USRowing National Championships
- Jul 22, 2003 To Jul 27, 2003
- sprint
- Cooper River Park
- Camden County, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, July 25, 2003 | |||||
11 | Elite Mens 1x-Dash | 10 |
|||
12 | Womens Senior 1x-Dash | 8 |
|||
13 | Jr. Womens 1x | 27 |
|||
Bay Area Rowing Club of Houston |
H. Tompkins
|
|
|||
Columbia Rowing Club |
K. Kraintz
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
R. Cooke
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
M. Kelly
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
A. Hines
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
N. Pedra
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew |
K. Bucien
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
A. Fishman
|
|
|||
Navesink River Rowing |
A. Dolan
|
|
|||
Niskayuna Rowing |
A. Halsey
|
|
|||
Niskayuna Rowing |
D. Mitsche
|
|
|||
Niskayuna Rowing |
C. Skudder
|
|
|||
Niskayuna Rowing |
B. Fogarty
|
|
|||
North Bay Rowing Club |
N. Nelson
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls |
R. Hotkowski
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls |
A. Hahn
|
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club |
J. Tarbox
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association |
K. Ortman
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
A. Batista
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
J. Dicke
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
J. Gregg
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
E. Shoucair
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
E. Schofield
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
M. Gaab
|
|
|||
Topeka Rowing Association |
J. Schaetzel
|
|
|||
Washington Area Rowing/ Washington Sculling Center |
C. Berson
|
|
|||
ZLAC Rowing Club, LTD |
E. Ten Eyck
|
|
|||
14 | Jr. Mens B 1x | 33 |
|||
15 | Jr. Mens 2- | 13 |
|||
16 | Mens Int. 1x | 46 |
|||
Augusta Rowing Club, Inc. |
T. Johnson
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. |
M. Meyer
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. |
P. Lynch
|
|
|||
B-CC High School Crew Boosters |
C. Fleschner
|
|
|||
Capital Rowing Club |
D. Cors
|
|
|||
Clermont High School Crew |
P. Carpenter
|
|
|||
Club de Regatas "Lima" |
G. Salcedo
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
T. Howell
|
|
|||
GMS Rowing Center |
C. Szefc
|
|
|||
GMS Rowing Center |
M. Smith
|
|
|||
GMS Rowing Center |
S. Dolff
|
|
|||
Hawk Hill Rowing Club |
C. Bischoff
|
|
|||
Kingston Rowing Club |
R. Slate
|
|
|||
Knoxville Rowing Association |
J. Hutchison
|
|
|||
Mendota Development Camp |
M. Miller
|
|
|||
Mexican Rowing Federation |
L. Montiel
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
M. Schnobrich
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
R. Anstey
|
|
|||
New York Athletic Club |
C. Stoer
|
|
|||
New York Athletic Club |
G. Hoffman
|
|
|||
Norwalk Leander Rowing Club |
R. Slocum
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
J. LaRoche
|
|
|||
Potomac Boat Club |
S. Titus
|
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Dasch
|
|
|||
Potomac Boat Club |
M. Malone
|
|
|||
Riverside Boat Club |
J. Schafer
|
|
|||
Riverside Boat Club |
I. Belakovskiy
|
|
|||
San Diego Rowing Club |
S. Destafney
|
|
|||
San Diego Rowing Club |
Z. Johnson
|
|
|||
San Diego Rowing Club |
A. Podegracz
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
R. Visinski
|
|
|||
Topeka Rowing Association |
M. Henry
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Tuccillo
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Hansen
