Head of the Housatonic

  • Hosted By New Haven Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 8, 2005
1A 10:00 AM Mens Rec 1x
5
1B 10:00 AM Womens Rec 1x
1
2A 10:15 AM Mens Veteran 1x (60-69)
19
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS)
R. Laureyns
 
    Community Rowing, Inc.
D. Besser
 
    Fairmount Rowing Association
R. Sargent
 
    Fairport Crew Club Inc.
D. McSween
 
    Jack Sulger's Sculling Circus
S. Killen
 
    Maritime Rowing Club
K. Iscol
 
    Maritime Rowing Club
E. Zerdy
 
    Nereid Boat Club, Inc.
R. Hoguet
 
    New Haven Rowing Club
F. Wackers
 
    New Haven Rowing Club
R. Fiske
 
    New Haven Rowing Club
R. Dyer
 
    New York Athletic Club
L. Klecatsky
 
    Pettipaug YC Rowing
J. Swift
 
    Pettipaug YC Rowing
J. Laundon
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
H. Soroca
 
    Unaffiliated (USA)
J. Miller
 
    Unaffiliated (USA)
J. Delson
 
    Union Boat Club
N. O'Connor
 
    Veslařský klub Smíchov
D. Kappes
 
2B 10:15 AM Mens Vetern 1x (70+)
5
    Fairport Crew Club Inc.
R. Kendall
 
    New Haven Rowing Club
B. Walsh
 
    New Haven Rowing Club
V. Altshul
 
    New Haven Rowing Club
S. Gurney
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
M. Pettee
 
3A 10:30 AM Mens Masters 1x (27-39)
11
    Cambridge Rindge & Latin School
D. Wickenheiser
 
    Community Rowing, Inc.
R. Scannell
 
    Deerfield Academy Crew
O. Rosenbladt
 
    Maritime Rowing Club
A. Sherman
 
    Maritime Rowing Club
W. Beery
 
    Nereid Boat Club, Inc.
C. Johnston
 
    New Haven Rowing Club
X. Garijo
 
    Rivanna Rowing Club, Inc.
C. Jackson
 
    Sagamore Rowing Association
M. Wagner
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Covington
 
    Union Boat Club
R. Mannino
 
3B 10:30 AM Mens Masters 1x (40-49)
18
3C 10:30 AM Mens Masters 1x (50-59)
32
    Berkshire Sculling Association, Inc. (BRASS)
A. Inglis
 
    Cincinnati Rowing Club
T. Dryer
 
    Community Rowing, Inc.
H. Scott
 
    Connecticut College
R. Ricci
 
    Maritime Rowing Club
F. Krupp
 
    Maritime Rowing Club
J. Sweitzer
 
    Merrimac River Rowing Association
R. Sengstaken
 
    Mid Hudson Rowing Association
M. Griffin
 
    Narragansett Boat Club
P. Gross
 
    Narragansett Boat Club
W. Prichett
 
    Narragansett Boat Club
D. Karamanlidis
 
    Narragansett Boat Club
K. Wise
 
    New Haven Rowing Club
S. Clark
 
    New York Athletic Club
T. Sanford
 
    New York Athletic Club
J. Brisson
 
    Norwalk Leander Rowing Club
R. Slocum
 
    Norwalk Leander Rowing Club
A. Nelson
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Flanders
 
    Pettipaug YC Rowing
P. Flory
 
    Pettipaug YC Rowing
R. Cordsen
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
S. Majd
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
T. Davies
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Schley
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
D. Wassall
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
R. Letzler
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
T. Schenck
 
    Unaffiliated (USA)
J. McCord
 
    Unaffiliated (USA)
J. Clary
 
    Unaffiliated (USA)
T. Wolski
 
    Union Boat Club
J. Keating
 
    Warthogs Rowing Club
P. Falk
 
    Yankee Rowing Club
D. McCool
 
4A 10:45 AM Womens Open 1x
9
4B 10:45 AM Womens Masters 1x (27-39)
10
    Community Rowing, Inc.
C. Graves
 
    Community Rowing, Inc.
M. Watkins
 
    Greenwich Rowing Club
K. Blankley
 
    New Haven Rowing Club
C. Graves
 
    Orleans Sweeps and Sculls
A. Siems
 
    Row Boston
E. Minzner
 
    Sagamore Rowing Association
C. Mcconnell
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
M. Burnham
 
