Head of the Elk

  • Hosted By: Indiana Rowing Association - Elkhart
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Sunday, October 26, 2003
1A 9:00 AM Mens Novice 8-A
12
1B 9:05 AM Mens Novice 8-B
5
2A 9:20 AM Mens Open 4-A
24
2B 9:25 AM Mens Open 4-B
15
2C 9:30 AM Mens Open 4-C
7
3 9:45 AM Womens Youth Novice 8
6
    St. Ursula Academy Crew (A)
K. Broderick/K. Duckett/A. Holmes/K. Nowakowski/A. Standley/A. Hillard/C. Doncouse/K. Gill/A. Reisner (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (A)
K. Miller/A. Lavey/A. Muller/K. Large/S. Guy/L. Hirt/S. Ehret/M. Costic/R. Fell (Cox)
 
    Perrysburg Rowing Club (A)
S. Bureau/T. Sherman/S. Berry-Heller/A. Murphy/J. Hayden/S. Zajac/L. Grinstead/K. Twining/K. Murtha (Cox)
 
    Mercyhurst Prep High School (A)
R. Wagner/J. Senita/M. Lancaster/K. Cronkite/J. Lynch/B. Gravick/S. Strobel/T. Day/E. Ronayne (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
M. Kenny/K. ODonoghue/B. Coyne/S. Lewis/M. Garner/K. Wyman/A. Hartsell/J. Mulcrone/E. Ramel (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (B)
L. Johns/C. Law/M. Rennels/K. Durniat/J. Ireland/K. Roach/L. Gossman/S. Foley/A. Berga (Cox)
 
4M 9:55 AM Mens Ltwt 1x
5
4W 10:00 AM Womens Ltwt 1x
0
5M 10:10 AM Mens Open 2-
7
5W 10:15 AM Womens Open 2-
3
6C 10:25 AM Womens Novice 8-C
8
7A 10:35 AM Womens Open 4-A
25
    University of Wisconsin Open Women's Rowing (A)
 
    University of Louisville Rowing (A)
L. Walters/L. Terreberry/L. Renaud/A. Kemphaus/D. Golub (Cox)
 
    Marquette University Rowing Club (A)
 
    Cleveland State University Rowing Club, "Viking Crew" (A)
E. Anderson/M. Jacobs/K. Young/A. Barta/L. Marikis (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (A)
L. Floraday/J. Reed/J. Winfield/T. McDonald/J. Mowka (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
J. Smith/M. Sarah/Y. Kim/M. Wagner/J. LeBlanc (Cox)
 
    Miami University Rowing Club (A)
E. Phillips/L. Beery/K. Tucker/P. Bottles/S. Buban (Cox)
 
    Lawrence University Rowing Club (A)
A. Hollister/T. Van Lanen/D. Dahlke/K. Schelach/K. Steward (Cox)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (A)
M. Cotner/J. Knapp/A. Ford/E. Meekins/K. Antoszewski (Cox)
 
    Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A)
A. Weaver/M. Shaw/M. Hoffman/J. Forche/N. Obee (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (A)
 
    Perrysburg Rowing Club (A)
C. Sieminski/J. Johnson/E. Sopkovich/A. Morey/D. Gibbons (Cox)
 
    University of Chicago (A)
 
    University of Pittsburgh (A)
R. Gondek/M. Loehr/C. Cilli/E. Franzen/T. Minnich (Cox)
 
    Northwestern University Crew (A)
 
    Purdue Crew (A)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
M. Kenny/R. Weber/M. Sullivan/C. Knight/C. Miller (Cox)
 
    Mercyhurst University (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Upper Peninsula Community Rowing Club Inc./ Northern Michigan University (A)
K. LaPlante/S. Dean/E. Carnes/L. McKinney/J. Frazee (Cox)
 
    Indiana University Womens Crew (A)
 
    Michigan State Crew Club (A)
M. Sessions/L. Millenbach/M. Hubert/C. Moore/J. Passamani (Cox)
 
