Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 8, 2005
1A 10:00 AM Mens Rec 1x
5
1B 10:00 AM Womens Rec 1x
1
2A 10:15 AM Mens Veteran 1x (60-69)
19
2B 10:15 AM Mens Vetern 1x (70+)
5
3A 10:30 AM Mens Masters 1x (27-39)
11
    Cambridge Rindge & Latin School
D. Wickenheiser
 
    Community Rowing, Inc.
R. Scannell
 
    Deerfield Academy Crew
O. Rosenbladt
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman
 
    Maritime Rowing Club
W. Beery
 
    Nereid Boat Club, Inc.
C. Johnston
 
    New Haven Rowing Club
X. Garijo
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Jackson
 
    Sagamore Rowing Association
M. Wagner
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Covington
 
    Union Boat Club
R. Mannino
 
3B 10:30 AM Mens Masters 1x (40-49)
18
3C 10:30 AM Mens Masters 1x (50-59)
32
4A 10:45 AM Womens Open 1x
9
    Friends of WPI Rowing
J. McAlear
 
    GMS Rowing Center
K. Taschereau
 
    Montreal Rowing Club / Club d'aviron de Montreal
B. Heasman
 
    Potomac Boat Club
J. Reck
 
    Riverside Boat Club
M. Tibbetts
 
    Riverside Boat Club
A. Blake
 
    Sagamore Rowing Association
A. Kendrick
 
    Union Boat Club
C. Infantino
 
    USRowing Training Center - Princeton
C. Starr
 
4B 10:45 AM Womens Masters 1x (27-39)
10
    Community Rowing, Inc.
C. Graves
 
    Community Rowing, Inc.
M. Watkins
 
    Greenwich Rowing Club
K. Blankley
 
    New Haven Rowing Club
C. Graves
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Siems
 
    Row Boston
E. Minzner
 
    Sagamore Rowing Association
C. Mcconnell
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
M. Burnham
 
    Skidmore Community Rowing
K. Sisk
 
    Union Boat Club
J. Sacheck
 
4C 10:45 AM Womens Masters 1x (40-59)
20
    Cambridge Boat Club
J. Barker
 
    Community Rowing, Inc.
H. Power
 
    GMS Rowing Center
P. Meyer
 
    Greenwich Rowing Club
M. Kruger
 
    Greenwich Rowing Club
S. Morris
 
    Greenwich Rowing Club
K. Erickson
 
    New Haven Rowing Club
L. Brailey
 
    New York Athletic Club
J. Hannafin
 
    Norwalk River Rowing Association
B. Lysobey
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
H. Bill
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
G. Lahm
 
    Pettipaug YC Rowing
C. Denham
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Sagamore Rowing Association
D. Fantini
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
K. Tolcser
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
J. Quincy Jones
 
    Skidmore Community Rowing
S. Allen
 
    Unaffiliated (USA)
B. Sheffels
 
    Union Boat Club
C. Sands-Bohrer
 
    University Barge Club
M. Hilf
 
4D 10:45 AM Womens Masters 1x (60-69)
5
4E 10:45 AM Womens Masters 1x (70+)
0
5A 11:00 AM Mens Open 2-
4
5B 11:00 AM Mens Masters 2-
4
5C 11:00 AM Womens Open 2-
6
5D 11:00 AM Womens Masters 2-
0
6A 11:15 AM Womens Open 4+ (Division 1)
9
6B 11:15 AM Womens Open 4+ (non-Division 1)
14
6C 11:15 AM Womens Novice 4+ (College)
6
6D 11:15 AM Womens Novice 4+ (Club)
2
6E 11:15 AM Womens Novice 4+ (High School)
13
7A 11:30 AM Mens Ltwt 8+
3
7B 11:30 AM Mens High School 8+
23
8A 11:45 AM Mens Open 1x
13
8B 11:45 AM Mens Ltwt Open 1x
3
8C 11:45 AM Mens Masters Ltwt 1x
5
    East End Rowing Institute, LTD.
S. Belfield
0.0 (45)
    Maritime Rowing Club (A)
B. Moss
8.8 (36)
    Sagamore Rowing Association (A)
T. Smith
1.7 (31)
    Maritime Rowing Club (B)
J. Robson
219.7 (72)
    New Haven Rowing Club (B)
P. Roy
73.3 (53)
8D 11:45 AM Womens Ltwt Open 1x
2
8E 11:45 AM Womens Masters Ltwt 1x
6
9A 12:00 PM Womens Ltwt 4+
3
9B 12:00 PM Womens High School 4+
19
9C 12:00 PM Womens Masters 4+
17
10A 12:15 PM Mens High School 1x
5
10B 12:15 PM Mens Novice 1x (all categories)
4
10C 12:15 PM Womens High School 1x
5
    Unaffiliated (USA) (..)
N. Weisenburger
 
