Head of the Genesee

  • Hosted By Genesee Waterways Center
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 11, 2008
C&C 8:45 AM Cox and coach meeting
1 9:40 AM Mens Open 2x
3
2 9:40 AM Mens Masters 2x
4
3 9:45 AM Mixed Masters 2x
0
4 9:55 AM Womens Open 2x
5
5 9:55 AM Womens Masters 2x
0
6 10:10 AM Womens HS Varsity 4+
15
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
L. Chockalingam/J. Heyer/E. Rayter/I. Majumdar/M. Asher (Cox)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
J. Ketcham/A. Schmidtka/M. Devarey/L. Fitch/E. Marsch (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
M. Mowins/E. Tenny/H. Weiss/E. Miller/D. Marshall (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
K. Irwin/A. Esmonde/M. Burns/M. Kahn-Becerra/C. Vanini (Cox)
 
    Collegiate Academy Crew (A)
M. Supinski/V. Buchanan/J. Spaeder/J. Loop/L. Krahe (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
N. Arazoza/J. Hahn/L. Heavner/K. Rice/S. Baker (Cox)
 
    Holy Angels Academy (A)
A. Jones/E. Nugent/K. Rusch/G. Longo/C. Dines (Cox)
 
    Mercyhurst Prep High School (A)
A. Schaefer/T. Frawley/A. Salen/A. Connelly/K. Schaefer (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
T. Feeney/S. Symonds/B. Sulenski/M. Denninger/J. Morris (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
 
    Brighton Rowing Club, Inc. (B)
C. Conheady/A. Nguyen/E. Maszerowski/E. Francis/B. Williams (Cox)
 
    Collegiate Academy Crew (B)
T. Swarm/S. Krahe/K. Kellogg/E. Swarm/A. Taylor (Cox)
 
    Holy Angels Academy (B)
E. Boland/J. Draksic/A. Stessing/C. Hoodmaker/J. Griffith (Cox)
 
    Mercyhurst Prep High School (B)
E. Ott/A. Mazzoccki/B. Majewski/B. Greenleaf/K. Baginski (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
C. Chapman/E. Hrichak/S. Castle/C. Costello/E. Chisolm (Cox)
 
7 10:40 AM Mens Open 8+
1
8 10:40 AM Mens Masters 8+
0
9 11:15 AM Womens Open 4+
3
10 11:15 AM Womens Masters 4+
0
Lunch ------ Lunch Break ----
11 12:50 PM Mens HS Varsity 4+
17
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
 
    Canisius High School (A)
P. Bukowski/S. Kenney/S. Becht/B. Sarkany/P. Deacon (Cox)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (A)
T. Lyga/R. Glass/R. Wendl/C. Ponge/E. Marsch (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
 
    City Honors Crew (A)
E. Miller/M. Yeksigian/Z. Crawford/J. Shapiro/A. Sanders (Cox)
 
    McQuaid Jesuit Crew (A)
J. Munro/A. Moran/A. McAdoo/M. Viteri/K. Orsini (Cox)
 
    Mercyhurst Prep High School (A)
J. Pudlick/B. Heid/A. Felice/V. Palmer/L. Palmer (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
A. Frank/C. Gioulekas/S. Wilczynski/S. Joyce/M. Cosmann (Cox)
 
    Canisius High School (B)
G. Rusch/A. Sauvageau/W. Larkin/R. Gannon/S. Cohen (Cox)
 
    Cazenovia Rowing Club, Inc. (B)
J. King/J. Lyga/C. Berkery/I. Prouty/T. Richard (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
 
    City Honors Crew (B)
C. Murphy/C. Cieslik/D. Burns/T. Madell/P. Cramer (Cox)
 
    McQuaid Jesuit Crew (B)
P. Koscumb/S. Delehanty/S. Guzierowicz/K. Arena/M. Holvey (Cox)
 
    Mercyhurst Prep High School (B)
R. Naylor/N. Decker/J. Diprinzio/J. Campbell/D. Strum (Cox)
 
    West Side Rowing Club (B)
 
    Canisius High School (C)
E. Ogiony/A. Adams/N. Ferrara/J. Tatar/L. Beale (Cox)
 
    McQuaid Jesuit Crew (C)
K. Carafos/I. DiPaolo/W. Creary/S. Rivera/N. Kernan (Cox)
 
12 1:10 PM Mens Open 4+
3
13 1:10 PM Mens Masters 4+
4
14 1:20 PM Womens Open 8+
0
15 1:20 PM Womens Masters 8+
1
16 1:20 PM Mixed Masters 8+
1
17 2:15 PM Mens HS 1x
3
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
D. Danko
 
