Secret City Head Race
- Hosted By: Oak Ridge Rowing Association, Inc.
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 1, 2005 | |||||
1 | 9:00 AM | Mixed Open 2x | 8 |
||
2 | 9:00 AM | Mens Open Novice 4+ | 2 |
||
3 | 9:00 AM | Mens Youth Novice 4+ | 8 |
||
4 | 9:00 AM | Mens Masters 4+ | 0 |
||
5 | 9:30 AM | Womens Open Novice 8+ | 1 |
||
6 | 9:30 AM | Womens Youth Novice 8+ | 6 |
||
7 | 10:00 AM | Mens Open 2x | 8 |
||
8 | 10:00 AM | Mens Masters 2x | 0 |
||
9 | 10:30 AM | Womens Championship 4+ | 0 |
||
10 | 10:30 AM | Womens Open 4+ | 3 |
||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
A. Clair/A. Schimian/L. Van Lear/S. Talbert/M. Thompson (Cox)
|
|
|||
Georgia State University Crew (A) |
J. Birch/K. Penders/E. Rueter/M. Adamack/M. Davidson (Cox)
|
|
|||
Xavier University Crew (A) |
S. Snouffer/M. Blessinger/N. Smith/E. Spitznagel/D. Ben (Cox)
|
|
|||
11 | 10:30 AM | Womens Ltwt 4+ | 1 |
||
12 | 10:30 AM | Womens Masters 4+ | 2 |
||
13 | 10:30 AM | Womens Youth 4+ | 12 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
M. Pescora-Saipe/M. Hynd/J. Garver/A. Taylor/J. Foshee (Cox)
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (A) |
K. Phillips/P. Wolf/M. Babcock/M. Myers/A. Torres (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
K. Adams/C. Rettig/S. Rabourn/L. Farina/B. Skidmore (Cox)
|
|
|||
Clinton Rowing Club (A) |
M. White/R. Bray/M. McManus/S. Cruze/J. Laxton (Cox)
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A) |
A. Moore/H. Burwell/T. Womac/K. Lane/S. Hutchens (Cox)
|
|
|||
Raleigh Charter High School (A) |
R. Hales/K. Meyer/S. Branch/D. McTernan/L. Eagle (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
N. Arrington/E. Robb/M. Swaim/C. Fiacco/M. Razzolini (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
L. Orologas/L. Smith/M. Daly/K. Collings/K. Rosenberg (Cox)
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (B) |
S. Walker/A. Hughes/A. Olive/A. Brown/V. Derrick (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (B) |
S. Yarrish/S. Ridge/H. Bui/R. Slezak/J. Wiener (Cox)
|
|
|||
Charlotte Youth Rowing (C) |
M. Neal/H. Farmer/K. Lamberth/J. Reichard/S. Henry (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (C) |
D. Vollman/A. Celarek/C. Schwing/M. Ziegler/M. Kaiser (Cox)
|
|
|||
14 | 10:30 AM | Womens Youth Ltwt 4+ | 4 |
||
15 | 10:30 AM | Mixed Open 4+ | 0 |
||
16 | 11:00 AM | Mens Champsionship 8+ | 1 |
||
17 | 11:00 AM | Mens Open 8+ | 2 |
||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
M. Fiorito/D. Riffe/Z. Smith/Y. Soceroutzidis/G. Wigger/K. Zaki/C. Menchhofer/A. Puttmann/B. Pohlmann (Cox)
|
|
|||
Georgia State University Crew (A) |
B. Bedingfield/K. K/C. Jones/J. Harris/J. Klc/K. Fitzpatrick/T. Rivas/F. Benschine/E. Morrisey (Cox)
|
|
|||
18 | 11:00 AM | Mens Ltwt 8+ | 0 |
||
19 | 11:00 AM | Mens Masters 8+ | 0 |
||
20 | 11:00 AM | Mens Youth 8+ | 11 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
R. Shileds/B. Ragin/A. Murphy/J. Lee/C. Covey/S. Howe/J. Rowell/J. Sepmeyer/A. Dinberg (Cox)
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
T. Evans/M. Thomason/P. Hill/D. Dixon/C. Kemp/M. Wagner/A. Merrill/C. Kruscavage/W. Morgan (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
T. Borek/N. Dawe/D. Farrell/A. Clair/R. Hogan/T. Braasch/N. Haas/A. Gaffney/E. Frank (Cox)
|
|
|||
McCallie School (A) |
B. Boston/A. Doak/R. Patton/C. Roe/M. Smithson/D. Morrison/F. Winkler/J. Stevenson/A. Patel (Cox)
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A) |
M. Peterson/A. Satterwhite/A. Gartseff/M. Maggart/W. Wing/P. Reath/P. Holtkamp/M. Doers/B. Manzo (Cox)
|
|
|||
Raleigh Charter High School (A) |
J. Alexander/J. Eick/D. Eick/D. Holcomb/J. Gallant/T. Gilbert/M. Branson/J. Early/H. Uhl (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
