Head of the Cuyahoga
- Sep 17, 2022
- head
- Cuyahoga River
- Cleveland, OH (USA)
- Hosted By: Cleveland Rowing Foundation
- 2022 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, September 17, 2022 | |||||
1 | 8:00 AM | Mixed Open 4x | 6 |
||
2 | 8:05 AM | Mens Open 1x | 20 |
||
3 | 8:20 AM | Mens Youth 1x | 13 |
||
4 | 8:30 AM | Womens Youth Ltwt 8+ | 6 |
||
5 | 8:35 AM | Womens Rec 8+ | 3 |
||
6 | 8:35 AM | Womens Masters 2x | 3 |
||
7 | 8:40 AM | Womens Youth 4+ | 16 |
||
8 | 8:50 AM | Womens Youth 2nd 4+ (HS JV also OK) | 20 |
||
9 | 9:05 AM | Womens Open 2x | 3 |
||
10 | 9:10 AM | Mens Masters 1x (AA-D) | 8 |
||
11 | 9:10 AM | Mens Masters 1x (E-K) | 6 |
||
12 | 9:25 AM | Mens Youth Ltwt 8+ | 8 |
||
13 | 9:30 AM | Womens Masters 4+ | 16 |
||
Chicago Rowing Union (A) |
D. McClanahan/K. Hayley/S. Azure/F. Nolan/M. Honaberger (Cox)
|
68.7 (61)
|
|||
Grand Rapids Rowing Club (A) |
J. Schafer/S. Katt/D. Throesch/A. Christensen/K. Wynalda (Cox)
|
21.4 (46)
|
|||
Composite: Indianapolis RC, Ann Arbor RC,Ann Arbor RC (A) |
J. Shifferd/N. Staebler/K. Kopchitz/L. Thompson/K. Kavanagh (Cox)
|
28.8 (49)
|
|||
North Suburban Crew, Inc. (A) |
68.7 (61)
|
||||
Portage Lakes Rowing Association (A) |
F. Feesler/E. Murphy/E. Shumaker/D. Grove-Ackerman/D. Clapp (Cox)
|
57.1 (58)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (A) |
L. Jones/C. Fleck/E. Remaley/D. Feierabend/J. Ruzbacki (Cox)
|
8.6 (39)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
H. Petraszko/C. Sieberth/J. Goodman/L. VanLear/D. Santora (Cox)
|
10.0 (40)
|
|||
Chicago Rowing Union (B) |
A. Mergler/C. Cabin/F. Campbell/M. Furlong/M. McLaughlin (Cox)
|
19.3 (45)
|
|||
North Suburban Crew, Inc. (B) |
77.0 (63)
|
||||
Three Rivers Rowing Association (B) |
T. Yanowitz/J. Meder/E. Szigethy/C. Garfinkel/M. Parry (Cox)
|
60.8 (59)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
S. Romilly/R. Luken/K. Connor/J. Jamison/D. Santora (Cox)
|
34.2 (51)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (C) |
M. Busis/M. Ulsh/R. Williams/A. Gray/R. Holt (Cox)
|
95.0 (67)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (C) |
E. Pearson/H. Bonsky/J. Prahst/K. King/D. Santora (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (D) |
R. Stanley/B. Mahoney/K. Abbott/M. Coyne/D. Santora (Cox)
|
17.2 (44)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (E) |
J. Prugh/N. Jaworski/M. Wagner/M. Dise/D. Santora (Cox)
|
23.8 (47)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (F) |
M. Quesada/S. Ryan/T. Hooper/R. Murphy/D. Santora (Cox)
|
40.2 (53)
|
|||
14 | 9:45 AM | Mens Open Novice 4+ | 5 |
||
15 | 9:50 AM | Mixed Rec 8+ | 10 |
||
16 | 9:55 AM | Womens Youth Novice 8+ | 12 |
||
17 | 10:05 AM | Womens Youth 1x | 10 |
||
18 | 10:15 AM | Mens Masters 2x | 7 |
||
19 | 10:20 AM | Womens Open Novice 4+ | 3 |
||
20 | 10:25 AM | Mens Youth 2x | 12 |
