Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 8, 2005
1A 10:00 AM Mens Rec 1x
5
1B 10:00 AM Womens Rec 1x
1
2A 10:15 AM Mens Veteran 1x (60-69)
19
2B 10:15 AM Mens Vetern 1x (70+)
5
3A 10:30 AM Mens Masters 1x (27-39)
11
3B 10:30 AM Mens Masters 1x (40-49)
18
3C 10:30 AM Mens Masters 1x (50-59)
32
4A 10:45 AM Womens Open 1x
9
4B 10:45 AM Womens Masters 1x (27-39)
10
4C 10:45 AM Womens Masters 1x (40-59)
20
4D 10:45 AM Womens Masters 1x (60-69)
5
4E 10:45 AM Womens Masters 1x (70+)
0
5A 11:00 AM Mens Open 2-
4
5B 11:00 AM Mens Masters 2-
4
5C 11:00 AM Womens Open 2-
6
5D 11:00 AM Womens Masters 2-
0
6A 11:15 AM Womens Open 4+ (Division 1)
9
6B 11:15 AM Womens Open 4+ (non-Division 1)
14
6C 11:15 AM Womens Novice 4+ (College)
6
6D 11:15 AM Womens Novice 4+ (Club)
2
    Gentle Giant Rowing Club (A)
M. Bryan/J. Travers/F. Jean-Francois/A. Kaplan/A. Vieira (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
K. Elinevsky/C. MacColl/D. Olivier/C. Petersen/M. Romanovitch (Cox)
 
6E 11:15 AM Womens Novice 4+ (High School)
13
7A 11:30 AM Mens Ltwt 8+
3
7B 11:30 AM Mens High School 8+
23
8A 11:45 AM Mens Open 1x
13
8B 11:45 AM Mens Ltwt Open 1x
3
8C 11:45 AM Mens Masters Ltwt 1x
5
8D 11:45 AM Womens Ltwt Open 1x
2
8E 11:45 AM Womens Masters Ltwt 1x
6
9A 12:00 PM Womens Ltwt 4+
3
9B 12:00 PM Womens High School 4+
19
    Choate Rosemary Hall (A)
E. Grajewski/C. Trout/C. Fitzpatrick/E. Hunter/M. Jahnke (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
S. Chaves/J. Trane/M. Clemente/S. Brown/E. Forrest (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
I. Schless/M. Arader/C. Hamilton/C. Brisson/C. Candland (Cox)
 
    Greenwich Rowing Club (A)
A. Pizzo/S. Trepp/L. Har/C. Lowe/J. Pulgiese (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
H. Dodge/C. Bertrand/J. Simpson/M. Monahan/C. Nelson (Cox)
 
    Lenox Memorial Crew (A)
S. Armstrong/L. Skakel/E. Eder/A. Hebler/K. Navarino (Cox)
 
    Lewis S. Mills High School Crew Team (A)
E. Brown/E. Costa/A. Blum/L. Kaseta/E. Satherlie (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
G. Finnerty/G. Capreol/A. Rocca/C. Jakob/A. Romano (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Carmody/C. Wakeham/B. Clark/L. Goldstein/K. Cartelli (Cox)
 
    Row Boston (A)
N. Curran/M. Gomez/R. Williams/A. Klint/A. Visoni (Cox)
 
    Row Boston (A)
R. Rooney/K. Ambroise/M. Holland/A. Colonna/H. Rooney (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
M. Stein/B. Alex/B. Russell/K. Clabby/M. Connolly (Cox)
 
    The Winsor School (A)
G. Chase/J. Pellegrini/C. Brock-Wilson/J. Meyers/P. Desai (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (B)
A. Long/R. DePietro/K. Zera/A. Boissard/S. Seto (Cox)
 
    Greenwich Academy (B)
N. Jafar/M. Moscati/C. Kiechel/K. Judson/S. Mccord (Cox)
 
    Lenox Memorial Crew (B)
I. Gregg/S. Plakun/A. Nathan/K. Reid/B. Barrow (Cox)
 
