Midwest Junior Rowing Championship
- May 21, 2022 To May 22, 2022
- sprint
- Harsha Lake
- Bethel, OH (USA)
- Hosted By: Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc.
- 2022 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 21, 2022 | |||||
1 | 8:00 AM | M1x | *Men's Varsity 1x - Presented by Fountain Point Rowing | 28 |
|
Camp Randall Rowing Club, Inc |
H. Siemering
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation |
M. Notaro
|
|
|||
Cincinnati Country Day School Rowing Team |
E. Hettich
|
|
|||
Cleveland Foundry Juniors |
O. Keener/
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
T. Hurtle
|
|
|||
Glorious Gate Rowing Association |
N. Heller
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
M. Anderson/
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center |
C. Boldt
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club |
P. Cabbage
|
|
|||
Lake Phalen Rowing |
G. Steinberger
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club |
N. HOAG
|
|
|||
Long Lake Rowing Crew |
W. Jaenchen
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
M. Strole
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
G. Messner
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
C. Hackett
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
C. Birck
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
S. Blatt
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
A. Featherston
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota |
M. Blocksome/
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota |
J. Blackmon/
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
G. Gibson
|
|
|||
Sylvan Scullers |
L. Tompa
|
|
|||
Sylvan Scullers |
O. Stout
|
|
|||
Sylvan Scullers |
C. Adams
|
|
|||
University of Iowa Recreational Services |
L. Clarke
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing |
P. Choudhary
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing |
A. Anderson
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing |
T. Wakefield
|
|
|||
2 | 8:12 AM | W1x | *Women's Varsity 1x - Presented by Kate by Rolfes Custom Design | 27 |
|
3 | MU171x | *Mens U17 1x | 21 |
||
Camp Randall Rowing Club, Inc |
A. Henke
|
|
|||
Gem City Crew, Inc. |
J. Phillips
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
J. Bentley/
|
|
|||
Great Miami Rowing Center |
C. Pence/
|
|
|||
Lake Leelanau Rowing Club |
L. Lombardi
|
|
|||
Lake Phalen Rowing |
D. Steinberger
|
|
|||
Long Lake Rowing Crew |
C. Burica
|
|
|||
Louisville Rowing Club, Inc. |
J. Beacham
|
|
|||
Mendota Rowing Club |
B. Christianson
|
|
|||
Parkersburg South HS Crew |
J. Leisure
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
T. Zupan
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
J. Albers
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
d. distel
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
E. Norris
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
M. Clark
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
J. Boston
|
|
|||
Queen City Water Sports Center |
R. Haussman
|
|
|||
Sylvan Scullers |
J. Stammer
|
|
|||
University of Iowa Recreational Services |
B. Clarke
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing |
G. Matlock
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing |
E. Matlock
|
|
|||
4 | 9:04 AM | WU171x | *Womens U17 1x | 9 |
|