||
21 | 10:35 AM | Womens Open 1x | 4 |
||
22 | 10:35 AM | Womens Masters 1x (AA-C) | 4 |
||
23 | 10:35 AM | Womens Masters 1x (D-K) | 2 |
||
24 | 10:50 AM | Womens Youth 4x | 10 |
||
25 | 10:55 AM | Mens Open 8+ | 9 |
||
26 | 11:00 AM | Mens Youth Novice 8+ | 14 |
||
27 | 11:10 AM | Mens Rec 4+ | 2 |
||
28 | 11:15 AM | Mens Masters 8+ Sponsored by Boiler Specialists | 3 |
||
29 | 11:20 AM | Mens Youth 4+ | 15 |
||
30 | 11:30 AM | Mens Youth 2nd 4+ (HS JV also ok) | 19 |
||
31 | 12:30 PM | Mens Youth 4x | 12 |
||
32 | 12:40 PM | Womens Open 4+ | 10 |
||
33 | 12:45 PM | Womens Youth Novice 4+ | 13 |
||
34 | 12:55 PM | Mens Open 2x | 4 |
||
35 | 1:00 PM | Womens Youth 2x | 11 |
||
36 | 1:05 PM | Womens Rec 4+ | 2 |
||
37 | 1:15 PM | Mixed Open 8+ | 3 |
||
38 | 1:15 PM | Mixed Masters 8+ | 6 |
||
39 | 1:20 PM | Mens Open Novice 8+ | 2 |
||
40 | 1:20 PM | Mixed Veterans 8+ Sponsored by Sweeping Corporation of America | 2 |
||
41 | 1:25 PM | Mixed Masters 2x | 2 |
||
42 | 1:30 PM | Mens Youth Novice 4+ | 8 |
||
43 | 1:35 PM | Womens Open 8+ | 5 |
||
44 | 1:40 PM | Womens Open Novice 8+ | 4 |
||
45 | 1:45 PM | Mixed Rec 4+ | 4 |
||
46 | 1:50 PM | Womens Youth 2nd 8+ (HS JV also OK) | 12 |
||
47 | 2:00 PM | Womens Youth 8+ | 15 |
||
48 | 2:15 PM | Mens Youth 2nd 8+ (HS JV also OK) | 15 |
||
49 | 2:30 PM | Mens Youth 8+ | 16 |
||
50 | 2:45 PM | Womens Masters 8+ Sponsored by NEOSD | 7 |
||
Ann Arbor Rowing Club (A) |
P. Goforth/L. Thompson/K. Kopchitz/M. Alofs/M. Hudson/A. London/N. Staebler/J. Janusz/J. Shifferd (Cox)
|
22.0 (47)
|
|||
Chicago Rowing Union (A) |
D. McClanahan/K. Hayley/A. Mergler/F. Nolan/S. Azure/C. Cabin/F. Campbell/M. Furlong/M. McLaughlin (Cox)
|
37.2 (53)
|
|||
North Suburban Crew, Inc. (A) |
67.4 (62)
|
||||
Three Rivers Rowing Association (A) |
T. Yanowitz/C. Garfinkel/E. Remaley/E. Long/V. Keenan/D. Feierabend/N. De Genna/A. Mulligan/M. Parry (Cox)
|
31.7 (51)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (A) |
E. Pearson/K. Abbott/R. Stanley/H. Bonsky/J. Prahst/B. Mahoney/K. King/M. Coyne/D. Santora (Cox)
|
3.5 (35)
|
|||
Three Rivers Rowing Association (B) |
M. Gold/J. Meder/E. Szigethy/M. Ulsh/R. Williams/K. Raymond/M. Busis/A. Gray/J. Ruzbacki (Cox)
|
75.3 (64)
|
|||
Western Reserve Rowing Association (B) |
J. Prugh/N. Jaworski/M. Wagner/S. Ryan/K. Taylor/M. Quesada/M. Dise/T. Hooper/D. Santora (Cox)
|
31.7 (51)
|
|||
51 | 2:55 PM | Mens Youth Ltwt 4+ | 6 |
||
52 | 3:00 PM | Mixed Veterans 4+ | 0 |
||
53 | 3:00 PM | Mens Open 4+ | 16 |
||
54 | 3:10 PM | Mens Masters 4+ | 7 |
||
55 | 3:15 PM | Mens Open 4x | 2 |
||
56 | 3:15 PM | Womens Open 4x | 4 |
||
57 | 3:20 PM | Womens Youth Ltwt 4+ | 9 |
||
58 | 3:25 PM | PR3 Mixed Inclusive 4+ Sponsored by University Hospitals | 1 |
||
59 | 3:25 PM | PR3 Mixed Inclusive 2x | 1 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change