    St. Ursula Academy Crew (A)
M. Hoffman/S. Kolodzaike/S. Swanson/K. Stoll/C. Antiporda (Cox)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
C. Sheridan/C. Sayre/H. Emer/S. Armstrong/S. Romilly (Cox)
 
7B 10:40 AM Womens Open 4-B
18
    Grand Valley State University Rowing Club (B)
C. Ford/J. Boyd/D. Lonjopoulos/C. Yax/E. Jewell (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (B)
M. Farinella/J. Kennelly/M. ODonoghue/L. Augustus/K. Ruby (Cox)
 
    University of Wisconsin Open Women's Rowing (B)
 
    Purdue Crew (B)
 
    Miami University Rowing Club (B)
L. Shurell/E. Kessen/M. Warnke/K. Grunewald/D. Smith (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (B)
S. Reese/M. Joyce/C. Bremer/R. Thrun/B. Mikolajczyk (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (B)
 
    Lawrence University Rowing Club (B)
S. K-s/D. Lawrence/M. Urkin/K. Johnson/E. Freeman (Cox)
 
    La Baie Verte Rowing Club, Inc. (B)
 
    Perrysburg Rowing Club (B)
A. Ball/E. Graber/G. Martzke/M. Coleman/K. Fuller (Cox)
 
    University of Pittsburgh (B)
J. Bacior/E. McCurdy/L. Tessell/M. Manning/B. Johnson (Cox)
 
    University of Louisville Rowing (B)
C. Noltemeyer/N. Richards/M. Botelho/S. George/J. Sample (Cox)
 
    Northwestern University Crew (B)
 
    Anthony Wayne High School Crew Club (C)
K. Antoszewski/D. OMailia/A. Ford/J. Hughes
 
    Mercyhurst University (B)
 
    Indiana University Womens Crew (B)
 
    St. Ursula Academy Crew (B)
M. Perlaky/M. Wyper/A. Grzeszczak/L. Squier/S. Wiezbenski (Cox)
 
    Michigan State Crew Club (B)
R. Trent/A. Stone/A. McDonald/N. Crivlare/K. Gaydos (Cox)
 
7C 10:45 AM Womens Open 4-C
6
8 10:55 AM Mens Youth Novice 8
4
9M 11:10 AM Mens Open 1x
4
9W 11:15 AM Womens Open 1x
2
10M 11:25 AM Mens Masters 1x
7
10W 11:30 AM Womens Masters 1x
1
11C 11:40 AM Mens Novice 8-C
11
12 11:50 AM Mens Ltwt 4
15
13A 12:00 PM Womens Novice 8-A
18
13B 12:05 PM Womens Novice 8-B
14
14 12:15 PM Womens Ltwt 4
11
15 12:25 PM Womens Youth 8
13
    St. Ursula Academy Crew (A)
M. Hoffman/S. Kolodzaike/D. Rimmelin/K. Stoll/S. Swanson/C. Schippel/J. Quinn/K. Lucas/J. Gehring (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (A)
L. Floraday/K. Girard/K. Miller/J. Socie/J. Winfield/J. Reed/M. Sciarini/T. McDonald/J. Mowka (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (A)
 
    Grand Rapids Rowing Association (A)
A. Buccella/D. Schmutz/L. Romanella/S. VanDusen/K. Speirs/L. Kingsley/S. Eidson/H. McGovern/K. Mills (Cox)
 
    Perrysburg Rowing Club (A)
C. Sieminski/J. Johnson/E. Sopkovich/A. Morey/K. Traugott/A. Cameron/C. Marley/B. Laing/D. Gibbons (Cox)
 
    New Trier High School Rowing (A)
E. Olinto/W. Prudden/A. Konopka/G. Poor/C. Brooks/K. Smith/E. Dray/J. Korak/M. Gilman (Cox)
 
