USRowing NW Regional Masters Championship

  • Hosted By: USRowing

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Friday, June 21, 2002
32 1:34 PM Womens 8+ B
6
Saturday, June 21, 2003
1 8:00 AM Womens 1x B
5
2 8:07 AM Mens 2x B
6
3A 8:14 AM Womens 1x D
2
3B 8:21 AM Womens 1x E-F
4
4 8:28 AM Mens 1x C
10
    Ancient Mariners Rowing Club
T. Goodwin
 
    Ewauna Rowing Club
J. Schindler
 
    Gorge Rowing Club
J. Paine
 
    Pocock Rowing Center
J. Christiansen
 
    Pocock Rowing Center
S. Tilles
 
    Unaffiliated (USA)
B. Wellman
 
    Unaffiliated (USA)
R. Willenbring
 
    Victoria City Rowing Club
B. Feary
 
    Willamette Rowing Club
T. Wood
 
    Green Lake Crew
M. Freeman
 
5 8:35 AM Womens 2x B
8
6 8:42 AM Mens 2x D
8
7 8:49 AM Mens 1x B
10
    Pocock Rowing Center
W. Krause
 
    Pocock Rowing Center
J. Christiansen
 
    Pocock Rowing Center
R. Leet
 
    Sammamish Rowing Association
D. Voicu
 
    Sammamish Rowing Association
M. Biery
 
    Unaffiliated (USA)
P. Hein
 
    Unaffiliated (USA)
B. Wellman
 
    Unaffiliated (USA)
R. Willenbring
 
    Vancouver Rowing Club
A. Lane
 
    Vancouver Rowing Club
R. Aguayo
 
8 8:56 AM Womens 1x C
7
9A 9:03 AM Mens 1x E
7
    Ashland Rowing Club
J. Sims
 
    Green Lake Crew
S. Hopley
 
    Unaffiliated (USA)
D. Howat
 
    Vancouver Rowing Club
J. OBrien
 
    Willamette Rowing Club
J. Kratochvil
 
    Willamette Rowing Club
P. Johnson
 
    Unaffiliated (USA) (B)
B. Erkelens
 
9B 9:10 AM Mens 1x F-H
9
    Ancient Mariners Rowing Club
L. Hull
57.6 (75)
    Berkeley Paddling & Rowing Club
S. Schaffran
27.2 (60)
    Green Lake Crew
A. Wright
42.0 (68)
    Marin Rowing Association
R. Gelardin
32.4 (63)
    Unaffiliated (USA)
L. Carter
27.2 (60)
    Unaffiliated (USA)
M. Gefter
28.9 (61)
    Victoria City Rowing Club
J. Prentiss
52.9 (73)
    Oregon Association of Rowers (D)
E. Offchiss
32.4 (63)
    Green Lake Crew
B. Ketchum
65.0 (78)
10 9:17 AM Womens 1x AA-A
5
    Anchorage Rowing Association
M. Hall
1.2 (34)
    Lake Union Crew
M. Liston
0.0 (28)
    Lake Union Crew
M. Havey
0.0 (22)
    Portland Boat Club
C. Molloseau
0.2 (30)
    Unaffiliated (USA)
A. Howat
0.4 (31)
11 9:24 AM Mens 2x C
8
12 9:31 AM Mens 1x AA-A
15
    Delta Deas Rowing Club
K. Hassanali
0.0 (20)
    Green Lake Crew
N. Clement
1.6 (35)
    Pocock Rowing Center
M. Schwartz
0.6 (32)
    Pocock Rowing Center
W. Krause
2.0 (36)
    Pocock Rowing Center
J. Christiansen
9.0 (46)
    Pocock Rowing Center
R. Meenk
4.9 (41)
    Portland Boat Club
C. Cole
1.2 (34)
    Sammamish Rowing Association
D. Voicu
4.9 (41)
    Sammamish Rowing Association
M. Biery
3.6 (39)
    Unaffiliated (USA)
P. Hein
2.5 (37)
    Vancouver Lake Rowing Club
W. Kalenius
0.0 (23)
    Vancouver Rowing Club
A. Lane
4.2 (40)
    Vancouver Rowing Club
A. Karim
0.6 (32)
    Victoria City Rowing Club
L. Alexander
11.0 (48)
    James Bay Athletic Association (C)
J. Ishikawa
0.9 (33)
13 9:38 AM Womens 2x C
8
14 9:45 AM Mens 1x D
6
    Ancient Mariners Rowing Club
T. Goodwin
 
