Frogtown Races
- Oct 16, 2004
- head
- International Park
- Toledo, OH (USA)
- Hosted By: Toledo Rowing Club
- 2016 Registered Regatta
- Cancelled
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, October 16, 2004 | |||||
1a | 8:30 AM | Mens Masters 1x | 15 |
||
1b | 8:30 AM | Womens Masters 1x | 3 |
||
2a | 8:40 AM | Mens Open 2x | 7 |
||
Culver Academies (A) |
C. Jay/G. Couch
|
|
|||
Greater Columbus Rowing Association (A) |
P. Kennedy/D. Donovan
|
|
|||
Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S. (A) |
E. Stille/N. Friedewald
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
J. Sweet/C. Peterson
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
S. Berger/T. Bardosas
|
|
|||
Burning River Crew (B) |
M. Pierce/P. Zinnow
|
|
|||
Culver Academies (B) |
L. Couch/G. Weaser
|
|
|||
2b | 8:40 AM | Womens Open 2x | 0 |
||
3a | 8:50 AM | Mens Open 2- | 3 |
||
3b | 8:50 AM | Womens Open 2- | 0 |
||
4a | 9:00 AM | Mens Open 1x | 5 |
||
4b | 9:00 AM | Womens Open 1x | 2 |
||
5a | 9:10 AM | Mens Junior 1x | 6 |
||
Burning River Crew (A) |
M. Pierce
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
T. Kirkham
|
|
|||
Central Ohio Rowing (A) |
G. Stephens
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
R. Heide
|
|
|||
St. Catharines Collegiate (A) |
T. Reece
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (B) |
S. Lambers
|
|
|||
5b | 9:10 AM | Womens Junior 1x | 1 |
||
6a | 9:20 AM | Mens Alden/Rec 1x | 2 |
||
6b | 9:20 AM | Womens Alden/Rec 1x | 0 |
||
7a | 9:30 AM | Mixed Open 2x | 3 |
||
7b | 9:30 AM | Mixed Masters 2x | 4 |
||
8 | 9:55 AM | Mens Masters 8+ | 1 |
||
9 | 10:05 AM | Womens Masters 4+ | 7 |
||
10a | 10:15 AM | Mens Ltwt 8+ | 0 |
||
10b | 10:15 AM | Mens Junior Ltwt 8+ | 3 |
||
11 | 10:25 AM | Mens Open 8+ | 4 |
||
12 | 10:35 AM | Womens Open 4+ | 11 |
||
13 | 10:45 AM | Womens Junior 4+ | 17 |
||
14a | 11:00 AM | Mens Masters 2x | 3 |
||
14b | 11:00 AM | Womens Masters 2x | 4 |
||
15a | 11:10 AM | Womens Novice 8+ | 7 |
||
15b | 11:10 AM | Womens Junior Novice 8+ | 10 |
||
16 | 11:25 AM | Mixed Open/Masters 4+ | 3 |
||
17a | 11:35 AM | Mens Novice 8+ | 3 |
||
17b | 11:35 AM | Mens Junior Novice 8+ | 10 |
||
Burning River Crew (A) |
M. Bohl/F. Braun/E. Hagan/C. Levy/J. Minor/B. Peterson/D. Ritschel/P. Wincek/C. LAdy (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
L. Siebeneck/D. Fernandez/C. Mcleod/C. Miles/K. Galumbos/J. Tafelski/A. McGregor/J. Jones/K. Brower (Cox)
|
|
|||
Central Ohio Rowing (A) |
N. Estep/W. Pugh/J. Mojzer/N. Duckworth/C. Burd/M. Valles/J. Batte/D. Scharadin/K. Whaley (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
T. Stachelski/E. Lyons/B. Walker/N. Fields/I. Silveira/B. Christen/R. Dawood/M. DiCiuccio/D. Sawchuk (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
N. Seccord/B. Hollinger/E. Graber/D. Jahns/N. Rill/N. Geerken/T. Hochradel/M. Szozda/K. Murtha (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
A. Weinandy/S. Doukides/D. Beyer/E. Ruhe/J. Wilson/D. Shipko/M. Cereghini/F. Vitella/P. Gill (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
S. Aberegg/S. Baker/L. Bucklew/B. Collins/J. Glenn/J. Hill/B. Jones/J. Juchau/N. Reed (Cox)
|
|
|||
Central Ohio Rowing (B) |
T. Betz/S. Cordaseo/J. Garrett/J. Haines/A. Kivior/A. Lucey/T. Simmons/B. Watson/E. Benford (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (B) |
C. Ulrich/A. Jean/T. Valentine/M. Barchick/G. Byers/N. Parodi/N. Parke/C. Scheufler/N. Moriarty (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (B) |
