Overpeck Summer Sprints
- Jul 30, 2022
- sprint
- Overpeck Lake (Teaneck)
- Ridgefield Park / Leonia, NJ (USA)
- Hosted By: Bergen County Rowing Academy
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 30, 2022 | |||||
1 | 8:00 AM | MM1x | Mens Masters 1x [1000 m] | 29 |
|
2 | MMRec1x | Mens Masters Rec 1x [1000 m] | 0 |
||
3 | WM1x | Womens Masters 1x [1000 m] | 11 |
||
4 | WMRec1x | Womens Masters Rec 1x [1000 m] | 0 |
||
5 | MMNov2x | Mens Masters Novice 2x [1000 m] | 0 |
||
6 | BU152x | Boys U15 2x [1000 m] | 7 |
||
7 | MM2x | Mens Masters 2x [1000 m] | 13 |
||
8 | MM2- | Mens Masters 2- [1000 m] | 2 |
||
9 | WMNov2x | Womens Masters Novice 2x [1000 m] | 4 |
||
10 | GU152x | Girls U15 2x [1000 m] | 7 |
||
11 | WM2x | Womens Masters 2x [1000 m] | 18 |
||
12 | WM2- | Womens Masters 2- [1000 m] | 2 |
||
13 | WJrN4x | Womens Jr Novice 4x [1000 m ] | 4 |
||
14 | MU171x | Mens U17 1x | 17 |
||
15 | MU191x | Mens U19 1x | 21 |
||
Advanced Community Rowing Association INC. |
R. Grin
|
|
|||
Bergen Catholic High School |
G. Dente
|
|
|||
New York Rowing Association |
C. Carroll
|
|
|||
Oyster Bay Community Rowing |
M. Forte
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) |
L. Robinson
|
|
|||
Pegasus Rowing Club |
G. Anderson
|
|
|||
Pegasus Rowing Club |
W. Curtis
|
|
|||
Pegasus Rowing Club |
J. Sayer
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
M. Domeneghetti
|
|
|||
Pelham Community Rowing Association |
T. Lockwood
|
|
|||
Port Rowing |
G. Cirker
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation |
N. Harris
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation |
M. Manevich
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation |
H. Hersperger
|
|
|||
Rockland Rowing Association, Inc. |
|
||||
Sussex County Rowing Club |
C. Marlin/
|
|
|||
V-Sculls |
W. Baxter/
|
|
|||
V-Sculls |
N. Fischer/
|
|
|||
V-Sculls |
K. Marsh/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
H. Bonczek/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
S. Stein/
|
|
|||
16 | M1x | Mens Open 1x | 8 |
||
17 | WU171x | Womens U17 1x | 13 |
||
18 | WU191x | Womens U19 1x | 6 |
||
19 | W1x | Womens Open 1x | 4 |
||
20 | MJr4+ | Mens Jr 4+ | 12 |
||
21 | M4+ | Mens Open 4+ | 0 |
||
22 | WJr4+ | Womens Jr 4+ | 13 |
||
23 | MU192x | Mens U19 2x | 16 |
||
24 | W4+ | Womens Open 4+ | 1 |
||
25 | MU172x | Mens U17 2x | 11 |
||
26 | MJrLtwt2x | Mens Jr Ltwt 2x | 4 |
||
27 | M2x | Mens Open 2x | 1 |
||
28 | WU172x | Womens U17 2x | 9 |
||
29 | WU192x | Womens U19 2x | 9 |
||
30 | WJrLtwt2x | Womens Jr Ltwt 2x | 3 |
||
31 | W2x | Womens Open 2x | 3 |
||
32 | MJr 2- | Mens Jr 2- | 10 |
||
33 | M2- | Mens Open 2- | 0 |
||
34 | W2- | Womens Open 2- | 0 |
||
35 | WJr2- | Womens Jr 2- | 8 |
||
36 | MM4x | Mens Masters 4x [1000 m] | 6 |
||
37 | MJrN4x | Mens Jr Novice 4x [1000 m] | 3 |
||
38 | WM4+ | Womens Masters 4+ [1000 m] | 8 |
||
39 | MM4+ | Mens Masters 4+ [1000 m] | 3 |
||
