Heart of Texas

  • Mar 13, 2004 To Mar 14, 2004
  • sprint
  • Town Lake
  • Austin, TX (USA)
  • Hosted By Austin Rowing Club

Filter

Event# Time* Code Event Competitors
Entries
Saturday, March 13, 2004
0 Mixed Masters Novice A-H 8+
1
1 Mens Youth 14 1x
1
2 Womens Youth 14 1x
11
3 Mens Youth 16 1x
3
    Episcopal School of Dallas (..)
T. Horton
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
H. Tulos
 
    Rowing Dock Juniors (..)
T. Smith
 
4 Womens Youth 16 1x
7
    Austin RC Juniors (..)
A. Waguespack
 
    Austin Rowing Club (..)
L. Fleming
 
    Austin Rowing Club (..)
T. Smith
 
    Austin Rowing Club (..)
S. Houston
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
C. Head
 
    Rowing Dock Juniors (..)
S. Elsner
 
    Rowing Dock Juniors (..)
I. Ruppa
 
5 Womens Open 2-
12
6 Mens Novice-1 8+
6
7 Womens Novice-1 4+
11
8 Womens Open 1x
5
9 Mens Ltwt 1x
10
    Austin Rowing Club (..)
K. Villamin
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
P. Tompkins
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (..)
D. Montie
 
    Rowing Dock Juniors (..)
B. Samuelson
 
    Rowing Dock Juniors (..)
B. Boral
 
    Texas Crew (..)
P. Cagniart
 
    Unaffiliated (USA) (..)
L. OBrien
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (..)
A. Preetam
 
    University of Nebraska - Lincoln Crew Club (..)
J. Roller
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
M. Turman
 
10 Womens Open 8+
8
11 Mens Open 4+
10
12 Womens Rec 1x
3
13 Womens Open 2x
6
    Austin Rowing Club (..)
C. Hatfield/S. Cooper
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
A. Byers/H. Tompkins
 
    Texas A&M Crew (..)
M. Ranck/R. Hutto
 
    Rowing Dock Juniors (..)
E. Barba/S. Elsner
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
L. McNish/M. Reese
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
L. McGuire/M. Schonwald
 
14 Mens Open 1x
15
    Austin Rowing Club (..)
P. Rutkowski
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
C. Logan
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
D. Beyers
 
    Dallas Rowing Club (..)
M. Morschauser
 
    Dallas Rowing Club (..)
C. Ford
 
    Episcopal School of Dallas (..)
T. Howell
 
    Fort Worth Rowing Club (..)
P. McDonough
 
    Rivanna Rowing Club, Inc. (..)
D. Montie
 
    Rowing Dock Juniors (..)
D. Stiurca
 
    Rowing Dock Juniors (..)
B. Bula
 
    Texas Crew (..)
B. Smith
 
    Unaffiliated (USA) (..)
L. OBrien
 
    Undine Barge Club of Philadelphia (..)
A. Preetam
 
    Austin Rowing Club (..)
J. Cullicott
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
C. Lowry
 
15 Womens Novice-2 8+
1
16 Mens Novice-2 4+
4
17 Mens Rec 1x
5
18 Womens Open 4x
3
    Austin Rowing Club (..)
L. Healy/S. Cooper/T. Smith/S. Brownhill
 
    Episcopal School of Dallas (..)
M. Cohen/C. Jones/M. Loyola/E. Collins
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
K. York/K. Johnson/C. Head/C. Mannion
 
19 Mens Open 8+
7
20 Womens Open 4+
8
21 Mens Open 2x
10
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
D. Beyers/C. Logan
 
    Dallas Rowing Club (..)
M. Morschauser/L. Anderson
 
    Fort Worth Rowing Club (..)
P. McDonough
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
H. Tulos/D. Mannion
 
    Rowing Dock Juniors (..)
B. Bula/B. Samuelson
 
    Texas Crew (..)
B. Smith/J. Bell
 
    Texas Rowing Center (..)
J. Nunn/E. Lee
 
    Texas Rowing Center (..)
M. Knifton/J. Savage
 
    Texas Rowing Center (..)
K. Gates/R. OConnor
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
C. Lowry/M. Turman
 