    Skidmore Community Rowing
K. Sisk
 
    Union Boat Club
J. Sacheck
 
4C 10:45 AM Womens Masters 1x (40-59)
20
    Cambridge Boat Club
J. Barker
 
    Community Rowing, Inc.
H. Power
 
    GMS Rowing Center
P. Meyer
 
    Greenwich Rowing Club
M. Kruger
 
    Greenwich Rowing Club
S. Morris
 
    Greenwich Rowing Club
K. Erickson
 
    New Haven Rowing Club
L. Brailey
 
    New York Athletic Club
J. Hannafin
 
    Norwalk River Rowing Association
B. Lysobey
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls
H. Bill
 
    Passaic River Rowing Association (PRRA)
G. Lahm
 
    Pettipaug YC Rowing
C. Denham
 
    Pettipaug YC Rowing
K. Elfstrom
 
    Sagamore Rowing Association
D. Fantini
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School
K. Tolcser
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC
J. Quincy Jones
 
    Skidmore Community Rowing
S. Allen
 
    Unaffiliated (USA)
B. Sheffels
 
    Union Boat Club
C. Sands-Bohrer
 
    University Barge Club
M. Hilf
 
4D 10:45 AM Womens Masters 1x (60-69)
5
4E 10:45 AM Womens Masters 1x (70+)
0
5A 11:00 AM Mens Open 2-
4
5B 11:00 AM Mens Masters 2-
4
5C 11:00 AM Womens Open 2-
6
5D 11:00 AM Womens Masters 2-
0
6A 11:15 AM Womens Open 4+ (Division 1)
9
6B 11:15 AM Womens Open 4+ (non-Division 1)
14
6C 11:15 AM Womens Novice 4+ (College)
6
6D 11:15 AM Womens Novice 4+ (Club)
2
6E 11:15 AM Womens Novice 4+ (High School)
13
7A 11:30 AM Mens Ltwt 8+
3
    Fairfield University Rowing (A)
D. Brems/M. Love/J. Taylor/J. Wysocki/R. Parker/N. Valaris/M. Vigario/J. Rosen/M. Boian (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
B. Rower/C. Rower/D. Rower/E. Rower/F. Rower/G. Rower/H. Rower/I. Rower/A. Rower (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (B)
B. Rower/C. Rower/D. Rower/E. Rower/F. Rower/G. Rower/H. Rower/I. Rower/A. Rower (Cox)
 
7B 11:30 AM Mens High School 8+
23
8A 11:45 AM Mens Open 1x
13
8B 11:45 AM Mens Ltwt Open 1x
3
    New Haven Rowing Club (A)
A. Rower
 
