Midwest Masters Sprints

  • Hosted By: Greater Columbus Rowing Association

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, June 7, 2003
1 9:00 AM Mixed 4+
9
    Detroit Boat Club (A)
P. Kingsley/R. Jones/J. Chlebnik/T. Manire/P. Shumate (Cox)
13.4 (54)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Andersson/S. Quinn/P. Denney/L. Hamilton/A. Lebowitz (Cox)
2.2 (38)
    Three Rivers Rowing Association (A)
C. Ryan/J. Grady/T. Yanowitz/K. Kastango/D. Hill (Cox)
4.7 (43)
    Western Reserve Rowing Association (A)
D. Schubeck/S. Romilly/D. Crouse/R. Eckles/A. Chanakas (Cox)
6.6 (46)
    Greater Columbus Rowing Association (B)
J. Karnes/V. Hammond/S. Sanders/G. Smith/A. Mason (Cox)
9.7 (50)
    Three Rivers Rowing Association (B)
J. Kelly/L. Crivella/L. Lang/M. Lambert/E. Caldiero (Cox)
14.4 (55)
    Western Reserve Rowing Association (B)
A. Collins/C. Ferrazzano/B. Asquith/J. Trainer/K. Kenny (Cox)
0.2 (30)
    Greater Columbus Rowing Association (C)
J. Blasko/S. Watterson/J. Lykens/J. Hider/S. Stepleton (Cox)
1.2 (35)
    Greater Columbus Rowing Association (D)
B. Davis/D. McIntyre/A. Grates/A. Banks/A. Boehm (Cox)
0.1 (29)
2 9:10 AM Mens 1x (A-B)
6
3 9:20 AM Mens 1x (C-J)
9
4 9:30 AM Womens 1x
8
5 9:40 AM Womens Ltwt 4+
3
6 9:50 AM Mens 4+ (A-B)
3
7 10:00 AM Mens 4+ (C-J)
5
    Detroit Boat Club (A)
A. Korejsza/R. Jones/M. Babiarz/J. Chlebnik/R. Brownell (Cox)
7.3 (47)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Blanco/J. Hoffman/D. Rooney/F. Way/A. Mason (Cox)
4.7 (43)
    Western Reserve Rowing Association (A)
D. Carlson/T. Marcovy/J. Mack/W. Chessar/S. Romilly (Cox)
14.4 (55)
    Greater Columbus Rowing Association (B)
D. McIntyre/G. Smith/M. Durfey/S. Watterson/H. Linke (Cox)
23.8 (63)
    Western Reserve Rowing Association (B)
D. Crouse/R. Eckles/S. Makosey/T. Denihan/C. Johns (Cox)
4.7 (43)
8 10:10 AM Mens Novice 1x
1
9a 10:20 AM Womens 2x
5
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Bosher/A. Hiniker
0.0 (27)
    Detroit Boat Club (A)
A. Reynolds/M. Meadows
1.8 (37)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
M. McMahon/P. Nawn
12.4 (53)
    Three Rivers Rowing Association (A)
J. Vorhes/K. Kastango
1.2 (35)
    Greater Columbus Rowing Association (B)
V. Hammond/D. Watterson
13.4 (54)
9b 10:20 AM Womens Ltwt 2x
0
11 10:40 AM Mens Rec 4+
4
12 10:50 AM Womens 4+ (A-B)
7
13 11:00 AM Womens 4+ (C-J)
3
    Detroit Boat Club (A)
P. Shumate/V. Katanski/T. Manire/P. Kingsley/R. Brownell (Cox)
8.1 (48)
    Three Rivers Rowing Association (A)
L. Crivella/D. Keezer/L. Lang/B. Knapp/S. Clendenin (Cox)
8.1 (48)
    Western Reserve Rowing Association (A)
D. Schubeck/S. Romilly/P. Coakley/S. Nowacki/D. Carlson (Cox)
8.1 (48)
14 11:10 AM Mixed 2x (A-B)
3
    Detroit Boat Club (A)
A. Reynolds/P. Rosberg
0.0 (26)
    Ecorse Rowing Club (A)
D. Bozenski/P. Bozenski
2.2 (38)
    Greater Dayton Rowing Association (B)
T. Sobol/J. Piccone
3.6 (41)
15 11:20 AM Mixed 2x (C-J)
4
16 11:30 AM Mens 8+
4
17 11:40 AM Womens Novice 1x
0
18 11:50 AM Mens Ltwt 2x
2
19 12:00 PM Mens Rec 8+
2
20 12:10 PM Womens 8+
6
21 12:20 PM Womens Rec 4+
6
22 12:30 PM Mens 2-
3
    Case Western Reserve University Crew Team (A)
D. Rathburn/F. Hewson
0.2 (30)
    Detroit Boat Club (A)
J. Rosberg/P. Rosberg
0.0 (22)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
J. Blasko/P. Denney
3.6 (41)
23 12:40 PM Mens Ltwt 1x
3
24 12:50 PM Mixed Club 8+
9
    Ann Arbor Rowing Club (A)
K. Hoeft/K. Cotter/L. Roll/A. Cotel/E. Dey/M. Stanton/L. Breskman/J. Wenzlaff/T. Determined (Cox)
0.8 (34)
    Detroit Boat Club (A)
M. Meadows/T. Manire/J. Chlebnik/R. Jones/B. Champion/M. Babiarz/V. Katanski/P. Kingsley/P. Shumate (Cox)
7.5 (48)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
K. Andersson/L. Hamilton/M. Esway/M. Willem/R. Briggs/S. Quinn/Y. Vitellas/F. Way/H. Smith (Cox)
1.1 (35)
    Greater Columbus Rowing Association (A)
V. Hammond/J. Karnes/F. Ruggeri/D. Watterson/J. Blanco/J. Hoffman/D. Rooney/S. Sanders/A. Mason (Cox)
4.4 (43)
    Three Rivers Rowing Association (A)
T. Altoff/B. Herder/M. Grove/B. Althof/D. McDonald/M. Fisher/S. Folan/S. Clendenin/D. Hill (Cox)
0.8 (34)
    Western Reserve Rowing Association (A)
S. Straffen/T. Denihan/S. Makosey/W. Chessar/K. Dahlhausen/E. Mitchell/J. Pasqualone/A. Chanakas/C. Wilson (Cox)
1.4 (36)
    Ann Arbor Rowing Club (B)
S. Imfield/C. Fiscelli/B. Kraft/C. Gehrke/F. Ardan/T. Dahl/N. Cimmino/C. Smits/T. Determined (Cox)
1.4 (36)
    Western Reserve Rowing Association (B)
D. Crouse/R. Eckles/D. Schubeck/S. Romilly/D. Carlson/T. Marcovy/P. Coakley/S. Nowacki/J. Mack (Cox)
8.2 (49)
    Greater Columbus Rowing Association (C)
J. Lykens/J. Hider/B. Davis/J. Blasko/G. Smith/S. Watterson/A. Banks/A. Smock/S. Stepleton (Cox)
0.6 (33)
25 1:00 PM Rec Mixed 4x
1
26 1:10 PM Mens 2x (A-B)
4
27 1:20 PM Mens 2x (C-J)
3
28 1:30 PM Mixed Composite 8+
4
Friday, June 7, 2030
10 10:30 AM Womens Rec 8+
3
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change