USRowing NW Regional Masters Championship

  • Jun 25, 2005 To Jun 26, 2005
  • sprint
  • Lake Ewauna
  • Klamath Falls, OR (USA)
  • Hosted By USRowing

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 25, 2005
01 Mixed C 4x
6
02 Mens F 2x
2
03 Mens Light A-C 2x
3
04 Mens B 1x
6
05 Mixed D 4x
3
06 Mens A-J Novice 4+
0
07 Womens AA-B 2-
5
08 Womens A-C Light 1x
6
09 Womens E-J 4x
5
10 Mens E-J Light 1x
1
11 Womens A-J Novice 4+
4
12 Mens E-J 4+
5
13 Mixed AA-B 4x
3
14 Mens A-J Novice 1x
4
15 Mens AA-B 2x
6
16 Womens C 8+
12
    Ashland Rowing Club
D. Green/P. Backus/E. Geismar/K. Latham/J. Stoke/C. Lombardi/J. Cope/J. Sage/B. Hoffman (Cox)
 
    Bainbridge Island Rowing
S. Hanna/B. Stewart/L. Draper/K. Berry/M. Tsolomitis/A. Seeley/G. Hawkins/B. Emel/D. McComb (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
K. Laura/A. Moyers/P. Trimmer/M. Marvin/L. Bogard/L. Johnson/K. Stewart/M. McNeill/M. Langlais (Cox)
 
    Everett Rowing Association
J. Burks/D. Stanley/J. Jacobson/L. Ashley/V. Glowaski/H. Odell/M. Stewart/W. Simon/D. Guy (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
B. Garmus/D. Williamson/S. Sheridan/J. Davis/P. Garstang/C. McDonell/L. Stapp/D. Todd/B. Adam (Cox)
 
    Marin Rowing Association
S. Pelmas/L. Thoron/M. Wagner/K. Boyd/N. Dupen/A. Schiess/L. Hart/B. Merrell/B. Bastidas (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
N. Richards/K. Dietz/J. Johnson/C. Alkire/S. Dean/K. Page/N. Otterholt/S. Harmon/S. Franson (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
P. McCabe/J. Chow/K. Rogers/J. Smith/P. Pesando/S. Fowler/H. Barrett/L. Robins/B. Smith (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Winter/C. Grubin/K. Tylee/A. Kolvenbach/C. Hickner/G. Calvin/J. Oliver/J. Stachowiak/R. Kimura (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers
R. Thompson/S. Keller/M. Frey/J. Stokes/D. Cornitius/A. Schmidt/D. Hardt/K. Murdoch/K. Feola (Cox)
 
    Station L Rowing Club
N. Bates/N. Chi/L. Frewig/M. Holladay/K. Cahn/A. McNair/F. Hahn/M. Eastman/K. Millenbach (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
K. Robinette/M. Olson/D. Versteeg/K. Roberts/L. Jensen/H. Borsodi/J. Niemer/A. Bigelow/M. Lundberg (Cox)
 
17 Mens C 2x
5
18 Mens A-B 8+
2
19 Womens AA-A 2x
6
20 Mixed E-J 4+
5
22 Mens D-J 4x
2
23 Womens D 4+
11
    Ashland Rowing Club
J. Cope/D. Holden/C. McLaughlin/J. Sage/B. Hoffman (Cox)
 
    Bainbridge Island Rowing
S. Hanna/A. Seeley/G. Hawkins/B. Emel/D. McComb (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
P. Trimmer/S. Haerer/L. Bogard/L. Johnson/M. Langlais (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
B. Garmus/J. Davis/L. Stapp/C. McDonell/B. Adam (Cox)
 
    Marin Rowing Association
A. Dunning/B. Merrell/L. Arellano/K. Coggan/B. Bastidas (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
N. Richards/S. Dean/K. Dietz/K. Page/S. Franson (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
P. McCabe/J. Smith/H. Barrett/S. Harmon/E. Alexander (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
C. Alkire/J. Chow/N. Otterholt/S. Fowler/J. Backman (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Hickner/A. Kolvenbach/G. Calvin/J. Oliver/R. Kimura (Cox)
 
    Norcal Crew
S. Reekie/G. Brownell/J. Hoover/N. Miner/P. Morrison (Cox)
 
    River City Rowing Club
D. Bedford/S. Porter/P. Green/J. Brewer/T. Roth (Cox)
 