5 | 9:12 AM | M3V4+ | Mens 3rd Varsity 4+ | 8 |
|
6 | 9:36 AM | W3V4+ | Womens 3rd Varsity 4+ | 9 |
|
7 | 9:52 AM | M1N8+ | Mens 1st Novice 8+ | 9 |
|
8 | 10:16 AM | W1N8+ | Womens 1st Novice 8+ | 10 |
|
9 | 3:24 PM | M2N8+ | Mens 2nd Novice 8+ | 6 |
|
10 | 3:32 PM | W2N8+ | Womens 2nd Novice 8+ | 6 |
|
11 | 4:00 PM | MU174X | *Mens U17 4x | 7 |
|
12 | 4:08 PM | WU174x | *Womens U17 4x | 8 |
|
13 | 4:16 PM | M2V4x | Mens 2nd Varsity 4x | 3 |
|
14 | 4:24 PM | W2V4x | Womens 2nd Varsity 4x | 4 |
|
15 | 4:24 PM | MU164x | *Mens U15/U16 4x+ | 6 |
|
16 | 4:40 PM | MU164x+ | *Womens U15/ U16 4x+ | 3 |
|
17 | 10:44 AM | M1V2x | *Men's Varsity 2x -> In Honor of Tom Dryer and 2x Partner Bob Miller | 20 |
|
18 | 11:08 AM | W1V2x | *Women's Varsity 2x - In Honor of Ben C. Record | 20 |
|
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
A. Chvala/C. Cole
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
K. Demakis/A. Lim
|
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
A. Sancrant/J. McKain/
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
E. Robb/S. Koroneos
|
|
|||
Long Lake Rowing Crew (A) |
A. Harris/S. Kuechle
|
|
|||
Mendota Rowing Club (A) |
B. Leonard/M. Beck
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
F. Lijesen/t. Miller
|
|
|||
Queen City Water Sports Center (A) |
R. McGovern/A. Zupan
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
A. Welch/M. Behfar/
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
A. Fagan/E. Rotondi
|
|
|||
Sweeps and Sculls Rowing (A) |
M. Mueller/A. Bergan
|
|
|||
Sylvan Scullers (A) |
E. Graham/R. McGeary
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
C. Sauer/L. Jochims
|
|
|||
University of Iowa Recreational Services (A) |
E. Elizalde/M. Fincham
|
|
|||
Wabash Valley Crew (A) |
H. Overton/M. Hughes
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
E. Tessen/E. Ersan
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (B) |
J. Washnieski/S. Spindler-Krage/
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
J. Dlugosz/S. Gimbel
|
|
|||
University of Iowa Recreational Services (B) |
I. Greving/A. Hatch
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (B) |
A. Mueller/E. morley
|
|
|||
19 | 11:32 AM | MU174+ | *Mens U17 4+ | 10 |
|
20 | 11:48 AM | WU174+ | *Womens U17 4+ | 12 |
|
21 | 12:24 PM | M2V8+ | *Mens 2nd Varsity 8+ | 8 |
|
22 | 12:40 PM | W2V8+ | *Womens 2nd Varsity 8+ | 8 |
|
23 | 12:56 PM | M1V8+ | *Mens 1st Varsity 8+ | 13 |
|
24 | 1:12 PM | W1V8+ | *Womens 1st Varsity 8+ | 13 |
|
Sunday, May 22, 2022 | |||||
25 | 8:00 AM | M1N4+ | Mens 1st Novice 4+ | 22 |
|
26 | 8:08 AM | W1N4+ | Womens 1st Novice 4+ | 22 |
|
27 | 8:16 AM | M1V4+ | *Men's Varsity 4+ - Presented by the CJRC Men's Classes of 2005-2006 | 11 |
|
28 | 8:32 AM | W1V4+ | *Women's Varsity 4+ - Presented by the Women's Titanium 2012 | 19 |
|
Black Swamp Rowing, Inc. (A) |
A. Kalinoski/S. Reiner/A. Morley/s. spencer/T. Agosti (Cox)
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
A. Wallander/L. Gundersen/C. Dailey/L. Jenkins/D. Anderson (Cox)
|
|
|||
Chicago Rowing Foundation (A) |
N. Goodwillie/A. Whipple/L. Pember/M. Heneghan/B. Joe (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
A. Leurck/E. Voelkerding/G. Autry/K. DiPaola/N. Cottingham (Cox)
|
|
|||
Cleveland Foundry Juniors (A) |
C. Bachovchin/A. Klonowski/A. Edmondson/A. Larsen/K. Gaarder (Cox)/
|
|
|||