22 Mens Novice 1x
7
23 Womens Novice-1 8+
5
24 Mens Novice-1 4+
9
25 Womens Ltwt 1x
7
26 Mens Open 2-
4
27 Mens Novice-2 8+
1
28 Womens Novice-2 4+
4
29 Mens Open 4x
6
30 Womens Novice 1x
5
31 Mixed Open 8+
6
32 Mixed Novice 8+
5
33 Mixed Open 2x
10
    Austin Rowing Club (..)
N. Quiring/R. Klee
 
    Austin Rowing Club (..)
S. Young/V. Hoffman
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
D. Beyers/V. Beyers
 
    Dallas Rowing Club (..)
T. Keller/A. Molenaar
 
    Highland Park Crew (..)
A. Preetam/C. Whitfield
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
C. Lowry/C. Mannion
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
M. Turman/L. Pinnsoneault
 
    Rowing Dock Juniors (..)
D. Montie/M. Bray
 
    Rowing Dock Juniors (..)
B. Bula/S. Elsner
 
    Rio Salado Rowing Club, Inc. (..)
A. Dolotov/B. Bentzin
 
Sunday, March 14, 2004
34 Mens Junior Varsity 2x
9
    Austin Rowing Club (..)
W. Tai/W. Wolfe
 
    Episcopal School of Dallas (..)
K. Boyd/J. Parrott
 
    Episcopal School of Dallas (..)
T. Horton/M. Naifeh
 
    Jesuit College Prep of Dallas (..)
R. Cannady/H. Martin
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
H. Tulos/D. Mannion
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
B. Nock/B. Broussard
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
J. Cameron/B. Black
 
    Rowing Dock Juniors (..)
B. Samuelson/B. Boral
 
    St. Stephen's Episcopal School (..)
Y. Hunter/N. Eric
 
35 Womens Junior JV 2x
8
    Austin Rowing Club (..)
C. Hatfield/S. Fowler
 
    Austin Rowing Club (..)
C. Hummer/R. Kittredge
 
    Austin Rowing Club (..)
K. Salinas/D. Wagenman
 
    Dallas Rowing Club (..)
L. Petersen/C. Lynch
 
    Episcopal School of Dallas (..)
M. Shepherd/K. Cowden
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
M. Schonwald/L. McGuire
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
G. Short/J. Pratt
 
    The Ursuline Academy (..)
A. Freund/M. Ward
 
36 Mens Masters AA-C 4x
4
37 Mens Masters D-H 4x
1
38 Womens Masters AA-H 8+
3
39 Mens Junior JV 2x
6
    Austin Rowing Club (..)
L. Spears/A. Graves
 
    Austin Rowing Club (..)
M. Dring/M. Klugman
 
    Episcopal School of Dallas (..)
A. Mahboubi/G. Jones
 
    Jesuit College Prep of Dallas (..)
W. Browne/A. Copp
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
J. Hogsett/C. Snodgrass
 
    Rowing Dock Juniors (..)
D. Stiurca/T. Smith
 
40 Mens Junior Novice 4x
5
41 Mens Masters Ltwt 1x
6
42 Womens Masters Ltwt 1x
6
43 Womens Junior 1x
10
    Austin Rowing Club (..)
L. Healy
 
    Austin Rowing Club (..)
S. Brownhill
 
    Austin Rowing Club (..)
S. Cooper
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
A. Byers
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
H. Tompkins
 
    Dallas Rowing Club (..)
L. Petersen
 
    Episcopal School of Dallas (..)
A. Fishman
 
    Highland Park Crew (..)
A. Bowler
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
M. Reese
 
    Highland Park Crew (B)
G. Collins
 
44 Womens Junior Novice 4x
8
45 Mens Masters D-H 2x
4
46 Mens Junior 1x
7
    Austin Rowing Club (..)
C. Morrow
 
    Austin Rowing Club (..)
S. Keller
 
    Jesuit College Prep of Dallas (..)
B. Nace
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
H. Tulos
 
