USRowing NW Regional Masters Championship

  • Jun 25, 2005 To Jun 26, 2005
  • sprint
  • Lake Ewauna
  • Klamath Falls, OR (USA)
  • Hosted By USRowing

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 25, 2005
01 Mixed C 4x
6
02 Mens F 2x
2
03 Mens Light A-C 2x
3
04 Mens B 1x
6
05 Mixed D 4x
3
06 Mens A-J Novice 4+
0
07 Womens AA-B 2-
5
08 Womens A-C Light 1x
6
09 Womens E-J 4x
5
10 Mens E-J Light 1x
1
11 Womens A-J Novice 4+
4
12 Mens E-J 4+
5
13 Mixed AA-B 4x
3
14 Mens A-J Novice 1x
4
15 Mens AA-B 2x
6
16 Womens C 8+
12
17 Mens C 2x
5
18 Mens A-B 8+
2
19 Womens AA-A 2x
6
20 Mixed E-J 4+
5
22 Mens D-J 4x
2
23 Womens D 4+
11
    Ashland Rowing Club
J. Cope/D. Holden/C. McLaughlin/J. Sage/B. Hoffman (Cox)
 
    Bainbridge Island Rowing
S. Hanna/A. Seeley/G. Hawkins/B. Emel/D. McComb (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
P. Trimmer/S. Haerer/L. Bogard/L. Johnson/M. Langlais (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
B. Garmus/J. Davis/L. Stapp/C. McDonell/B. Adam (Cox)
 
    Marin Rowing Association
A. Dunning/B. Merrell/L. Arellano/K. Coggan/B. Bastidas (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
N. Richards/S. Dean/K. Dietz/K. Page/S. Franson (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
P. McCabe/J. Smith/H. Barrett/S. Harmon/E. Alexander (Cox)
 
    Martha's Moms Rowing Club
C. Alkire/J. Chow/N. Otterholt/S. Fowler/J. Backman (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Hickner/A. Kolvenbach/G. Calvin/J. Oliver/R. Kimura (Cox)
 
    Norcal Crew
S. Reekie/G. Brownell/J. Hoover/N. Miner/P. Morrison (Cox)
 
    River City Rowing Club
D. Bedford/S. Porter/P. Green/J. Brewer/T. Roth (Cox)
 
24 Womens B 1x
5
25 Mens B-D 2-
5
26 Womens A-J Light 2x
4
27 Mixed AA-B 8+
4
28 Mens E 1x
5
    Ashland Rowing Club
P. Benedetti
 
    Lake Merritt Rowing Club
A. Dreyfuss
 
    River City Rowing Club
A. Henderson
 
    Unaffiliated (USA)
J. Evans
 
    Willamette Rowing Club
C. Johnson
 
29 Mens C 4+
11
    Ashland Rowing Club
S. Kiesling/A. Baxter/D. Dammann/S. Knox/T. Knox (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
T. Cleland/W. Manning/C. Otis/D. Kugler/C. Tokuda (Cox)
 
    Lake Stevens Rowing Club
R. Christie/D. Stapp/S. Pinnick/M. Todd/B. Adam (Cox)
 
    Lake Washington Rowing Club
C. Russell/P. McGovern/P. Spencer/D. Kuehn/S. McConnell (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Vondrasek/A. Dyckman/R. Tilghman/T. OBey/P. Luu (Cox)
 
    OKC Riversport
B. Wagner/S. McHugh/T. Weitzel/D. Draeger/C. Wilkinson (Cox)
 
    Oregon Association of Rowers
J. Renner/D. Ward/J. Petry/R. Mason/E. Renner (Cox)
 
    River City Rowing Club
P. Slater/E. Spiess/M. Dirrim/B. Rogen/T. Roth (Cox)
 
    River City Rowing Club
A. Algazi/J. Margolis/K. Hill/S. Kulieke/T. Roth (Cox)
 
    Vancouver Rowing Club
R. Chatterjee/L. Sobo/P. Klinkow/C. McPherson/R. Dickinson (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
T. Wood/S. Ruda/A. Stewart/S. Jensen/J. Byrd (Cox)
 
