Carnegie Lake Regatta

  • Hosted By: Carnegie Lake Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 21, 2003
1 10:00 AM Womens Masters Eight
9
2 10:20 AM Womens Novice Four
3
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
T. Monninger/G. OConnor/A. Montoya/K. Brennan/P. Lofberg (Cox)
 
    East Arm Rowing Club (A)
B. Dreyhoupt/G. Greenfield/M. Comerford/S. Baresel/N. Lack (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
V. DeCosta/C. OMara/S. Kelly/A. Esterao/V. Emerich (Cox)
 
3 10:30 AM Mens Masters Quad
6
    Bulldog Rowing Club (A)
E. Hewitt/J. Millar/E. Den Besten/M. Schnieder
1.6 (36)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
D. Huse/J. DArcangelo/G. Mount/M. Beattie
6.5 (45)
    Maritime Rowing Club (A)
J. Sweitzer/Y. Vengerovskiy/D. Smith/F. Krupp
10.6 (50)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
S. Hastie/F. Schaefer/A. Stevenson/B. Canha
0.3 (31)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/E. Schmidig/T. Voss/J. Lahm
9.7 (49)
    Norwalk River Rowing Association (C)
J. Gauss/D. Loomis/P. Negus/M. Watson
18.0 (57)
4 10:40 AM Mens Novice Eight
3
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
T. Holbrook/D. Ie/J. Brennan/T. Filep/A. Scott/D. Reed/J. Weiss/D. Bergman/T. Kozlowski (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Zuza/A. Sultan/R. Jewart/J. Lockard/R. Villafuerte/M. Dean/V. Mendes/B. Erickson/J. Farelino (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
J. Grimm-Greenblat/J. Fails/J. Hernandez/M. Hellman/B. Demarest/L. Harum/M. Lovrin/D. Aquasca/S. Vaterlaus (Cox)
 
5 10:50 AM Mens Masters Four
11
6 11:10 AM Mens Masters Double
14
    Alexandria Community Rowing
F. Fraser/B. Callahan
20.8 (58)
    Bulldog Rowing Club
J. Millar/B. Millar
7.8 (46)
    Capital Rowing Club
N. Holland/D. Spencer
14.6 (53)
    Carnegie Lake Rowing Association
C. Ingerslev/A. DiSciullo
18.2 (56)
    Nereid Boat Club, Inc.
S. Lee/N. Mathers
0.0 (27)
    Nereid Boat Club, Inc.
E. King/C. Doyle
6.2 (44)
    Nereid Boat Club, Inc.
H. Frydman/M. Daemen
4.9 (42)
    Norwalk Leander Rowing Club
R. Slocum/R. Lesnau
9.5 (48)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
S. Beattie/C. Jackson
1.7 (36)
    Sagamore Rowing Association
M. Wagner/C. Kemmerer
0.8 (33)
    Sagamore Rowing Association
C. Chabina/A. Kraus
11.4 (50)
    Warthogs Rowing Club
L. Stearn/P. Falk
15.7 (54)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
M. Holcomb/H. Roberts
15.7 (54)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
V. Chell/E. Brown
15.7 (54)
7 11:40 AM Womens Masters Single
25
8 12:30 PM Mens Masters Eight
7
9 12:50 PM Mens Junior Four
4
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. McKenna/A. Couto/M. Bustard/D. Sussko/I. Vila (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
N. Foster/R. Gaylo/J. Harris/M. Millar/W. Boyce (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (B)
K. Jordan/R. Burton/S. Alonso/B. Moran/J. Farelino (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
J. Novak/A. Woronczuk/M. Abraham/R. Nahass/K. Zultner (Cox)
 
10 1:00 PM Mixed Novice Eight
2
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
T. Holbrook/G. OConnor/J. Brennan/T. Filep/A. Montoya/J. Moses/R. Ford/D. Bergman/P. Lofberg (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Zuza/M. Dean/R. Jewart/B. Erickson/C. Oti/B. Coulson/J. Santos/D. Salazar/M. Ferreira (Cox)
 
11 1:10 PM Womens Masters Quad
5
    Alexandria Community Rowing (A)
S. Torgerson/F. Ottinger/M. McDermott-Jones/B. Gorman
20.5 (59)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Ellis/L. McCarthy/H. Hartnett/C. Tropp
8.0 (47)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
L. Hermey/E. Mily/G. Pelliciotti/S. OShea
2.4 (38)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
G. Lahm/L. Rota/J. Chell/D. Cenit
7.2 (46)
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Doherty/M. Hunter/J. Kendrick/J. Latham
5.8 (44)
12 1:20 PM Womens Junior Four
5
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
K. Tenaglia/K. Zultner/M. Lyons/E. Honstein/J. Das (Cox)
 
