cadet U19 Eight Dash | 10 |
|||
33 | Girls Cadet U19 Eight Dash | 6 |
|||
34 | Boys Cadet U19 Single Dash | 12 |
|||
35 | Girls Cadet U19 Single Dash | 6 |
|||
36 | Mixed Cadet U19 Eight Dash | 12 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change