City Championships
- May 7, 2006
- sprint
- Schuylkill River
- Phladelphia, PA (USA)
- Hosted By: Philadelphia Scholastic Rowing Association
- 2016 Registered Regatta
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Sunday, May 7, 2006 | |||||
1 | Girls Gig/Novice 1x | 2 |
|||
2 | Boys Gig/Novice 1x | 9 |
|||
3 | Girls Novice 2x | 7 |
|||
4 | Boys Novice 2x | 9 |
|||
5 | Girls Novice/Frosh 4+ | 11 |
|||
6 | Boys Novice/Frosh 4+ | 18 |
|||
7 | Girls Novice 8+ | 17 |
|||
8 | Boys Novice 8+ | 18 |
|||
9 | Girls 2nd Ltwt 8+ | 0 |
|||
10 | Boys 2nd Ltwt 8+ | 3 |
|||
11 | Girls JV 1x | 0 |
|||
12 | Boys JV 1x | 9 |
|||
13 | Girls JV 2x | 7 |
|||
14 | Boys JV 2x | 9 |
|||
15 | Girls Novice 4x | 11 |
|||
16 | Boys Novice 4x | 11 |
|||
17 | Girls Freshman 8+ | 17 |
|||
Absegami High School (A) |
K. Shenk/L. Aucott/J. Fagan/R. Thumbhart/J. Chubb/M. Botto/L. Damiano/K. Grace/K. Burke (Cox)
|
|
|||
Archbishop Prendergast High School (A) |
A. Lavery/C. Butchy/S. Doogan/S. Redding/V. Niedelman/M. McKernan/D. Damico/J. Lees/S. Jordan (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
T. Levine/M. Sykes/R. Shanker/M. Miller/S. Jewitt/T. Kane/S. Steiner/J. Kachnic/T. Loughney (Cox)
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
S. Danny/E. Hastings/C. Gunderson/N. Uber/S. Januszeski/B. Tarbox/K. Battaglini/S. Yoh/E. Medina-Fernando (Cox)
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
S. Markar/H. Grosskopf/T. Ibrahim-Gonzale/R. Wiles/H. Post/S. Spewak/S. Tzarnas/S. Torp/A. Cardi (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
S. Boggs/T. Martines/J. Zahradnick/N. Bourassa/K. DiCurcio/L. Ferry/R. Cusumano/J. Sieck/J. Hinke (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
S. Favre/P. Funk/K. Polisano/M. Fitzpatrick/L. Marienski/M. Curran/C. Thomas/A. Freedman/A. Giegerich (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
A. Goldstein/D. Milsop/C. Carpenter/S. Camitta/P. Marucci/R. Wahrman/A. Falck/R. Kitchenoff/G. Mezochow (Cox)
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
J. Sutor/P. Daly/B. Thomas/A. Edwards/K. Hanlin/A. Mussa/S. Conley/K. Dods/J. McKeone (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
O. Nowinski/K. Riley/E. Collins/J. Ruane/C. McGinnis/K. Rymal/T. Baccile/M. Houston/C. Soper (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
R. Weller/M. Scher/J. Duff/M. Southwell/L. Kelly/M. Maginnis/E. McCormick/C. Ayes/N. Weinrich (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
A. Antonioli/C. Dierolf/K. Garbutt/K. Brady/K. Stephens/A. Dupont-Townes/R. Bourgeois/L. Previti/S. Clark (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
D. Kaney/G. Mariotti/A. Shutt/A. Alexander/S. Holton/S. Faulkner/A. Pegues/J. Levenberg/B. Alexander (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
E. Scott/K. Campbell/M. McCormick/C. Monigan/S. Valentine/C. Taylor/L. Murphy/S. Lee/J. Schach (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
M. Cuzzupe/O. DiGerolamo/D. Dougherty/J. Durham/S. Long/A. Lusardi/S. Spencer/M. Silverman/A. Blackton (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (B) |
F. Love/J. Coia/K. Vojir/S. Thompson/M. McCabe/A. Flinn/M. Scimeca/R. Wilkins/N. Norcross (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (D) |
C. Wells/K. Kugler/R. Howard/N. Gross/C. Piserchia/C. Boehmcke/A. Kolaski/C. Pistilli/J. Hamilton (Cox)
