Carnegie Lake Regatta

  • Hosted By: Carnegie Lake Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 21, 2003
1 10:00 AM Womens Masters Eight
9
2 10:20 AM Womens Novice Four
3
3 10:30 AM Mens Masters Quad
6
4 10:40 AM Mens Novice Eight
3
5 10:50 AM Mens Masters Four
11
6 11:10 AM Mens Masters Double
14
    Alexandria Community Rowing
F. Fraser/B. Callahan
20.8 (58)
    Bulldog Rowing Club
J. Millar/B. Millar
7.8 (46)
    Capital Rowing Club
N. Holland/D. Spencer
14.6 (53)
    Carnegie Lake Rowing Association
C. Ingerslev/A. DiSciullo
18.2 (56)
    Nereid Boat Club, Inc.
S. Lee/N. Mathers
0.0 (27)
    Nereid Boat Club, Inc.
E. King/C. Doyle
6.2 (44)
    Nereid Boat Club, Inc.
H. Frydman/M. Daemen
4.9 (42)
    Norwalk Leander Rowing Club
R. Slocum/R. Lesnau
9.5 (48)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
S. Beattie/C. Jackson
1.7 (36)
    Sagamore Rowing Association
M. Wagner/C. Kemmerer
0.8 (33)
    Sagamore Rowing Association
C. Chabina/A. Kraus
11.4 (50)
    Warthogs Rowing Club
L. Stearn/P. Falk
15.7 (54)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
M. Holcomb/H. Roberts
15.7 (54)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
V. Chell/E. Brown
15.7 (54)
7 11:40 AM Womens Masters Single
25
    Alexandria Community Rowing
B. Bohn
12.1 (49)
    Alexandria Community Rowing
H. Blannin
0.0 (26)
    Alexandria Community Rowing
E. Zienta
0.0 (26)
    Alexandria Community Rowing
B. Hollin
3.0 (38)
    Alexandria Community Rowing
M. Lynam
13.2 (50)
    Alexandria Community Rowing
D. Sliz
16.9 (53)
    Alexandria Community Rowing
F. Ottinger
27.2 (60)
    Capital Rowing Club
K. OConnell
2.5 (37)
    Capital Rowing Club
K. Werth
4.2 (40)
    Capital Rowing Club
S. Simmons
0.1 (29)
    Capital Rowing Club
A. Flickinger
0.0 (28)
    Carnegie Lake Rowing Association
J. Stone
32.4 (63)
    East End Rowing Institute, LTD.
J. Petrie
5.6 (42)
    Greenwich Crew
K. Erickson
3.0 (38)
    Greenwich Crew
G. Zaharek
0.0 (28)
    Nereid Boat Club, Inc.
B. Hultay
13.2 (50)
    Sagamore Rowing Association
E. Santoro
0.4 (31)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Padilla
4.2 (40)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
K. Huber
9.0 (46)
    Swan Creek Rowing Club
P. Glover
15.6 (52)
    Unaffiliated (USA)
D. Gerson
14.4 (51)
    Unaffiliated (USA)
S. Doyal
0.4 (31)
    Upper Merion Boat Club
J. SuchyBeehler
0.0 (27)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
E. Venti
0.6 (32)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
B. Le
0.0 (25)
8 12:30 PM Mens Masters Eight
7
9 12:50 PM Mens Junior Four
4
10 1:00 PM Mixed Novice Eight
2
11 1:10 PM Womens Masters Quad
5
    Alexandria Community Rowing (A)
S. Torgerson/F. Ottinger/M. McDermott-Jones/B. Gorman
20.5 (59)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Ellis/L. McCarthy/H. Hartnett/C. Tropp
8.0 (47)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
L. Hermey/E. Mily/G. Pelliciotti/S. OShea
2.4 (38)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
G. Lahm/L. Rota/J. Chell/D. Cenit
7.2 (46)
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Doherty/M. Hunter/J. Kendrick/J. Latham
5.8 (44)
12 1:20 PM Womens Junior Four
5
13 1:30 PM Mixed Masters Eight
7
14 1:50 PM Womens Masters Double
11
15 2:10 PM Mens Masters Single
48
    Alexandria Community Rowing
F. Fraser
21.0 (56)
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS)
A. Inglis
14.4 (51)
    Capital Rowing Club
M. Heslep
6.4 (43)
    Capital Rowing Club
D. Spencer
32.4 (63)
    Capital Rowing Club
J. Henley
22.5 (57)
    Carnegie Lake Rowing Association
G. Mount
25.6 (59)
    Carnegie Lake Rowing Association
D. Huse
8.1 (45)
    Carnegie Lake Rowing Association
C. Ingerslev
27.2 (60)
    Greenwich Rowing Club
W. Canaday
14.4 (51)
    Jack Sulger's Sculling Circus
S. Killen
27.2 (60)
    Maritime Rowing Club
K. Iscol
34.2 (64)
    Maritime Rowing Club
J. Robson
46.2 (70)
    Minneapolis Rowing Club
M. Hurley
13.2 (50)
    Minneapolis Rowing Club
A. Lande
50.6 (72)
    Narragansett Boat Club
W. Prichett
19.6 (55)
    Nereid Boat Club, Inc.
