Carnegie Lake Regatta

  • Hosted By: Carnegie Lake Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 21, 2003
1 10:00 AM Womens Masters Eight
9
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Leider/M. Clute/D. Volker/W. Street/C. Young/S. Reams/K. Snyder/N. Pomerleau/A. Dietterich (Cox)
10.6 (50)
    Capital Rowing Club (A)
S. Dunham/A. Flickinger/M. Fatovic/L. Kwako/K. Werth/B. Musgrove/K. Vokes/J. Ney/J. Ross (Cox)
0.1 (29)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
M. Mark/L. McCarthy/K. Ellis/D. Dwyer/T. Steele/H. Hartnett/C. Joyce/P. Kitty/J. Das (Cox)
8.8 (48)
    Charles Campbell Rowing (A)
K. Gonyea/J. Kopac/C. Sanchez/S. Wilson/L. Shinners/C. Owens/N. Faigen/D. Sinkowski/A. Harrigan (Cox)
0.5 (32)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
E. Mily/C. Brown/G. Pellicoti/S. OShea/B. Waltz/J. Detweiler/L. Hermey/C. Clausing/S. Gibbons (Cox)
2.0 (37)
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. Lysobey/O. Zubarev/E. Bybee/B. Muenzen/M. Dowd/B. Zucker/G. Katz/W. Russell/L. Russell (Cox)
8.0 (47)
    Potomac Boat Club (A)
P. Walz/S. Giracca/K. Watts/C. Siksa/L. Browne/K. Davis/D. Hernandez/M. Nelson/T. Felker (Cox)
1.3 (35)
    Capital Rowing Club (B)
K. OConnell/A. Picard/L. Chalmers/S. Simmons/A. Reiner/C. Erling/C. Nonna/K. Myers/G. Able (Cox)
0.1 (29)
    Charles Campbell Rowing (B)
K. Hamilton/A. Meredith/M. Cobb/R. Disalvo/A. Kozlowski/B. Westlund/T. Ament/S. Uberman/S. Oconnor (Cox)
1.0 (34)
2 10:20 AM Womens Novice Four
3
3 10:30 AM Mens Masters Quad
6
    Bulldog Rowing Club (A)
E. Hewitt/J. Millar/E. Den Besten/M. Schnieder
1.6 (36)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
D. Huse/J. DArcangelo/G. Mount/M. Beattie
6.5 (45)
    Maritime Rowing Club (A)
J. Sweitzer/Y. Vengerovskiy/D. Smith/F. Krupp
10.6 (50)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Hastie/F. Schaefer/A. Stevenson/B. Canha
0.3 (31)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/E. Schmidig/T. Voss/J. Lahm
9.7 (49)
    Norwalk River Rowing Association (C)
J. Gauss/D. Loomis/P. Negus/M. Watson
18.0 (57)
4 10:40 AM Mens Novice Eight
3
5 10:50 AM Mens Masters Four
11
    Alexandria Community Rowing (A)
K. Moir/T. Hogue/J. Vestal/P. Byrne/B. Dho Minh (Cox)
4.2 (41)
    Capital Rowing Club (A)
D. Barksdale/P. Riordan/S. Mroczowski/J. Rydstrom/C. Stackhouse (Cox)
0.2 (30)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
D. Huse/B. Schimmel/J. DArcangelo/S. Raffuel/P. Kitty (Cox)
6.2 (44)
    Piermont Rowing Club (A)
M. Fuhrman/M. Cronin/C. Jacobs/A. Harnett/S. OConnor (Cox)
4.2 (41)
    Unaffiliated (USA) (A)
C. Cornhill/K. Kroszner/B. Edwards/M. Glover/K. Kroszner (Cox)
19.4 (57)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
A. Hobbs/S. Rosenberg/D. Green/M. Peters/K. Benarcik (Cox)
3.1 (39)
    Alexandria Community Rowing (B)
M. Curtis/B. Yeingst/J. Rutherford/M. Zimmerman/K. Snyder (Cox)
2.2 (37)
    Capital Rowing Club (B)
D. Spencer/M. Heslep/D. Hayes/C. Day/L. Stancik (Cox)
8.6 (47)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
C. Kane/B. Flynn/P. Conrad/J. Eng/J. Das (Cox)
16.9 (55)
    Piermont Rowing Club (B)
J. Srubas/D. Green/L. Colwell/D. Howe/J. Griggs (Cox)
6.2 (44)
    Norwalk River Rowing Association (C)
B. Walker/H. Stratman/B. Hawkey/V. Zito/L. Russell (Cox)
13.5 (52)
6 11:10 AM Mens Masters Double
14