|
|
|||
18 | Boys Freshman 8+ | 17 |
|||
19 | Girls JV 4+ | 18 |
|||
Absegami High School (A) |
S. Blahut/C. Frigen/J. Brown/J. Johnson/J. Gardener (Cox)
|
|
|||
Archbishop Prendergast High School (A) |
S. DiAntonio/D. Scheetz/A. Murray/M. Hand/P. Steckel (Cox)
|
|
|||
Baldwin School Crew (A) |
J. Mason/K. Reiger/E. Gretz/L. Mayor/S. Adams (Cox)
|
|
|||
Collingswood Crew Club, Inc. (A) |
J. Mahney/D. Winfree/T. Olsen/I. Samantha/N. Ciervo (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
K. Mierzejewski/R. Smith/J. Wiley/A. Berges/L. Berges (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
R. Gerstein/N. Kenty/A. Sayer/L. Martin/K. McCauley (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
C. Hall/M. Fox/C. Collins/C. Schaefer/A. Friedlander (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
G. OShea/L. Limberakis/J. Hain/M. Held/M. Cardell (Cox)
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
M. Kesselman/R. Showell/M. Constantini/C. Ingersoll/H. Clayton (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
B. Corcoran/K. Coggins/K. McKee/B. Webster/C. Gentilini (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
S. Millar/P. Dennis/B. Rolnick/K. Andersen/E. Griesing (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
K. Osborn/E. Edelmann/C. Crowly/J. Reilly/D. Aversa (Cox)
|
|
|||
Springside School (A) |
E. Winant/S. Patches/C. Giovinazzo/K. Rothschild/S. Stapleton (Cox)
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
E. Halpern/K. O'Brien/D. El-Roely/C. Sieber/B. McCormick (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
L. Gonzalez-turner/H. Carstensen/A. Ruff/D. Guenther/M. Glickman (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
T. Brandt/N. Kulyk/B. Krohn/M. Chamberlain/M. Bailey (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
J. Kerper/N. Bruno/G. Bruno/M. Flosdorf/R. Jacobs (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (B) |
B. Martin/M. Szczesna/R. Sonnabend/A. Feinstein/K. Valentine (Cox)
|
|
|||
20 | Boys JV 4+ | 27 |
|||
21 | Girls JV 4x | 14 |
|||
22 | Boys JV 4x | 9 |
|||
23 | Girls Freshman Ltwt 8+ | 1 |
|||
24 | Boys Freshman Ltwt 8+ | 2 |
|||
25 | Girls JV 8+ | 7 |
|||
26 | Boys JV 8+ | 15 |
|||
27 | Girls Ltwt 2x | 1 |
|||
28 | Boys Ltwt 2x | 10 |
|||
29 | Girls Ltwt 4+ | 14 |
|||
30 | Boys Ltwt 4+ | 15 |
|||
31 | Girls Ltwt 8+ | 5 |
|||
Archbishop Prendergast High School (A) |
L. Cox/S. Doherty/S. Rementer/T. Quinn/K. Schiller/B. Maldonado/M. Walker/C. DePompeo/J. Teta (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
G. Vartanian/S. Corey/P. Howarth/H. Berenotto/K. Cusenza/K. Weimer/M. Stenger/M. Steinberg/T. Brady (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
D. Byrne/M. Brown/B. Wertan/S. Dunne/K. Genovese/E. Sullivan/C. Sweeney/M. Tassoni/L. DiMattia (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
J. Young/L. Stanowski/M. Kelly/M. Flynn/J. ONeil/K. ONeill/E. Keenan/M. Farris/D. Stewart (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
G. Battaliga/L. Flemming/E. Kane/B. Middleman/C. Clements/L. DAllesandro/S. Stine/S. Stoelker/J. Wilcox (Cox)
|
|
|||
32 | Boys Ltwt 8+ | 6 |
|||
33 | Girls 2nd 8+ | 8 |
|||
34 | Boys 2nd 8+ | 10 |
|||
35 | Girls Varsity 1x | 6 |
|||
36 | Boys Varsity 1x | 10 |
