49th Nova Scotia Sprints - Bud Myra Memorial Regatta
- Jul 2, 2022 To Jul 3, 2022
- sprint
- Lake Banook
- Halifax, NS (CAN)
- Hosted By: Row Nova Scotia
- Sanctioned by RCA and Nova Scotia (2022)
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, July 2, 2022 | |||||
1 | 8:00 AM | Mens Juniors 1x | 6 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
W. Carruthers
|
|
|||
Mic Mac Amateur Aquatic Club (A) |
B. Martens/
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
J. Bowman
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
N. Collier
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
|
||||
Rowing Prince Edward Island (B) |
J. Moak/
|
|
|||
2 | 8:10 AM | Womens Masters 2x | 6 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
J. Frickleton/J. Devitt
|
|
|||
Halifax Rowing Club (A) |
T. Evans/A. Bagnell
|
|
|||
Mic Mac Amateur Aquatic Club (A) |
R. Wilson/S. Bermingham/
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
S. Duann/J. Smith-VanHorne
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (A) |
K. Steeves/M. Leger
|
|
|||
Mic Mac Amateur Aquatic Club (B) |
C. Hoskins/K. Mellett/
|
|
|||
3 | 8:20 AM | Womens Senior / CG 4x | 5 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
A. Chircop/M. Hagesteijn/T. Jeffrey/M. Letman
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
F. Sivilotti/I. Cabana/C. McConkey/H. Clarke
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
S. Anderson/E. Munroe/M. Foster Thompson/S. Inkpen
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
K. Roy/J. Garfield/B. Nichol/G. Anderson/
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (A) |
E. Rainnie/K. Fitzpatrick-Moran/M. Cunniffe/E. Saunders/
|
|
|||
4 | 8:30 AM | Mens Masters 1x | 2 |
||
5 | 8:40 AM | Mens Juniors 2x | 2 |
||
North Star Rowing Club (A) |
N. Collier/J. Bowman
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (A) |
E. Leyenaar/L. Butler/
|
|
|||
6 | 9:00 AM | Mens Novice 1x | 4 |
||
Mic Mac Amateur Aquatic Club |
J. Wang/
|
|
|||
Mic Mac Amateur Aquatic Club |
I. Storm/
|
|
|||
North Star Rowing Club |
M. Gareau
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island |
Z. Harris/
|
|
|||
7 | 9:20 AM | Womens Senior & CG 1x / Womens Senior Lwt 1x | 9 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
M. Letman
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
J. Mills
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
F. Sivilotti
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
E. Monroe
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
C. McConkey
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
S. Inkpen
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
M. Stull/
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
C. Price
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
N. Seyffarth
|
|
|||
8 | 9:30 AM | Mixed Masters 2x | 5 |
||
9 | 9:40 AM | Womens Juniors 4x | 1 |
||
10 | 10:30 AM | Mens Senior & CG 2x / Mens Senior & CG Lwt 2x | 11 |
||
North Star Rowing Club (A) |
B. Hagan-Deschamps/A. Todd
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
J. Burke/L. Wedgwood
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
A. Giles/J. Chevalier
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
T. Stender/B. Martens
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
J. Petrunick/N. Collier
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
S. Oxley/E. Crowley/
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
G. Stewart/S. Hurly/
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
R. Preston/M. Black
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (A) |
D. Cunniffe/N. Harris/
|
|
|||
North Star Rowing Club (B) |
R. Walsh/P. MacGregor
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (B) |
Z. Harris/J. Moak/
|
|
|||
11 | 10:40 AM | Mens Juniors 4+ | 0 |
||
12 | 10:50 AM | Womens Novice 2x | 0 |
||
13 | 11:00 AM | Womens Juniors 4+ | 1 |
||
14 | 11:10 AM | Mens Open & CG 8+ | 2 |
||
15 | 11:20 AM | Womens Masters 4x | 3 |
||
16 | 11:30 AM | Para PR1/PR2/PR3 Mens/Womens 1x | 1 |
||
17 | 11:40 AM | Womens Open & CG 4- | 3 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
A. Chircop/M. Hagesteijn/J. Devitt/T. Jeffrey
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
J. Mills/J. Harmon/M. Taljaard/E. Monroe
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
M. Stull/M. Poziomka/B. Nichol/J. Garfield/
|
|
|||
18 | 12:00 PM | Mixed Open 2x | 11 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
E. Crick/S. Anderson
|
|
|||
Halifax Rowing Club (A) |
S. Patten/J. Tyson
|
|
|||
Halifax Rowing Club (A) |
J. Frickleton/P. Pierre Poirier
|
|
|||
Halifax Rowing Club (A) |
A. Chircop/W. Carruthers
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
G. Robinson/M. Gareau
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
J. Burke/E. Monroe
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
J. Petrunick/M. Taljaard
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (A) |
N. Harris/E. Saunders/
|
|
|||
North Star Rowing Club (B) |
J. Mills/B. Hagan-Deschamps
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (B) |
D. Cunniffe/E. Rainnie/
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (C) |