    Miss Porter's School (A)
K. Fugge/S. Kaplan/K. OBrien/A. Rohmer/M. Colacion (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. McKerry/S. Levchak/N. Franchino/S. Matos-faro/V. Emerich (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (A)
W. Bichsel/C. Burns/E. Conlon/E. Honstein/L. Alba (Cox)
 
    Princeton National Rowing Association/Mercer (B)
S. Dabbs/H. Gursky/J. Jacobson/A. Pachner/B. Fein (Cox)
 
13 1:30 PM Mixed Masters Eight
7
14 1:50 PM Womens Masters Double
11
    Alexandria Community Rowing
D. Sliz/B. Bohn
12.4 (51)
    Greenwich Crew
K. Erickson/G. Zaharek
0.8 (33)
    Nereid Boat Club, Inc.
A. Hurwitz/B. Waltz
12.4 (51)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
J. Chell/D. Cenit
7.0 (45)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
K. Khawaja/M. Golden
0.0 (24)
    Swan Creek Rowing Club
P. Glover/K. Young
8.6 (47)
    Unaffiliated (USA)
B. Hultay/D. Gerson
11.4 (50)
    Unaffiliated (USA)
S. Doyal/B. Hollins
1.1 (34)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
D. Volpe/B. Le
0.0 (28)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
E. Venti/K. Benarcik
2.2 (37)
    Alexandria Community Rowing
H. Blannin/E. Zienta
0.0 (26)
15 2:10 PM Mens Masters Single
48
    Alexandria Community Rowing
F. Fraser
21.0 (56)
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS)
A. Inglis
14.4 (51)
    Capital Rowing Club
M. Heslep
6.4 (43)
    Capital Rowing Club
D. Spencer
32.4 (63)
    Capital Rowing Club
J. Henley
22.5 (57)
    Carnegie Lake Rowing Association
G. Mount
25.6 (59)
    Carnegie Lake Rowing Association
D. Huse
8.1 (45)
    Carnegie Lake Rowing Association
C. Ingerslev
27.2 (60)
    Greenwich Rowing Club
W. Canaday
14.4 (51)
    Jack Sulger's Sculling Circus
S. Killen
27.2 (60)
    Maritime Rowing Club
K. Iscol
34.2 (64)
    Maritime Rowing Club
J. Robson
46.2 (70)
    Minneapolis Rowing Club
M. Hurley
13.2 (50)
    Minneapolis Rowing Club
A. Lande
50.6 (72)
    Narragansett Boat Club
W. Prichett
19.6 (55)
    Nereid Boat Club, Inc.
D. Hultay
8.1 (45)
    Nereid Boat Club, Inc.
S. Hastie
0.4 (31)
    Nereid Boat Club, Inc.
P. Markovic
18.2 (54)
    Nereid Boat Club, Inc.
B. Canha
9.0 (46)
    Nereid Boat Club, Inc.
E. King
2.5 (37)
    Nereid Boat Club, Inc.
H. Frydman
3.0 (38)
    Nereid Boat Club, Inc.
M. Daemen
10.0 (47)
    Norwalk Leander Rowing Club
R. Slocum
18.2 (54)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
C. Jackson
0.9 (33)
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
S. Beattie
3.6 (39)
    Pettipaug YC Rowing
J. Swift
27.2 (60)
    Potomac Boat Club
C. Sutliff
38.0 (66)
    Potomac Boat Club
T. Baxter
14.4 (51)
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Collins
48.4 (71)
    Sagamore Rowing Association
M. Wagner
0.2 (30)
    Sagamore Rowing Association
A. Kostylev
2.0 (36)
    Sagamore Rowing Association
A. Kraus
11.0 (48)
    Saugatuck Rowing Club, LLC
L. Stearn
19.6 (55)
    Susquehanna Rowing Association
J. Sanstead
16.9 (53)
    Swan Creek Rowing Club
M. Scott
15.6 (52)
    Swan Creek Rowing Club
D. Cuff
46.2 (70)
    Sydney University Boat Club
A. Stevenson
0.2 (30)
    The Alison Project
S. Platt
7.2 (44)
    Unaffiliated (USA)
J. Delson
28.9 (61)
    Unaffiliated (USA)
E. DenBesten
0.0 (28)
    Unaffiliated (USA)
T. Holovacs
1.2 (34)
    Union Boat Club
J. Keating
21.0 (56)
    Upper Merion Boat Club
K. Horan
4.9 (41)
    Warthogs Rowing Club
P. Falk
16.9 (53)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
E. Rau
3.0 (38)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
H. Roberts
18.2 (54)
    Wilmington Rowing Center (WRC)
D. Krause
21.0 (56)
    Sagamore Rowing Association (B)
C. Kemmerer
2.5 (37)
16 3:30 PM Womens Masters Four
16
    Alexandria Community Rowing (A)
A. Dietterich/B. Sticha/D. Volker/S. Long/D. Rutherford (Cox)
0.2 (30)
    Capital Rowing Club (A)
S. Dunham/A. Flickinger/L. Kwako/K. Werth/J. Ross (Cox)
0.5 (32)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. McCarthy/M. Mark/H. Hartnett/K. Ellis/T. Kozlowski (Cox)
7.0 (45)
    Charles Campbell Rowing (A)
N. Faigen/L. Shinners/M. Cobb/D. Sinkowski/K. Gonyea (Cox)
7.0 (45)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
C. Brown/E. Mily/J. Detweiler/G. Pellicoti/S. Gibbons (Cox)
0.8 (33)
    Norwalk River Rowing Association (A)
B. Lysobey/O. Zubarev/E. Bybee/B. Muenzen/L. Russell (Cox)
5.5 (43)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
T. Konya/M. Golden/K. Khawaja/C. Meyers/G. Lahm (Cox)
0.0 (27)
    Piermont Rowing Club (A)
J. Griggs/P. Hudson/M. Mathwich/E. Tapley/S. OConnor (Cox)
6.2 (44)
    Potomac Boat Club (A)
P. Walz/S. Giracca/D. Hernandez/M. Nelson/T. Felker (Cox)
0.5 (32)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
F. Isakoff/K. Baumgarten/M. Jackson/J. Penna/F. Mulherin (Cox)
9.5 (48)
    Alexandria Community Rowing (B)
A. Leider/M. Clute/K. Snyder/S. Reams/N. Pomerleau (Cox)
12.4 (51)
    Capital Rowing Club (B)
S. Simmons/L. Chalmers/A. Reiner/D. DuBois/L. Stancik (Cox)
0.2 (30)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
P. Kitty/K. Midwood/T. Steele/L. Vujosevic/J. Das (Cox)
7.0 (45)
    Charles Campbell Rowing (B)
A. Kozlowski/J. Kopac/C. Sanchez/S. Wilson/A. Harrigan (Cox)
0.0 (25)
    Norwalk River Rowing Association (B)
M. Dowd/B. Zucker/G. Katz/W. Russell/J. Cooper (Cox)
13.5 (52)
    Potomac Boat Club (B)
K. Watts/C. Siksa/L. Browne/K. Davis/S. OConnor (Cox)
3.1 (39)
17 4:00 PM Womens Novice Eight
3
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
T. Monninger/G. OConnor/A. Montoya/K. Brennan/C. Walsh/J. Moses/R. Ford/P. Lofberg/S. Raffuel (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
V. DeCosta/A. Esterao/S. Kelly/C. OMara/A. Casey/B. Coulson/J. Santos/J. Santos/G. Moyano (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
G. Fails/C. Tracey/S. Tosado/E. Knapp/K. Salmon/S. Hoffman/T. Fridhandler/B. Boras/L. Graney (Cox)
 
