USRowing Northwest Youth Championships

  • May 21, 2021 To May 22, 2021
  • sprint
  • Vancouer Lake
  • Vancouver, WA (USA)
  • Hosted By: USRowing
  • 2021 Owned Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, May 21, 2021
1 Womens Youth 2x
29
    Burton Beach Rowing Club (A)
J. Wass de Czege/S. Stromberg/
 
    Clam Island Rowing (A)
G. DeHan/O. Holland/
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
O. Pope/R. Pope
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
E. Roberti/A. Angelo/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
M. Koontz/E. Hendrix
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
G. Benevento/N. Marais
 
    Pocock Rowing Center (A)
K. Johnson/E. Payne
 
    Pocock Rowing Center (A)
S. Ernst/a. sniezek
 
    Renton Rowing Center (A)
E. Mazurkiewicz/A. STEARNS
 
    Rogue Rowing (A)
A. Dreyer/A. Kirschel
 
    Sammamish Rowing Association (A)
V. Climer-Kennedy/S. Foster
 
    Seattle Preparatory School (A)
L. Brecht/B. Lindsay
 
    Seattle Scullers (A)
F. Cicero/M. Bylund/
 
    South Eugene Rowing Club (A)
J. Fingal/S. Valentine
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
C. Price/C. Fisher
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
E. Cain/L. Ormseth/
 
    Whatcom Rowing Association (A)
K. Aspinall/A. Dank
 
    Commencement Bay Rowing Club (B)
C. Sanders/V. Brohard
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
G. Maynard/K. Quesnel
 
    Olympic Peninsula Rowing Association (B)
C. Hutchinson/E. Schulz
 
    Pocock Rowing Center (B)
A. Bennion/S. Washburn
 
    Renton Rowing Center (B)
T. Derwin/L. Hegenderfer
 
    Rogue Rowing (B)
R. Bare/V. Vogel
 
    Sammamish Rowing Association (B)
S. Sabin/L. Olix
 
    South Eugene Rowing Club (B)
R. Wyatt/H. Carl
 
    Sammamish Rowing Association (C)
M. Drapers/A. Rosenbloom
 
    Pocock Rowing Center (D)
A. Tilghman/f. hinrix
 
    Pocock Rowing Center (E)
A. Hinck/H. Stanfield
 
    Pocock Rowing Center (F)
C. Schultz/M. Carver
 
2 Mens Youth 1x
34
    Burton Beach Rowing Club
D. Kelly/
 
    Coeur d'Alene Rowing Association
I. Harrison/
 
    Commencement Bay Rowing Club
A. McGee
 
    Commencement Bay Rowing Club
C. Shoup
 
    Commencement Bay Rowing Club
L. Files
 
    Lake Oswego Community Rowing
B. Connor/
 
    Lake Oswego Community Rowing
E. McCarty/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
C. Jucksch
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
A. Brooks
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
K. Vogan
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
L. Eudy
 
    Olympic Peninsula Rowing Association
H. Fulton
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX
M. McCornack
 
    Pocock Rowing Center
H. Ramstad
 
    Pocock Rowing Center
p. mccormick
 
    Pocock Rowing Center
s. bell
 
    Pocock Rowing Center
E. Pompermayer
 
    Pocock Rowing Center
L. Mignone
 
    Pocock Rowing Center
H. Riebeling
 
    Pocock Rowing Center
O. Rulyak
 
    Renton Rowing Center
A. McCleary
 
    Rogue Rowing
E. Frank
 
    Rogue Rowing
J. Read
 
    Sammamish Rowing Association
G. Cooney
 
    Sammamish Rowing Association
E. Evans
 
    Seattle Scullers
W. Cicero/
 
    Seattle Scullers
S. Sikora/
 
    Seattle Scullers
O. Finch/
 
    Seattle Scullers
F. Li/
 
    South Eugene Rowing Club
J. Polk
 
    Vancouver Lake Rowing Club
Z. Dunn
 
    Vashon Island Rowing Club
C. Thorpe/
 
    Whatcom Rowing Association
E. Bunn
 
    Whatcom Rowing Association
B. Nixon
 
3 Mens Youth 2-
3
4 Mens Youth 2x
27
    Burton Beach Rowing Club (A)
D. Carmody/S. Grant/
 
    Clam Island Rowing (A)
S. Sayler/A. Holland/
 
    Commencement Bay Rowing Club (A)
L. Bessler/C. Jones
 
    Green Lake Crew (A)
T. Davis-Rudin/C. Kirby/
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
J. Tongue/J. Rieflin/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
W. Pratt/B. Burtner
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
W. Hathaway/M. Zimmermann
 
    Pocock Rowing Center (A)
C. Pohlmann/N. Ferrero
 
    Seattle Preparatory School (A)
H. Kosiara/L. Bell
 
    Seattle Scullers (A)
G. Lucier/C. Davidge/
 
    South Eugene Rowing Club (A)
E. Swinney/T. Parsons
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
B. Van Buren/J. Kyles/
 
    Green Lake Crew (B)
E. Blankenship/A. Frey
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
C. Matheson/D. Cope
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (B)
L. Sawicki/M. SAVAGE
 
    Pocock Rowing Center (B)
C. Roeser/c. hayes
 
    Vashon Island Rowing Club (B)
B. Hichens/E. Ormseth/
 
    Green Lake Crew (C)
J. Rasmussen-Thuma/S. Breedlove
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (C)
A. Howe/R. McCabe
 