    Saint Ignatius Chicago Rowing, Inc. (A)
L. Kunkel/R. Weber/M. Sullivan/C. Knight/M. Farinella/J. Kennelly/M. ODonoghue/L. Augustus/C. Miller (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (B)
E. Kenny/M. OBrien/M. Teadt/K. Langenderfer/L. Kolb/E. French/L. Rotterdam/E. Keller/S. Rahrig (Cox)
 
    Loyola Academy Rowing Association (B)
 
    New Trier High School Rowing (B)
F. Baylor/S. Stults/A. Vanderzwaag/L. Gilbert/B. Laurito/M. George/J. Cohen/L. Kashian/R. Flynn (Cox)
 
    St. Ursula Academy Crew (B)
M. Byers/A. Dodge/L. Davis-Hepker/S. Baker/S. Wismer/A. Goins/J. Rivas/J. Hulderman/S. Wiezbenski (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (C)
M. Joyce/S. Reese/C. McRitchie/K. Zenz/C. Champa/C. Bremer/R. Thrun/A. Muller/B. Mikolajczyk (Cox)
 
    Notre Dame Academy Crew (D)
L. Arrington/J. Hook/B. Brownson/D. Ryan/L. Hanson/M. Taylor/L. Jenne/J. Kanicki/V. Johnson (Cox)
 
16 12:35 PM Mens Youth 8
14
17Ma 12:45 PM Mens Open 2x
3
17Mb 12:45 PM Mens Masters 2x
2
17Wa 12:50 PM Womens Open 2x
3
17Wb 12:50 PM Womens Masters 2x
2
18A 1:00 PM Mens Open 8-A
13
18B 1:05 PM Mens Open 8-B
6
18C 1:10 PM Mens Open 8-C
6
19A 1:20 PM Womens Open 8-A
18
    University of Wisconsin Open Women's Rowing (A)
 
    University of Michigan Women's Crew (A)
 
    Purdue Crew (A)
 
    Grand Valley State University Rowing Club (A)
J. Smith/M. Sarah/Y. Kim/M. Wagner/K. Pierce/K. Toth/C. Ford/S. Ricker/E. Jewell (Cox)
 
    Lawrence University Rowing Club (A)
A. Hollister/E. Hermanson/S. K-s/S. Klein/E. Freeman/D. Lawrence/D. Dahlke/K. Schelach/T. Van Lanen (Cox)
 
    Miami University Rowing Club (A)
A. Condrey/S. Jackson/S. Menden/G. Abineri/K. Pirc/S. Elstro/S. Robertson/L. Guenther/E. Barcelona (Cox)
 
    Eastern Michigan University (A)
 
    Marquette University Rowing Club (A)
 
    University of Chicago (A)
 
    University of Pittsburgh (A)
R. Gondek/M. Loehr/J. Bacior/E. McCurdy/L. Tessell/M. Manning/C. Cilli/E. Franzen/T. Minnich (Cox)
 
    University of Louisville Rowing (A)
L. Walters/A. Kemphaus/L. Terreberry/L. Renaud/A. Buhts/N. Alderson/J. Grigsby/S. George/C. Ochsner (Cox)
 
    Northwestern University Crew (A)
 
    Mercyhurst University (A)
 
    Western Reserve Rowing Association (A)
 
    Michigan State Crew Club (A)
R. Trent/N. Crivlare/A. McDonald/J. Troke/N. Golenberg/A. Stone/A. French/M. Sessions/K. Gaydos (Cox)
 
    Indiana University Womens Crew (A)
 
    Chicago River Rowing & Paddling Center (A)
V. Crews/P. Kennedy-Twyford/L. Bellman/S. Moscato-Goodpas/J. Stephenson/M. Thomas/J. Toering/G. Kosene/B. Carter (Cox)
 
    St. Ursula Academy Crew (A)
K. Broderick/K. Duckett/D. Anaya/K. Nowakowski/E. Long/N. Magginis/C. Thiel/A. Quinn/A. Thornton (Cox)
 
19B 1:25 PM Womens Open 8-B
11
19C 1:30 PM Womens Open 8-C
9
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change