D. Hultay
8.1 (45)
    Nereid Boat Club, Inc.
S. Hastie
0.4 (31)
    Nereid Boat Club, Inc.
P. Markovic
18.2 (54)
    Nereid Boat Club, Inc.
B. Canha
9.0 (46)
    Nereid Boat Club, Inc.
E. King
2.5 (37)
    Nereid Boat Club, Inc.
H. Frydman
3.0 (38)
    Nereid Boat Club, Inc.
M. Daemen
10.0 (47)
    Norwalk Leander Rowing Club
R. Slocum
18.2 (54)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
C. Jackson
0.9 (33)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
S. Beattie
3.6 (39)
    Pettipaug YC Rowing
J. Swift
27.2 (60)
    Potomac Boat Club
C. Sutliff
38.0 (66)
    Potomac Boat Club
T. Baxter
14.4 (51)
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Collins
48.4 (71)
    Sagamore Rowing Association
M. Wagner
0.2 (30)
    Sagamore Rowing Association
A. Kostylev
2.0 (36)
    Sagamore Rowing Association
A. Kraus
11.0 (48)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
L. Stearn
19.6 (55)
    Susquehanna Rowing Association
J. Sanstead
16.9 (53)
    Swan Creek Rowing Club
M. Scott
15.6 (52)
    Swan Creek Rowing Club
D. Cuff
46.2 (70)
    Sydney University Boat Club
A. Stevenson
0.2 (30)
    The Alison Project
S. Platt
7.2 (44)
    Unaffiliated (USA)
J. Delson
28.9 (61)
    Unaffiliated (USA)
E. DenBesten
0.0 (28)
    Unaffiliated (USA)
T. Holovacs
1.2 (34)
    Union Boat Club
J. Keating
21.0 (56)
    Upper Merion Boat Club
K. Horan
4.9 (41)
    Warthogs Rowing Club
P. Falk
16.9 (53)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
E. Rau
3.0 (38)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
H. Roberts
18.2 (54)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
D. Krause
21.0 (56)
    Sagamore Rowing Association (B)
C. Kemmerer
2.5 (37)
16 3:30 PM Womens Masters Four
16
17 4:00 PM Womens Novice Eight
3
18 4:10 PM Mens Novice Four
3
19 4:20 PM Mixed Masters Quad
9
    Alexandria Community Rowing (A)
M. Lynam/A. Shaw/B. Gorman/B. Callahan
18.0 (57)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. DArcangelo/M. Beattie/J. Stone/P. Kitty
8.8 (48)
    Greenwich Crew (A)
R. Lesnau/R. Slocum/G. Zaharek/K. Erickson
3.4 (40)
    Maritime Rowing Club (A)
S. Colodny/M. Mitnick/J. Sweitzer/Y. Vengerovskiy
8.8 (48)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
D. Metzger/D. Hultay/M. Stack/B. Hultay
6.5 (45)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Jackson/S. Beattie/G. Lahm/D. Cenit
3.4 (40)
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Hunter/J. Kendrick/P. Bisek/C. Chabina
10.6 (50)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
E. Rau/D. Green/D. Volpe/K. Benarcik
2.4 (38)
    Nereid Boat Club, Inc. (B)
B. Canha/S. OShea/L. Hermey/F. Schaefer
2.9 (39)
20 4:40 PM Coxswains 500 Meter Dash Four
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change