    Ashland Rowing Club
J. Sims
 
    Corvallis Rowing Club
J. Russell
 
    Unaffiliated (USA)
D. Howat
 
    Unaffiliated (USA)
P. Loeffler
 
    Willamette Rowing Club
A. Stewart
 
15 9:52 AM Womens 2x AA-A
7
16A 9:59 AM Womens Lt 1x C
4
16B 10:06 AM Womens Lt 1x D-F
6
17 10:30 AM Mixed 8+ C
7
18 10:30 AM Womens Open water 1x AA-F
0
19A 10:37 AM Womens Lt 1x AA-A
2
19B 10:44 AM Womens Lt 1x B
2
20 10:51 AM Mens 4+ C
5
21 10:58 AM Mens 4x B
2
22 11:05 AM Womens 2- D-F
10
23 11:12 AM Womens 2- B
2
24 11:19 AM Womens 4x AA-A
4
25 11:26 AM Womens Lt 4+ AA-B
3
26A 11:33 AM Mixed 4+ C
6
26B 11:40 AM Mixed 4+ D
7
26C 11:47 AM Mixed 4+ E-F
4
27 12:45 PM Mixed 2x B
12
28 12:52 PM Mens Lt 1x AA-B
10
29 12:59 PM Mens Novice Open Water 1x
2
30A 1:06 PM Mens 4x D
4
30B 1:13 PM Mens 4x E-F
4
    Unaffiliated (USA) (..)
L. Carter/M. Gefter/D. Howat/B. Erkelens
20.5 (59)
    Delta Deas Rowing Club (A)
A. Lamb/B. Wesemann/R. Straka/G. Chutter
16.8 (56)
    Green Lake Crew (A)
G. heffernan/A. Wright/B. Ketchum/S. Hopley
32.0 (67)
    Norcal Crew (A)
D. Ehrhardt/W. Rumsey/B. Conn/B. Broadwater
19.2 (58)
31A 1:20 PM Mens 2- AA-A
4
31B 1:27 PM Mens 2- B
4
33A 1:41 PM Womens 4x D
3
33B 1:48 PM Womens 4x E-F
5
34 1:55 PM Mens Lt 2x AA-F
3
35 2:02 PM Mens 2- C
1
36A 2:09 PM Mens 2- D-E
2
36B 2:16 PM Mens 2- F+
2
    Ancient Mariners Rowing Club
B. Cameron/R. Johnson
45.7 (73)
    Unaffiliated (USA)
M. Gefter/B. Erkelens
23.5 (60)
37 2:23 PM Mixed 2x C
15
    Delta Deas Rowing Club
C. Emery/G. Chutter
 
    Green Lake Crew
M. Stanley/K. Sebastian
 
    Green Lake Crew
M. Freeman/C. Buchanan
 
    James Bay Athletic Association
D. Taylor/J. Cain
 
    Pocock Rowing Center
V. Hatfield/J. Christiansen
 
    Pocock Rowing Center
T. Goodwin/R. Leet
 
    Pocock Rowing Center
R. Meenk/D. Klein
 
    Portland Rowing Club
S. Edwards/E. Hamann
 
    Sammamish Rowing Association
T. Roller/R. McQuin
 
    Sammamish Rowing Association
P. Smith/T. Smith
 
    Unaffiliated (USA)
A. Howat/D. Howat
 
    Vancouver Rowing Club
L. Benning/R. Myrand
 
    Victoria City Rowing Club
J. Alexander/J. Alexander
 
    Victoria City Rowing Club
B. Feary/G. Wilson
 
    Sammamish Rowing Association
S. Isaac/T. Knakal
 
38 2:30 PM Womens Novice Open Water 1x
2
39 2:37 PM Mixed 2x AA-A
10
40 2:44 PM Womens 8+ C
11
41 2:51 PM Mens Novice 4+
2
42 2:58 PM Womens Lt 8+ AA-F
3
43 2:58 PM Mens Open Water 1x
1
44 3:05 PM Mens 8+ D-F
7
45A 3:12 PM Mixed 2x D
8
    Delta Deas Rowing Club
G. Irvine/R. Straka
 