24 Womens B 1x
5
25 Mens B-D 2-
5
26 Womens A-J Light 2x
4
27 Mixed AA-B 8+
4
28 Mens E 1x
5
29 Mens C 4+
11
    Ashland Rowing Club
S. Kiesling/A. Baxter/D. Dammann/S. Knox/T. Knox (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
T. Cleland/W. Manning/C. Otis/D. Kugler/C. Tokuda (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
R. Christie/D. Stapp/S. Pinnick/M. Todd/B. Adam (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club
C. Russell/P. McGovern/P. Spencer/D. Kuehn/S. McConnell (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Vondrasek/A. Dyckman/R. Tilghman/T. OBey/P. Luu (Cox)
 
    OKC Riversport
B. Wagner/S. McHugh/T. Weitzel/D. Draeger/C. Wilkinson (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers
J. Renner/D. Ward/J. Petry/R. Mason/E. Renner (Cox)
 
    River City Rowing Club
P. Slater/E. Spiess/M. Dirrim/B. Rogen/T. Roth (Cox)
 
    River City Rowing Club
A. Algazi/J. Margolis/K. Hill/S. Kulieke/T. Roth (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club
R. Chatterjee/L. Sobo/P. Klinkow/C. McPherson/R. Dickinson (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
T. Wood/S. Ruda/A. Stewart/S. Jensen/J. Byrd (Cox)
 
30 Womens C 4x
8
31 Womens A-J Novice 1x
4
32 Mixed F-J 2x
5
33 Womens AA-A 8+
3
34 Mens D 8+
4
35 Womens D 2x
9
36 Mens A-C 4x
2
37 Womens AA-B Light 4+
0
38 Mens F 1x
6
39 Womens C 2-
3
40 Womens B 4+
10
    Bainbridge Island Rowing
B. Stewart/L. Draper/K. Berry/M. Tsolomitis/M. Jackson (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
K. Laura/M. Marvin/B. Evans/L. Duncan Allen/M. Langlais (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
B. Garmus/D. Williamson/S. Sheridan/D. Todd/B. Adam (Cox)
 
    Lake Union Crew
L. Morales/T. Saulsberry/H. Lynch/K. McGraw/W. Soules (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club
J. Wilhelm/C. Channing/L. Oswald/A. McGhee/A. Lippitt (Cox)
 
    Marin Rowing Association
S. Pelmas/L. Thoron/A. Schiess/K. Boyd/B. Bastidas (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Winter/A. Kolvenbach/C. Hickner/J. Stachowiak/R. Kimura (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers
J. Stokes/M. Frey/R. Thompson/D. Cornitius/L. Wellman (Cox)
 
    Station L Rowing Club
N. Chi/L. Frewig/M. Holladay/F. Hahn/K. Millenbach (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
K. Robinette/K. Roberts/A. Christie/M. Olson/M. Lundberg (Cox)
 
41 Mens E-J 2-
4
42 Womens E-J 1x
5
43 Mens C 1x
9
44 Mens AA-A 4+
6
45 Womens AA-A 4x
0
46 Womens A-J Light 4x
0
Sunday, June 26, 2005
47 Mixed D 8+
5
48 Mens G-J 2x
1
49 Mixed C 8+
7
    Corvallis Rowing Club
T. Cleland/W. Manning/C. Otis/D. Kugler/B. Evans/W. Jan/E. Tappon/M. Marvin/C. Tokuda (Cox)
 
    Everett Rowing Association
J. Burks/D. Stanley/A. Erickson/D. Buben/J. Crist/G. Rhoades/M. Stewart/W. Simon/D. Guy (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
R. Christie/M. Todd/J. Hartfield/J. Hartung/S. Roth/C. Hartung/L. Stapp/C. McDonell/B. Adam (Cox)
 
    Lake Union Crew
L. Morales/K. McGraw/H. Lynch/M. Love/V. Di Sciullo/J. Seabrook/C. Chinn/R. Love/M. Havey (Cox)
 
    OKC Riversport
S. McHugh/B. Wagner/T. Weitzel/M. London/G. Horton/M. Wagner/A. Gilbert/S. Grossman/C. Wilkinson (Cox)
 
    Station L Rowing Club
L. Frewig/K. Segal/B. Block/S. Cooper/S. Kerin/J. Hoyer/M. Eastman/A. McNair/J. Inouye (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club
C. Easton/R. Chatterjee/C. McPherson/P. Klinkow/L. Sobo/D. Andreychuk/S. Sobat/T. Gambel/R. Dickinson (Cox)
 