7 11:40 AM Womens Masters Single
25
8 12:30 PM Mens Masters Eight
7
    Capital Rowing Club (A)
D. Barksdale/J. Rydstrom/P. Riordan/W. Sauve/B. Asare/S. Vermillion/S. Mroczowski/R. Fitzgerald/C. Stackhouse (Cox)
0.5 (32)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
D. Huse/J. DArcangelo/P. Lyons/B. Schimmel/G. Mount/S. Raffuel/B. Flynn/R. Honstein/P. Kitty (Cox)
9.7 (49)
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. Walker/H. Stratman/P. Negus/J. Bass/B. Hawkey/D. Loomis/M. Watson/V. Zito/L. Russell (Cox)
12.5 (52)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
M. Bott/L. Grigsby/H. Kaffenberger/D. Krause/F. Manion/H. Mueller/P. Nielson/D. Tobin/F. Mulherin (Cox)
20.5 (59)
    Capital Rowing Club (B)
J. Leekley/C. Houghton/C. Nall/C. Frank/B. B/D. Spencer/T. Chaleki/M. Comtois/L. Stancik (Cox)
1.3 (35)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
M. Beattie/C. Kane/T. Heebink/G. Millert/M. Vujosevic/R. Schonewald/A. Kitty/R. Hall/T. Kozlowski (Cox)
13.5 (53)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (B)
S. Rosenberg/A. Hobbs/E. Rau/D. Green/B. Venti/K. Suter/M. Peters/J. Carey/G. Petrick (Cox)
2.9 (39)
9 12:50 PM Mens Junior Four
4
10 1:00 PM Mixed Novice Eight
2
11 1:10 PM Womens Masters Quad
5
12 1:20 PM Womens Junior Four
5
13 1:30 PM Mixed Masters Eight
7
14 1:50 PM Womens Masters Double
11
15 2:10 PM Mens Masters Single
48
16 3:30 PM Womens Masters Four
16
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Dietterich/B. Sticha/D. Volker/S. Long/D. Rutherford (Cox)
0.2 (30)
    Capital Rowing Club (A)
S. Dunham/A. Flickinger/L. Kwako/K. Werth/J. Ross (Cox)
0.5 (32)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. McCarthy/M. Mark/H. Hartnett/K. Ellis/T. Kozlowski (Cox)
7.0 (45)
    Charles Campbell Rowing (A)
N. Faigen/L. Shinners/M. Cobb/D. Sinkowski/K. Gonyea (Cox)
7.0 (45)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Brown/E. Mily/J. Detweiler/G. Pellicoti/S. Gibbons (Cox)
0.8 (33)
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. Lysobey/O. Zubarev/E. Bybee/B. Muenzen/L. Russell (Cox)
5.5 (43)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
T. Konya/M. Golden/K. Khawaja/C. Meyers/G. Lahm (Cox)
0.0 (27)
    Piermont Rowing Club (A)
J. Griggs/P. Hudson/M. Mathwich/E. Tapley/S. OConnor (Cox)
6.2 (44)
    Potomac Boat Club (A)
P. Walz/S. Giracca/D. Hernandez/M. Nelson/T. Felker (Cox)
0.5 (32)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
F. Isakoff/K. Baumgarten/M. Jackson/J. Penna/F. Mulherin (Cox)
9.5 (48)
    Alexandria Community Rowing (B)
A. Leider/M. Clute/K. Snyder/S. Reams/N. Pomerleau (Cox)
12.4 (51)
    Capital Rowing Club (B)
S. Simmons/L. Chalmers/A. Reiner/D. DuBois/L. Stancik (Cox)
0.2 (30)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
P. Kitty/K. Midwood/T. Steele/L. Vujosevic/J. Das (Cox)
7.0 (45)
    Charles Campbell Rowing (B)
A. Kozlowski/J. Kopac/C. Sanchez/S. Wilson/A. Harrigan (Cox)
0.0 (25)
    Norwalk River Rowing Association (B)
M. Dowd/B. Zucker/G. Katz/W. Russell/J. Cooper (Cox)
13.5 (52)
    Potomac Boat Club (B)
K. Watts/C. Siksa/L. Browne/K. Davis/S. OConnor (Cox)
3.1 (39)
17 4:00 PM Womens Novice Eight
3
18 4:10 PM Mens Novice Four
3
19 4:20 PM Mixed Masters Quad
9
20 4:40 PM Coxswains 500 Meter Dash Four
2
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change