    University of Massachusetts Alumni (A)
Z. DePace
 
    New Haven Rowing Club (B)
B. Rower
 
8C 11:45 AM Mens Masters Ltwt 1x
5
    East End Rowing Institute, LTD.
S. Belfield
0.0 (45)
    Maritime Rowing Club (A)
B. Moss
8.8 (36)
    Sagamore Rowing Association (A)
T. Smith
1.7 (31)
    Maritime Rowing Club (B)
J. Robson
219.7 (72)
    New Haven Rowing Club (B)
P. Roy
73.3 (53)
8D 11:45 AM Womens Ltwt Open 1x
2
8E 11:45 AM Womens Masters Ltwt 1x
6
9A 12:00 PM Womens Ltwt 4+
3
9B 12:00 PM Womens High School 4+
19
9C 12:00 PM Womens Masters 4+
17
    Carnegie Lake Rowing Association (A)
L. McCarthy/B. Heck/R. Ford/K. Brennan/P. Kitty (Cox)
37.5 (47)
    CHARGERS Rowing Club (A)
D. Haines/M. Julian/L. Potter/S. Markel/L. Bates (Cox)
102.1 (60)
    Farmington Valley Rowing Association (A)
K. Domurant/L. Vasselle/G. Westenfeld/K. Duni/G. Epstien (Cox)
37.5 (47)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
T. Mauer/P. Petacchi/M. King/W. Higgins/S. Harrington (Cox)
15.8 (40)
    Litchfield Hills Rowing Club, Inc. (A)
C. Houle/A. Cantele/S. Hyres/L. Alexander/E. Bogdanovics (Cox)
33.8 (46)
    Narragansett Boat Club (A)
J. Richards/L. McCracken/D. Chute/G. Schffman/A. Washburn (Cox)
68.3 (54)
    Northampton Community Rowing (A)
K. Elinevsky/C. MacColl/D. Olivier/S. Linowski/T. Fortier (Cox)
37.5 (47)
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
A. Haggerty/C. Divigard/R. Seufert/M. Salva/R. Baham (Cox)
6.0 (35)
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
K. Santa Teresa/L. Rubin/D. Gariel/E. Turk/A. Santa Terese (Cox)
11.3 (38)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
D. Streeter/L. Farrell/L. Kuwik/J. Rogers/H. Evans (Cox)
78.8 (56)
    Skidmore Community Rowing (A)
R. Belsky/C. Halse/A. Costanzo/N. Shishik/C. Tulis (Cox)
33.8 (46)
    Unaffiliated (USA) (A)
S. Canans/L. Leblanc/C. Kost/D. Kaiser/A. Daly (Cox)
45.4 (49)
    Carnegie Lake Rowing Association (B)
S. O'Connor/P. Lofberg/F. Chouinard/C. Joyce/M. Bersani (Cox)
27.1 (44)
    Hudson River Rowing Association, Inc. (B)
S. Herman/S. Beaudry/R. Fall/R. Soltes/P. Kravetz (Cox)
54.0 (51)
    New Haven Rowing Club (B)
D. Kelly/L. Gillam/K. Flynn/C. Manning/A. Novak (Cox)
2.3 (32)
    Riverfront Recapture, Inc. (B)
T. Hazelton/B. Weber/G. Gregg/A. Bakanauskas/L. Laffan (Cox)
15.8 (40)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
J. Gaynor/C. Carey/M. Calupe/L. Nystrom/D. Dorio (Cox)
2.3 (32)
10A 12:15 PM Mens High School 1x
5
10B 12:15 PM Mens Novice 1x (all categories)
4
10C 12:15 PM Womens High School 1x
5
10D 12:15 PM Womens Novice 1x (all categories)
5
    Greenwich Rowing Club (A)
A. Ricci
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
A. Kline
 
    New Haven Rowing Club (B)
D. Kelly
 
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
K. Katchman
 
    GMS Rowing Center (D)
K. Simmons
 
11A 12:30 PM Mens Open 8+ (IRA)
9
    College of the Holy Cross (A)
A. Monte/D. Goulet/D. Anderson/M. Appleton/W. Bogdanowicz/C. Bratton/G. Conners/M. Cutting/D. Steinart (Cox)
 
    Dowling College (A)
B. Lucas/N. Goran/T. Marko/B. Patryk/P. Vladimir/B. Antonio/C. Artur/P. Milorad/D. Dane (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
B. Rower/C. Rower/D. Rower/E. Rower/F. Rower/G. Rower/H. Rower/I. Rower/A. Rower (Cox)
 
    U.S. Military Academy Crew (A)
S. Brown/P. Mathews/J. Florance/E. Edstrom/J. Watson/A. Faustmann/D. Mahoney/M. Brooks/N. Shaw (Cox)
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (A)
M. Smith/P. Beedling/P. Purdy/S. Lynam/P. Noel/G. Williams/M. Brown/J. Petersen/D. Van den Akker (Cox)
 
    College of the Holy Cross (B)
M. Drago/A. Furlong/B. Giapponi/P. Golden/B. Konicki/K. Lavelle/J. Maliszewski/T. Meehan/E. Carolan (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (B)
B. Rower/C. Rower/D. Rower/E. Rower/F. Rower/G. Rower/H. Rower/I. Rower/A. Rower (Cox)
 
    Yale University Crew -Women, Lightweight Men, Heavyweight Men (B)
M. Campbell/J. Vogelsang/S. Rawl/D. Damminga/D. Goetz/S. Hurley/L. Beedling/T. Guth/A. Shikany (Cox)
 
    College of the Holy Cross (C)
J. Minogue/B. Missett/C. Piltin/R. Ritzel/R. Schwab/J. Staley/I. Swirka/M. Thompson/M. Dean (Cox)
 