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
M. Anders
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
T. Holovacs
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
E. Breiland
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
F. Anderson
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
A. Flanders
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
R. Boyd
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
A. Van Coops
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
S. Sweitzer
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
M. Torres
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
M. Painter
|
|
|||
USRowing Training Center - Princeton |
M. Hughes
|
|
|||
Wyandotte Boat Club |
M. Mckay
|
|
|||
17 | Lt. Womens Sen. 1x | 15 |
|||
18 | Womens Int. 2- | 17 |
|||
19 | Lt. Womens 8+ | 3 |
|||
20 | Elite Womens 1x | 18 |
|||
21 | Jr. Womens 4+ | 34 |
|||
22 | Elite Mens 2- | 9 |
|||
23 | Lt. Mens Int. 1x | 27 |
|||
24 | Jr. Mens 2x | 34 |
|||
25 | Elite Lt. Womens 4- | 0 |
|||
26 | Lt. Mens Int. 2- | 8 |
|||
27 | Womens Sen. 2- | 7 |
|||
28 | Lt. Womens Sen. 4x | 2 |
|||
29 | Lt. Mens Sen. 4- | 5 |
|||
30 | Elite Womens 4+ | 3 |
|||
31 | Jr. Womens B 4x | 14 |
|||
32 | Womens Senior 2x | 14 |
|||
33 | Mens Senior 4- | 9 |
|||
34 | Elite Mens 4x | 5 |
|||
36 | Jr. Mens B 8+ | 5 |
|||
1 | 8:00 AM | Elite Mens 2+ (M 2+) | 5 |
||
10 | 8:00 AM | Elite Lt. Womens 2- (LW 2-) | 7 |
||
2 | 8:00 AM | Elite Mens 4+ (M 4+) | 6 |
||
3 | 8:00 AM | Elite Lt. Mens 1x (LM 1x) | 11 |
||
4 | 8:00 AM | Elite Lt. Mens 4x (LM 4x) | 4 |
||
5 | 8:00 AM | Elite Lt. Mens 2- (LM 2-) | 4 |
||
6 | 8:00 AM | Elite Lt. Mens 8+ (LM 8+) | 3 |
||
7 | 8:00 AM | Elite Womens 4- (W 4-) | 6 |
||
8 | 8:00 AM | Elite Lt. Womens 1x (LW 1x) | 10 |
||
9 | 8:00 AM | Elite Lt. Womens 4x (LW 4x) | 3 |
||
Saturday, July 26, 2003 | |||||
100 | Womens Int. 4+ | 17 |
|||
101 | Mens Sen. 8+ | 10 |
|||
102 | Womens Int. 4x | 10 |
|||
103 | Jr. Womens B 8+ | 9 |
|||
104 | LW 4+ | 3 |
|||
105 | Jr. Mens 8+ | 17 |
|||
106 | Elite Womens 8+ | 1 |
|||
37 | Elite Womens 1x-Dash | 6 |
|||
38 | Mens Senior 1x-Dash | 16 |
|||
Bachelors Barge Club |
J. Gordon
|
|
|||
Kingston Rowing Club |
R. Slate
|
|
|||
Knoxville Rowing Association |
J. Hutchison
|
|
|||
Mexican Rowing Federation |
Z. Vallados
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
J. Forrester
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
M. Monplaisir
|
|
|||
New York Athletic Club |
B. Pack
|
|
|||
Pocock Youth Rowing |
E. Luerken
|
|
|||
Riverside Boat Club |
I. Belakovskiy
|
|
|||
Topeka Rowing Association |
M. Henry
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. OBrien
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
F. Anderson
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
S. Sweitzer
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
A. Van Coops
|
|
|||
USRowing Training Center - Princeton |
M. Hughes
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
S. Killen
|
|
|||
39 | Jr. Mens 1x | 53 |
|||
40 | Jr. Womens B 1x | 28 |
|||
Bay Area Rowing Club of Houston |
H. Tompkins
|
|
|||
Clermont High School Crew |
M. Martinez
|
|
|||
Clermont High School Crew |
K. Fulkerson
|
|
|||
Clermont High School Crew |
A. Kroner
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
M. Kelly
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
R. Cooke
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
L. Gordon
|
|
|||
Community Rowing, Inc. |
N. Pedra
|
|
|||
Episcopal School of Dallas |
A. Fishman
|
|
|||
Lyme-Old Lyme High School |
M. King
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
