USRowing National Championships
- Jul 22, 2003 To Jul 27, 2003
- sprint
- Cooper River Park
- Camden County, NJ (USA)
- Hosted By: USRowing
- 2016 Owned Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Friday, July 25, 2003 | |||||
11 | Elite Mens 1x-Dash | 10 |
|||
12 | Womens Senior 1x-Dash | 8 |
|||
13 | Jr. Womens 1x | 27 |
|||
14 | Jr. Mens B 1x | 33 |
|||
15 | Jr. Mens 2- | 13 |
|||
16 | Mens Int. 1x | 46 |
|||
17 | Lt. Womens Sen. 1x | 15 |
|||
18 | Womens Int. 2- | 17 |
|||
19 | Lt. Womens 8+ | 3 |
|||
20 | Elite Womens 1x | 18 |
|||
21 | Jr. Womens 4+ | 34 |
|||
22 | Elite Mens 2- | 9 |
|||
23 | Lt. Mens Int. 1x | 27 |
|||
Ann Arbor Rowing Club |
K. Alschuler
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. |
B. Boehm
|
|
|||
Club de Regatas "Lima" |
V. Aspillaga
|
|
|||
Malta Boat Club |
J. Carter
|
|
|||
Malta Boat Club |
D. Egen
|
|
|||
Malta Boat Club |
J. Steigerwalt
|
|
|||
Mexican Rowing Federation |
Z. Vallados
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
B. Hutz
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
R. Meenk
|
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Adams
|
|
|||
Quad Cities Rowing Association |
C. Kennedy
|
|
|||
Riverside Boat Club |
A. Erdos
|
|
|||
Riverside Boat Club |
H. Wendlandt
|
|
|||
Riverside Boat Club |
J. Tracey
|
|
|||
Riverside Boat Club |
B. Morabito
|
|
|||
Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School |
D. Nevins
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
G. Stiller
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
W. Pluta
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
S. Cunningham
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
S. Wisnewski
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
V. Marwin
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
B. Krasney
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
J. Spaeth
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
M. Torres
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
S. Sweitzer
|
|
|||
New York Athletic Club (D) |
R. Eikel
|
|
|||
Riverside Boat Club |
P. Morelli
|
|
|||
24 | Jr. Mens 2x | 34 |
|||
25 | Elite Lt. Womens 4- | 0 |
|||
26 | Lt. Mens Int. 2- | 8 |
|||
27 | Womens Sen. 2- | 7 |
|||
28 | Lt. Womens Sen. 4x | 2 |
|||
29 | Lt. Mens Sen. 4- | 5 |
|||
30 | Elite Womens 4+ | 3 |
|||
31 | Jr. Womens B 4x | 14 |
|||
32 | Womens Senior 2x | 14 |
|||
33 | Mens Senior 4- | 9 |
|||
34 | Elite Mens 4x | 5 |
|||
Augusta Rowing Club, Inc. (A) |
J. Werner/J. Jaanson/P. Lynch/T. Johnson
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
J. OHea/D. McGuinn/J. LaRoche/C. Cantrill
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia (A) |
T. Sullivan/F. Bergen/S. Maloney/G. Kaplan
|
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
B. Martin-Doyle/J. Nunn/J. Burns/P. Falcigno
