Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 8, 2005
1A 10:00 AM Mens Rec 1x
5
1B 10:00 AM Womens Rec 1x
1
2A 10:15 AM Mens Veteran 1x (60-69)
19
2B 10:15 AM Mens Vetern 1x (70+)
5
3A 10:30 AM Mens Masters 1x (27-39)
11
3B 10:30 AM Mens Masters 1x (40-49)
18
3C 10:30 AM Mens Masters 1x (50-59)
32
4A 10:45 AM Womens Open 1x
9
4B 10:45 AM Womens Masters 1x (27-39)
10
4C 10:45 AM Womens Masters 1x (40-59)
20
4D 10:45 AM Womens Masters 1x (60-69)
5
4E 10:45 AM Womens Masters 1x (70+)
0
5A 11:00 AM Mens Open 2-
4
5B 11:00 AM Mens Masters 2-
4
5C 11:00 AM Womens Open 2-
6
5D 11:00 AM Womens Masters 2-
0
6A 11:15 AM Womens Open 4+ (Division 1)
9
6B 11:15 AM Womens Open 4+ (non-Division 1)
14
6C 11:15 AM Womens Novice 4+ (College)
6
6D 11:15 AM Womens Novice 4+ (Club)
2
6E 11:15 AM Womens Novice 4+ (High School)
13
7A 11:30 AM Mens Ltwt 8+
3
7B 11:30 AM Mens High School 8+
23
8A 11:45 AM Mens Open 1x
13
8B 11:45 AM Mens Ltwt Open 1x
3
8C 11:45 AM Mens Masters Ltwt 1x
5
8D 11:45 AM Womens Ltwt Open 1x
2
8E 11:45 AM Womens Masters Ltwt 1x
6
9A 12:00 PM Womens Ltwt 4+
3
9B 12:00 PM Womens High School 4+
19
9C 12:00 PM Womens Masters 4+
17
10A 12:15 PM Mens High School 1x
5
10B 12:15 PM Mens Novice 1x (all categories)
4
10C 12:15 PM Womens High School 1x
5
10D 12:15 PM Womens Novice 1x (all categories)
5
11A 12:30 PM Mens Open 8+ (IRA)
9
11B 12:30 PM Mens Open 8+ (non-IRA)
10
11C 12:30 PM Mens Masters 8+
8
12A 2:00 PM Men & Womens High School 8x+ (octuple)
4
12B 2:00 PM Womens 8+ Division 1
11
12C 2:00 PM Womens 8+ Non-Division 1
9
12D 2:00 PM Womens Masters 8+
16
13A 2:15 PM Mens Open 2x
7
13B 2:15 PM Mens Masters 2x
16
13C 2:15 PM Womens Open 2x
5
13D 2:15 PM Womens Masters 2x
14
13E 2:15 PM Mixed Open 2x
2
13F 2:15 PM Mixed Masters 2x
7
14 2:30 PM Womens High School 8+
17
    Convent of the Sacred Heart (A)
C. Condidine/B. Daley/O. Eckert/C. Perry/K. Southwick/E. Wilson/K. Wilson/B. Williams/C. Bernat (Cox)
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Granger/K. Schnell/A. Kobayashi/R. Leaden/E. Whitton/A. Rasmusson/K. Schenck/K. Picotte/M. Knipple (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
I. Schless/L. London/M. Arader/C. Fossel/K. Preziosi/O. Frazao/C. Hamilton/C. Brisson/C. Candland (Cox)
 
    Greenwich Rowing Club (A)
M. Magnusson/C. Lowe/C. Goldrick/J. Simmons/S. Trepp/J. Lonski/L. Har/A. Pizzo/J. Pulgiese (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
H. Rausch/G. Rodriguez/S. Rabbit/S. Stangl/H. Siebold/E. O'Neil/R. Lawrence/M. Levine/C. Nelson (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
K. Miner/E. Harmon/K. Scherer/K. Strong/A. White/N. Ubaldi/T. Taylor/M. Drennan/J. Dearborn (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
B. Cocco/A. Bigwood/M. Dudek/I. Adams/K. Rigali/C. MacColl/E. Works/J. Wilga/M. Romanovitch (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
K. Cerrone/R. Bussola/A. Chmil/A. Rocca/C. Jakob/G. Capreol/G. Finnerty/A. Romano/D. French (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Karpowicz/D. Giuletti/N. Sybert/K. Kunker/H. Mellema/J. Ballis/J. Matulis/D. Federico/C. Baez (Cox)
 
    Row Boston (A)
C. Droser/M. Gomez/M. Aleman/D. Morgan-Johnson/S. Cardillo Soliz/E. Chlds/J. Cardoso/A. Colonna/M. Gay (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Healey/J. Sehr/L. Grinalds/E. Loftus/B. Cagnielli/K. Donovan/K. Romero/Q. Werner/A. Centrella (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
M. French/T. Saxton-fox/K. Dopfel/E. Paige-jeffers/D. French/L. Hachigian/H. Strong/A. Heilman/J. Westborn (Cox)
 
