USRowing NW Regional Masters Championship

  • Jun 25, 2005 To Jun 26, 2005
  • sprint
  • Lake Ewauna
  • Klamath Falls, OR (USA)
  • Hosted By USRowing

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 25, 2005
01 Mixed C 4x
6
02 Mens F 2x
2
03 Mens Light A-C 2x
3
04 Mens B 1x
6
05 Mixed D 4x
3
06 Mens A-J Novice 4+
0
07 Womens AA-B 2-
5
08 Womens A-C Light 1x
6
    Lake Washington Rowing Club
N. Sherey
0.0 (25)
    Lake Washington Rowing Club
S. Jandrall
9.0 (46)
    Lake Washington Rowing Club
T. Batty
5.6 (42)
    Long Beach Rowing Association
J. Stanton
7.2 (44)
    Unaffiliated (USA)
K. Vanderwal
0.6 (32)
    Willamette Rowing Club
L. Jensen
9.0 (46)
09 Womens E-J 4x
5
10 Mens E-J Light 1x
1
11 Womens A-J Novice 4+
4
12 Mens E-J 4+
5
13 Mixed AA-B 4x
3
14 Mens A-J Novice 1x
4
15 Mens AA-B 2x
6
16 Womens C 8+
12
    Ashland Rowing Club
D. Green/P. Backus/E. Geismar/K. Latham/J. Stoke/C. Lombardi/J. Cope/J. Sage/B. Hoffman (Cox)
 
    Bainbridge Island Rowing
S. Hanna/B. Stewart/L. Draper/K. Berry/M. Tsolomitis/A. Seeley/G. Hawkins/B. Emel/D. McComb (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
K. Laura/A. Moyers/P. Trimmer/M. Marvin/L. Bogard/L. Johnson/K. Stewart/M. McNeill/M. Langlais (Cox)
 
    Everett Rowing Association
J. Burks/D. Stanley/J. Jacobson/L. Ashley/V. Glowaski/H. Odell/M. Stewart/W. Simon/D. Guy (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
B. Garmus/D. Williamson/S. Sheridan/J. Davis/P. Garstang/C. McDonell/L. Stapp/D. Todd/B. Adam (Cox)
 
    Marin Rowing Association
S. Pelmas/L. Thoron/M. Wagner/K. Boyd/N. Dupen/A. Schiess/L. Hart/B. Merrell/B. Bastidas (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
N. Richards/K. Dietz/J. Johnson/C. Alkire/S. Dean/K. Page/N. Otterholt/S. Harmon/S. Franson (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
P. McCabe/J. Chow/K. Rogers/J. Smith/P. Pesando/S. Fowler/H. Barrett/L. Robins/B. Smith (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Winter/C. Grubin/K. Tylee/A. Kolvenbach/C. Hickner/G. Calvin/J. Oliver/J. Stachowiak/R. Kimura (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers
R. Thompson/S. Keller/M. Frey/J. Stokes/D. Cornitius/A. Schmidt/D. Hardt/K. Murdoch/K. Feola (Cox)
 
    Station L Rowing Club
N. Bates/N. Chi/L. Frewig/M. Holladay/K. Cahn/A. McNair/F. Hahn/M. Eastman/K. Millenbach (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
K. Robinette/M. Olson/D. Versteeg/K. Roberts/L. Jensen/H. Borsodi/J. Niemer/A. Bigelow/M. Lundberg (Cox)
 
17 Mens C 2x
5
    Deep Cove Rowing Club
B. Argo/W. Perez
 
    Gorge Rowing Club
J. Paine/L. Chung
 
    Lake Merritt Rowing Club
I. Cox/M. Huffman
 
    OKC Riversport
M. McGinn/T. Weitzel
 
    Willamette Rowing Club
B. Byrd/A. Stewart
 
18 Mens A-B 8+
2
19 Womens AA-A 2x
6
20 Mixed E-J 4+
5
22 Mens D-J 4x
2
23 Womens D 4+
11
24 Womens B 1x
5
25 Mens B-D 2-
5
    Ashland Rowing Club
S. Kiesling/A. Baxter
5.6 (42)
    Corvallis Rowing Club
M. Lowery/J. Russell
15.6 (52)
    Lake Washington Rowing Club
K. Clothier/D. Peschel
25.6 (59)
    Vancouver Rowing Club
R. Chatterjee/C. McPherson
6.4 (43)
    Willamette Rowing Club
B. Byrd/A. Stewart
16.9 (53)
26 Womens A-J Light 2x
4
27 Mixed AA-B 8+
4
28 Mens E 1x
5
    Ashland Rowing Club
P. Benedetti
 
