Schuylkill Navy Regatta
- Jun 19, 2004
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, June 19, 2004 | |||||
1 | Disabled Double - 1000 meters | 7 |
|||
10 | Womens Intermediate Lightweight Single | 6 |
|||
11 | Mens Intermediate Lightweight Single | 9 |
|||
12 | Womens Intermediate Single | 7 |
|||
13 | Mens Senior Single | 3 |
|||
14 | Womens Lightweight Single | 2 |
|||
15 | Womens Open Single | 2 |
|||
16 | Mens Open Single | 11 |
|||
17 | Womens Junior Single | 1 |
|||
18 | Mens Junior Single | 11 |
|||
19 | Mens Intermediate Single | 4 |
|||
2 | Mens Novice Single - 1000 meters | 7 |
|||
Alexandria Community Rowing |
T. Hogue
|
|
|||
Capital Rowing Club |
J. Leekley
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
D. Barclay
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
M. Kemenosh
|
|
|||
Fairmount Rowing Association |
S. Krajewski
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Barker
|
|
|||
University Barge Club |
R. Goudy
|
|
|||
20 | Mens Masters Single - 2000 meters | 24 |
|||
Alexandria Community Rowing |
D. Heath
|
4.5 (36)
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. |
T. Smith
|
24.3 (48)
|
|||
Bachelors Barge Club |
M. Kowitt
|
40.1 (54)
|
|||
Baltimore Rowing Club |
M. Daemen
|
24.3 (48)
|
|||
Cape Coral Rowing Club |
J. Pokorny
|
49.5 (57)
|
|||
Capital Rowing Club |
M. Heslep
|
15.9 (44)
|
|||
Capital Rowing Club |
D. Spencer
|
75.3 (64)
|
|||
Capital Rowing Club |
D. Cors
|
3.5 (35)
|
|||
Crescent Boat Club |
C. McElroy
|
6.7 (38)
|
|||
Crescent Boat Club |
B. Ennis
|
46.3 (56)
|
|||
Crescent Boat Club |
J. Rubini
|
40.1 (54)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
R. Sargent
|
75.3 (64)
|
|||
Malta Boat Club |
J. Harris
|
126.7 (75)
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
P. Markovic
|
43.1 (55)
|
|||
Potomac Boat Club |
C. Sutliff
|
88.0 (67)
|
|||
San Diego Rowing Club |
M. Davis
|
17.8 (45)
|
|||
Susquehanna Rowing Association |
K. Breckenmaker
|
24.3 (48)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
M. Scott
|
37.2 (53)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
B. Holdren
|
2.7 (34)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Rome
|
24.3 (48)
|
|||
Upper Merion Boat Club |
N. Drinker
|
29.1 (50)
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Oestreich
|
7.9 (39)
|
|||
Vesper Boat Club |
H. Pass
|
37.2 (53)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
E. Rau
|
7.9 (39)
|
|||
21 | Mens Ltwt Masters Single - 2000 meters | 7 |
|||
22 | Intermediate Pair w/o - Mens and Womens | 9 |
|||
23 | Womens Masters Double - 2000 meters | 9 |
|||
24 | Womens Junior Four w/ Cox | 2 |
|||
25 | Womens Intermediate Four w/ Cox | 6 |
|||
26 | Mens Masters Double - 2000 meters | 13 |
|||
Alexandria Community Rowing |
D. Heath/C. Idler
|
3.0 (35)
|
|||
Annapolis Rowing Club, Inc. |
T. Nix/S. Bromley
|
3.0 (35)
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. |
K. Mochizuki/G. Sheehan
|
58.2 (62)
|
|||
Chester River Rowing Club, Inc. |
D. Conard/T. McGlinn
|
68.6 (65)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
J. Greenwood/T. Greenwood
|
8.0 (40)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
D. Harper/C. Pearlman
|
23.0 (49)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
E. Pressman/S. Weeks
|
72.3 (66)
|
|||
University Barge Club |
C. Keith/J. Reiss
|
48.7 (59)
|
|||
University Barge Club |
G. Zakeosian/L. Silverberg
|
19.0 (47)
|
|||
Vesper Boat Club |
P. Simone/R. Wilson
|
23.0 (49)
|
|||
Viking Rowing Foundation |
J. Chialastri/T. Krothee
|
25.1 (50)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
M. Glick/C. Doyle
|
27.4 (51)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
M. Holcomb/H. Roberts
|
37.3 (55)
|
|||
27 | Womens Masters Light Four w/ Cox | 1 |
|||
28 | Womens Intermediate Double | 7 |