    Pocock Rowing Center (C)
K. Hansen/A. Selby
 
    Vashon Island Rowing Club (C)
R. Zacks/A. Holmes/
 
    Pocock Rowing Center (D)
E. Morrow/C. Pleus
 
    Vashon Island Rowing Club (D)
E. Tracy/J. Cummings/
 
    Pocock Rowing Center (E)
A. Wylie/M. TENNESEN
 
    Vashon Island Rowing Club (E)
J. Mallory/H. Currie/
 
    Pocock Rowing Center (F)
c. lee/D. Stengel
 
    Pocock Rowing Center (G)
D. Pruin/T. Johnson
 
5 Womens Youth 1x
19
    Clam Island Rowing
A. Mallie/
 
    Commencement Bay Rowing Club
V. Smith
 
    Commencement Bay Rowing Club
A. Kim
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
C. Burtner
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
E. Dirkx
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX
A. Winslow
 
    Pocock Rowing Center
A. Meuleman
 
    Pocock Rowing Center
M. Moody
 
    Pocock Rowing Center
G. Gatmaytan
 
    Pocock Rowing Center
S. Gimbel-Sherr
 
    Pocock Rowing Center
t. angeley
 
    Renton Rowing Center
J. Fiorini-Wirick
 
    Rogue Rowing
M. Chamberland
 
    Seattle Scullers
L. Finch/
 
    Vancouver Lake Rowing Club
L. Coop
 
    Vancouver Lake Rowing Club
M. Skundrick
 
    Vancouver Lake Rowing Club
A. Kennedy
 
    Vashon Island Rowing Club
E. Yarkin/
 
    Whatcom Rowing Association
S. Bryan
 
6 Womens Youth 2-
5
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
N. Bailey/E. Rowley
 
    Pocock Rowing Center (A)
O. Zilavy/E. Humphrey
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
R. Bosco/B. Adragna
 
    Pocock Rowing Center (B)
L. Miller/o. hall
 
    Pocock Rowing Center (C)
M. Forehand/T. McLaughlin
 
7 Womens Youth 3V/4V 8+
9
8 Womens Youth 4+
8
Saturday, May 22, 2021
10 Mens U17 2-
1
11 Mens U17 1x
19
    Clam Island Rowing
S. Sayler/
 
    Commencement Bay Rowing Club
C. Campbell
 
    Lake Oswego Community Rowing
o. benincosa/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
Q. Baker
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
C. Roark
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
E. Sandberg
 
    Pocock Rowing Center
K. Choto-Mueller
 
    Pocock Rowing Center
h. cooper
 
    Pocock Rowing Center
s. allen
 
    Rose City Rowing Club
S. Gagnon
 
    Rose City Rowing Club
G. Groom
 
    Seattle Scullers
C. Osborne/
 
    South Eugene Rowing Club
L. Parsons
 
    South Eugene Rowing Club
H. Torkelson
 
    Vancouver Lake Rowing Club
C. Halsema
 
    Vancouver Lake Rowing Club
R. Fowler
 
    Vancouver Lake Rowing Club
A. Linthwaite
 
    Vashon Island Rowing Club
E. Tracy/
 
    Vashon Island Rowing Club
J. Cummings/
 
12 Mens U17 2x
12
13 Womens U17 2-
0
14 Womens U17 1x
16
    Burton Beach Rowing Club
K. Rutschow/
 
    Commencement Bay Rowing Club
A. McDivitt
 
    Commencement Bay Rowing Club
K. Hellner
 
    Holy Names Academy
B. Perez
 
    Holy Names Academy
P. Feltz
 
    Lake Oswego Community Rowing
K. Gellatly/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
R. O'Donnell
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX
L. Garrett
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX
S. Wang
 
    Pocock Rowing Center
m. munoz
 
    Rogue Rowing
M. Jacobs Grigsby
 
    Rogue Rowing
E. Applegate
 
    Seattle Preparatory School
N. Peng
 
    South Eugene Rowing Club
S. Van Scholten-Crawford
 
    Vashon Island Rowing Club
A. Kyles/
 
    Whatcom Rowing Association
G. Perry
 
15 Mens Youth 4+
7
16 Womens Youth V/2V4x
10
17 Mens Youth 8+
6
18 Mens U15 2x
2
19 Womens U15 2x
4
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
C. Starks/B. Warner
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
L. Himel/C. Sopko
 
    Vancouver Lake Rowing Club (A)
A. Goodrich/C. Brewer
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (B)
L. O'Donnell/N. McGuigan
 
20 Mens U15 1x
7
21 Womens U15 1x
5
    Lake Oswego Community Rowing
J. Bohn/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
M. Smith
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.)
I. Ramos
 
    Rogue Rowing
A. REQUEJO
 
    Seattle Scullers
D. Narayan/
 
22 Womens Youth V/2V 8+
7
23 Mens Youth 4x
11
9 Womens U17 2x
14
    Burton Beach Rowing Club (A)
C. Barnes/D. Richmond/
 
    Holy Names Academy (A)
N. Hatzigeorgiou/S. Wijesekera
 
    Lake Oswego Community Rowing (A)
G. La Fond/A. Reddy/
 
    Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) (A)
E. Pratt/C. Roark
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (A)
Z. Young/K. Whildin
 
    Pocock Rowing Center (A)
s. levy/a. oswald
 
    Renton Rowing Center (A)
I. Teal/A. Malkin
 
    Seattle Preparatory School (A)
Q. Dennehy/A. Pitts
 
    South Eugene Rowing Club (A)
A. Knight-Sheen/R. Kruse
 
    Vashon Island Rowing Club (A)
F. Holmes/L. Mortensen/
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (B)
L. Metcalf/A. Lobanov
 
    Pocock Rowing Center (B)
C. Goforth/M. Hutcheson
 
    Oregon Rowing Unlimited-PDX (C)
G. McCoy/A. Welch
 
    Pocock Rowing Center (C)
m. odegaard/j. marti
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change