11B 12:30 PM Mens Open 8+ (non-IRA)
10
11C 12:30 PM Mens Masters 8+
8
12A 2:00 PM Men & Womens High School 8x+ (octuple)
4
12B 2:00 PM Womens 8+ Division 1
11
12C 2:00 PM Womens 8+ Non-Division 1
9
12D 2:00 PM Womens Masters 8+
16
13A 2:15 PM Mens Open 2x
7
13B 2:15 PM Mens Masters 2x
16
    Chicago River Rowing & Paddling Center (A)
J. Levinson/J. Miros
37.5 (47)
    Cincinnati Rowing Club (A)
B. Eldridge/T. Dryer
58.6 (52)
    Fairport Crew Club Inc. (A)
R. Kendall/D. McSween
165.4 (69)
    Greenwich Rowing Club (A)
A. Reino/P. Pugliese
54.0 (51)
    Mid Hudson Rowing Association (A)
J. Rogers/M. Griffin
30.4 (45)
    New Haven Rowing Club (A)
M. Weiner/J. Poole
37.5 (47)
    Niantic River Sculling Warthogs (A)
E. Larson/L. Johnson
63.4 (53)
    Norwalk Leander Rowing Club (A)
B. Prichett/R. Slocum
78.8 (56)
    Norwalk River Rowing Association (A)
C. Hamlin/L. Stearn
84.4 (57)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
A. Fiory/J. Lahm
96.0 (59)
    Pelham Community Rowing Association (A)
M. Durand/K. Leung
45.4 (49)
    Pettipaug YC Rowing (A)
D. Gray/J. Laundon
68.3 (54)
    Riverside Boat Club (A)
J. Hanley/J. Ames
58.6 (52)
    Skidmore Community Rowing (A)
P. Verardi/A. Molteni
73.5 (55)
    Norwalk River Rowing Association (B)
T. Helmkamp/M. Angeletti
27.1 (44)
    Community Rowing, Inc. (D)
H. Scott/H. Scott
96.0 (59)
13C 2:15 PM Womens Open 2x
5
    Mount Holyoke College (A)
L. Mayne/E. Bast
 
    New Canaan High School Crew (A)
S. Weber/B. Ozimek
 
    New Haven Rowing Club (A)
L. Carey-Moore/M. Carr
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
J. Kearney/E. Kearney
 
    Old Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls (A)
C. Althouse/M. Bill
 
13D 2:15 PM Womens Masters 2x
14
    Cambridge Boat Club (A)
J. Watson/K. Cross
63.4 (53)
    Greenwich Rowing Club (A)
A. Rosentstock/N. Heath
37.5 (47)
    Maritime Rowing Club (A)
C. Eichner/P. Ellett
49.6 (50)
    Passaic River Rowing Association (PRRA) (A)
H. Woznack/D. Cenit
3.4 (33)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (A)
K. Tolcser/M. Burnham
27.1 (44)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
P. Raila/S. Padilla
24.0 (43)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
K. Huber/K. de Biasi
24.0 (43)
    Skidmore Community Rowing (A)
S. Allen/K. Sisk
11.3 (38)
    Greenwich Rowing Club (B)
L. Vasu/G. Abbott
58.6 (52)
    Maritime Rowing Club (B)
B. Oberholtzer/P. Bliss
108.4 (61)
    Saratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Springs High School (B)
L. Kuwik/J. Gaynor
41.3 (48)
    Skidmore Community Rowing (B)
P. DuFour/K. Stalter
41.3 (48)
    Greenwich Rowing Club (C)
M. Kruger/K. Erickson
21.1 (42)
    New Haven Rowing Club (C)
L. Duncan/C. Potter
49.6 (50)
13E 2:15 PM Mixed Open 2x
2
13F 2:15 PM Mixed Masters 2x
7
    Farmington Valley Rowing Association (A)
G. Westenfeld/S. Bedford
73.5 (55)
    Maritime Rowing Club (A)
D. Gorman/R. Potts
37.5 (47)
    New Haven Rowing Club (A)
A. Boucher/B. Calandro
33.8 (46)
    Pelham Community Rowing Association (A)
C. Hendricks/L. Morris
27.1 (44)
    Pettipaug YC Rowing (A)
P. Flory/D. Joslow
63.4 (53)
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
J. Quincy Jones/D. Krez
102.1 (60)
    Unaffiliated (USA) (A)
J. Turner/A. Fischetti
30.4 (45)
14 2:30 PM Womens High School 8+
17
    Convent of the Sacred Heart (A)
C. Condidine/B. Daley/O. Eckert/C. Perry/K. Southwick/E. Wilson/K. Wilson/B. Williams/C. Bernat (Cox)
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Granger/K. Schnell/A. Kobayashi/R. Leaden/E. Whitton/A. Rasmusson/K. Schenck/K. Picotte/M. Knipple (Cox)
 
    Greenwich Academy (A)
I. Schless/L. London/M. Arader/C. Fossel/K. Preziosi/O. Frazao/C. Hamilton/C. Brisson/C. Candland (Cox)
 