|||
37 | Girls Varsity 2x | 7 |
|||
38 | Boys Varsity 2x | 6 |
|||
39 | Girls Varsity 4+ | 17 |
|||
40 | Boys Varsity 4+ | 24 |
|||
Absegami High School (A) |
S. Hardiman/J. Purdom/J. Cannuscio/A. Demarest/S. Hoff (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
P. Colucci/S. Noel/I. Pokres/I. Bouzine/J. Vo (Cox)
|
|
|||
Belleville High School (A) |
A. Elamparo/R. Knowles/L. Cerna/T. Roberts/C. Bini (Cox)
|
|
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A) |
B. Cunningham/W. Cantwell/C. Halpin/M. Moriarty/A. Jones (Cox)
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
J. Schmidt/C. Malone/M. Hennessy/M. Grosso/A. Soloway (Cox)
|
|
|||
Collingswood Crew Club, Inc. (A) |
P. Leonard/A. Warner/A. Weeks/C. Volotta/C. Steward (Cox)
|
|
|||
Father Judge High School (A) |
A. Iaccio/T. Strybuc/B. Blessington/P. Buckley/D. Norris (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
C. McIntee/K. Friedlander/J. Ferber/M. Meier/M. Abrams (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
M. Bender/B. Baumgarder/N. Myers/M. Jungclaus/Z. Call (Cox)
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
C. Melder/J. Weiner/E. Delvalle/M. Cress/H. Kelly (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
T. Frost/R. Huck/T. Krzyk/R. Cisneros/J. Tridente (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
W. Dempsey/M. Niederhuber/J. D'Eramo/R. Sinicio-tess./S. Eady (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
T. Masterson/G. Clement/D. Clancy/J. Masterson/S. Leisk (Cox)
|
|
|||
Springside Chestnut Hill Academy - WRONG (A) |
J. Baker/M. Wiedemer/S. Lichmira/M. Letner/W. Wynne (Cox)
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
B. Young/L. Mead/P. Russo/C. Sutter/M. Cikowski (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
P. Henson/I. Head/R. Uhrich/M. Smith/D. Fair (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
R. Berns/W. Kolbe/M. Goldstein/K. Kim/J. Moyer (Cox)
|
|
|||
The Shipley School (A) |
R. Biddle/J. Lerman/G. hartshorne/M. Wojtowicz/B. Pailet (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
B. Kennedy/A. Valusek/P. Worthington/A. Smith/M. Hoyle (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
P. Schmidt/Z. Mateja/D. Kleponis/M. Gallagher/G. Osinska (Cox)
|
|
|||
Belleville High School (B) |
M. Liebman/B. Geronimo/C. Carrera/O. Boscana/K. Ramos (Cox)
|
|
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (B) |
J. McDonald/M. Kerns/S. Das/M. Sweeney/P. Rowe (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (B) |
M. Jenkins/K. Todorow/J. Prior/C. Nelson/S. Tripathi (Cox)
|
|
|||
The Haverford School (D) |
T. Caruso/D. McGlinn/B. Grant/D. Abruzzese/M. Young (Cox)
|
|
|||
41 | Girls Varsity 4x | 9 |
|||
42 | Boys Varsity 4x | 5 |
|||
43 | Girls Varsity 8+ | 15 |
|||
Absegami High School (A) |
K. Warlich/L. Dornan/K. Spencer/K. McGinnis/S. Taggart/N. Mancuso/C. Burke/A. Young/A. Showell (Cox)
|
|
|||
Archbishop Prendergast High School (A) |
M. King/D. Finnerty/J. Carmody/B. Meekes/A. Maguire/T. Moore/S. Morell/M. Christie/K. Christ (Cox)
|
|
|||
Atlantic City High School (A) |
S. Scotland/G. Fenerty/L. Steelman/T. Nolan/B. Morris/A. Elloitt/A. Laschied/B. Lemenager/L. Tierney (Cox)
|
|
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