    The Winsor School (B)
H. Lucas/L. Morse/S. Lynch/L. Conkey/A. Newman (Cox)
 
    The Winsor School (C)
M. Inge/V. Verdine/L. Gammill/G. Barnard/L. Flavin (Cox)
 
    The Winsor School (D)
S. Duncan/K. Nahill/M. Traquina/H. Gendelman/E. Smith (Cox)
 
9C 12:00 PM Womens Masters 4+
17
10A 12:15 PM Mens High School 1x
5
10B 12:15 PM Mens Novice 1x (all categories)
4
10C 12:15 PM Womens High School 1x
5
10D 12:15 PM Womens Novice 1x (all categories)
5
11A 12:30 PM Mens Open 8+ (IRA)
9
11B 12:30 PM Mens Open 8+ (non-IRA)
10
    Amherst College Rowing Association (A)
M. Vanneman/B. Softness/C. Parkinson/D. Imbert/J. Brower/K. Nattinger/C. Jones/A. Hall/A. Porter (Cox)
 
    Clark University Crew (A)
T. Dzurilla/J. Matulis/S. Clark/H. Nguyen/J. Lagliva/I. Payano/S. Spassov/T. Valleau/L. Block (Cox)
 
    Fairfield University Rowing (A)
R. Wilhelm/J. Taverna/J. Strauss/G. Romatzick/J. Burns/C. McNamara/P. Corr/D. Raymond/R. D'Aveni (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
A. Reid/J. Lund/B. Z/G. Garcia/J. Abele/N. Wood/D. Undercoffler/C. Beck/C. Perry (Cox)
 
    The College of New Jersey Crew (A)
J. Ackrivo/J. Bank/J. Ruggieri/C. Mecoli/D. Pearson/T. Flagg/M. Hohenwarter/M. Mondoro/M. Kontovas (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
M. Meyer/T. Peterson/Z. Griffiths/G. Reynolds/J. Wingate/E. Munn/T. Knox/K. Towns/B. Wong (Cox)
 
    WPI Crew (A)
K. Messina/J. Rogers/D. Vitale/M. Hazel/K. Weigand/S. Gary/D. Bussey/T. Climis/L. Kenney (Cox)
 
    Yale University Boat Club - wrong (A)
I. Malloch/P. McGarvey/A. Morley/D. Brown/W. Ralph/A. Liverman/B. Hamilton/D. Leung/B. Rose (Cox)
 
    WPI Crew (B)
N. Lettenberger/K. Coleman/T. Prokop/P. Beckwith/S. Gambrell/B. Birand/J. Sceviour/D. Weiser/A. Gagne (Cox)
 
    WPI Crew (C)
B. Staver/D. Rigden/M. Silva Sa/A. Sandefer/J. Gretarsson/B. Derkunt/C. McGrath/C. Andrews/A. Jackson (Cox)
 