    Kingston Rowing Club (A)
A. Simpson
 
    West Side Rowing Club (A)
S. Wilczynski
 
18 2:20 PM Mens Open 1x
4
19 2:25 PM Mens Masters 1x 27-49
8
20 2:30 PM Mens Masters 1x 50+
8
    Unaffiliated (USA) (..)
J. Gerretsen
69.9 (53)
    Baltimore Rowing Club (A)
S. Haase
110.3 (62)
    Berry Hill Boat Club (A)
V. Reynolds
74.4 (54)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
T. Willsallen
69.9 (53)
    Chattanooga Rowing (A)
T. Carney
165.5 (75)
    Kingston Rowing Club (A)
R. Trapp
60.9 (51)
    West Side Rowing Club (A)
B. Fisher
78.9 (55)
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
K. McKnight
74.4 (54)
21 2:40 PM Womens Open 1x
1
22 2:40 PM Womens Masters 1x 27-49
5
23 2:45 PM Womens Masters 1x 50+
0
24 2:50 PM Womens HS Varsity 8+
17
    Brighton Rowing Club, Inc. (A)
L. Chockalingam/J. Heyer/E. Rayter/M. Russo/C. Conheady/B. Powers/L. Varon/I. Majumdar/M. Asher (Cox)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (A)
E. Bondra/A. Burke/P. Clark/M. Huffacker/K. Crispell/B. Cross/M. Froncek/S. Granson/L. Froneck (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (A)
E. Mounce/A. Pomfrey/R. Lee/A. Zamelis/M. Geary/K. Mason/S. Shapero/B. Crawford/D. Marshall (Cox)
 
    City Honors Crew (A)
K. Irwin/A. Esmonde/M. Burns/M. Kahn-Becerra/M. Givili/O. Abbate/L. Natali/K. Crowley/R. Baruta (Cox)
 
    Fairport Crew Club Inc. (A)
 
    Holy Angels Academy (A)
A. Jones/E. Nugent/K. Rusch/G. Longo/E. Boland/A. Stessing/J. Draksic/C. Hoodmaker/C. Dines (Cox)
 
    Mercyhurst Prep High School (A)
A. Schaefer/T. Frawley/A. Connelly/M. Hendrickson/A. Salen/A. Kleckner/A. Sennett/S. Allshouse/K. Schaefer (Cox)
 
    Nardin Academy Crew (A)
A. Dikeman/E. Donnelly/C. Cummings/O. Gioulekas/A. Getz/R. Volker/C. Maisano/M. Sullivan/T. Johnson (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (A)
T. Feeney/S. Symonds/B. Sulenski/E. Keller/E. Hrichak/C. Costello/S. Castle/M. Denninger/E. Chisolm (Cox)
 
    West Side Rowing Club (A)
 
    Cascadilla Boat Club, Ltd. (B)
K. Jirka/N. Lamb/R. Mazzarella/A. McCobb/A. Mitchell/G. Peters-Schulze/E. Lalley/C. Schwartz/L. Clines (Cox)
 
    CHARGERS Rowing Club (B)
T. Haesaert/E. Carioti/M. McHale/K. Kearney/A. Delfuoco/E. Nordberg/N. Killius/J. Riccio/A. Coomey (Cox)
 
    Nardin Academy Crew (B)
J. Ober/G. Liptak/J. Helfer/L. Renford/C. Croglio/M. Murray/A. Brown/E. Lydon/C. Carney (Cox)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (B)
C. Stam/S. Sevenler/C. Peartree/S. Harrison/C. Chapman/R. Curran/C. Kreckel/H. Khalil/M. Clark (Cox)
 
    West Side Rowing Club (B)
 
    Our Lady of Mercy High School (Rochester, NY) (C)
C. Micca/M. Siler/C. Nemecheck/M. Oldfield/E. Wrobel/M. Lucco/M. DePippo/E. Freund/J. Morris (Cox)
 
    West Side Rowing Club (C)
 
25 3:00 PM Mens Elite 2-
0
26 3:10 PM Mens HS Varsity 8+
12
27 3:15 PM Womens Elite 2-
1
28 3:20 PM Womens HS 1x
1
29 3:25 PM Mens Masters Rec 1x
0
30 3:30 PM Womens Rec 1x
0
31 3:35 PM Mens Masters 4x
1
32 3:40 PM Womens Masters 4x
0
33 3:45 PM Mens HS 4x
4
34a 4:00 PM Womens HS 4x
1
34b 4:05 PM Boys Novice 8+
5
34c 4:10 PM Girls Novice 8+
3
Sunday, October 12, 2008
Sunday Sunday racing: Colleges only
C&C 7:45 AM C&C meeting, Sunday 7:45 AM
35 9:45 AM Mens Open 4+
8
36 10:10 AM Womens Open 4+
9
37 10:45 AM Womens Ltwt 8+
2
38 10:45 AM Womens Collegiate 8+
11
39 10:45 AM Womens Open 8+
8
40 11:15 AM Mens Ltwt 8+
3
41 11:15 AM Mens Collegiate 8+
15
42 11:15 AM Mens Open 8+
7
43 12:00 PM PM Sprints run in same order
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change