M. Mahoney/M. Thompson/C. Stopyra/C. DiSanto/G. Wilkins/J. Lance/K. Armenti/K. Mcloughlin/R. Tocco (Cox)
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
M. Woolbert/K. Duffy/K. Kristeller/M. Burgess/O. Welsh/A. Thyrring/S. Rodino/A. Amphrazis/S. Garrity (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
A. Virden/R. Alemi/T. Wells/K. Barrett/M. Gallogly/T. Suter/S. Wells/G. Hazzouri/G. Gerber (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
K. Grant/D. Haneman/B. Kammerman/M. Filoon/J. Coyne/L. Brennan/K. Bainbridge/C. McCusker/M. McPherson (Cox)
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
L. Cunius/L. Carrol/N. Donlan/D. Fornier/R. Breslin/T. Bechtold/K. Burke/A. Klever/T. Connor (Cox)
|
|
|||
Merion Mercy Academy (A) |
B. Prazenica/M. Piltin/H. Tammany/S. D'Angelo/L. Cumberland/P. Torres/S. Lunny/K. Mahoney/A. Friedlander (Cox)
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
M. McCusker/S. Farris/F. Crozier-Fitzger/M. Walsh/M. Maggiano/H. OShea/E. Walker/M. Kehan/J. Mieczkowski (Cox)
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
B. Larsen/S. Larsen/M. Read/T. Laverty/D. Brady/A. Shrader/S. Foglio/C. Smith/M. Berenato (Cox)
|
|
|||
Radnor High School Crew Club (A) |
K. Stamateris/L. Bradberry/B. Brogan/C. Fox/A. Kramer/A. Wang/M. Bachman/M. Mercede/L. Grabell (Cox)
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
K. Burke/A. McGovern/E. Espe/A. Ballard/M. Khandelwal/M. Khandelwal/V. Johnson/A. Stein/A. Marymor (Cox)
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
M. Dever/L. Ross/A. Washburn/A. Fitzpatrick/A. Ruddle/O. Card-childers/L. Mullervy/F. Hardy/A. Joseph (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
A. Goetz/M. Quinn/A. Stengel/B. Haines/S. Hagan/K. Scanlon/A. Boc/K. Kornsey/J. DAnscenzo (Cox)
|
|
|||
44 | Boys Varsity 8+ | 10 |
|||
Bishop Eustace Prep Crew (A) |
J. Gatti/R. Kenny/M. Dolan/S. Blom/C. McCool/T. Lyons/J. Depaul/C. Grabe/m. Neely (Cox)
|
|
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A) |
T. McPhillips/V. Berry/T. Eichler/S. Kuhn/S. Betzler/D. Berry/J. McLaughlin/M. Smith/K. Marfiluis (Cox)
|
|
|||
Chaminade High School (A) |
M. Jonas/D. Hegermiller/W. Koutrakos/A. Wong/E. Cassidy/A. Renker/G. Hawxhurst/C. Medford/A. Altimari (Cox)
|
|
|||
Haddonfield Crew Club (A) |
J. Goldberg/K. Adair/M. Schmitt/T. Zaleski/A. Augugliaro/P. Ranieri/M. Oatway/A. Watson/C. Mcgrath (Cox)
|
|
|||
Holy Spirit High School (A) |
A. Corcoran/N. Sacco/M. Flanagan/P. Curran/K. Fallon/Z. Eberson/P. Welsh/D. Keck/J. Muskett (Cox)
|
|
|||
La Salle College High School (A) |
G. Walczak/G. Pierce/A. Mockaitis/E. McGillin/S. McLaughlin/E. Haney/P. Playdon/S. Waters/R. Pawling (Cox)
|
|
|||
Mainland Regional High School (A) |
D. Malka/J. Howarth/R. O'Donnell/C. McAllister/R. DeFelice/S. Lang/J. Dods/S. White/Z. Crane (Cox)
|
|
|||
St. Augustine Preparatory High School (A) |
N. Catalana/J. Lindenman/K. Moore/B. Fritz/J. Talerico/M. Kliener/J. Touhy/R. Divergilis/Z. Bajor (Cox)
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (A) |
B. Adams/M. Gennaro/M. Lombardi/K. Kennedy/M. McGowan/J. Rice/N. Barnes/B. Duff/K. Quinn (Cox)
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
M. Stoltz/Z. Ottoson/M. Schipper/M. Sheehan/B. D'Creseno/C. Elser/J. Rubini/A. Maloney/G. Hutchinson (Cox)
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change