    Union Boat Club (..)
L. Gordon
 
    Duxbury Bay Maritime School (A)
S. Roche
 
    New Canaan High School Crew (A)
T. Letzer
 
    Sagamore Rowing Association (A)
L. Barnett
 
10D 12:15 PM Womens Novice 1x (all categories)
5
11A 12:30 PM Mens Open 8+ (IRA)
9
11B 12:30 PM Mens Open 8+ (non-IRA)
10
11C 12:30 PM Mens Masters 8+
8
12A 2:00 PM Men & Womens High School 8x+ (octuple)
4
12B 2:00 PM Womens 8+ Division 1
11
12C 2:00 PM Womens 8+ Non-Division 1
9
12D 2:00 PM Womens Masters 8+
16
13A 2:15 PM Mens Open 2x
7
13B 2:15 PM Mens Masters 2x
16
13C 2:15 PM Womens Open 2x
5
13D 2:15 PM Womens Masters 2x
14
13E 2:15 PM Mixed Open 2x
2
13F 2:15 PM Mixed Masters 2x
7
14 2:30 PM Womens High School 8+
17
15A 2:45 PM Mens High School 4+
12
15B 2:45 PM Mens Novice 4+ (College)
3
15C 2:45 PM Mens Novice 4+ (Club)
1
15D 2:45 PM Mens Novice 4+ (High School)
7
16A 3:00 PM Mens Open 4+ (IRA)
6
16B 3:00 PM Mens Open 4+ (non-IRA)
12
16C 3:00 PM Mens Open 4+ (club)
2
16D 3:00 PM Mens Masters 4+
8
16E 3:00 PM Mens Ltwt Open 4+
2
17A 3:15 PM Mens Open 4x
10
    Maritime Rowing Club (A)
M. Kohl/S. Kirwan/J. Miller/M. Ross
 
    New Canaan High School Crew (A)
C. Fairchild/E. Khzouz/S. Freedgood/G. Stafford
 
    Sagamore Rowing Association (A)
A. Oprea/J. Siedmen/T. Mitchell/M. Cupelli
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
N. Dugan/T. Quinn-Halloway/S. McNerney/H. Kelley
 
    St. Luke's School (A)
M. Mensching/B. Dann/K. Holloway/W. Kelly
 
    Sagamore Rowing Association (B)
J. Fernandez/M. Fasullo/P. Bertoli/R. Appell
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
B. Caluori/S. Smith/S. Garrison/J. Green
 
    GMS Rowing Center (C)
S. Gerow/A. Kobayashi/M. Holden/R. Connelly
 
    GMS Rowing Center (D)
M. Orzolek/A. Rouse/T. Eccles/B. Rossell
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (D)
M. Cody/P. Doersch/M. Mayer/O. Traynor
 
17B 3:15 PM Mens Masters 4x
9
17C 3:15 PM Womens Open 4x
7
    Greenwich Rowing Club (A)
K. Erickson/K. Blankley/M. Kreuger/O. Zubarev
 
    New Canaan High School Crew (A)
K. Lane/A. Musky-Goldwyn/R. Kroll/C. Russell
 
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Carmody/C. Wakeham/T. Mastrianni/M. Durand
 
    Sagamore Rowing Association (A)
D. Marchetta/S. Schoenberg/M. Roethel/S. Burke
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Kline/K. Katchman/C. Ableseth/L. Nystrom
 
    St. Luke's School (A)
K. Brown/M. Kelly/K. Kelly/M. Bradley
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
A. Richardson/A. Hartwig/A. Jackson/T. Glowacki
 
17D 3:15 PM Womens Masters 4x
8
18A 3:30 PM Mens Novice 8+ (College)
9
18B 3:30 PM Mens Novice 8+ (Club)
1
18C 3:30 PM Womens Novice 8+ (College)
7
18D 3:30 PM Womens Novice 8+ (Club)
2
19A 3:45 PM Mens Novice 8+ (High School)
21
19B 3:45 PM Womens Novice 8+ (High School)
16
19C 3:45 PM Mixed 8+
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change