K. Fitzpatrick-Moran/J. Moak/
|
|
|||
19 | 12:20 PM | Mixed Open 8+ Dash | 4 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
A. Chircop/M. Hagesteijn/T. Jeffrey/A. Bagnell/T. Stender/W. Carruthers/J. Tyson/P. Pierre Poirier/M. Letman (Cox)
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
A. Giles/N. Balsor/R. Walsh/J. Chevalier/J. Harmon/M. Taljaard/J. Mills/S. Inkpen/L. Reid (Cox)
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
A. Oxley/L. Cui/S. Bustin/H. Belyea/M. Poziomka/C. Price/R. Preston/S. Hurly/M. Fong (Cox)/
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
D. Fox/E. Higgins-Watson/M. Stull/K. Roy/G. Stewart/B. Nichol/N. Seyffarth/M. Black/G. Anderson (Cox)
|
|
|||
20 | Mens Jr Ltwt 2x | 0 |
|||
Sunday, July 3, 2022 | |||||
21 | 8:00 AM | Womens Juniors 1x | 6 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
S. Anderson
|
|
|||
Halifax Rowing Club (A) |
M. Haycock
|
|
|||
Mic Mac Amateur Aquatic Club (A) |
S. Janes/
|
|
|||
Mic Mac Amateur Aquatic Club (A) |
M. Marchand/
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
G. Robinson
|
|
|||
Mic Mac Amateur Aquatic Club (C) |
M. Foster Thompson/
|
|
|||
22 | 8:10 AM | Mens Masters 2x | 3 |
||
23 | 8:20 AM | Mens Senior & CG 4x | 4 |
||
North Star Rowing Club (A) |
A. Giles/A. Todd/B. Hagan-Deschamps/J. Burke
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
N. Collier/J. Bowman/B. Martens/T. Stender
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
S. Oxley/E. Crowley/G. Stewart/S. Hurly/
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (A) |
D. Cunniffe/E. Leyenaar/L. Butler/N. Harris/
|
|
|||
24 | 8:30 AM | Womens Masters 1x | 6 |
||
25 | 8:40 AM | Womens Novice 1x | 3 |
||
Halifax Rowing Club |
G. MacDonald
|
|
|||
North Star Rowing Club |
H. Clarke
|
|
|||
North Star Rowing Club |
Z. Daramola
|
|
|||
26 | 8:50 AM | Womens Juniors 2x | 4 |
||
Mic Mac Amateur Aquatic Club (A) |
S. Janes/M. Foster Thompson/
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
Z. Daramola/H. Clarke
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (A) |
K. Fitzpatrick-Moran/E. Saunders/
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (B) |
M. Cunniffe/E. Rainnie/
|
|
|||
27 | 9:00 AM | Mens Senior & CG 1x / Mens Senior Lwt 1x | 12 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
T. Stender
|
|
|||
Halifax Rowing Club (A) |
W. Carruthers
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
L. Wedgwood
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
B. Hagan-Deschamps
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
J. Burke
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
R. Walsh
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
J. Chevalier
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
A. Todd
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
E. Crick
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
D. Fox/
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
E. Crowley/
|
|
|||
Rowing Prince Edward Island (A) |
J. Moak/
|
|
|||
28 | 9:10 AM | Womens Senior & CG 2x / Womens Senior & CG Lwt 2x | 7 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
M. Hagesteijn/M. Letman
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
J. Mills/S. Inkpen
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
F. Sivilotti/R. Henderson
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
S. Anderson/E. Munroe
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
J. Harmon/M. Taljaard
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
M. Stull/K. Roy/
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
C. Price/N. Seyffarth
|
|
|||
29 | 9:20 AM | Mens Juniors 4x | 2 |
||
30 | 10:30 AM | Mixed Masters 4x | 2 |
||
31 | 10:40 AM | Womens Juniors 2- | 0 |
||
32 | 10:50 AM | Mens Novice 2x | 3 |
||
33 | 11:00 AM | Mens Juniors 2- | 1 |
||
North Star Rowing Club (A) |
N. Collier/J. Bowman
|
|
|||
34 | 11:10 AM | Womens Open & CG 8+ | 3 |
||
35 | 11:20 AM | Mens Masters 4x | 0 |
||
36 | 11:30 AM | Mens Senior & CG 2- | 6 |
||
North Star Rowing Club (A) |
P. MacGregor/J. Chevalier
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
R. Walsh/N. Balsor
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
A. Giles/E. Crick
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
|
||||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
|
||||
Rowing New Brunswick Aviron (B) |
|
||||
37 | 11:40 AM | Para PR1/PR2/PR3 M/F/Mix 2x | 0 |
||
38 | 11:50 AM | Mens Open & CG 4- | 3 |
||
North Star Rowing Club (A) |
C. Williams/A. Todd/B. Hagan-Deschamps/J. Burke
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
A. Giles/J. Chevalier/P. MacGregor/N. Balsor
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
|
||||
39 | 12:00 PM | Womens Senior & CG 2- | 6 |
||
Halifax Rowing Club (A) |
A. Chircop/T. Jeffrey
|
|
|||
North Star Rowing Club (A) |
J. Mills/M. Taljaard
|
|
|||
Nova Scotia Provincial Team (A) |
S. Inkpen/S. Anderson
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
M. Poziomka/B. Nichol/
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
S. Bustin/H. Belyea
|
|
|||
Rowing New Brunswick Aviron (A) |
C. Price/N. Seyffarth
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change