|
|
|||
Malta Boat Club (D) |
P. Marcella/Z. Benevides/M. Gerban/S. Madden
|
|
|||
36 | Jr. Mens B 8+ | 5 |
|||
1 | 8:00 AM | Elite Mens 2+ (M 2+) | 5 |
||
10 | 8:00 AM | Elite Lt. Womens 2- (LW 2-) | 7 |
||
2 | 8:00 AM | Elite Mens 4+ (M 4+) | 6 |
||
3 | 8:00 AM | Elite Lt. Mens 1x (LM 1x) | 11 |
||
4 | 8:00 AM | Elite Lt. Mens 4x (LM 4x) | 4 |
||
Augusta Rowing Club, Inc. |
M. Aller/T. Larson/S. Stephenson/S. Arthur-Wong
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. |
J. Rome/P. Guthrie/J. Kennel/G. Frase
|
|
|||
New York Athletic Club |
R. Montgomery/G. Winkler/G. Blackmore/J. Cashman
|
|
|||
Malta Boat Club (F) |
P. Marcella/Z. Benevides/M. Gerban/S. Madden
|
|
|||
5 | 8:00 AM | Elite Lt. Mens 2- (LM 2-) | 4 |
||
6 | 8:00 AM | Elite Lt. Mens 8+ (LM 8+) | 3 |
||
7 | 8:00 AM | Elite Womens 4- (W 4-) | 6 |
||
8 | 8:00 AM | Elite Lt. Womens 1x (LW 1x) | 10 |
||
9 | 8:00 AM | Elite Lt. Womens 4x (LW 4x) | 3 |
||
Saturday, July 26, 2003 | |||||
100 | Womens Int. 4+ | 17 |
|||
101 | Mens Sen. 8+ | 10 |
|||
102 | Womens Int. 4x | 10 |
|||
103 | Jr. Womens B 8+ | 9 |
|||
104 | LW 4+ | 3 |
|||
105 | Jr. Mens 8+ | 17 |
|||
106 | Elite Womens 8+ | 1 |
|||
37 | Elite Womens 1x-Dash | 6 |
|||
38 | Mens Senior 1x-Dash | 16 |
|||
39 | Jr. Mens 1x | 53 |
|||
40 | Jr. Womens B 1x | 28 |
|||
41 | Jr. Womens 2- | 14 |
|||
42 | Womens Int. 1x | 31 |
|||
43 | Lt. Mens Sen. 1x | 19 |
|||
Ann Arbor Rowing Club |
K. Alschuler
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. |
B. Boehm
|
|
|||
Augusta Rowing Club, Inc. |
S. Portilla
|
|
|||
Bantam Boat Club |
B. Tryon
|
|
|||
Malta Boat Club |
J. Steigerwalt
|
|
|||
Mexican Rowing Federation |
Z. Vallados
|
|
|||
Mobjack Rowing Association |
J. Forrester
|
|
|||
Narragansett Boat Club |
B. Hutz
|
|
|||
Olympia Area Rowing Association (O.A.R.) |
R. Meenk
|
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Adams
|
|
|||
Riverside Boat Club |
J. Tracey
|
|
|||
Riverside Boat Club |
S. Wolf
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
W. Pluta
|
|
|||
Unaffiliated (USA) |
L. OBrien
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. DAlba
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
S. Sweitzer
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
M. Torres
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
J. Spaeth
|
|
|||
University of Massachusetts Crew |
M. Baker
|
|
|||
44 | Mens Int. 2- | 18 |
|||
45 | Lt. Womens Sen. 2- | 2 |
|||
46 | Elite Mens 1x | 12 |
|||
47 | Jr. Mens 4+ | 33 |
|||
48 | Elite Womens 2- | 11 |
|||
49 | Lt. Womens Int. 1x | 20 |
|||
50 | Jr. Womens 2x | 34 |
|||
51 | Elite Lt. Mens 4- | 0 |
|||
52 | Lt. Womens Int. 2- | 2 |
|||
53 | Mens Sen. 2- | 12 |
|||
54 | Lt. Mens Sen. 4x | 4 |
|||
55 | Mens Sen. 1x | 28 |
|||
56 | Jr. Mens B 2x | 21 |
|||
57 | Lt. Mens Int. 8+ | 6 |
|||