A. Hegamyer
|
|
|||
Niskayuna Rowing |
L. Fisher
|
|
|||
Niskayuna Rowing |
A. Penik
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association |
E. Stensrud
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association |
D. Kennedy
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association |
K. Gagnon
|
|
|||
Sagamore Rowing Association |
K. McCaffery
|
|
|||
Sammamish Rowing Association |
E. Poffenberger
|
|
|||
Sammamish Rowing Association |
K. Amsler
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
T. Fries
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
K. Rybczyk
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
K. McCusker
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
E. Hoffman
|
|
|||
Topeka Rowing Association |
K. Schaetzel
|
|
|||
USR Junior Women's Development Camp |
C. Howell
|
|
|||
USR Junior Women's Development Camp |
S. Cooper
|
|
|||
Vesper Boat Club |
A. Dormans
|
|
|||
Washington Area Rowing/ Washington Sculling Center |
C. Berson
|
|
|||
41 | Jr. Womens 2- | 14 |
|||
42 | Womens Int. 1x | 31 |
|||
43 | Lt. Mens Sen. 1x | 19 |
|||
44 | Mens Int. 2- | 18 |
|||
45 | Lt. Womens Sen. 2- | 2 |
|||
46 | Elite Mens 1x | 12 |
|||
47 | Jr. Mens 4+ | 33 |
|||
48 | Elite Womens 2- | 11 |
|||
49 | Lt. Womens Int. 1x | 20 |
|||
50 | Jr. Womens 2x | 34 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
M. Gonnelli/C. Hakanson
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
A. Conlin/S. Barkan
|
|
|||
Crescent Boat Club (A) |
J. Lamont/M. Lamont
|
|
|||
Kansas City Rowing Club (A) |
A. Ketter/J. Klein
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (A) |
V. Trower/L. Baxter
|
|
|||
Nashville Area Rowing Club (A) |
K. Brown/S. Bailey
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
E. Hamden/L. Hurwitz
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
A. Halsey/C. Skudder
|
|
|||
Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A) |
A. Hahn/M. King
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
E. Chesten/A. Deardorff
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
E. Cheston/A. Deardorff
|
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (A) |
M. ONeill/C. Stotesbury
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association (A) |
K. Gagnon/K. Ortman
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
J. Solar/A. Tate
|
|
|||
St. Josephs University - Men (A) |
M. Jaramillo/J. Leonard
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
C. Dermody/E. Schofield
|
|
|||
Topeka Rowing Association (A) |
J. Schaetzel/K. Schaetzel
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
J. Davison/A. Stesko
|
|
|||
Union Boat Club (A) |
S. Brooks/G. Stone
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
A. Holdsworth/M. Berry
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
D. Priebatsch/C. Brighton
|
|
|||
GMS Rowing Center (B) |
K. Geronemus/J. Burmeister
|
|
|||
Kansas City Rowing Club (B) |
K. Earnest/S. Hardacre
|
|
|||
Niskayuna Rowing (B) |
D. Mitsche/B. Fogarty
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (B) |
J. Dicke/T. Izumi
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
S. Ranii/K. Roe
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (B) |
L. Hobson/B. Akers
|
|
|||
Vesper Boat Club (B) |
V. Burns/B. Jones
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (C) |
N. Pedra/R. Cooke
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (C) |
E. Koenig/H. Armstrong
|
|
|||
Steel City Rowing Club (C) |
V. Dowd/M. Hadburg
|
|
|||
Vesper Boat Club (C) |
A. Jones/M. Mulholland
|
|
|||
Vesper Boat Club (D) |
J. Hayden/C. Durkin
