USRowing SW Junior Championship

  • May 7, 2005 To May 8, 2005
  • sprint
  • Lake Natoma
  • Rancho Cordova, CA (USA)
  • Hosted By USRowing
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, May 7, 2005
2 Mens Varsity 8+
15
    Berkeley High School Crew (A)
Q. Sorrough Atkins/A. Bice/A. Pujol/G. Bronson/T. Williamson/R. Davis/G. Specht/A. Barr/R. Rudy (Cox)
 
    Capital Crew (A)
P. Carlson/T. Brandt/C. Van Gelder/A. Hohman/D. Weir/C. Lilly/J. Ciraulo/J. Rediger/S. Landgraf (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
C. Bonner/L. Pearlman/D. Ryerson/M. Barber/I. Gottschalk/A. Cantwell/M. Wise/M. Ouskel/K. Aiken (Cox)
 
    Junipero Serra High School (A)
T. Sherba/S. Walsh/B. Dunn/K. Halterman/S. Nordman/A. Heimuli/M. Verdone/A. Pan/M. Echandi (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
J. Iwata/A. Eldon/M. Etem/B. Kniola/J. Long-Lerno/N. Proctor/M. Mossinger/C. Edmunds/C. Reibman (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
B. Foster/K. Geehr/F. Lewis/M. Sabo/C. Wavell/K. OShea/E. Oatman/O. Zivojnovic/J. Monahan (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
D. Krueger/M. Ardizzone/A. Shoemaker/B. Bertoldo/A. Andreadis/M. Hnojewyj/B. Sparks/S. Dickinson/B. Nose (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
M. Charley/W. Harsh/C. Schoenstein/J. Nightingale/J. Cote/J. Kieschnick/D. Woodley/J. Lampert/J. Gamburd (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
R. Gustafson/T. Laher/Z. Laher/J. Barnett/R. Goodwin/S. Baum/S. Fishman/R. Peterson/Z. Vlahos (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
B. Ebke/S. Engel/C. Clark/C. Nazarian/T. Pugash/J. McClendon/T. Babcock/K. Brady/N. Polsky (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
B. Didier/W. Griffith/A. Pera/J. Hills/S. Spediacci/J. Grumbach/C. Ertola/J. Paul/E. Cummins (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
D. Neis/S. Dove/D. Carlson/M. Gomez/A. Barnhart/T. Moreno/D. Warren/M. Blazer/M. Nelson (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
M. Blonski/P. Valeiras/B. Nichols/E. Garsd/K. Rickon/D. Brown/D. Valeiras/A. Lee/J. Lin (Cox)
 
    St. Ignatius College Prep (A)
M. Gilson/M. Snyder/G. Malman/D. Johnson/N. Lucey/T. Larson/A. Simon/M. Tate/A. Liotta (Cox)
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
A. Gallagher/T. OConnor/J. Amrhein/B. Kirk/S. Nieminski/N. Fradkin/C. Pritulsky/J. Demarco/D. Kuluris (Cox)
 
3 Mens Frosh 8+
10
    Berkeley High School Crew (A)
W. Danner/N. Martinucci/D. Liefert/P. Stolcke/I. Horton/N. Hoff/C. Rudy/A. Nichols/A. Matteson (Cox)
 
    Capital Crew (A)
T. 2/T. 3/T. 4/T. 5/T. 6/T. 7/T. 8/T. 9/T. 1 (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
D. Cawdrey/B. Keller/A. Peterfy/V. Servino/B. Shields/T. Emanuels/C. Miller/J. Drocco/N. Toy (Cox)
 
    Junipero Serra High School (A)
B. Ramsey/J. Lazarra/B. Scherba/V. Ciardi/D. Galver/J. Frank/D. Sliwkowski/M. Horn/M. Morales (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
J. Cefalia/J. Sutterfield/S. Jewett/C. Distanislao/K. Ridgeway/C. Klehm/N. Hurlbut/S. Schiesser/C. Shepard (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
C. Giglio/T. Wickett/N. Hurn/N. Barker/J. Schectman/A. Perez/P. Lahey/R. McGill/S. Bissell (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
N. Baefsky/B. Lee/E. Frater/R. DeGaetano/J. Weber/R. Chan/C. Foote/V. Ramaswami/J. Kharrazi (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
R. Send/A. Geurts/M. Hervey/W. Versteeg/D. Schumacher/B. Schrier/N. Ritblatt/G. Fox/J. Campbell (Cox)
 