58 | Elite Womens 2x | 11 |
|||
59 | Mens Sen. 4+ | 10 |
|||
60 | Womens Int. 8+ | 15 |
|||
61 | Elite Lt. Mens 2x | 7 |
|||
Bantam Boat Club |
B. Tryon/K. Alschuler
|
|
|||
Malta Boat Club |
Z. Benevides/P. Marcella
|
|
|||
Malta Boat Club |
M. Gerban/S. Madden
|
|
|||
New York Athletic Club |
M. Laughter/M. Smith
|
|
|||
Riverside Boat Club |
R. Zechman/L. Gresham
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
T. Sullivan/G. Kaplan
|
|
|||
Union Boat Club |
D. Kitchel/E. Demetriou
|
|
|||
62 | Lt. Womens Sen. 2x | 5 |
|||
63 | Mens Int. 2x | 22 |
|||
64 | Lt. Womens Int. 4+ | 7 |
|||
65 | Lt. Mens Sen. 4+ | 6 |
|||
66 | Lt. Mens Int. 2x | 19 |
|||
Cascadilla Boat Club, Ltd. |
P. Mulcahy/N. Kress
|
|
|||
Malta Boat Club |
J. Carter/D. Egen
|
|
|||
Mexican Rowing Federation |
C. Fitz/D. Guzman
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
C. Lowry/M. Turman
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
A. Donham/J. Alfano
|
|
|||
Minneapolis Rowing Club |
D. Korus/C. Dodson
|
|
|||
Nereid Boat Club, Inc. |
A. Podpirka/D. Penrose
|
|
|||
Potomac Boat Club |
A. Phillips/B. Berbert
|
|
|||
Potomac Boat Club |
J. Fenwick/K. Hatton
|
|
|||
Potomac Boat Club |
B. Kuntschev/J. Fifer
|
|
|||
Riverside Boat Club |
B. Morabito/J. Tracey
|
|
|||
Riverside Boat Club |
R. Zechman/L. Gresham
|
|
|||
Saugatuck Rowing Club, LLC |
A. Blank/R. Ritzel
|
|
|||
Steel City Rowing Club |
M. Vaughn/W. Pluta
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Huder/J. Goodman
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
M. Lynch/J. Fedorici
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
V. Marwin/S. Wisnewski
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
W. ONeill/B. Dyer
|
|
|||
University of California - Davis Crew |
M. Torres/J. Spaeth
|
|
|||
67 | Jr. Womens B 4+ | 18 |
|||
68 | Mens Sen. 4x | 5 |
|||
69 | Lt. Womens Int. 4x | 4 |
|||
70 | Mens Int. 8+ | 16 |
|||
71 | Elite Mens 8+ | 6 |
|||
72 | Womens Senior 8+ | 5 |
|||
73 | Jr. Womens 8+ | 23 |
|||
74 | Womens Sen. 4- | 6 |
|||
75 | Womens Sen. 1x | 17 |
|||
77 | Mens Int. 4x | 14 |
|||
78 | Lt. Womens Sen. 4- | 0 |
|||
79 | Womens Sen. 4x | 4 |
|||
80 | Lt. Mens Sen. 2- | 2 |
|||
81 | Elite Lt. Mens 4+ | 0 |
|||
82 | Elite Womens 4x | 5 |
|||
83 | Jr. Womens B 2x | 29 |
|||
84 | Elite Mens 2x | 13 |
|||
85 | Jr. Mens 4x | 15 |
|||
86 | Womens Sen. 4+ | 8 |
|||
87 | Elite Lt. Womens 2x | 3 |
|||
88 | Lt. Mens Sen. 2x | 6 |
|||
89 | Womens Int. 2x | 23 |
|||
90 | Lt. Mens Int. 4+ | 11 |
|||
91 | Mens Sen. 2x | 9 |
|||
92 | Mens Int. 4+ | 28 |
|||
93 | Lt. Womens Int. 2x | 11 |
|||
94 | Jr. Mens B 4+ | 10 |
|||
95 | Jr. Womens 4x | 21 |
|||
96 | Elite Mens 4- | 2 |
|||
97 | Lt. Mens Int. 4x | 7 |
|||
98 | Lt. Mens Sen. 8+ | 4 |
|||
99 | Jr. Mens B 4x | 12 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change