    Lake Merritt Rowing Club
A. Dreyfuss
 
    River City Rowing Club
A. Henderson
 
    Unaffiliated (USA)
J. Evans
 
    Willamette Rowing Club
C. Johnson
 
29 Mens C 4+
11
    Ashland Rowing Club
S. Kiesling/A. Baxter/D. Dammann/S. Knox/T. Knox (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
T. Cleland/W. Manning/C. Otis/D. Kugler/C. Tokuda (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
R. Christie/D. Stapp/S. Pinnick/M. Todd/B. Adam (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club
C. Russell/P. McGovern/P. Spencer/D. Kuehn/S. McConnell (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Vondrasek/A. Dyckman/R. Tilghman/T. OBey/P. Luu (Cox)
 
    OKC Riversport
B. Wagner/S. McHugh/T. Weitzel/D. Draeger/C. Wilkinson (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers
J. Renner/D. Ward/J. Petry/R. Mason/E. Renner (Cox)
 
    River City Rowing Club
P. Slater/E. Spiess/M. Dirrim/B. Rogen/T. Roth (Cox)
 
    River City Rowing Club
A. Algazi/J. Margolis/K. Hill/S. Kulieke/T. Roth (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club
R. Chatterjee/L. Sobo/P. Klinkow/C. McPherson/R. Dickinson (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
T. Wood/S. Ruda/A. Stewart/S. Jensen/J. Byrd (Cox)
 
30 Womens C 4x
8
    Ashland Rowing Club
D. Green/P. Backus/E. Geismar/J. Stoke
 
    Ashland Rowing Club
L. Klecan/J. Oursler/N. Mitchell/M. Madison
 
    Corvallis Rowing Club
K. Laura/E. Tappon/W. Jan/B. Evans
 
    Delta Deas Rowing Club
S. Sobat/T. Fraser/C. Easton/T. Gambrel
 
    Lake Washington Rowing Club
G. Senear/S. Jandrall/M. Sillman/L. Robins
 
    Marin Rowing Association
K. DeFremery/A. Gilbert/M. Ness/E. Brewer
 
    Portland Rowing Club
E. Hammann/K. Aserlind/A. Moyers/L. Brumder
 
    Willamette Rowing Club
H. Borsodi/D. Versteeg/A. Bigelow/L. Jensen
 
31 Womens A-J Novice 1x
4
32 Mixed F-J 2x
5
33 Womens AA-A 8+
3
34 Mens D 8+
4
    Corvallis Rowing Club
T. Taylor/S. Rogers/B. Poole/T. Cleland/T. Dover/J. Dobis/C. Otis/W. Manning/C. Tokuda (Cox)
 
    Norcal Crew
B. Broadwater/T. Duryea/S. Yaeger/C. Johnson/B. Roberts/M. Bachman/D. Yaeger/J. Bow/P. Morrison (Cox)
 
    OKC Riversport
J. Riessen/S. McHugh/B. Wagner/V. Aron/T. Weitzel/J. Dupen/M. McGinn/M. London/C. Wilkinson (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
B. Byrd/S. Ruda/T. Wood/R. O'Hearn/A. Stewart/S. Rogers/H. Feige/S. Jensen/J. Byrd (Cox)
 
35 Womens D 2x
9
36 Mens A-C 4x
2
37 Womens AA-B Light 4+
0
38 Mens F 1x
6
39 Womens C 2-
3
40 Womens B 4+
10
    Bainbridge Island Rowing
B. Stewart/L. Draper/K. Berry/M. Tsolomitis/M. Jackson (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
K. Laura/M. Marvin/B. Evans/L. Duncan Allen/M. Langlais (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
B. Garmus/D. Williamson/S. Sheridan/D. Todd/B. Adam (Cox)
 