18 4:10 PM Mens Novice Four
3
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
T. Holbrook/D. Ie/J. Brennan/T. Filep/C. Joyce (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
R. Villafuerte/A. Sultan/H. Perez/J. Lockard/G. Moyano (Cox)
 
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
D. Reed/A. Scott/D. Bergman/J. Weiss/T. Steele (Cox)
 
19 4:20 PM Mixed Masters Quad
9
    Alexandria Community Rowing (A)
M. Lynam/A. Shaw/B. Gorman/B. Callahan
18.0 (57)
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
J. DArcangelo/M. Beattie/J. Stone/P. Kitty
8.8 (48)
    Greenwich Crew (A)
R. Lesnau/R. Slocum/G. Zaharek/K. Erickson
3.4 (40)
    Maritime Rowing Club (A)
S. Colodny/M. Mitnick/J. Sweitzer/Y. Vengerovskiy
8.8 (48)
    Nereid Boat Club, Inc. (A)
D. Metzger/D. Hultay/M. Stack/B. Hultay
6.5 (45)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
C. Jackson/S. Beattie/G. Lahm/D. Cenit
3.4 (40)
    Sagamore Rowing Association (A)
M. Hunter/J. Kendrick/P. Bisek/C. Chabina
10.6 (50)
    Wilmington Rowing Center (WRC) (A)
E. Rau/D. Green/D. Volpe/K. Benarcik
2.4 (38)
    Nereid Boat Club, Inc. (B)
B. Canha/S. OShea/L. Hermey/F. Schaefer
2.9 (39)
20 4:40 PM Coxswains 500 Meter Dash Four
2
    Capital Rowing Club (A)
C. Stackhouse/L. Stancik/J. Ross/G. Able/B. Asare (Cox)
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
J. Farelino/V. Emerich/I. Vila/M. Ferreira/A. Couto (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change