30 Womens C 4x
8
31 Womens A-J Novice 1x
4
32 Mixed F-J 2x
5
33 Womens AA-A 8+
3
34 Mens D 8+
4
35 Womens D 2x
9
36 Mens A-C 4x
2
37 Womens AA-B Light 4+
0
38 Mens F 1x
6
39 Womens C 2-
3
40 Womens B 4+
10
41 Mens E-J 2-
4
42 Womens E-J 1x
5
43 Mens C 1x
9
44 Mens AA-A 4+
6
45 Womens AA-A 4x
0
46 Womens A-J Light 4x
0
Sunday, June 26, 2005
47 Mixed D 8+
5
    Ashland Rowing Club
D. Dammann/J. Lusa/P. Michael/D. Johnson/T. Achurra/J. Sage/T. Knox/D. Duvivier/B. Hoffman (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
T. Dover/J. Dobis/B. Turner/P. Boyd/L. Bogard/L. Duncan Allen/K. Stewart/S. Poole/M. Langlais (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Winter/A. Kolvenbach/C. Vondrasek/T. OBey/C. Houchins/A. Dyckman/C. Grubin/J. Oliver/R. Kimura (Cox)
 
    Norcal Crew
S. Reekie/G. Brownell/B. Broadwater/T. Duryea/B. Roberts/C. Johnson/J. Hoover/N. Miner/P. Morrison (Cox)
 
    River City Rowing Club
D. Bedford/S. Porter/P. Slater/J. Powell/M. Dirrim/B. Rogen/P. Green/J. Brewer/T. Roth (Cox)
 
48 Mens G-J 2x
1
49 Mixed C 8+
7
50 Mens D 2x
7
51 Womens B 2x
5
52 Mens G-J 1x
3
53 Womens E-J 4+
6
54 Mens A-AA 1x
10
55 Mixed E 2x
1
56 Mens D 4+
8
57 Womens C 1x
3
58 Mens D Light 1x
1
59 Mixed AA-B 4+
5
60 Womens D 8+
5
61 Womens B 8+
6
62 Mixed AA-B 2x
7
63 Mens E-J 8+
4
64 Womens E-J 2x
6
65 Mixed D 4+
3
    Corvallis Rowing Club
T. Dover/M. Lowery/C. Holdorf/L. Johnson/M. Langlais (Cox)
 
    Norcal Crew
S. Reekie/G. Brownell/S. Yaeger/J. Bow/D. Patrick (Cox)
 
    River City Rowing Club
P. Slater/B. Rogen/P. Green/J. Brewer/T. Roth (Cox)
 
66 Womens C-J Light 4+
3
67 Mens AA-A 2-
6
68 Mixed D 2x
3
69 Womens C 4+
7
70 Womens AA-A 1x
8
71 Mens AA-B Light 1x
2
72 Mens B 4+
4
73 Womens D 4x
4
74 Mixed E-J 8+
4
75 Mixed C 4+
8
    Ashland Rowing Club
D. Green/A. Baxter/D. Dammann/M. Bashaw/B. Hoffman (Cox)
 
    Corvallis Rowing Club
T. Taylor/D. Kugler/K. Stewart/M. McNeill/M. Langlais (Cox)
 
    Everett Rowing Association
V. Glowaski/D. Stanley/J. Crist/D. Buben/D. Guy (Cox)
 
    Ewauna Rowing Club
J. Schindler/J. Regan-Bivienop/P. Speers/L. Regan-Bivienop/P. Faries (Cox)
 
    Lake Union Crew
C. Allard/M. Love/C. Chinn/R. Love/W. Soules (Cox)
 
    Mt. Baker Crew
C. Grubin/A. Dyckman/R. Tilghman/G. Calvin/R. Kimura (Cox)
 
    River City Rowing Club
D. Bedford/S. Porter/E. Spiess/M. Dirrim/T. Roth (Cox)
 
    Willamette Rowing Club
A. Christie/R. O'Hearn/S. Jensen/A. Bigelow/J. Byrd (Cox)
 
76 Mixed C 2x
4
77 Mens C Light 1x
2
78 Mens D 1x
3
79 Womens D-J 2-
1
81 Womens B 4x
6
82 Womens D-J Light 1x
6
83 Womens Novice A-F 8+
2
84 Mens E 2x
2
85 Womens E-J 8+
4
86 Mens C 8+
2
87 Womens C 2x
9
88 Mixed E-J 4x
3
89 Womens AA-A 4+
8
90 Womens D 1x
0
91 Mens D-J Light 2x
1
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change