Schuylkill Navy Regatta
- Jun 18, 2022
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By:
- 2022 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, June 18, 2022 | |||||
1 | Adaptive Double - 1000 meters | 0 |
|||
2 | Mens Novice Single - 1000 meters | 2 |
|||
3 | Womens Novice Singles - 1000 meters | 0 |
|||
4 | Masters Mixed Double - 1000 meters | 9 |
|||
Bachelors Barge Club |
C. Mehaffey/S. Mokha
|
0.0 (26)
|
|||
Cooper Rowing Club |
M. Higgins/E. Peterson/
|
28.0 (63)
|
|||
Cooper Rowing Club |
Y. Mintzas/M. Bloom/
|
0.2 (30)
|
|||
Composite: Philadelphia Girls, Malta |
T. Trocky/T. Savard
|
31.2 (65)
|
|||
Composite: Potomac, Annapolis Boat |
E. DelSordo/A. Delsordo
|
1.8 (36)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
S. Lowry/C. Lowry
|
4.9 (42)
|
|||
University Barge Club |
R. Sargent/S. SARGENT
|
60.7 (80)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
K. Motsch/A. McBlane
|
16.9 (55)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
J. Ryan/H. Hollis
|
15.8 (54)
|
|||
5 | Mens Masters Four - 1000 meters | 9 |
|||
6 | Womens Masters Four - 1000 meters | 7 |
|||
Capital Rowing Club (A) |
J. Perkins/J. Cooper/M. Freedman/S. Acerra/G. Abell (Cox)
|
7.8 (46)
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
S. Breedlove/E. Schnittman/E. Fuller/E. Williamson/M. League (Cox)
|
0.3 (31)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association (A) |
E. Hauptman/L. Fabello/J. Perantoni/E. Elshina/J. Rafferty (Cox)
|
9.5 (48)
|
|||
Composite: Vesper, FILO (A) |
R. Ford/M. Mark/L. McCarthy/S. Weinstein/C. LaBella (Cox)
|
28.0 (63)
|
|||
Wharton Crew & Rowing Club (A) |
H. Schiller/E. Asch/S. Huang/C. Marty/C. Berlin (Cox)
|
0.0 (26)
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
M. Morris/S. Berry-Gorelli/T. Scherpbier/L. Chisholm/J. Tachau (Cox)
|
28.0 (63)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
S. Greenwood/M. Marlin/A. Renninger/A. Gutowski/L. Marcus (Cox)
|
12.4 (51)
|
|||
7 | Womens Masters Single - 1000 meters | 5 |
|||
8 | Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters | 5 |
|||
Bachelors Barge Club |
B. Hogan
|
62.5 (77)
|
|||
Capital Rowing Club |
E. Crowley
|
1.2 (34)
|
|||
Carnegie Lake Rowing Association |
V. Airgood
|
50.6 (72)
|
|||
Cooper Rowing Club |
K. Seymour/
|
6.4 (43)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
A. McBlane
|
28.9 (61)
|
|||
9 | Mens Masters Single - 1000 meters | 19 |
|||
Bachelors Barge Club |
W. Dowling
|
38.0 (66)
|
|||
Bachelors Barge Club |
M. Levy
|
65.0 (78)
|
|||
Bergen County Rowing Academy |
J. McCarthy
|
34.2 (64)
|
|||
Capital Rowing Club |
R. Best
|
9.0 (46)
|
|||
Conshohocken Rowing Center Inc. |
J. COOLEEN
|
24.0 (58)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
K. Montenegro
|
3.0 (38)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
R. Anderson
|
3.6 (39)
|
|||
Susquehanna Rowing Association |
G. Spiess
|
34.2 (64)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
T. Pytlar
|
46.2 (70)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
4.9 (41)
|
||||
Unaffiliated (USA) |
B. Flynn
|
44.1 (69)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
M. Ryan
|
