American Heritage River Fall Classic
- Nov 2, 2008
- head
- Trenton Channel
- Wyandotte, MI (USA)
- Hosted By: Wyandotte Boat Club
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, November 2, 2008 | |||||
1 | 8:30 AM | Mixed 8+ | 11 |
||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
|
||||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
M. Kreuger/A. Lyell/P. Schenk/S. Billmaier/P. Siebeneck/M. Knestrick/E. Meyers/K. Smith/L. Burnard (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
|
||||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
D. McQuiston/J. Rectenwald/M. Durbiano/N. Krassenstein/K. Hilderbrand/J. Pegher/M. Negle/M. Duursma/M. Wilson (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (A) |
L. Scheiber/K. Tylinski/R. Metzger/K. Shinaver/C. Kowalinski/C. Mchugh/E. McCarthy/A. Farrell/K. Lach (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
|
||||
Pioneer Rowing Club (A) |
|
||||
St. Ursula Academy Crew (A) |
J. Konieczny/M. Barchick/S. Armbruster/L. Armbruster/K. Nowakowski/C. Pawlaczyk/E. Sheehan/E. Fenton/S. Hegde (Cox)
|
|
|||
University of Toledo Rowing Club (A) |
G. Smith/D. Percival/J. Workman/M. Zimnoch/K. Dennis/M. Bellisari/K. Woods/M. Iiams/K. Suvarnasuddhi (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (B) |
|
||||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (B) |
A. Spirk/C. Colwick/Z. Petronic/K. Schoffstall/K. Gilmour/M. Deluliis/V. Horn/M. Weaver/M. Pollini (Cox)
|
|
|||
2 | 8:40 AM | Mens Collegiate 2- | 0 |
||
3 | 8:40 AM | Mens Open 2- | 4 |
||
4 | 8:50 AM | Womens Collegiate 2- | 0 |
||
5 | 8:50 AM | Womens Open 2- | 0 |
||
6 | Mixed Masters 8+ | 4 |
|||
7 | 9:00 AM | Mens Jr Novice 8+ | 4 |
||
8 | 9:10 AM | Womens Jr Novice 8+ | 8 |
||
9 | 9:20 AM | Mens Masters 1x | 5 |
||
10 | 9:30 AM | Womens Collegiate Ltwt 4+ | 0 |
||
11 | 9:30 AM | Womens Open Ltwt 4+ | 6 |
||
12 | 9:40 AM | Womens Jr 4+ | 13 |
||
13 | 9:50 AM | Womens Masters 4+ | 2 |
||
14 | 10:00 AM | Mens Novice 8+ | 5 |
||
15 | 10:10 AM | Mens Collegiate Ltwt 4+ | 1 |
||
16 | 10:10 AM | Mens Open Ltwt 4+ | 10 |
||
17 | 10:20 AM | Womens Masters 1x | 0 |
||
18 | 10:30 AM | Womens Open 2x | 2 |
||
19 | 10:40 AM | Womens Collegiate 4+ | 1 |
||
20 | 10:40 AM | Womens Open 4+ | 6 |
||
21 | 10:50 AM | Womens Collegiate Novice 8+ | 0 |
||
22 | 11:00 AM | Mens Masters 4+ | 2 |
||
23 | 11:10 AM | Mens Open 1x | 11 |
||
Detroit Boat Club Crew (A) |
S. Lambers
|
|
|||
Grand Valley State University Rowing Club (A) |
|
||||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
D. Jefferies
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
B. Anstett
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
|
||||
University of Toledo Rowing Club (A) |
M. Smetts
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (B) |
G. Sleator
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (B) |
B. Burns
|
|
|||
Toledo Rowing Club (B) |
P. Sheehan
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (C) |
T. Freeman
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (C) |
S. Johnston
|
|
|||
24 | 11:20 AM | Womens Masters 2x | 0 |
||
25 | 11:30 AM | Mens Jr 8+ | 8 |
||
26 | 11:40 AM | Mens Collegiate 4+ | 5 |
||
27 | 11:40 AM | Mens Open 4+ | 7 |
||
28 | 11:50 AM | Womens Jr 8+ | 13 |
||
29 | 12:00 PM | Womens Novice 4+ | 3 |
||
30 | Womens Jr Novice 4+ | 12 |
|||
31 | 12:10 PM | Mens Open 2x | 5 |
||
32 | 12:20 PM | Mens Collegiate Ltwt 8+ | 0 |
||
33 | 12:20 PM | Mens Open Ltwt 8+ | 3 |
||
34 | 12:30 PM | Mens Masters 2x | 0 |
||
35 | Mens Collegiate 2x | 1 |
|||
36 | 12:40 PM | Mens Jr 4+ | 13 |
||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
L. Brown/G. Olscamp/J. Pieper/M. Habel/B. Kallmeyer (Cox)
|
|
|||
Cranbrook Kingswood Crew Club (A) |
C. Samul/Z. Frankel/M. Luciani/B. Levine/L. Aviv (Cox)
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
|
||||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
M. Montpetit/R. Lee/A. Blazevic/Z. Seelig/T. Dickieson (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
|
||||
Pioneer Rowing Club (A) |
|
||||
Saline High Crew Club (A) |
J. Recknagel/K. Jahnke/H. Sterling/S. Connors/N. Cook (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (B) |
A. Spaulding/S. Boyle/M. Hawksley/B. Record/C. Kadon (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (B) |
P. Cornillie/N. Blanzy/C. Mott/N. Allen/C. Simon (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (B) |
B. Anstett/B. Burns/S. Johnston/J. Simon/J. Thiede (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (B) |
|
||||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (C) |
E. Garbon/T. Garry/D. Meyers/N. Jaroszewicz/I. Powers (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (C) |
|
||||
37 | 12:50 PM | Womens Open 1x | 4 |
||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
|
||||
Detroit Boat Club Crew (A) |
K. Ourlian
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
|
||||
Anthony Wayne High School Crew Club (B) |
|
||||
38 | 1:00 PM | Womens Collegiate 8+ | 0 |
||
39 | 1:00 PM | Womens Open 8+ | 6 |
||
40 | 1:10 PM | Mens Novice 4+ | 7 |
||
41 | Mens Jr Novice 4+ | 11 |
|||
42 | 1:20 PM | Mens Collegiate 8+ | 4 |
||
43 | 1:20 PM | Mens Open 8+ | 5 |
||
44 | 1:30 PM | Mens Masters 8+ | 2 |
||
45 | 1:40 PM | Womens Collegiate Ltwt 8+ | 0 |
||
46 | 1:40 PM | Womens Open Ltwt 8+ | 3 |
||
47 | Womens Masters 8+ | 2 |
|||
Awards Ceremony |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change