    Greenwich Rowing Club (B)
L. Silbereisen/S. Loh/M. Carr/A. Levy/N. Ritter/T. Taylor/O. Cloonan/C. Ramaley/D. Clark (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (B)
K. Heston/J. Bontempi/E. Brazenall/A. Ruggiero-Corlis/N. Koutroba/A. Lopez/L. Noonan/R. Dougherty-Dilwo/J. Ryan (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
C. Blau/S. Stark/A. Locke/S. Leroy/L. Gaughan/L. Maloney/E. Ralen/C. Kussmaul/R. Mazzella (Cox)
 
    Greenwich Rowing Club (C)
S. Vandermeer/C. Lantz/C. Cox/A. Applebaum/M. Infante/V. Chimblo/A. Higbee/K. Lyons/H. Blaser (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (C)
L. Berman/K. Perten/B. Cassell/E. Dimarzo/G. Pennington/M. Rajinikanth/J. Gerber/L. Shifrin/A. Tanimoto (Cox)
 
15A 2:45 PM Mens High School 4+
12
15B 2:45 PM Mens Novice 4+ (College)
3
15C 2:45 PM Mens Novice 4+ (Club)
1
15D 2:45 PM Mens Novice 4+ (High School)
7
16A 3:00 PM Mens Open 4+ (IRA)
6
16B 3:00 PM Mens Open 4+ (non-IRA)
12
16C 3:00 PM Mens Open 4+ (club)
2
16D 3:00 PM Mens Masters 4+
8
16E 3:00 PM Mens Ltwt Open 4+
2
17A 3:15 PM Mens Open 4x
10
17B 3:15 PM Mens Masters 4x
9
17C 3:15 PM Womens Open 4x
7
17D 3:15 PM Womens Masters 4x
8
18A 3:30 PM Mens Novice 8+ (College)
9
18B 3:30 PM Mens Novice 8+ (Club)
1
18C 3:30 PM Womens Novice 8+ (College)
7
18D 3:30 PM Womens Novice 8+ (Club)
2
19A 3:45 PM Mens Novice 8+ (High School)
21
19B 3:45 PM Womens Novice 8+ (High School)
16
    Choate Rosemary Hall (A)
L. Kleinschmidt/C. Riley/M. Inuzuka/A. Baugh/A. Kephart/T. Visoski/C. Webb/V. Hernandez/M. Hyman (Cox)
 
    Convent of the Sacred Heart (A)
L. Carr/C. Cron/B. Dizon/M. Fasanelli/K. Foley/M. Forester/E. Mazurak/K. Murray/M. Bellamy (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
C. Kiechel/A. Pierce/M. Hoelscher/M. Moscati/N. Pozzi/B. Tashjian/N. Kreuter/P. Abbhi/S. Mccord (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
K. Holec/L. Odre/N. Fairchild/E. Smith/E. Dorow/S. Foley/H. Potts/J. Kuhn/S. Potts (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
A. Fega/B. Whited/H. Terry/H. Patterson/H. Danielovich/J. Lindsey/T. Lyford/S. Rabinovitz/G. O'Conner (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
C. Gerken/S. Grella/A. Wedin/J. Rairden/D. Kelly/D. Farley/M. Zabielski/T. Christ/E. McGuirl (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
A. Coutermash/A. Smith/R. McCaslin/N. King/K. Galante/T. Injeian/K. Kose/R. Upton/K. Dwyer (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
N. Zolla/C. Baransky/G. Buffolino/S. Glavan/J. Buckley/D. Ruane/C. Lee/M. Nota/E. Allen (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
C. Bowen/E. Dimarzo/J. Gerber/S. Leroy/B. El-hage/C. Johnson/C. Kussmaul/K. Dopfel/E. Barr (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
E. Ball/C. Martinz/J. Nelson/E. Tandetnik/K. Tuttle/J. Engvall/A. Smith/M. Wintermoon/M. Hawkesworth (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (B)
A. Vayde/A. Ayres/A. Jasinski/A. Ford/C. Pilewski/C. Pullan/E. Cutler/G. Berard/J. Melnick (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
S. Velepir/V. Jackson/H. Murray/N. Granato/T. Mackie/A. Burke/E. Palmer/R. Bertasi/A. Goldstein (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (B)
B. Montville/G. Mahoney/B. Staruk/L. Franzel/C. Baiz/E. Orton/E. Lynch/A. Engvall/M. Mooshian (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (C)
H. Krauth/J. Levy/J. Collins/L. Detenber/M. Collins/N. Kurose/O. Rollinson/R. Osofsky/M. Sadowski (Cox)
 
    Greenwich Rowing Club (D)
K. Cox/L. Huebner/H. Johnson/R. Johnson/I. Langley/J. Lupo/E. Marks/J. Saper/I. Goossens (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (D)
R. Axelrod-Adams/S. Rogers/S. Wilga/A. Mulford/K. Russell/C. Deaton/L. Katz/M. Newton/B. Pederzani-Dinne (Cox)
 
19C 3:45 PM Mixed 8+
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change