    St. Ignatius College Prep (A)
B. Hahn/J. Avella/A. McCarty/M. Denny/D. Donaldson/Z. Love/B. Neville/C. Martin/Z. Scurr (Cox)
 
    Junipero Serra High School (B)
J. Mahar/J. Leighlitner/E. Anderson/J. Pagueros/N. Profaca/C. Ziokaei/J. Minihan/C. Mitchell/D. Henriolle (Cox)
 
4 Womens Novice 4+
34
5 Mens JV 8+
11
6 Mens 3rd Varsity 8+
12
7 Womens Ltwt 4+
19
    Arizona Junior Rowing Inc. (A)
R. Ramella/M. Bennett/A. Delozier/K. Heiland/C. Chevalier (Cox)
 
    Ashland High School Crew, Inc. (A)
M. McGuire/S. Sayler/B. Compton/A. Scarminach/C. Schilling (Cox)
 
    Berkeley High School Crew (A)
K. Rose/L. Donaldson/C. Mclester/E. Koosis/E. Anderson (Cox)
 
    Capital Crew (A)
S. Bauer/M. Alexander/L. Painter/T. Clevenger/K. Luke (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
E. Schramm/S. Jackiewicz/S. Wohlman/A. Noto/O. Knott (Cox)
 
    Jack London Aquatic Center, Inc. (A)
S. Allen/L. Giang/I. Taylor/C. Truong/N. Leong (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Suares/S. Downing/M. Brockman/J. Penaranda/C. Kwon (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
C. King/A. Kiley/A. Ghourdjian/C. Campbell/J. Entin (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
D. Chua/A. Kehriotis/H. Wintrup/L. Kolstad/E. Carey (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
J. Quijano/K. Dickinson/D. Galarneau/M. MacDonald/C. Baleix (Cox)
 
    North Bay Rowing Club (A)
R. Beardsley/S. Williamson/A. Samet/R. Alves/M. Steffan (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
H. Lynch/L. Keihner/E. Lewis/L. Miller/K. Anderson (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
A. Faina/M. Dickey/G. Murphy/K. Geraghty/B. Potenza (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
E. Thorpe/E. Dilley/S. Cieri/M. Freeman/M. Dagang (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
E. Beecroft/J. Gunalp/M. Garber/B. Sapper/M. Ganon (Cox)
 
    Team Sweep on the Lake (A)
K. Patterson/K. Throneburg/S. Friedman/M. Schroeter/L. Harada (Cox)
 
    ZLAC Rowing Club, LTD (A)
S. Jackson/M. Alcock/K. Rindell/M. Sullivan/S. Colegrove (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (B)
M. Bahremand/C. Anaya/N. Marquand/P. Distanislao/K. Collins (Cox)
 
    Norcal Crew (B)
E. Fish/M. Epling/T. Ratcliff/C. Adkins/L. Kolstad (Cox)
 
8 Womens Frosh 8+
15
9 Mens Novice 4+
30
    Ashland High School Crew, Inc. (A)
B. Good/G. Berteau/J. Pfister/G. Thomas/A. Balcom (Cox)
 
    Ashland Rowing Club (A)
K. Murphy/S. Eriksen/K. Furlan/I. Goldfarb/A. Furlan (Cox)
 
    Berkeley High School Crew (A)
C. Hoeper-Tomich/N. Schnur/C. Denter/T. Wu/A. Matteson (Cox)
 
    Capital Crew (A)
T. 11/T. 12/T. 13/T. 14/T. 10 (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
P. Mcmanus/C. Burke/B. Benet/M. Ryan/E. Schwimmer (Cox)
 
    Delta Blades (A)
A. Stubblefield/C. Kelley/R. W/A. C/N. T (Cox)
 
    Junipero Serra High School (A)
S. Melnicki/B. Cwieka/S. Doty/B. Harty/J. Pitcher (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. DeBoom/M. Rindfleisch/W. Bater/B. Lussier/M. Linden (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
C. Cimini/M. Kendall/S. Luminelli/C. Housepian/S. Schiesser (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
E. Wilde/E. Estes/E. Moles/E. Manela/B. Strand (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
C. Giglio/T. Wickett/J. Schectman/R. McGill/S. Bissell (Cox)
 