|||
Alexandria Community Rowing |
S. Doyal/J. Rubini
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
J. Conner/R. Wardell
|
|
|||
New York Athletic Club |
K. Donoho/L. McClellan
|
|
|||
New York Athletic Club |
K. Kearney/A. Horstman
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
H. Dunham/H. Chevalley
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
S. Casey/L. Pinsonneault
|
|
|||
Vesper Boat Club |
V. Woodward/B. Bayne
|
|
|||
29 | Mens Intermediate Double | 5 |
|||
3 | Womens Novice Singles - 1000 meters | 2 |
|||
30 | Mens Intermediate Four w/Cox | 9 |
|||
31 | Mens Junior Double | 5 |
|||
32 | Womens Junior Double | 3 |
|||
33 | Mens Intermediate Light Double | 5 |
|||
34 | Womens Masters Eight - 2000 meters | 6 |
|||
35 | Mens Masters Eight - 2000 meters | 5 |
|||
36 | Mens Open Double | 9 |
|||
37 | Womens Open Double | 5 |
|||
38 | Mens Masters Quad - 2000 meters | 7 |
|||
39 | Womens Masters Quad - 2000 meters | 8 |
|||
Alexandria Community Rowing |
J. Kupiec/L. Wetten/S. Heath/E. Zienta
|
1.1 (32)
|
|||
Alexandria Community Rowing |
J. Rubini/S. Doyal/K. Lewis/B. Hollins
|
2.2 (34)
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club |
M. Glynn/L. Di Giacomo/A. Northrup/L. Fittipaldi
|
11.3 (43)
|
|||
Potomac Boat Club |
C. Young/M. Lynam/J. Finsen/D. Volker
|
25.3 (51)
|
|||
Potomac Boat Club |
C. Durfee/E. Ripper/B. Furman/L. Pomerance
|
53.9 (62)
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. |
H. Kerner/A. Lynch/G. Kongable/C. Coffman
|
9.9 (42)
|
|||
Vesper Boat Club |
A. Franklin/C. Scott/J. Michel/E. Carver
|
27.5 (52)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
F. Schoonover/O. Rollins/R. Crawford/K. Benarcik
|
25.3 (51)
|
|||
4 | Masters Mixed Double - 2000 meters | 9 |
|||
40 | Mens Intermediate Quad | 5 |
|||
41 | Womens Intermediate Quad | 8 |
|||
42 | Mens Intermediate Eight | 3 |
|||
43 | Womens Intermediate Eight | 6 |
|||
44 | Masters Mixed Quad - 2000 meters | 6 |
|||
Alexandria Community Rowing |
J. Kupiec/T. Hogue/B. Hollins/C. Idler
|
2.2 (34)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
M. Hynes/D. Harper/C. Pearlman/M. Case
|
17.6 (47)
|
|||
Philadelphia Adaptive Rowing PAR |
J. Karmazian/J. Carman/J. Klapper/D. Adams
|
2.8 (35)
|
|||
University Barge Club |
H. Greenberg/D. Gerson/M. Meigs/P. Laskow
|
32.1 (54)
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Kieffer/M. Hilf/K. Agersborg/J. Franklin
|
17.6 (47)
|
|||
Vesper Boat Club |
M. Grace/S. Neff/M. Baker/S. Willard
|
19.4 (48)
|
|||
5 | Mens Masters Four - 2000 meters | 9 |
|||
6 | Womens Masters Four - 2000 meters | 9 |
|||
7 | Womens Masters Single - 2000 meters | 13 |
|||
Alexandria Community Rowing |
L. Wetten
|
4.5 (36)
|
|||
Alexandria Community Rowing |
J. Rubini
|
0.5 (30)
|
|||
Alexandria Community Rowing |
S. Doyal
|
1.4 (32)
|
|||
Bachelors Barge Club |
J. Michel
|
37.2 (53)
|
|||
Bachelors Barge Club |
C. Pavlak
|
37.2 (53)
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. |
A. Lynch
|
4.5 (36)
|
|||
Rivanna Rowing Club, Inc. |
C. Coffman
|
10.8 (41)
|
|||
Unaffiliated (USA) |
D. Gerson
|
34.4 (52)
|
|||
Vesper Boat Club |
K. Agersborg
|
11.2 (42)
|
|||
Vesper Boat Club |
E. Carver
|
71.3 (63)
|
|||
Vesper Boat Club |
E. Carver
|
71.3 (63)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
E. Venti
|
2.0 (33)
|
|||
Alexandria Community Rowing |
E. Zienta
|
0.0 (27)
|
|||
8 | Womens Lightweight Masters Single - 2000 meters | 4 |
|||
Alexandria Community Rowing |
B. Hollins
|
7.9 (39)
|
|||
GMS Rowing Center |
P. Meyer
|
29.1 (50)
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Stork
|
3.5 (35)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
E. Venti
|
2.0 (33)
|
|||
9 | Mens Lightweight Single | 10 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change