T. Killian/J. Larkin/D. Lozano/J. Palestrant/R. Quidaciolu/A. Schumaker/J. Swanson/C. Weingand/S. Rader (Cox)
|
|
|||
18a | 12:00 PM | Womens Ltwt 8+ | 0 |
||
18b | 12:00 PM | Womens Junior Ltwt 8+ | 3 |
||
19 | 12:10 PM | Mens Junior 4+ | 12 |
||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
M. Abbey/M. Ramlow/C. Ramlow/J. Schardt/S. OBoyle (Cox)
|
|
|||
Burning River Crew (A) |
M. Pierce/M. Dahlhausen/P. Zinnow/J. Mixter/C. LAdy (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
L. Siebeneck/D. Fernandez/J. Skelding/S. Hendricks/T. Kirkham (Cox)
|
|
|||
Central Ohio Rowing (A) |
S. Elling/T. Pilkington/R. Davis/C. Ross/E. Hayes (Cox)
|
|
|||
Culver Academies (A) |
J. OBoyle/M. Sheskey/J. Seberger/L. Glickfield/K. Bapple (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
J. Hekker/C. Cichewicz/M. Marcaccio/J. Romas/M. Malinowski (Cox)
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
J. Wilkowski/J. Appelhans/A. Gaustad/A. Appelhans/H. Szozda (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
M. Freado/A. Mohar/B. Sobiech/A. Lafollette/T. Rowland (Cox)
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
R. Miller/R. Taylor/G. Grasso/S. Painter/K. Kwan (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (B) |
S. Catanzaro/T. Simon/C. Cummings/J. Connors/M. Moran (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (B) |
J. Conkey/L. Martindale/C. Scherer/C. Wilson/B. McMahon (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (C) |
S. Langner/J. Shubert/A. Gibson/M. Augsburger/A. Doyle (Cox)
|
|
|||
20a | 12:25 PM | Womens Novice 4+ | 3 |
||
20b | 12:25 PM | Womens Junior Novice 4+ | 12 |
||
21 | 12:35 PM | Womens Masters 8+ | 4 |
||
22 | 12:45 PM | Mens Masters 4+ | 2 |
||
23a | 12:55 PM | Mens Novice 4+ | 6 |
||
23b | 12:55 PM | Mens Junior Novice 4+ | 6 |
||
24a | 1:20 PM | Mens Masters 4x | 1 |
||
24b | 1:20 PM | Womens Masters 4x | 0 |
||
25 | 1:30 PM | Womens Open 8+ | 10 |
||
26 | 1:40 PM | Womens Junior 8+ | 13 |
||
27 | 1:55 PM | Mens Open 4+ | 9 |
||
28a | 2:05 PM | Mens Ltwt 4+ | 1 |
||
28b | 2:05 PM | Mens Junior Ltwt 4+ | 3 |
||
29 | 2:15 PM | Mixed Open/Masters 8+ | 11 |
||
30a | 2:25 PM | Womens Ltwt 4+ | 1 |
||
30b | 2:25 PM | Womens Junior Ltwt 4+ | 5 |
||
31 | 2:35 PM | Mens Junior 8+ | 8 |
||
Burning River Crew (A) |
M. Bohl/F. Braun/E. Hagan/C. Levy/J. Minor/B. Peterson/D. Ritschel/P. Wincek/C. LAdy (Cox)
|
|
|||
Central Ohio Rowing (A) |
S. Elling/T. Pilkington/G. Stephens/C. Ross/N. Estep/D. Scharadin/R. Davis/J. Haines/E. Hayes (Cox)
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
J. Hekker/C. Cichewicz/M. Marcaccio/J. Romas/S. Catanzaro/T. Simon/C. Cummings/J. Connors/M. Moran (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
S. Barchick/K. French/M. Norton/R. Wymer/T. Keller/S. Gee/P. DOnofrio/J. Bureau/N. Moriarty (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (A) |
T. Edwards/M. Freado/T. Gray/P. Hering/A. Lafollette/D. Liston/A. Mohar/B. Sobiech/J. Wagner (Cox)
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
S. Painter/W. Clay/R. DuChene/A. Jamie/G. Grasso/R. Taylor/R. Miller/P. Ledent/K. Kwan (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (B) |
T. Moriarty/J. Toland/D. Skilliter/M. Connolly/D. Ellett/T. Montague/D. Smith/E. Montague/B. Jarosz (Cox)
|
|
|||
Westerville Rowing Club (B) |
J. Conkey/D. Fogle/C. Hill/Z. Kevin/M. Kolesaric/E. Morgan/C. Peterson/J. Sweet/T. Rowland (Cox)
|
|
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change