    North Bay Rowing Club (A)
J. Marrone/M. Heitman/J. Jimenez/C. Castaneda/M. Coble (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. Berg/D. Silberman/J. Stephanski/C. Fletcher-Schmid/S. Finerty (Cox)
 
    Palo Alto Rowing Club (A)
T. Balsamo/R. Kleckner/T. Jones/B. Atkinson/M. Bohling (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
A. Habib/A. Salo/P. Daniel/A. Gray/S. Dirrim (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
C. Slater/K. Roper/K. Rickon/R. Poole/J. Campbell (Cox)
 
    Stanford Rowing Association (A)
R. Kaufmann/J. Bowland/S. Gray/W. Roon/C. Morris (Cox)
 
    Stockton Rowing, Inc. (A)
M. Gibson/C. Murphy/C. Rosasco/G. Riccio/M. Sanchez (Cox)
 
    Team Sweep on the Lake (A)
C. McDermott/M. Dever/C. Adamson/S. Owen/E. Hatch (Cox)
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
A. Gallagher/T. OConnor/S. Nieminski/J. Demarco/L. Sutton (Cox)
 
    Tempe Town Lake Rowing (A)
T. Cerche/C. Thomas/D. Hughes/D. Zolnierczyk/C. Lawton (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (B)
M. Cummins/C. Martin/C. Tierman/I. Fernandes/J. Ezeikiel (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (B)
R. Platt/S. Villanueva/S. Edwards/K. De Meyer/R. Kamoss (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (B)
P. Smith/P. Meehan/B. Gallois/R. Grafft/C. Shepard (Cox)
 
    Norcal Crew (B)
T. Oliver/J. Eyler/C. Miller/B. Freund/M. Southern (Cox)
 
    Palo Alto Rowing Club (B)
S. Sheldon/D. Jensen/S. Giandinoto/B. Knott/C. Stein (Cox)
 
    River City Rowing Club (B)
J. Lyon/N. Kline/N. Auvil/A. Curran/B. Dagnag (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (B)
A. Udkovich/W. Versteeg/A. Hillman/A. Geurts/B. Schrier (Cox)
 
    Stanford Rowing Association (B)
D. Phillips/A. ???/M. Keeler/L. Reade/L. Gohainer (Cox)
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (B)
C. Bird/D. Cawley/B. Strench/C. Chappell/S. Zuniga (Cox)
 
10 Womens JV 8+
14
11 Womens 3rd Varsity 8+
11
12 Mens Ltwt 4+
17
1 Womens Varsity 8+
19
Sunday, May 8, 2005
13 Womens 1x
13
14 Womens Varsity 4+
23
15 Mens 4x
10
16 Womens Frosh 4+
23
17 Mens JV 4+
14
18 Mens Novice 8+ B
11
    Berkeley High School Crew
A. Mezey/D. Stewart/I. Edwards/C. Maquire/M. Sorensen/B. Ruffman-Cohen/M. Mass/M. Wesell/M. Mungovah (Cox)
 
    Capital Crew
T. 2/T. 3/T. 4/T. 5/T. 6/T. 7/T. 8/T. 9/T. 1 (Cox)
 
    Capital Crew
T. 11/T. 12/T. 13/T. 14/T. 15/T. 16/T. 17/T. 18/T. 10 (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation
J. Drocco/B. Benet/W. Dunphy/B. Shields/M. Ryan/C. Naso/B. Tressler/E. Damstaedter/C. MCcarron (Cox)
 
    Delta Blades
J. E/M. K/R. R/R. W/K. H/J. Steenburgh/M. B/J. H/N. T (Cox)
 
    Newport Aquatic Center
P. Smith/J. Cefalia/J. Sutterfield/B. Evans/M. Glaab/J. Hogan/M. Schneider/S. Jewett/A. Farmer (Cox)
 
    Norcal Crew
S. Morin/A. Puckett/N. Kumar/A. Bhavnani/E. Moles/H. Gardanier/M. Kang/M. Jemison/B. Strand (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc.
M. Zitterman/K. Small/M. Kunze/Z. Sieben/A. Goodman/J. Daniels/F. Knowland/T. Watson/H. Hebeler (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc.
N. Baefsky/B. Lee/J. Weber/R. DeGaetano/B. Watson/C. Perez/A. Van Slyke/C. Penafiel/J. Kharrazi (Cox)
 