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (C) |
L. Massimino/T. Shirani
|
|
|||
51 | Elite Lt. Mens 4- | 0 |
|||
52 | Lt. Womens Int. 2- | 2 |
|||
53 | Mens Sen. 2- | 12 |
|||
54 | Lt. Mens Sen. 4x | 4 |
|||
55 | Mens Sen. 1x | 28 |
|||
56 | Jr. Mens B 2x | 21 |
|||
57 | Lt. Mens Int. 8+ | 6 |
|||
58 | Elite Womens 2x | 11 |
|||
59 | Mens Sen. 4+ | 10 |
|||
60 | Womens Int. 8+ | 15 |
|||
61 | Elite Lt. Mens 2x | 7 |
|||
62 | Lt. Womens Sen. 2x | 5 |
|||
63 | Mens Int. 2x | 22 |
|||
64 | Lt. Womens Int. 4+ | 7 |
|||
65 | Lt. Mens Sen. 4+ | 6 |
|||
66 | Lt. Mens Int. 2x | 19 |
|||
67 | Jr. Womens B 4+ | 18 |
|||
68 | Mens Sen. 4x | 5 |
|||
69 | Lt. Womens Int. 4x | 4 |
|||
70 | Mens Int. 8+ | 16 |
|||
71 | Elite Mens 8+ | 6 |
|||
72 | Womens Senior 8+ | 5 |
|||
73 | Jr. Womens 8+ | 23 |
|||
74 | Womens Sen. 4- | 6 |
|||
75 | Womens Sen. 1x | 17 |
|||
77 | Mens Int. 4x | 14 |
|||
78 | Lt. Womens Sen. 4- | 0 |
|||
79 | Womens Sen. 4x | 4 |
|||
80 | Lt. Mens Sen. 2- | 2 |
|||
81 | Elite Lt. Mens 4+ | 0 |
|||
82 | Elite Womens 4x | 5 |
|||
83 | Jr. Womens B 2x | 29 |
|||
Clermont High School Crew (A) |
A. Kroner/K. Fulkerson
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (A) |
C. Glandorf/L. Glandorf
|
|
|||
Kansas City Rowing Club (A) |
S. Carle/S. Nelson
|
|
|||
Mobjack Rowing Association (A) |
A. Hegamyer/C. Haywood
|
|
|||
New York Athletic Club (A) |
M. Jankolovits/C. OBrien
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
L. Fisher/S. Lyons
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
O. Holdsworth/K. Janicz
|
|
|||
Philadelphia Girls' Rowing Club (A) |
A. Vresilovik/A. Lipsey
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association (A) |
D. Kennedy/E. Stensrud
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (A) |
J. Cromwell/K. Stenbakken
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A) |
M. Tarrant/L. Hallanan
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (A) |
M. Mitnick/R. Gould
|
|
|||
St. Josephs University - Men (A) |
M. Davis/K. Rigler
|
|
|||
Steel City Rowing Club (A) |
C. Bohner/M. Meehan
|
|
|||
Thompson Boat Center (A) |
K. Kazimer/K. Faigen
|
|
|||
Topeka Rowing Association (A) |
K. Schaetzel/J. Wessels
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
S. Groff/J. Horstman
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (B) |
M. Schoellkopf/K. Ou
|
|
|||
Niskayuna Rowing (B) |
T. Gifford/B. Kehl
|
|
|||
Sammamish Rowing Association (B) |
E. Poffenberger/J. Linnenkohl
|
|
|||
Steel City Rowing Club (B) |
K. Botta/A. Gregg
|
|
|||
Community Rowing, Inc. (C) |
R. Cooke/N. Pedra
|
|
|||
Niskayuna Rowing (C) |
M. Johnson/Z. Lansing
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (C) |
S. Caitlin/E. Haller
|
|
|||
Niskayuna Rowing (D) |
K. Leone/J. Endres
|
|
|||
Niskayuna Rowing (D) |
A. Penik/L. Staley
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (E) |
K. McCusker/T. Fries
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (G) |
K. Murphy/G. Keough
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC (H) |
K. Rybczyk/J. Freeland
|
|
|||
84 | Elite Mens 2x | 13 |
|||
85 | Jr. Mens 4x | 15 |
|||
86 | Womens Sen. 4+ | 8 |
|||
87 | Elite Lt. Womens 2x | 3 |
|||
88 | Lt. Mens Sen. 2x | 6 |
|||
89 | Womens Int. 2x | 23 |
|||
90 | Lt. Mens Int. 4+ | 11 |
|||
91 | Mens Sen. 2x | 9 |
|||
92 | Mens Int. 4+ | 28 |
|||
93 | Lt. Womens Int. 2x | 11 |
|||
94 | Jr. Mens B 4+ | 10 |
|||
95 | Jr. Womens 4x | 21 |
|||
96 | Elite Mens 4- | 2 |
|||
97 | Lt. Mens Int. 4x | 7 |
|||
98 | Lt. Mens Sen. 8+ | 4 |
|||
99 | Jr. Mens B 4x | 12 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change