P. Smith/M. Gibel/C. Blalock/G. Markle/N. Passarello/D. Hall/C. Powell/R. Arrington/M. Patinkin (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
D. McNally/T. Lithcum/E. Huh/J. Hadaway/J. Richardson/J. Buckner/A. Goyal/M. Romm/E. Owens (Cox)
|
|
|||
McCallie School (B) |
N. Beckman/R. Berghel/J. Burchfield/H. Dowlen/C. Eby/N. Boyd/S. Groves/S. Bang/P. Le (Cox)
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (B) |
T. Bonar/L. Campbell/A. Hardy/A. Khanow/J. Altobeli/B. Manzo/C. Clark/R. Johnson/C. Burns (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
S. Weiland/C. Rink/N. Summers/B. Schultz/B. Meyers/A. Gaydos/R. Davis/J. Whitaker/D. Schweber (Cox)
|
|
|||
21 | 11:00 AM | Mens Youth Ltwt 8+ | 7 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
J. Chun/S. Albert/H. Ahn/R. Kilpatrick/M. Dodd/J. Klorfein/S. Pfeifer/A. Veeneman/A. Decambre (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
K. Jackson/J. Muething/C. Harty/G. Piepmeier/J. Kallenberg/J. Schildmeyer/B. Haines/G. Motz/M. Ackerman (Cox)
|
|
|||
McCallie School (A) |
T. Kirk/R. Poage/J. Roth/R. Smith/S. Klagstad/H. Nuckols/G. Reid/M. Dehart/M. Mildenberg (Cox)
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A) |
Z. Dukes/J. Moeller/P. Jones/H. Owen/S. Parker/T. Whicker/A. Shipe/E. Green/S. Meyer (Cox)
|
|
|||
Raleigh Charter High School (A) |
D. Bowling/D. Roberts/J. Revnyak/A. Dunbar/I. Versmissen/E. Kochuk/W. Fanning/I. Wright/L. Spivey (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
S. Gibel/D. Morillo/R. Terrette/D. Ramirez/B. Cross/E. Lee/H. Clover/C. OConnell/S. Baniloni (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (B) |
J. Stoots/T. Uebel/K. Butz/J. Greenlee/B. Fischer/J. Lee/T. Alessi/Z. Murphy/L. Beishel (Cox)
|
|
|||
22 | 11:15 AM | Womens Open 2x | 4 |
||
23 | 11:15 AM | Womens Masters 2x | 0 |
||
24 | 12:30 PM | Mens Championship 1x | 1 |
||
25 | 12:30 PM | Mens Ltwt 1x | 1 |
||
26 | 12:30 PM | Mens Masters 1x (27-42 as of Dec. 31) | 3 |
||
27 | 12:30 PM | Mens Sr Masters 1x (43-59 as of Dec. 31) | 12 |
||
28 | 12:30 PM | Mens Vet. Masters 1x (60+ as of Dec 31) | 2 |
||
29 | 12:30 PM | Mens Youth 1x (18 or younger as of Dec. 31) | 4 |
||
30 | 1:00 PM | Womens Championship 1x | 1 |
||
31 | 1:00 PM | Womens Ltwt 1x | 1 |
||
32 | 1:00 PM | Womens Masters 1x (age 27-42 as of Dec 31) | 1 |
||
33 | 1:00 PM | Womens Sr. Masters 1x (age 43-59 as of Dec 31) | 2 |
||
34 | 1:00 PM | Womens Vet. Masters 1x (age 60+ as of Dec 31) | 1 |
||
35 | 1:00 PM | Womens Youth 1x (18 or younger as of Dec 31) | 2 |
||
36 | 1:30 PM | Womens Open Novice 4+ | 3 |
||
37 | 1:30 PM | Womens Youth Novice 4+ | 7 |
||
38 | 2:00 PM | Mens Open Novice 8+ | 0 |
||
39 | 2:00 PM | Mens Youth Novice 8+ | 8 |
||
40 | 2:00 PM | Mixed Open 8+ | 3 |
||
41 | 2:30 PM | Womens Championship 8+ | 0 |
||
42 | 2:30 PM | Womens Open 8+ | 2 |
||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
K. Adams/C. Rettig/A. Clair/A. Schimian/L. Van Lear/S. Talbert/S. Rabourn/E. Rogers/M. Thompson (Cox)
|
|
|||
Georgia State University Crew (A) |
J. Birch/K. Penders/E. Rueter/M. Gill/J. Cuppia/K. Bryant/M. Adamack/C. Jones/Z. Scala (Cox)
|
|
|||
43 | 2:30 PM | Womens Ltwt 8+ | 0 |
||
44 | 2:30 PM | Womens Masters 8+ | 1 |
||
45 | 2:30 PM | Womens Youth 8+ | 10 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
C. Moore/A. Taylor/M. Pescora-Saipe/M. Hynd/J. Garver/J. Canterino/M. Daly/B. Sehring/J. Foshee (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
C. Luber/L. Farina/A. Kwong/A. Celarek/J. Bell/K. Ibberson/C. Schwing/M. Ziegler/B. Skidmore (Cox)
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A) |
K. Ogrodowski/N. Birdwell/R. Cade/E. Dayley/K. Peterson/H. Larson/K. Campbell/K. Jones/S. Hutchens (Cox)
|
|
|||
Raleigh Charter High School (A) |