    Pacific Rowing Club
P. Shatara/J. Dickinson/K. Solodchenko/S. Sotuyo/K. Souza/C. Warner/M. Stepto/L. Fieber/K. Hom (Cox)
 
    San Diego Rowing Club
R. Send/J. Simpson/D. Smykowski/R. Yu/M. Hervey/J. Smith/D. Schumacher/J. Gonzales/C. Morgan (Cox)
 
19 Mens Novice 8+ A
17
    Berkeley High School Crew
W. Danner/N. Martinucci/D. Liefert/P. Stolcke/I. Horton/N. Hoff/C. Rudy/A. Nichols/A. Matteson (Cox)
 
    Capital Crew
T. 2/T. 3/T. 4/T. 5/T. 6/T. 7/T. 8/T. 9/T. 1 (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation
D. Cawdrey/B. Keller/P. Mcmanus/V. Servino/A. Peterfy/T. Emanuels/C. Miller/C. Burke/E. Schwimmer (Cox)
 
    Delta Blades
A. G/J. Hernandez/C. Kelley/A. C/A. Stubblefield/A. Fyffe/N. Estrada/M. Jones/J. Vanni (Cox)
 
    Junipero Serra High School
B. Ramsey/J. Lazarra/V. Ciardi/S. Melnicki/B. Cwieka/B. Scherba/S. Doty/B. Harty/J. Pitcher (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew
A. DeBoom/M. Galloro/R. Platt/S. Villanueva/W. Bater/M. Rindfleisch/A. Gliddon/R. ODonnell/B. Dizon (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing
C. Nunziato/J. Tavarez/S. Caruso/A. Schlesinger/S. Ryan/A. Poulin/M. Weber/M. Cole/C. Lewis (Cox)
 
    Newport Aquatic Center
M. Grady/P. Meehan/M. Kendall/C. Cimini/C. Housepian/J. Suchy/B. Gallois/D. Applebee/C. Shepard (Cox)
 
    Norcal Crew
C. Miller/E. Estes/E. Wilde/J. Eyler/T. Oliver/B. Lee/M. Micalli/B. Freund/M. Southern (Cox)
 
    Norcal Crew
C. Giglio/T. Wickett/D. Woodley/N. Barker/N. Hurn/P. Lahey/J. Schectman/R. McGill/S. Bissell (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc.
G. Pimental/M. Behtash/E. Frater/B. Finn/N. Keller/B. O'Connell/R. Smiegiel/S. Mitchell/C. Fitzgerrell (Cox)
 
    Pacific Rowing Club
J. Berg/R. Brill/J. Stephanski/D. Silberman/D. Villet/B. Wiegel/E. Bauer/C. Fletcher-Schmid/S. Finerty (Cox)
 
    Palo Alto Rowing Club
S. Sheldon/K. Loebner/T. Balsamo/R. Kleckner/B. Atkinson/T. Jones/G. Berke-Williams/J. Squires/M. Bohling (Cox)
 
    River City Rowing Club
A. Habib/A. Salo/B. Sandoval/A. Gray/J. Lyon/J. Dugyon/B. Dagnag/C. Thornberry/S. Dirrim (Cox)
 
    San Diego Rowing Club
C. Slater/K. Roper/K. Rickon/R. Poole/A. Udkovich/W. Versteeg/A. Hillman/A. Geurts/J. Campbell (Cox)
 
    Team Sweep on the Lake
A. Blair/R. Barrett/S. Souvall/S. Owen/C. Adamson/T. Barusch/B. Puchner/P. Shea/E. Hatch (Cox)
 
    Tempe Junior Crew, Inc.
A. Gallagher/T. OConnor/S. Nieminski/B. Kirk/D. Cawley/B. Strench/C. Bird/J. Demarco/L. Sutton (Cox)
 
20 Womens Ltwt 8+
11
21 Womens 2x
17
22 Mens 1x
27
23 Mens Ltwt 8+
10
24 Mens Frosh 4+
16
    Berkeley High School Crew (A)
W. Danner/P. Stolcke/D. Liefert/I. Horton/A. Matteson (Cox)
 
    Capital Crew (A)
T. 11/T. 12/T. 13/T. 14/T. 10 (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
D. Cawdrey/V. Servino/A. Peterfy/B. Keller/E. Schwimmer (Cox)
 
    Delta Blades (A)
A. G/J. Hernandez/C. Kelley/M. K/J. Vanni (Cox)
 