11C 12:30 PM Mens Masters 8+
8
    Gentle Giant Rowing Club (A)
S. Zglezewski/K. McKenna/J. Mahoney/G. Brown/B. McAbee/B. Fleming/C. Stetson/E. Olson/A. Nagem (Cox)
17.0 (41)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
M. McGrath/R. Humphrey/M. Greene/C. Lindgren/M. Dinges/C. Nick/T. Hirst/J. Bean/N. Avallone (Cox)
42.0 (49)
    Norwalk River Rowing Association (A)
R. Borggaard/C. Hamlin/C. Pieper/H. Strateman/D. Boghossian/F. Schoch/J. Pescatore/N. Kurmakov/T. Metz (Cox)
38.3 (48)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
P. Krause/J. Kew/F. Corbin/M. Keenan/L. Haberman/C. Cadiz/M. Puckly/I. Hazelton/C. Pelleter (Cox)
19.5 (42)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
P. Fernberger/M. Brennan/L. Davitt/B. Staby/E. Vaterlaus/J. Devoe/R. Shulz/J. Turek/E. Terkell (Cox)
25.1 (44)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
D. Utter/D. Covington/J. Traynor/S. Farber/D. Cooper/M. Cody/L. Kurzner/R. West/A. Baldwin (Cox)
17.0 (41)
    Gentle Giant Rowing Club (B)
A. Gehant/T. Holmes/J. Ryan/T. Higgins/J. Lane/Y. Foing/R. Feilteau/N. Kehlef/S. Brown (Cox)
14.7 (40)
    Norwalk River Rowing Association (D)
R. Walker/D. Mapley/N. Weinberger/T. Wike/P. Negus/J. Jensen/J. Cooper/T. Helmcamp/M. Maisano (Cox)
50.0 (51)
12A 2:00 PM Men & Womens High School 8x+ (octuple)
4
12B 2:00 PM Womens 8+ Division 1
11
12C 2:00 PM Womens 8+ Non-Division 1
9
12D 2:00 PM Womens Masters 8+
16
    CHARGERS Rowing Club (A)
C. Weyhenmeyer/P. Wilson/G. Dancks/P. Harrigan/L. Bates/S. Gambino/K. Garofalo/L. Hathaway/J. Peter (Cox)
58.7 (53)
    Gentle Giant Rowing Club (A)
J. Ranta/M. Frohman/S. Hatfield/H. Gingenbach/S. Mulderig/J. Lunan/K. Whitbeck/D. Morse/T. Florentino (Cox)
17.0 (41)
    GMS Rowing Center (A)
C. Nicklas/S. Richards/J. Underwood/S. Paulson/J. Sable/B. Lipolt/P. Meyer/S. Gallup/S. Buzaid (Cox)
50.0 (51)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
T. Mauer/S. Beaudry/M. King/W. Higgins/D. DiCaprio/P. Petacchi/S. Robinson/S. Conger/N. Avallone (Cox)
28.1 (45)
    Maritime Rowing Club (A)
F. Kirwan/J. DeRegt/P. Hawkey/J. Hackett/R. Sokolow/C. Liljeqvist/G. Katz/J. Lade/P. Ellett (Cox)
58.7 (53)
    Narragansett Boat Club (A)
T. Glover/C. Krause/A. Daniels/S. Cadge/A. Fleet/J. Brush/L. Nanni/R. Gross/D. Gorriaran (Cox)
22.2 (43)
    Northampton Community Rowing (A)
C. MacColl/E. McAnulty/L. Thompson/B. Wolfe/C. Petersen/D. Olivier/K. Elinevsky/J. Paul/M. Romanovitch (Cox)
42.0 (49)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Haggerty/T. Hazelton/R. Seufert/A. Bakanauskas/B. Weber/C. Divigard/G. Gregg/H. Tan/R. Baham (Cox)
8.7 (37)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
S. Katz/J. Griggs/P. Kamins/P. Reese/M. Mitnick/Z. LaCava/M. Flavin/L. Turner/E. Radu (Cox)
45.9 (50)
    Skidmore Community Rowing (A)
E. Mastrianni/T. Barlock/E. Swab/J. Liebers/J. Lentini/S. Tucci/D. Lucaroni/R. Mahoney/C. Tulis (Cox)
28.1 (45)
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A)
J. Ju/F. Frankie/B. Bo/H. Friend/M. Buddy/S. Cool/I. Gator/U. Clown/B. Bo (Cox)
0.0 (5)
    CHARGERS Rowing Club (B)
D. Haines/M. Julian/L. Potter/S. Markel/L. Howe/F. Vriesendorp/D. Maffei/M. Doherty/M. Kyle (Cox)
83.4 (58)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
N. Dixon/M. Muller/L. Alphonse/B. Harrington/K. Kulchock/J. Burns/D. Fitzgerald/G. Emigh/S. Harrington (Cox)
25.1 (44)
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
D. Dodenhoff/D. Brennan/C. Barnes/S. Carvalho/K. Quist - Slack/M. Auger/C. Kruse/N. Field/L. Laffan (Cox)
19.5 (42)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (B)
C. Randel/R. Miller/S. Behan/D. Hollis/K. Kislevitz/B. Szfec/B. Bass/S. Shephard/A. Baldwin (Cox)
42.0 (49)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (C)
T. Piekara/M. Onderdonk/C. Brackett/B. Nash/L. Raggio/D. McClain/D. Shahid/B. McGrath/M. Kessel (Cox)
25.1 (44)
13A 2:15 PM Mens Open 2x
7
13B 2:15 PM Mens Masters 2x
16
13C 2:15 PM Womens Open 2x
5
13D 2:15 PM Womens Masters 2x
14
13E 2:15 PM Mixed Open 2x
2
13F 2:15 PM Mixed Masters 2x
7
14 2:30 PM Womens High School 8+
17
15A 2:45 PM Mens High School 4+
12
    Choate Rosemary Hall (A)
W. Barrie/B. LaChance/L. Orthwein/D. Smith/K. Pendri (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (A)
H. Klein/E. Fleckenstein/M. Tenaglia/H. Swados/H. Sloane (Cox)
 