C. Witman/S. Carter/L. Miller/K. Fitzgerald/K. Allen/C. Naugle/M. Johnson/S. Stroud/I. Versmissen (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
N. Arrington/E. Robb/S. Ivester/M. Swaim/C. Fiacco/B. Lenderman/M. Kratsch/T. Bingham/M. Razzolini (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
L. Orologas/L. Smith/D. Barone/C. Soloman/C. Jett/K. Collings/J. Singer/C. Taylor/K. Rosenberg (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (B) |
K. Dawe/R. Retzinger/K. Cornish/C. Breitenbach/M. DuBrul/S. Ruppert/M. Duffy/I. Charles/J. Wiener (Cox)
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (B) |
A. Moore/L. Wilson/B. Bennett/A. Stafford/H. Fronzak/S. Amick/M. Culver/L. Adler/E. Sill (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
C. Rutherford/L. Stearns/G. Rickenbaker/J. OConnell/C. McGuire/T. Martinez/B. Borum/K. Marcus/B. Becquet (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (C) |
N. Mays/C. Cullen/C. Haack/K. Robison/L. Ast/M. Ruppert/D. Biggs/S. Burke/J. Wiener (Cox)
|
|
|||
46 | 2:30 PM | Womens Youth ltwt 8+ | 1 |
||
47 | 3:00 PM | Mens Championship 4+ | 1 |
||
48 | 3:00 PM | Mens Open 4+ | 3 |
||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
M. Fiorito/D. Riffe/Z. Smith/Y. Soceroutzidis/E. Frank (Cox)
|
|
|||
Georgia State University Crew (A) |
B. Bedingfield/K. K/C. Jones/J. Klc/M. Davidson (Cox)
|
|
|||
Xavier University Crew (A) |
C. Eastman/D. Sibbersen/J. March/H. Lyons/S. Snouffer (Cox)
|
|
|||
49 | 3:00 PM | Mens Ltwt 4+ | 2 |
||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
K. Jackson/J. Muething/R. Blum/G. Motz/M. Ackerman (Cox)
|
|
|||
Georgia State University Crew (A) |
V. Lantukh/T. Rivas/J. Murphy/K. Fitzpatrick/E. Morrisey (Cox)
|
|
|||
50 | 3:00 PM | Mens Youth 4+ | 10 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
R. Shileds/B. Ragin/A. Murphy/J. Lee/E. Owens (Cox)
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
C. Kemp/M. Wagner/P. Hill/S. Pollock/A. Butt (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
D. Farrell/N. Dawe/T. Borek/A. Clair/B. Pohlmann (Cox)
|
|
|||
McCallie School (A) |
R. Patton/A. Doak/M. Smithson/D. Morrison/A. Patel (Cox)
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (A) |
M. Peterson/A. Satterwhite/A. Gartseff/M. Maggart/C. Burns (Cox)
|
|
|||
Raleigh Charter High School (A) |
J. Eick/J. Alexander/D. Holcomb/D. Eick/H. Uhl (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
N. Passarello/G. Markle/D. Hall/S. Weiland/D. Schweber (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
C. Covey/J. Hadaway/J. Rowell/S. Howe/S. Cookson (Cox)
|
|
|||
Oak Ridge Rowing Association, Inc. (B) |
T. Bonar/R. Patel/B. Pounds/D. Thomasson/J. Greenburg (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
N. Summers/R. Terrette/B. Meyers/B. Cross/S. Baniloni (Cox)
|
|
|||
51 | 3:00 PM | Mens Youth Ltwt 4+ | 9 |
||
Atlanta Junior Rowing Association (A) |
J. Chun/S. Albert/H. Ahn/R. Kilpatrick/A. Dinberg (Cox)
|
|
|||
Augusta Rowing Club Junior Program (A) |
T. Evans/J. Dudrey/A. Merrill/A. Ward/W. Morgan (Cox)
|
|
|||
Cincinnati Jr. Rowing Club, Inc. (A) |
A. Gaffney/C. Harty/G. Piepmeier/J. Kallenberg/L. Beishel (Cox)
|
|
|||
McCallie School (A) |
T. Kirk/R. Poage/G. Reid/J. Stevenson/M. Mildenberg (Cox)
|
|
|||
Raleigh Charter High School (A) |
S. Fisher/D. Roberts/D. Bowling/J. Pope/L. Spivey (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
M. Gibel/P. Smith/C. Blalock/C. Powell/M. Patinkin (Cox)
|
|
|||
Atlanta Junior Rowing Association (B) |
M. Dodd/J. Klorfein/S. Pfeifer/A. Veeneman/A. Decambre (Cox)
|
|
|||
McCallie School (B) |
H. Nuckols/J. Roth/M. Dehart/J. Franklin/P. Le (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (B) |
S. Gibel/D. Morillo/S. Monat/C. OConnell/C. Meyers (Cox)
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change