Head of the Colorado (PumpkinHead)

  • Hosted By Austin Rowing Club
  • 2016 Registered Regatta

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, October 25, 2003
1 8:00 AM Mens Masters 8+
1
2 8:00 AM Womens Novice-1 8+
9
3 8:00 AM Mens Open 4+
12
    Austin Rowing Club (..)
A. Van Koppen/K. Smith/M. Jacob/S. Archer/S. Smith (Cox)
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
A. Johnstone/J. Macfarlane/C. Williams/A. Yee/Z. Smith (Cox)
 
    Baylor Crew (..)
C. Bell/N. Seeman/C. Roberts/C. Bjornnes/K. Lyon (Cox)
 
    Baylor Crew (..)
J. Maddox/J. Seaman/C. Conner/B. Reed/E. Slinkman (Cox)
 
    Highland Park Crew (..)
G. Field/D. Newsom/J. Holcomb/C. Pennington/K. Clifford (Cox)
 
    Oklahoma State University (..)
C. Haines/R. Brandt/J. Thomas/J. Hillman/B. Adams (Cox)
 
    Rice University Rowing Club (..)
A. Co/E. DeRemer/C. McDaniel/B. Littman-Smith/A. Millius (Cox)
 
    Southern Methodist University (..)
B. Reid/A. Solomon/A. Stoermer/B. Jinks/J. Gamrod (Cox)
 
    Texas A&M Crew (..)
M. Dickerson/C. Lawler/B. Stevens/I. Miller/C. Cross (Cox)
 
    Texas Crew (..)
D. Krezevic/J. Purcell/C. Sayre/G. Carrico/K. Dietz (Cox)
 
    Texas Crew (..)
S. Priour/J. Ward/A. Hainline/J. Bowes/H. Lin (Cox)
 
    Texas Crew (..)
C. Winans/Z. Loney/C. Lewis/A. Aguam/H. Pfaff (Cox)
 
4 8:00 AM Womens Jr 4x
9
5 8:00 AM Mens Open 2-
2
6 8:00 AM Womens Masters 1x
8
10 9:00 AM Mens Jr 2x
8
11 9:00 AM Mens Open 2x
4
12 9:00 AM Mens Masters 1x
18
    Austin Rowing Club (..)
D. Glasgow
 
    Austin Rowing Club (..)
J. Parnell
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
T. Topalu
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
D. Beyers
 
    Dallas Rowing Club (..)
D. Sperry
 
    Dallas Rowing Club (..)
C. Ford
 
    Dallas Rowing Club (..)
M. Morschauser
 
    Fort Worth Rowing Club (..)
L. Smith
 
    Fort Worth Rowing Club (..)
J. Trimble
 
    Greater Houston Rowing Club (..)
G. Knight
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
L. Anderson
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
D. Buck
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
P. Cushing
 
    Texas Rowing Center (..)
S. Ritchie
 
    Texas Rowing Center (..)
R. Yin
 
    Texas Rowing Center (..)
O. OBryan
 
    Texas Rowing Center (..)
M. Watts
 
    Texas Rowing Center (..)
J. Maxwell
 
7 9:00 AM Mens Novice-1 8+
7
8 9:00 AM Womens Open 4+
13
9 9:00 AM Womens Open 4x
3
13 10:00 AM Mens Ltwt 4+
3
14 10:00 AM Womens Novice 4+
14
15 10:00 AM Womens Open 2-
11
16 10:00 AM Womens Masters 2x
5
17 10:00 AM Womens Jr 1x
6
    Austin Rowing Club (..)
L. Healy
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
H. Tompkins
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
A. Beyers
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
J. Beyers
 
    Dallas Rowing Club (..)
L. Petersen
 
    Episcopal School of Dallas (..)
C. Jones
 
18 10:00 AM Womens Nov/Rec 1x
18
19 11:00 AM Womens Masters 8+
0
20 11:00 AM Mens Novice 4+
10
21 11:00 AM Mens Jr 4x
6
22 11:00 AM Mens Masters 2x
7
    Austin Rowing Club (..)
R. Senger/J. Dingwell
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
A. Parkman/H. Hofer
 