    Gentle Giant Rowing Club (A)
T. Florentino/D. Foreman/P. Napier/K. Diep/C. Hatzis (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. Abbotessa/B. Barker/A. Ducharme/J. Dahl/B. Eastman (Cox)
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
R. Morris/Q. Casal/C. Cutter/R. Genovese/W. Shearer (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Vandeberg/W. Perdrizet/J. Lowenthal/O. Roman/B. Belanger (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
P. Kingston/D. Rubin/M. Demarest/S. Vaterlaus/J. Guido (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
A. Giarratano/J. Padliano/T. Monnier william/D. Penza/A. Wolf (Cox)
 
    St. John's High School Crew (A)
A. Almeida/S. Bachelder/B. Bane/S. Bigda/S. Daniels (Cox)
 
    Community Rowing, Inc. (B)
R. Oliver/T. Swaim/L. Thornton/C. Rich/A. Ballou (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
J. Mercuciano/R. Dow/V. Morello/J. Ciancarelli/J. Sanchez (Cox)
 
    St. John's High School Crew (B)
M. Galica/C. Frendl/D. Delrosario/C. Goljan/M. Frustaci (Cox)
 
15B 2:45 PM Mens Novice 4+ (College)
3
15C 2:45 PM Mens Novice 4+ (Club)
1
15D 2:45 PM Mens Novice 4+ (High School)
7
    Gentle Giant Rowing Club (A)
M. Morin/M. Harnett/C. Amceachern/G. Mili/K. Diep (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
C. Musalo/R. Leonardi/A. Dedousis/V. Macina/C. Cuddihy (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
A. Prinzivalli/P. Im/M. Delapospa/A. Toscanini/C. Chalfin-Renard (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
R. Zea/M. Stafford/A. Upperton/D. Villar/S. Rodriguez (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
M. Simmerno/N. Hill/D. Carnello/N. Miglionio/C. Jacequis (Cox)
 
    Lenox Memorial Crew (B)
S. Lane/T. Bye/S. Pelton-Shroud/C. Moynihan/J. Gervasi (Cox)
 
    Manhasset High School (B)
D. Kostoulas/C. Smilios/R. Tortora/M. Weiss/K. Usher (Cox)
 
16A 3:00 PM Mens Open 4+ (IRA)
6
16B 3:00 PM Mens Open 4+ (non-IRA)
12
16C 3:00 PM Mens Open 4+ (club)
2
16D 3:00 PM Mens Masters 4+
8
16E 3:00 PM Mens Ltwt Open 4+
2
17A 3:15 PM Mens Open 4x
10
17B 3:15 PM Mens Masters 4x
9
17C 3:15 PM Womens Open 4x
7
17D 3:15 PM Womens Masters 4x
8
18A 3:30 PM Mens Novice 8+ (College)
9
18B 3:30 PM Mens Novice 8+ (Club)
1
18C 3:30 PM Womens Novice 8+ (College)
7
18D 3:30 PM Womens Novice 8+ (Club)
2
19A 3:45 PM Mens Novice 8+ (High School)
21
19B 3:45 PM Womens Novice 8+ (High School)
16
19C 3:45 PM Mixed 8+
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change