3.0 (38)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
F. Rowe
|
25.6 (59)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
D. Rhodes
|
16.9 (53)
|
|||
University Barge Club |
a. cook
|
40.0 (67)
|
|||
University Barge Club |
M. Corboy
|
28.9 (61)
|
|||
Vesper Boat Club |
J. Oestreich
|
22.5 (57)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
K. Motsch
|
13.2 (50)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
D. Kelly
|
15.6 (52)
|
|||
10 | Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters | 4 |
|||
11 | Mens Open Pair | 2 |
|||
12 | Womens Open Pair | 2 |
|||
13 | Mens Ltwt Single | 8 |
|||
14 | Womens Ltwt Single | 0 |
|||
15 | Womens Open Single | 9 |
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
R. Hetrick
|
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
I. Krakic
|
|
|||
Vesper Boat Club |
N. Kastenberg
|
|
|||
Vesper Boat Club |
S. Imsdahl
|
|
|||
Vesper Boat Club |
M. Wilson
|
|
|||
Vesper Boat Club |
A. O'Brien/
|
|
|||
Vesper Boat Club |
D. Bogdanovic/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
K. Bushman
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
C. Cobb
|
|
|||
16 | Mens Open Single | 7 |
|||
Penn A.C. Rowing Association |
T. Phifer
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
S. O'hEochaidh
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
M. Couwenhoven
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
C. Hurley
|
|
|||
Penn A.C. Rowing Association |
N. Ruggiero
|
|
|||
University of Pittsburgh |
Z. Petronic
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
J. Groenendyk
|
|
|||
17 | Womens Junior Single | 3 |
|||
18 | Mens Junior Single | 5 |
|||
19 | Mens Open Four | 4 |
|||
20 | Womens Open Four | 3 |
|||
21 | Womens Junior Four | 3 |
|||
22 | Mens Junior Four | 2 |
|||
23 | Womens Masters 2- | 0 |
|||
24 | Mens Masters 2- | 0 |
|||
25 | Womens Masters Double - 1000 meters | 8 |
|||
26 | Mens Masters Double - 1000 meters | 12 |
|||
Carnegie Lake Rowing Association |
G. Ahrens/J. Oliver
|
43.7 (72)
|
|||
Composite: Carnegie Lake, Unaff. (USA) |
B. Flynn/M. Vujosevic
|
36.3 (68)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
L. Connor/R. Anderson
|
6.2 (44)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
D. Bates/J. Milo
|
1.8 (36)
|
|||
Swan Creek Rowing Club |
B. Seaver/M. Craig
|
31.2 (65)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
F. Rowe/R. Weaver
|
18.2 (56)
|
|||
Undine Barge Club of Philadelphia |
J. Cantrill/D. Kacala
|
51.9 (76)
|
|||
University Barge Club |
a. cook/M. Corboy
|
29.6 (64)
|
|||
University Barge Club |
J. Alderson/T. Barron
|
25.0 (61)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
B. Cooper/M. Tucker
|
0.2 (30)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
D. Kelly/J. Beck
|
12.4 (51)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
J. Ryan/A. Hurtado
|
7.8 (46)
|
|||
27 | Womens Open Double | 4 |
|||
Vesper Boat Club |
I. Albaitis/D. Bogdanovic/
|
|
|||
Vesper Boat Club |
C. Kiyonaga/A. Wiley/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
C. Cobb/K. Bushman
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
A. Zolnowsky/A. Ruck
|
|
|||
28 | Mens Open Double | 5 |