    Dallas Rowing Club (..)
F. Woeste/R. Houston
 
    Dallas Rowing Club (..)
P. Cushing/D. Sperry
 
    Fort Worth Rowing Club (..)
L. Smith/J. Trimble
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
M. Morschauser/L. Anderson
 
    Texas Rowing Center (..)
J. Maxwell/E. Lee
 
23 11:00 AM Mens Ltwt 1x
7
    Austin Rowing Club (..)
K. Villamin
 
    Austin Rowing Club (..)
D. Kerth
 
    Austin Rowing Club (..)
B. Ravenscraft
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
T. Topalu
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
P. Tompkins
 
    Texas Rowing Center (..)
J. Nunn
 
    Unaffiliated (USA) (..)
L. OBrien
 
24 11:00 AM Womens Open 1x
3
25 1:00 PM Womens Open 8+
8
26 1:00 PM Mens Novice-2 8+
3
27 1:00 PM Mens Open 4x
2
28 1:00 PM Mens Jr Novice 4x
4
29 1:00 PM Womens Jr 2x
13
30 1:00 PM Womens Ltwt 1x
3
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
A. Beyers
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
H. Tompkins
 
    Highland Park Crew (..)
C. Whitfield
 
31 2:00 PM Mens Open 8+
3
32 2:00 PM Womens Novice-2 8+
8
33 2:00 PM Womens Jr Novice 4x
6
34 2:00 PM Womens Masters 4x
1
35 2:00 PM Mens Jr 1x
9
    Austin Rowing Club (..)
C. Morrow
 
    Austin Rowing Club (..)
W. Wolfe
 
    Episcopal School of Dallas (..)
J. Parrott
 
    Episcopal School of Dallas (..)
A. Mahboubi
 
    Jesuit College Prep of Dallas (..)
B. Nace
 
    Jesuit College Prep of Dallas (..)
M. Newlin
 
    Jesuit College Prep of Dallas (..)
W. Browne
 
    Rowing Dock Juniors (..)
B. Boral
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
P. Tompkins
 
36 2:00 PM Mens Nov/Rec 1x
7
37 3:00 PM Mixed Open 8+
5
38 3:00 PM Mens Jr 8+
0
39 3:00 PM Womens Jr 8+
3
40 3:00 PM Mens Masters 4x
4
    Austin Rowing Club (..)
D. Kerth/A. Griffith/N. Quiring/K. Smith
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
D. Beyers/A. Parkman/G. Knight/H. Hofer
 
    Dallas Rowing Club (..)
F. Woeste/C. Ford/D. Sperry/R. Houston
 
    Texas Rowing Center (..)
R. Sears/J. Maxwell/E. Lee/P. Thomas
 
41 3:00 PM Womens ltwt 4+
1
42 3:00 PM Womens Open 2x
4
43 3:00 PM Mens Open 1x
7
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
D. Beyers
 
    Dallas Rowing Club (..)
M. Morschauser
 
    Episcopal School of Dallas (..)
T. Howell
 
    Fort Worth Rowing Club (..)
P. McDonough
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
E. Lang
 
    Southern Methodist University (..)
B. Reid
 
    Unaffiliated (USA) (..)
L. OBrien
 
44 4:00 PM Mixed Masters 8+
2
45 4:00 PM Mixed Novice 8+
5
46 4:00 PM Mixed Open 4+
2
47 4:00 PM Mixed Jr 4x
2
48 4:00 PM Mixed Masters 4x
4
49 4:00 PM Mixed Open 2x
8
    Austin Rowing Club (..)
S. Young/V. Hoffman
 
    Austin Rowing Club (..)
M. Dunn/C. Stollenwerk
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
A. Beyers/D. Beyers
 
    Fort Worth Rowing Club (..)
J. Trimble/A. Smith
 
    Los Gatos Rowing Club (..)
J. Ehrhardt/D. Ehrhardt
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
P. Eisner/C. Gillen
 
    Texas Rowing Center (..)
L. Hamelton/O. OBryan
 
    Texas Rowing Center (..)
J. Holdberg/J. Nunn
 
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change