    Greenwich Rowing Club (A)
M. Magnusson/C. Lowe/C. Goldrick/J. Simmons/S. Trepp/J. Lonski/L. Har/A. Pizzo/J. Pulgiese (Cox)
 
    Hudson River Rowing Association, Inc. (A)
H. Rausch/G. Rodriguez/S. Rabbit/S. Stangl/H. Siebold/E. O'Neil/R. Lawrence/M. Levine/C. Nelson (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
K. Miner/E. Harmon/K. Scherer/K. Strong/A. White/N. Ubaldi/T. Taylor/M. Drennan/J. Dearborn (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
B. Cocco/A. Bigwood/M. Dudek/I. Adams/K. Rigali/C. MacColl/E. Works/J. Wilga/M. Romanovitch (Cox)
 
    Our Lady of Mercy Academy (OLMA) (A)
K. Cerrone/R. Bussola/A. Chmil/A. Rocca/C. Jakob/G. Capreol/G. Finnerty/A. Romano/D. French (Cox)
 
    Riverfront Recapture, Inc. (A)
E. Karpowicz/D. Giuletti/N. Sybert/K. Kunker/H. Mellema/J. Ballis/J. Matulis/D. Federico/C. Baez (Cox)
 
    Row Boston (A)
C. Droser/M. Gomez/M. Aleman/D. Morgan-Johnson/S. Cardillo Soliz/E. Chlds/J. Cardoso/A. Colonna/M. Gay (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
G. Healey/J. Sehr/L. Grinalds/E. Loftus/B. Cagnielli/K. Donovan/K. Romero/Q. Werner/A. Centrella (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (A)
M. French/T. Saxton-fox/K. Dopfel/E. Paige-jeffers/D. French/L. Hachigian/H. Strong/A. Heilman/J. Westborn (Cox)
 
    Greenwich Rowing Club (B)
L. Silbereisen/S. Loh/M. Carr/A. Levy/N. Ritter/T. Taylor/O. Cloonan/C. Ramaley/D. Clark (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (B)
K. Heston/J. Bontempi/E. Brazenall/A. Ruggiero-Corlis/N. Koutroba/A. Lopez/L. Noonan/R. Dougherty-Dilwo/J. Ryan (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (B)
C. Blau/S. Stark/A. Locke/S. Leroy/L. Gaughan/L. Maloney/E. Ralen/C. Kussmaul/R. Mazzella (Cox)
 
    Greenwich Rowing Club (C)
S. Vandermeer/C. Lantz/C. Cox/A. Applebaum/M. Infante/V. Chimblo/A. Higbee/K. Lyons/H. Blaser (Cox)
 
    Wayland-Weston Rowing Association, Inc. (C)
L. Berman/K. Perten/B. Cassell/E. Dimarzo/G. Pennington/M. Rajinikanth/J. Gerber/L. Shifrin/A. Tanimoto (Cox)
 
15A 2:45 PM Mens High School 4+
12
15B 2:45 PM Mens Novice 4+ (College)
3
15C 2:45 PM Mens Novice 4+ (Club)
1
15D 2:45 PM Mens Novice 4+ (High School)
7
16A 3:00 PM Mens Open 4+ (IRA)
6
16B 3:00 PM Mens Open 4+ (non-IRA)
12
16C 3:00 PM Mens Open 4+ (club)
2
16D 3:00 PM Mens Masters 4+
8
16E 3:00 PM Mens Ltwt Open 4+
2
    New Haven Rowing Club (A)
B. Rower/C. Rower/D. Rower/E. Rower/A. Rower (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (B)
B. Rower/C. Rower/D. Rower/E. Rower/A. Rower (Cox)
 
17A 3:15 PM Mens Open 4x
10
17B 3:15 PM Mens Masters 4x
9
17C 3:15 PM Womens Open 4x
7
17D 3:15 PM Womens Masters 4x
8
18A 3:30 PM Mens Novice 8+ (College)
9
18B 3:30 PM Mens Novice 8+ (Club)
1
18C 3:30 PM Womens Novice 8+ (College)
7
18D 3:30 PM Womens Novice 8+ (Club)
2
19A 3:45 PM Mens Novice 8+ (High School)
21
    Chaminade High School (A)
D. Scheiner/J. Feeney/B. Proper/R. McEntee/M. Matosic/K. Kelley/E. Gadaleta/R. Hegermiller/M. Donovan (Cox)
 