40 | MNov4+ | Mens Novice 4+ [1000 m] | 6 |
||
41 | WNov4+ | Womens Novice 4+ [1000 m] | 8 |
||
42 | 8:00 AM | BU151x | Boys U15 1x [1000 m] | 8 |
|
43 | MAd1x | Mens Adaptive 1x | 1 |
||
44 | MJrN1x | Mens Jr Novice 1x [1000 m] | 8 |
||
Bergen Catholic High School (A) |
R. Howell
|
|
|||
Bergen County Rowing Academy (A) |
Q. Anderson/
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
L. Jameson
|
|
|||
O.A.R.S., Inc. dba Albany Rowing Center (A) |
I. Knox/
|
|
|||
Passaic River Rowing Association (PRRA) (A) |
S. Morsy
|
|
|||
Bergen County Rowing Academy (B) |
R. Kannan/
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
M. Colavecchio
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (C) |
A. Stanise
|
|
|||
45 | GU151x | Girls U15 1x [1000 m] | 9 |
||
46 | WJrN1x | Women Jr Novice 1x [1000 m] | 14 |
||
47 | WM4x | Womens Masters 4x [1000 m] | 13 |
||
48 | MxJr2x | Mixed Jr 2x | 10 |
||
49 | Mx2x | Mixed Open 2x | 3 |
||
50 | MJr4x | Mens Jr 4x | 13 |
||
51 | M4x | Mens Open 4x | 0 |
||
52 | MxJr4x | Mixed Jr 4x | 5 |
||
53 | Mx4x | Mixed Open 4x | 0 |
||
54 | WJr4x | Womens Jr 4x | 11 |
||
55 | W4x | Womens Open 4x | 0 |
||
56 | MJr8+ | Mens Jr 8+ | 5 |
||
57 | MJrLtwt8+ | Mens Jr Ltwt 8+ | 0 |
||
58 | M8+ | Mens Open 8+ | 0 |
||
59 | MxJr8+ | Mixed Jr 8+ | 0 |
||
60 | Mx8+ | Mixed Open 8+ | 0 |
||
61 | WJr8+ | Womens Jr 8+ | 7 |
||
62 | WJrLtwt8+ | Womens Jr Ltwt 8+ | 0 |
||
63 | W8+ | Womens Open 8+ | 0 |
||
64 | MxM2x | Mixed Masters 2x [1000 m] | 10 |
||
65 | FS2x | Father/Son 2x [1000 m] | 2 |
||
66 | FD2x | Father/Daughter 2x [1000 m] | 1 |
||
67 | MS2x | Mother/Son 2x [1000 m] | 0 |
||
68 | MD2x | Mother/Daughter 2x [1000 m] | 2 |
||
69 | MxM4x | Mixed Masters 4x [1000 m] | 7 |
||
70 | MM8+ | Mens Masters 8+ [1000 m] | 2 |
||
71 | MNov2x | Mens Novice 2x [1000 m] | 7 |
||
Bergen Catholic High School (A) |
W. Ryan/L. Santos
|
|
|||
Bergen County Rowing Academy (A) |
R. Kannan/Q. Anderson/
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
A. Stanise/L. Jameson
|
|
|||
Orange County Rowing Association (A) |
M. Skigen/J. Ayuso
|
|
|||
Bergen Catholic High School (B) |
A. Drapkin/A. Georgiou
|
|
|||
Bergen County Rowing Academy (B) |
Y. Hossen/J. Colon-Dominguez/
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (B) |
S. Rokkam/C. Wetzel
|
|
|||
72 | WM8+ | Womens Masters 8+ [1000 m] | 5 |
||
73 | WNov2x | Womens Novice 2x [1000 m] | 7 |
||
74 | BU154x | Boys U15 4x [1000 m] | 3 |
||
75 | GU154x | Girls U15 4x [1000 m] | 5 |
||
76 | MxM8+ | Mixed Masters 8+ [1000 m] | 2 |
||
77 | Mx8x+ | Mixed Open Octuple 8x+ [1000 m] | 0 |
||
78 | M1xDash | Mens 1x 500 m Dash | 10 |
||
79 | W1xDash | Womens 1x 500 m Dash | 2 |
||
80 | BU151x | Boys U15 1x [500 m] | 2 |
||
81 | GU151x | Girls U15 1x [500 m] | 5 |
||
82 | W8+Dash | Womens 8+ 500 m Dash | 3 |
||
83 | Mx8+Dash | Mixed 8+ 500 m Dash | 6 |
||
84 | M8+Dash | Mens 8+ 500 m Dash | 2 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change