|||
29 | Mens Junior Double | 1 |
|||
30 | Womens Junior Double | 5 |
|||
31 | Mens Light Double | 3 |
|||
32 | Womens Light Double | 0 |
|||
33 | Mixed Masters 8+ - 1000 meters | 2 |
|||
34 | Womens Masters Eight - 1000 meters | 8 |
|||
Bachelors Barge Club (A) |
C. Chang/C. Mehaffey/B. Mirabal Garces/S. Butterweck/C. Pavlak/J. sloan/S. Rekstad/T. Hogan/S. Mokha (Cox)
|
14.6 (54)
|
|||
Capital Rowing Club (A) |
E. Schnittman/S. Breedlove/J. Battistini/A. Lenz/A. Clark/T. Kerns/M. Freedman/S. Montgomery/G. Abell (Cox)
|
3.4 (40)
|
|||
FILO Rowing (A) |
A. Pollini/K. Samsel/V. Oomen/S. Fischer/R. Ford/N. Paquette/L. Suplick/S. Weinstein/C. LaBella (Cox)
|
12.5 (52)
|
|||
Penn A.C. Rowing Association (A) |
A. Myarick/L. Schade/S. Hanna/j. yudin/M. Karl/E. Belk/T. Decker/M. Meigs/M. Case (Cox)/
|
25.9 (63)
|
|||
Vesper Boat Club (A) |
30.4 (66)
|
||||
Whitemarsh Boat Club (A) |
T. Scherpbier/S. Berry-Gorelli/M. Morris/C. Campbell/M. Woodrow/D. Ford/W. Chang/L. Chisholm/R. Fonorow (Cox)
|
24.5 (62)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) (A) |
K. Walsh/A. Alexander/N. Falasco/M. Marlin/S. Greenwood/K. Sagrati/L. Dekleva/K. Hoy/L. Marcus (Cox)
|
16.8 (56)
|
|||
Composite: Vesper, Penn AC, South Jersey Rowing Club, Unaff. (USA) (B) |
S. Jennifer/T. Welsh/A. Giddings/K. Sarah/S. Mallett/R. Jerril/A. Roach/C. Holdsworth/H. Brooks (Cox)
|
16.8 (56)
|
|||
35 | Mens Masters Eight - 1000 meters | 4 |
|||
36 | Masters Mixed Quad - 1000 meters | 3 |
|||
Composite: Philadelphia Girls, Malta, University Barge |
T. Trocky/T. Savard/S. SARGENT/R. Sargent
|
40.5 (72)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
A. McBlane/H. Hollis/J. Curran/A. Blumencwejg
|
21.8 (60)
|
|||
Wilmington Rowing Center (WRC) |
L. Kuhne/K. Reidinger/K. Canning/S. Walsh
|
11.5 (51)
|
|||
37 | Mens Masters Quad - 1000 meters | 6 |
|||
Fairmount Rowing Association |
V. Buvac/K. Montenegro/M. Henwood/V. Ivanoff
|
5.1 (43)
|
|||
Fairmount Rowing Association |
R. Galli/M. Hurley/S. Jonik/J. Sonzogni
|
38.7 (71)
|
|||
University Barge Club |
H. GREENBERG/P. McGrath/K. Coady/R. Kindermann
|
46.1 (75)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
J. Grogan/J. Stapleton/C. Perry/B. Chang
|
27.4 (64)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
J. Ryan/K. Motsch/A. Hurtado/T. Pietrzak
|
10.6 (50)
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
D. Kelly/M. Tucker/B. Cooper/J. Beck
|
3.4 (40)
|
|||
38 | Womens Masters Quad - 1000 meters | 6 |
|||
39 | Mens Intermediate Eight | 4 |
|||
40 | Womens Intermediate Eight | 1 |
|||
41 | Womens Open 4x | 6 |
|||
Baltimore Rowing Club |
L. Huuki-Myers/N. DAndrea/S. Hartigan/S. Van Sessen
|
|
|||
Bergen County Rowing Academy |
A. Singh/S. Prestifilippo/J. Carter/K. Mathurin/
|
|
|||
Vesper Boat Club |
M. Wilson/J. Lonchar/G. DiMarco/E. Tierney
|
|
|||
Vesper Boat Club |
G. Dulin/A. O'Brien/M. Dempsey/B. Picazio/
|
|
|||
Vesper Boat Club |
C. Kiyonaga/A. Wiley/I. Albaitis/D. Bogdanovic/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club |
L. Roberts/A. Ruck/A. Zolnowsky/L. Travers
|
|
|||
42 | Mens Open 4x | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change