    Choate Rosemary Hall (A)
S. Carey/A. Hirt/E. Smith/E. Woodhouse/C. Peters/N. Titus/W. Hedely/A. Yeager/D. Lam (Cox)
 
    GMS Rowing Center (A)
J. Schnieder/J. Morrissey/R. Salatto/J. Koval/S. Herder/A. Wildman/D. White/D. Luongo/R. Butts (Cox)
 
    Manhasset High School (A)
J. Calderone/T. Baktidy/M. Yee/S. Cobos/T. Louis/J. Maisano/N. Aloia/T. Vouzakis/R. Kelly (Cox)
 
    New Canaan High School Crew (A)
A. Bosshard/P. Cleveland/D. Berman/J. Mastera/B. Strassmann/C. Karnedy/S. Lovejoy/T. Ferreira/S. Potts (Cox)
 
    New Haven Rowing Club (A)
C. Cairone/A. Zimmer/R. Borowy/J. Cirisoli/J. Goldstein/S. Borowy/J. Tarini/J. Schottenfeld/C. Hill (Cox)
 
    Northampton Community Rowing (A)
C. Lashway/D. Harnickel/S. Weiner/D. Thayer/G. Hagedorn/C. Febdley/K. Bennett/K. Zesiger/S. Cardinal (Cox)
 
    Norwalk River Rowing Association (A)
M. White/J. Suib/J. Thompson/G. Vergara/Z. Byrne/C. Vecchio/N. Lazaro/B. Cody/C. Boyd (Cox)
 
    Rockland Rowing Association, Inc. (A)
M. Park/T. Brennan/S. Derven/J. Lucas/D. Lynn/B. Satrdrom/C. Forcino/J. Guido/P. Fernberger (Cox)
 
    Saugatuck Rowing Club, LLC (A)
T. Fergus/G. Fass/C. Colasurdo/M. Cina/T. Shippee/A. Geller/S. English/A. Vochis/P. Berg (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (A)
K. Wilkes/M. Gallardo/E. Ramirez/T. Doremus/T. Black/R. Habeeb/D. Powers/C. Sanches/J. Leo (Cox)
 
    St. John's High School Crew (A)
M. Welch/W. Walter/J. Vignaly/M. Ulichney/T. Sleeper/P. Trainor/R. Sutton/C. Stevens/R. Wojcik (Cox)
 
    Unaffiliated (USA) (A)
P. DeMarco/D. Raila/L. Kerrisk/B. Quinn/D. Pasternak/C. Roberts/P. Lacerenza/C. Nevins/S. C (Cox)
 
    Worcester Public High Schools (A)
C. Talbot/J. Thomas/D. Mazeika/D. Borque/A. Levenson/S. Burnson/T. Mullen/M. Sherman/J. Stepsis (Cox)
 
    Chaminade High School (B)
N. Bortolussi/T. Brent/J. Ditizio/T. Frawley/P. Gentile/B. Harrington/J. Jeffrey/V. Marchetta/B. Babwah (Cox)
 
    GMS Rowing Center (B)
M. Winkler/M. Altorelli/C. Sigmund/J. Buzaid/A. Johnson/S. Namm/A. Eccles/R. Lena/R. Koval (Cox)
 
    St. Anthony's High School Crew (B)
A. Garcia/B. Hawxhurst/T. Sigma/A. Perla/M. Petro/K. Sfarso/J. Cacarro/B. Kennedy/J. Randazzo (Cox)
 
    St. John's High School Crew (B)
A. Richer/K. Richards/K. Prior/J. Petry/C. O'Keefe/N. Monahan/A. Madigan/A. Maynard/W. Seidler (Cox)
 
    Chaminade High School (C)
R. McIntyre/G. Oprea/J. Palmer/B. Sheskier/E. Sieczkowski/D. Siegfried/B. Smith/J. Sullivan/B. Kelley (Cox)
 
    GMS Rowing Center (C)
M. Benko/B. De Regt/C. Larkin/J. Stowell/N. Cabrera/M. Love/D. Maloney/M. Carlin/N. Soto (Cox)
 
    Greenwich Rowing Club (D)
P. Chew/A. Conte/A. Hagan/T. Lawton/C. Parker/M. Pluta/H. Pluver/G. Rydevik/A. Rinaldi (Cox)
 
19B 3:45 PM Womens Novice 8+ (High School)
16
19C 3:45 PM Mixed 8+
4
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change