USRowing Youth National Championships
- Jun 8, 2023 To Jun 11, 2023
- sprint
- Nathan Benderson Park
- Sarasota, FL (USA)
- Hosted By: USRowing
- USRowing Owned
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Thursday, June 8, 2023 | |||||
1 | Mens Youth 1x | 27 |
|||
2 | Womens Youth 1x | 30 |
|||
3 | Mens Youth 2- | 31 |
|||
4 | Womens Youth 2- | 22 |
|||
5 | Mens Youth 2x | 30 |
|||
Albemarle High School (A) |
J. Lewis/C. Bruen/
|
|
|||
Artemis Rowing (A) |
C. Fritz/R. Kasow
|
|
|||
California Yacht Club (A) |
G. Lee/R. Natterson/
|
|
|||
Camp Randall Rowing Club, Inc (A) |
W. Bishop/M. Navin
|
|
|||
Colorado Jr. Crew (A) |
D. Orozco/E. Miller/
|
|
|||
CRI- Row Boston (A) |
L. Grimes/S. John
|
|
|||
Episcopal School of Dallas (A) |
C. Inglis/B. Guerriero
|
|
|||
Friends of Concord Crew (A) |
S. Lowne/T. Garside
|
|
|||
Germantown Friends School Rowing (A) |
A. Cusack/J. Cappiello/
|
|
|||
Golden State Rowing Club (A) |
A. Feldhammer/C. Fung
|
|
|||
Great Miami Rowing Center (A) |
C. Pence/M. Anderson/
|
|
|||
Halifax Rowing Association, Inc. (A) |
W. Goodale/S. Feezor
|
|
|||
Lincoln Park Boat Club (A) |
|
||||
Malvern Preparatory School (A) |
l. miller/C. Rooney/
|
|
|||
Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club (A) |
I. Feldman/G. Schepis
|
|
|||
Narragansett Boat Club (A) |
B. Kerns/C. Edgar-Smith/
|
|
|||
North Charlotte Rowing, Inc. dba Belmont Rowing Center (A) |
M. Isaacson/C. Boykin
|
|
|||
Norwalk River Rowing Association (A) |
E. McDonnell/A. Blaszkiewicz/
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (A) |
C. Stoneking/T. Kelly
|
|
|||
Pocock Youth Rowing (A) |
H. Cooper/C. Pohlmann/
|
|
|||
Potomac Boat Club (A) |
T. Sibley/D. Moy-Jacobs/
|
|
|||
Redwood Scullers/PACJC (A) |
C. Vaksman/A. Kawaja
|
|
|||
Ridgewood Crew Foundation (A) |
T. Clark/S. Boogaert/
|
|
|||
Saline High Crew Club (A) |
D. Sirbu/A. Phillips
|
|
|||
South Orlando Rowing Association (A) |
A. Walker/S. De La Espriella
|
|
|||
The Port Jefferson Rowing Club (A) |
A. Simoni/P. Biedenkapp
|
|
|||
Vancouver Lake Rowing Club (A) |
A. Linthwaite/M. Barber/
|
|
|||
Whitemarsh Boat Club (A) |
|
||||
Y Quad Cities Rowing (A) |
N. Ramaraju/A. Anderson
|
|
|||
Oak Neck Rowing Academy (B) |
O. Watson/W. Gokey
|
|
|||
6 | Womens Youth 2x | 29 |
|||
7 | Mens Youth 4+ | 29 |
|||
8 | Womens Youth 4+ | 27 |
|||
9 | Mens Youth 4x | 30 |
|||
10 | Womens Youth 4x | 30 |
|||
11 | Mens Youth 4- | 27 |
|||
12 | Womens Youth 4- | 27 |
|||
13 | Mens Youth 2V 8+ | 28 |
|||
14 | Womens Youth 2V 8+ | 27 |
|||
15 | Mens Youth 8+ | 31 |
|||
16 | Womens Youth 8+ | 32 |
|||
17 | Open Gender Youth 2x | 1 |
|||
18 | Mens U15 4x+ | 13 |
|||
19 | Womens U15 4x+ | 16 |
|||
20 | Mens U16 4x+ | 21 |
|||
21 | Womens U16 4x+ | 21 |
|||
22 | Mens U16 8+ | 18 |
|||
23 | Womens U16 8+ | 17 |
|||
24 | Mens U17 1x | 29 |
|||
25 | Womens U17 1x | 31 |
|||
26 | Mens U17 2x | 25 |
|||
27 | Womens U17 2x | 26 |
|||
28 | Mens U17 4+ | 24 |
|||
29 | Womens U17 4+ | 26 |
|||
30 | Mens U17 4x | 30 |
|||
31 | Womens U17 4x | 25 |
|||
32 | Mens U17 8+ | 22 |
|||
33 | Womens U17 8+ | 25 |
|||
34 | Mens/Womens Youth PR1 1x | 0 |
|||
35 | Mens/Womens Youth PR2 1x | 2 |
|||
36 | Mixed Youth PR2 2x | 0 |
|||
37 | Mixed Youth PR3 2x | 1 |
|||
38 | Mixed Youth PR3 4+ | 0 |
|||
39 | Mens/Womens/Mixed Youth Inclusive 2x | 4 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change