    Lake Union Crew
L. Morales/T. Saulsberry/H. Lynch/K. McGraw/W. Soules (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club
J. Wilhelm/C. Channing/L. Oswald/A. McGhee/A. Lippitt (Cox)
 
    Marin Rowing Association
S. Pelmas/L. Thoron/A. Schiess/K. Boyd/B. Bastidas (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Winter/A. Kolvenbach/C. Hickner/J. Stachowiak/R. Kimura (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers
J. Stokes/M. Frey/R. Thompson/D. Cornitius/L. Wellman (Cox)
 
    Station L Rowing Club
N. Chi/L. Frewig/M. Holladay/F. Hahn/K. Millenbach (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
K. Robinette/K. Roberts/A. Christie/M. Olson/M. Lundberg (Cox)
 
41 Mens E-J 2-
4
42 Womens E-J 1x
5
43 Mens C 1x
9
44 Mens AA-A 4+
6
45 Womens AA-A 4x
0
46 Womens A-J Light 4x
0
Sunday, June 26, 2005
47 Mixed D 8+
5
48 Mens G-J 2x
1
49 Mixed C 8+
7
50 Mens D 2x
7
    Ashland Rowing Club
S. Knox/P. Benedetti
 
    Corvallis Rowing Club
M. Lowery/J. Russell
 
    Gorge Rowing Club
J. Paine/L. Chung
 
    Lake Merritt Rowing Club
A. Dreyfuss/M. Huffman
 
    OKC Riversport
J. Riessen/M. McGinn
 
    Oregon Association of Rowers
C. Feola/D. Lingenfelder
 
    Willamette Rowing Club
B. Byrd/T. Wood
 
51 Womens B 2x
5
52 Mens G-J 1x
3
53 Womens E-J 4+
6
54 Mens A-AA 1x
10
55 Mixed E 2x
1
56 Mens D 4+
8
    Ashland Rowing Club
S. Kiesling/A. Baxter/J. Sims/R. Iverson/T. Knox (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
T. Taylor/W. Manning/T. Dover/M. Lowery/C. Tokuda (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
R. Christie/M. Todd/D. Stapp/J. Hartung/B. Adam (Cox)
 
    Lake Union Crew
C. Chinn/R. Love/V. Di Sciullo/J. Seabrook/M. Havey (Cox)
 
    Norcal Crew
B. Broadwater/T. Duryea/B. Roberts/C. Johnson/D. Patrick (Cox)
 
    OKC Riversport
J. Riessen/V. Aron/M. McGinn/M. London/C. Wilkinson (Cox)
 
    Station L Rowing Club
G. Wespi/S. Frederick/S. Cooper/J. Radakovich/J. Inouye (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
B. Byrd/A. Stewart/T. Wood/R. O'Hearn/J. Byrd (Cox)
 
57 Womens C 1x
3
58 Mens D Light 1x
1
59 Mixed AA-B 4+
5
60 Womens D 8+
5
61 Womens B 8+
6
    Ashland Rowing Club
D. Green/P. Backus/E. Geismar/K. Latham/J. Stoke/C. Lombardi/L. Klecan/J. Oursler/B. Hoffman (Cox)
 
    Deep Cove Rowing Club
D. Andreychuk/M. Christopher/J. Bigler/T. Fraser/T. Gambrel/S. Sobat/C. Easton/L. Liden/R. Dickinson (Cox)
 
    Ewauna Rowing Club
T. Waring/K. Taylor/T. Christensen/T. Roninger/S. Painter/S. Stacey/P. Speers/P. Johnson/P. Faries (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club
L. Oswald/C. Channing/J. Wilhelm/G. Senear/J. Rucier/L. Hall/A. McGhee/M. Sillman/A. Lippitt (Cox)
 
    Marin Rowing Association
S. Pelmas/L. Thoron/M. Wagner/K. Boyd/L. Hart/A. Schiess/E. Brewer/B. Merrell/J. Levy (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
K. Robinette/K. Roberts/A. Christie/M. Olson/D. Versteeg/H. Borsodi/J. Niemer/L. Jensen/M. Lundberg (Cox)
 