50 Mens D 2x
7
51 Womens B 2x
5
52 Mens G-J 1x
3
53 Womens E-J 4+
6
54 Mens A-AA 1x
10
55 Mixed E 2x
1
56 Mens D 4+
8
    Ashland Rowing Club
S. Kiesling/A. Baxter/J. Sims/R. Iverson/T. Knox (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
T. Taylor/W. Manning/T. Dover/M. Lowery/C. Tokuda (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
R. Christie/M. Todd/D. Stapp/J. Hartung/B. Adam (Cox)
 
    Lake Union Crew
C. Chinn/R. Love/V. Di Sciullo/J. Seabrook/M. Havey (Cox)
 
    Norcal Crew
B. Broadwater/T. Duryea/B. Roberts/C. Johnson/D. Patrick (Cox)
 
    OKC Riversport
J. Riessen/V. Aron/M. McGinn/M. London/C. Wilkinson (Cox)
 
    Station L Rowing Club
G. Wespi/S. Frederick/S. Cooper/J. Radakovich/J. Inouye (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
B. Byrd/A. Stewart/T. Wood/R. O'Hearn/J. Byrd (Cox)
 
57 Womens C 1x
3
58 Mens D Light 1x
1
59 Mixed AA-B 4+
5
    Lake Stevens Rowing Club
S. Pinnick/J. Hartfield/P. Garstang/S. Roth/B. Adam (Cox)
0.0 (39)
    Lake Union Crew
D. Drischell/M. McMullen/S. Odegaard/S. Graham/R. Ventura (Cox)
0.0 (29)
    Mt. Baker Crew
C. Vondrasek/A. Kolvenbach/K. Tylee/P. Luu/R. Kimura (Cox)
0.0 (40)
    Sammamish Rowing Association
J. Shattuck/P. Miele/R. Wike/S. Isaac/K. Smith (Cox)
0.0 (32)
    Station L Rowing Club
N. Chi/B. Block/K. Segal/F. Hahn/K. Millenbach (Cox)
0.0 (34)
60 Womens D 8+
5
61 Womens B 8+
6
62 Mixed AA-B 2x
7
    Bair Island Aquatic Center (BIAC)
I. Cox/J. Antons
0.0 (34)
    Lake Stevens Rowing Club
F. Brainerd/D. Williamson
0.0 (34)
    Lake Union Crew
J. Dorland/M. Havey
0.0 (29)
    Lake Union Crew
L. Emrich/T. Boedecker
0.0 (31)
    Lake Washington Rowing Club
C. Graves/A. Jaffray
0.0 (37)
    Mt. Baker Crew
J. Pearman/J. Stachowiak
0.0 (41)
    Sammamish Rowing Association
W. Beeman/T. Andrews
0.0 (40)
63 Mens E-J 8+
4
64 Womens E-J 2x
6
65 Mixed D 4+
3
66 Womens C-J Light 4+
3
67 Mens AA-A 2-
6
68 Mixed D 2x
3
69 Womens C 4+
7
    Corvallis Rowing Club
K. Laura/M. Marvin/L. Duncan Allen/S. Haerer/M. Langlais (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
B. Garmus/C. Hartung/S. Sheridan/D. Todd/B. Adam (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club
A. McGhee/G. Senear/C. Cha/M. Sillman/A. Lippitt (Cox)
 
    Marin Rowing Association
L. Hart/G. Horton/M. Wagner/S. Grossman/J. Levy (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
N. Richards/S. Dean/S. Harmon/P. Pesando/S. Franson (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers
K. Murdoch/D. Hardt/R. DeLaurentis/C. Baertlein/L. Wellman (Cox)
 
    Portland Rowing Club
E. Hammann/K. Aserlind/A. Moyers/L. Brumder/T. Tbd (Cox)
 
70 Womens AA-A 1x
8
71 Mens AA-B Light 1x
2
72 Mens B 4+
4
73 Womens D 4x
4
74 Mixed E-J 8+
4
75 Mixed C 4+
8
76 Mixed C 2x
4
77 Mens C Light 1x
2
78 Mens D 1x
3
79 Womens D-J 2-
1
81 Womens B 4x
6
82 Womens D-J Light 1x
6
83 Womens Novice A-F 8+
2
84 Mens E 2x
2
85 Womens E-J 8+
4
86 Mens C 8+
2
87 Womens C 2x
9
88 Mixed E-J 4x
3
89 Womens AA-A 4+
8
90 Womens D 1x
0
91 Mens D-J Light 2x
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change