Dayton Boat Club (A) |
A. Hodge/T. McAfee/R. McCall/L. Campbell/A. Ohlemacher (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
A. Sjogren/C. Brown/O. Bachert/A. Rollins/S. Hampton (Cox)
|
|
|||
Louisville Collegiate High School (A) |
J. McGuire/O. Melo/R. Sullivan/E. Heilman/G. Hartlage (Cox)/
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
K. Walseth/H. Walseth/G. Raab/M. Vossen-Nelson/V. Dreher (Cox)
|
|
|||
North Suburban Crew, Inc. (A) |
S. Hodzovic/G. Mondlock/E. Lien/C. Brennan/S. Sommer (Cox)
|
|
|||
Olentangy Rowing Club (A) |
A. Dean/J. Fiske/R. Elfner/a. mcnamara/A. Turner (Cox)
|
|
|||
St. Louis Rowing Club (A) |
C. Schuldt/J. Upmeyer/E. Springer/S. Helmering/A. Bast (Cox)
|
|
|||
Sweeps and Sculls Rowing (A) |
M. Koscielski/A. Dianis/A. Kafka/M. Kist/M. Zimmerman (Cox)
|
|
|||
The Milwaukee Rowing Club (A) |
S. Bradford/I. Lofgren/F. Hammerer/S. Simenz/J. Atkinson (Cox)
|
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
L. King/C. Duffner/L. Stevenson/S. Dwyer/G. Glowczewski (Cox)
|
|
|||
Twin Cities Youth Rowing Club (A) |
A. Cardwell/L. Chabica/C. FRENCH/A. Mongeon/R. Mahapatra (Cox)/
|
|
|||
University of Iowa Recreational Services (A) |
E. Elizalde/M. Fincham/I. Greving/A. Hatch/C. Gretter (Cox)
|
|
|||
Wabash Valley Crew (A) |
H. Overton/E. Wayt/M. Hughes/K. Schneller/A. Stergar (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
S. McKee/K. Burns/S. Weber/J. Chambers/G. Holliday (Cox)
|
|
|||
29 | 1:56 PM | MU168+ | *Mens U16 8+ | 3 |
|
30 | 2:04 PM | WU168+ | *Womens U16 8+ | 6 |
|
31 | 8:56 AM | MU178+ | *Mens U17 8+ | 9 |
|
32 | 2:20 PM | WU178+ | *Womens U17 8+ | 7 |
|
33 | 2:48 PM | M1V2- | *Mens 1st Varsity 2- | 6 |
|
34 | 2:56 PM | W1V2- | *Womens 1st Varsity 2- | 7 |
|
35 | 9:32 AM | MU172x | *Mens U17 2x | 12 |
|
36 | 9:48 AM | WU172x | *Womens U17 2x | 16 |
|
37 | 3:20 PM | M3V8+ | Mens 3rd Varsity 8+ | 5 |
|
38 | 10:12 AM | W3V8+ | Womens 3rd Varsity 8+ | 10 |
|
39 | 3:36 PM | M1V4- | *Mens 1st Varsity 4- | 5 |
|
40 | 3:44 PM | W1V4- | *Womens 1st Varsity 4- | 5 |
|
41 | 10:28 AM | M2V2x | Mens 2nd Varsity 2x | 10 |
|
42 | 10:44 AM | M2V2x | Womens 2nd Varsity 2x | 12 |
|
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
C. Messimer/C. Shepley
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
C. Fellberg/C. Ward
|
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
R. Baker/A. Edwards/
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (A) |
K. Delaney/B. Dalberg
|
|
|||
Long Lake Rowing Crew (A) |
N. Redding/A. Jaenchen
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club (A) |
A. Hanson/V. Dreher
|
|
|||
Rochester Rowing Club, Minnesota (A) |
s. Boggust/A. Nordaune Young/
|
|
|||
Sylvan Scullers (A) |
K. Harrington/R. McGeary
|
|
|||
University of Iowa Recreational Services (A) |
L. Ankenmann/V. Polgreen
|
|
|||
Y Quad Cities Rowing (A) |
S. Brewer/L. Collins
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (B) |
S. Cornelius/M. Fafinski
|
|
|||
Indianapolis Rowing Center (B) |
B. Peterson/S. PFLEEGER
|
|
|||
43 | 11:28 AM | M1V4x | *Men's Varsity 4x - Presented by Cincinnati Masters Rowing | 14 |
|
44 | 11:36 AM | W1V4x | *Women's Varsity 4x - Presented by the City of Newport KY | 15 |
|
45 | 12:00 PM | M2V4+ | Mens 2nd Varsity 4+ | 13 |
|
46 | 12:16 PM | W2V4+ | Womens 2nd Varsity 4+ | 14 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change