62 Mixed AA-B 2x
7
63 Mens E-J 8+
4
64 Womens E-J 2x
6
65 Mixed D 4+
3
66 Womens C-J Light 4+
3
67 Mens AA-A 2-
6
68 Mixed D 2x
3
69 Womens C 4+
7
70 Womens AA-A 1x
8
71 Mens AA-B Light 1x
2
72 Mens B 4+
4
73 Womens D 4x
4
74 Mixed E-J 8+
4
75 Mixed C 4+
8
    Ashland Rowing Club
D. Green/A. Baxter/D. Dammann/M. Bashaw/B. Hoffman (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
T. Taylor/D. Kugler/K. Stewart/M. McNeill/M. Langlais (Cox)
 
    Everett Rowing Association
V. Glowaski/D. Stanley/J. Crist/D. Buben/D. Guy (Cox)
 
    Ewauna Rowing Club
J. Schindler/J. Regan-Bivienop/P. Speers/L. Regan-Bivienop/P. Faries (Cox)
 
    Lake Union Crew
C. Allard/M. Love/C. Chinn/R. Love/W. Soules (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Grubin/A. Dyckman/R. Tilghman/G. Calvin/R. Kimura (Cox)
 
    River City Rowing Club
D. Bedford/S. Porter/E. Spiess/M. Dirrim/T. Roth (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
A. Christie/R. O'Hearn/S. Jensen/A. Bigelow/J. Byrd (Cox)
 
76 Mixed C 2x
4
77 Mens C Light 1x
2
78 Mens D 1x
3
    Corvallis Rowing Club
C. Otis
 
    Unaffiliated (USA)
P. Loeffler
 
    Willamette Rowing Club
T. Wood
 
79 Womens D-J 2-
1
81 Womens B 4x
6
    Ashland Rowing Club
L. Klecan/K. Latham/C. Lombardi/J. Oursler
 
    Deep Cove Rowing Club
D. Andreychuk/J. Bigler/T. Fraser/L. Liden
 
    Lake Washington Rowing Club
T. Batty/C. Graves/A. McGhee/S. Jandrall
 
    Marin Rowing Association
S. Pelmas/L. Thoron/A. Schiess/K. Boyd
 
    Portland Rowing Club
B. Kronick/K. Robinette/K. Aserlind/L. Brumder
 
    Willamette Rowing Club
M. Olson/K. Roberts/D. Versteeg/L. Jensen
 
82 Womens D-J Light 1x
6
    Frisco Bay Rowing Center/Club
M. Wurster
25.6 (59)
    Lake Merritt Rowing Club
M. Fillmore
19.6 (55)
    Marin Rowing Association
K. Calvin
22.5 (57)
    Oregon Association of Rowers
S. Keller
18.2 (54)
    Willamette Rowing Club
A. Bigelow
25.6 (59)
    Willamette Rowing Club
J. Niemer
14.4 (51)
83 Womens Novice A-F 8+
2
84 Mens E 2x
2
85 Womens E-J 8+
4
86 Mens C 8+
2
87 Womens C 2x
9
88 Mixed E-J 4x
3
89 Womens AA-A 4+
8
    Ewauna Rowing Club
T. Waring/K. Taylor/T. Christensen/T. Roninger/P. Faries (Cox)
 
    Lake Union Crew
S. Odegaard/S. Peterson/M. Havey/S. Graham/L. Emrich (Cox)
 
    Lake Union Crew
J. Gresham/K. Estevenia/L. Morales/N. Walker/W. Soules (Cox)
 
    Lake Union Crew
C. Allard/L. Hegrenes/P. Donnellan/M. Wiggin/M. Havey (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club
L. Oswald/C. McGrath/K. Tytus/R. McGovern/A. Lippitt (Cox)
 
    Marin Rowing Association
A. Schiess/L. Thoron/M. Wagner/G. Horton/J. Levy (Cox)
 
    Sammamish Rowing Association
J. Shattuck/W. Beeman/S. Gorman/N. Myers/K. Smith (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
K. Robinette/K. Roberts/A. Christie/H. Borsodi/M. Lundberg (Cox)
 
90 Womens D 1x
0
91 Mens D-J Light 2x
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change