    Junipero Serra High School (A)
B. Ramsey/J. Lazarra/B. Scherba/V. Ciardi/M. Morales (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
A. Gliddon/M. Galloro/J. Oliveras/R. ODonnell/R. Kamoss (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
J. Cefalia/J. Sutterfield/S. Jewett/C. Distanislao/H. Doughty (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
S. Hudes/M. Micalli/M. Kang/D. Vantress/B. Strand (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
C. Giglio/T. Wickett/N. Hurn/N. Barker/P. Lahey (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
J. Berg/P. Shatara/E. Bauer/M. Stepto/K. Hom (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
A. Curran/B. Dagnag/N. Kline/E. Villanueva/C. Thornberry (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (A)
R. Send/A. Geurts/M. Hervey/W. Versteeg/J. Campbell (Cox)
 
    St. Ignatius College Prep (A)
A. Bull/J. Maxwell/L. Quinn/C. Johnson/J. Casey (Cox)
 
    Junipero Serra High School (B)
D. Galver/J. Frank/D. Sliwkowski/M. Horn/J. Pitcher (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (B)
C. Klehm/K. Ridgeway/S. Schiesser/N. Hurlbut/C. Shepard (Cox)
 
    San Diego Rowing Club (B)
D. Schumacher/B. Schrier/N. Ritblatt/G. Fox/T. Overton (Cox)
 
25 Womens JV 4+
27
26 Womens Novice 8+ B
20
27 Womens Novice 8+ A
26
28 Womens 4x
18
29 Mens 2x
20
30 Mens Varsity 4+
19
    Berkeley High School Crew (A)
Q. Sorrough Atkins/A. Bice/T. Williamson/G. Bronson/R. Rudy (Cox)
 
    Capital Crew (A)
C. Pomer/T. Brandt/A. Hohman/J. Ciraulo/S. Landgraf (Cox)
 
    Chicago Rowing Foundation (A)
C. Bonner/M. Barber/L. Pearlman/M. Wise/K. Aiken (Cox)
 
    Junipero Serra High School (A)
B. Dunn/A. Heimuli/S. Nordman/A. Pan/M. Kelly (Cox)
 
    Long Beach Junior Crew (A)
J. Long-Lerno/C. Edmunds/M. Etem/B. Kniola/C. Reibman (Cox)
 
    Marina Aquatic Center Junior Rowing (A)
J. Hasenauer/M. Caimi/S. Ryan/J. King/L. Paul (Cox)
 
    Newport Aquatic Center (A)
F. Lewis/K. OShea/C. Wavell/E. Oatman/J. Monahan (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
D. Krueger/M. Ardizzone/A. Shoemaker/B. Bertoldo/B. Nose (Cox)
 
    Norcal Crew (A)
M. Charley/W. Harsh/C. Schoenstein/J. Nightingale/M. Smotrich (Cox)
 
    Oakland Strokes, Inc. (A)
R. Gustafson/T. Laher/Z. Laher/J. Barnett/Z. Vlahos (Cox)
 
    OKC Riversport (A)
B. Ebke/J. McClendon/T. Pugash/S. Engel/N. Polsky (Cox)
 
    Pacific Rowing Club (A)
B. Didier/W. Griffith/A. Pera/J. Paul/E. Cummins (Cox)
 
    River City Rowing Club (A)
D. Warren/J. Bradford/P. Avelino/M. Gomez/E. Feenstra (Cox)
 
    Stanford Rowing Association (A)
N. Chronis/C. De Miranda/D. Phillips/M. Lanman/L. Gohainer (Cox)
 
    Tempe Junior Crew, Inc. (A)
N. Fradkin/B. Kirk/C. Bird/S. Nieminski/D. Kuluris (Cox)
 
    Tempe Town Lake Rowing (A)
E. Dischinger/P. O'Sullivan/A. Almond/C. Scheuch/E. Anderson (Cox)
 
    Capital Crew (B)
C. Van Gelder/C. Lilly/D. Weir/S. Geist/G. Nugent (Cox)
 
    Norcal Crew (B)
B. Sparks/S. Dickinson/A. Andreadis/M. Hnojewyj/A. Pruzansky (Cox)
 
    OKC Riversport (B)
M. Fleisher/C. Plumer/T. Hartman/T. Storey/M. Hansen (Cox)
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change