    Green Lake Crew
S. Hopley/S. Vega
 
    Green Lake Crew
G. Naden/S. Duncan
 
    Green Lake Crew
M. Freeman/R. Hackett
 
    Oregon Association of Rowers
C. Palman/E. Offchiss
 
    Stumptown Rowing Inc.
B. Griswold/S. Regan
 
    Unaffiliated (USA)
L. Carter/K. Boyd
 
    Victoria City Rowing Club
H. Stoffelsma/J. Lamb
 
45B 3:19 PM Mixed 2x D-F
8
47 3:26 PM Womens 4+ AA-A
8
46A 4:00 PM Mens Lt 1x C-D
4
    Ashland Rowing Club
P. Benedetti
18.2 (54)
    Portland Rowing Club
D. Robbins
13.2 (50)
    Unaffiliated (USA)
B. Wellman
10.0 (47)
    Victoria City Rowing Club
G. Armstrong
10.0 (47)
46B 4:07 PM Mens Lt 1x E-F
4
48A 4:14 PM Womens Lt 4+ C
5
48B 4:21 PM Womens Lt 4+ D-F
7
49 4:28 PM Mens 2x AA-A
8
50 4:35 PM Mens 8+ B
1
Sunday, June 22, 2003
51 9:15 AM Mens 4+ AA-A
5
52 9:22 AM Womens 4x B
10
53A 9:29 AM Womens 2x D
4
53B 9:36 AM Womens 2x E-F
6
54 9:43 AM Mens 8+ C
5
55 9:50 AM Mens Novice 1x
3
56 9:50 AM Womens Novice 1x
4
57 9:57 AM Womens 4x C
7
58A 10:04 AM Womens Novice 4+ A-B
6
58B 10:11 AM Womens Novice 4+ A-B
3
59 10:18 AM Womens Lt 4x AA-E
6
60 10:25 AM Mens 8+ AA-A
4
61A 10:32 AM Mens 2x E
6
    Ancient Mariners Rowing Club
J. McLaughlin/T. Goodwin
 
    Corvallis Rowing Club
B. Poole/S. Rogers
 
    OKC Riversport
S. Johnson/T. Jenvey
 
    Unaffiliated (USA)
L. Carter/B. Erkelens
 
    Unaffiliated (USA)
M. Gefter/D. Howat
 
    Willamette Rowing Club
S. Brown/S. Jensen
 
61B 10:39 AM Mens 2x F-H
7
62 10:46 AM Womens 2- AA-A
4
63 10:53 AM Womens 2- C
2
64 11:00 AM Womens Novice 8+
4
65A 11:07 AM Mixed 4x C
7
65B 11:14 AM Mixed 4x D
4
    Unaffiliated (USA) (..)
L. Carter/K. Boyd/B. Erkelens/S. Pelmas
 
    Corvallis Rowing Club (A)
J. Linse/S. Rogers/B. Poole/S. Stein
 
    Delta Deas Rowing Club (A)
P. Brassel/L. Richards/B. Wesemann/G. Irvine
 
    Nicomekl Rowing Club (A)
A. Lamb/L. Cheyne/H. Healey/G. Chutter
 
65C 11:21 AM Mixed 4x E+
3
66A 11:28 AM Mixed 4x AA-A
3
66B 11:35 AM Mixed 4x B
3
67 11:42 AM Mixed 4+ AA-A
4
68 11:49 AM Mixed 8+ B
2
69A 11:56 AM Womens 4+ D
8
69B 12:03 PM Womens 4+ E
6
70 12:45 PM Mens 4x AA-A
3
71 12:52 PM Womens 8+ AA-A
4
72 12:59 PM Womens 4+ B
7
73A 1:06 PM Mens 4+ D
10
74 1:13 PM Mens Lt 4+ AA-F
0
75 1:20 PM Mens Novice 8+
1
76A 1:27 PM Womens Lt 2x AA-B
3
76B 1:34 PM Womens Lt 2x C-E
6
73B 1:41 PM Mens 4+ E-F
7
    Unaffiliated (USA) (..)
M. Gefter/L. Carter/D. Howat/B. Erkelens/A. Howat (Cox)
22.1 (59)
    Ancient Mariners Rowing Club (A)
J. McLaughlin/B. Woodman/C. Costigan/K. Sjoblom/F. Kim (Cox)
18.2 (56)
    Ashland Rowing Club (A)
C. Prufer/J. Lusa/D. Hirsch/B. Kirkman/K. Lombardi (Cox)
31.2 (65)
    Corvallis Rowing Club (A)
M. Madson/J. Dobis/B. Turner/P. Boyd/C. Tokuda (Cox)
18.2 (56)
    Green Lake Crew (A)
B. Cameron/R. Johnson/A. Wright/G. heffernan/U. Coxswain (Cox)
8.6 (47)
    Willamette Rowing Club (A)
B. Byrd/S. Brown/R. Liebman/I. Townsend/J. Byrd (Cox)
16.9 (55)
    Norcal Crew (J)
D. Ehrhardt/D. Lee/W. Rumsey/E. Alderman/R. Adamson (Cox)
26.5 (62)
77 1:48 PM Womens 8+ D-F
10
78 1:55 PM Mixed 4+ B
2
79 2:02 PM Womens 4+ C
9
80 2:02 PM Mens Lt 4x AA-F
0
81 2:20 PM Mens 4x C
4
    Unaffiliated (USA) (..)
L. Carter/D. Howat/M. Gefter/B. Erkelens
 
    Corvallis Rowing Club (A)
J. Russell/S. Rogers/M. Lowery/B. Poole
 
    Vancouver Rowing Club (A)
S. Haworth/B. Austin/B. Stewart/G. Schoch
 
    Victoria City Rowing Club (A)
P. Walter/B. Feary/G. Armstrong/J. Alexander
 
82 2:27 PM Mens 4+ B
5
83 2:34 PM Mixed 8+ AA-A
6
84 2:41 PM Mixed 8+ D+
6
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change