    Rowing Dock Juniors (..)
B. Samuelson
 
    Rowing Dock Juniors (..)
D. Stiurca
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (B)
P. Tompkins
 
47 Mens Junior JV 4x
3
48 Womens Masters AA-H 1x
3
49 Womens Junior Varsity 2x
11
    Austin Rowing Club (..)
L. Healy/S. Brownhill
 
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
A. Byers/H. Tompkins
 
    Episcopal School of Dallas (..)
M. Cohen/E. Collins
 
    Episcopal School of Dallas (..)
C. Jones/M. Loyola
 
    Highland Park Crew (..)
A. Bowler/G. Collins
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
K. York/K. Johnson
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
M. Day/R. Shaul
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
C. Gillen/K. Isenmann
 
    Rowing Dock Juniors (..)
E. Barba/I. Ruppa
 
    St. Stephen's Episcopal School (..)
M. Hicks/E. White
 
    The Ursuline Academy (..)
M. OConnor/C. Von Reyn
 
50 Womens Junior JV 4x
5
    Austin Rowing Club (..)
C. Hatfield/S. Fowler/C. Hummer/R. Kittredge
 
    Austin Rowing Club (..)
C. Crawford/D. Wagenman/K. Salinas/M. Norris
 
    Episcopal School of Dallas (..)
C. Lynch/M. Loyola/A. Clendending/K. Cowden
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
G. Short/L. McNish/J. Pratt/M. Reese
 
    The Ursuline Academy (..)
J. Murray/C. Cardillo/C. Devlin/C. Ammann
 
51 Mens Masters C-D 1x
6
52 Mens Junior Varsity 4x
5
53 Mens Junior Novice 2x
8
    Austin Rowing Club (..)
M. Caffarelli/M. Galluzzi
 
    Austin Rowing Club (..)
D. Basham/M. Steele
 
    Austin Rowing Club (..)
L. Lipchak/A. Reilly
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
J. Hogsett/C. Snodgrass
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
L. Fischer/C. Anderson
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
N. Ganser/A. Wells
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
M. Kouns/J. Jigarjian
 
    Rowing Dock Juniors (..)
B. Moore/S. Hertenburger
 
54 Mens Masters AA-H 8+
2
55 Womens Masters AA-H 4+
0
56 Mens Masters E-H 1x
10
57 Womens Masters AA-H 2x
6
58 Mens Masters AA-B 1x
5
59 Womens Junior Varsity 4x
7
    Austin Rowing Club (..)
L. Healy/S. Cooper/T. Smith/S. Brownhill
 
    Episcopal School of Dallas (..)
M. Cohen/A. Fishman/C. Jones/E. Collins
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
K. York/K. Johnson/C. Head/C. Mannion
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
M. Day/R. Shaul/K. Isenmann/C. Gillen
 
    Rowing Dock Juniors (..)
E. Barba/A. Beyers/H. Tomkins/I. Ruppa
 
    St. Stephen's Episcopal School (..)
M. Hicks/L. Karbach/C. Hite/E. White
 
    The Ursuline Academy (..)
A. Dunne/J. Eason/M. Ward/S. Hoock
 
60 Mens Junior 8+
1
61 Womens Junior Novice 2x
8
    Austin Rowing Club (..)
A. Erdener/H. Thompson
 
    Austin Rowing Club (..)
M. McDaniel/L. Fleming
 
    Austin Rowing Club (..)
L. Helper/E. Campbell
 
    Austin Rowing Club (..)
H. Carlson/S. Ball
 
    Highland Park Crew (..)
K. Gibson/K. Clifford
 
    Highland Park Crew (..)
A. Bowler/G. Collins
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
M. Schonwald/L. McGuire
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
C. Day/V. Milano
 
62 Mens Masters AA-H 4+
0
63 Womens Masters AA-H 4x
5
64 Womens Junior 8+
1
65 Mens Masters AA-C 2x
5
66 Mixed Junior 2x
7
    Bay Area Rowing Club of Houston (..)
A. Beyers/P. Tompkins
 
    Oklahoma Association for Rowing (..)
C. Mannion/D. Mannion
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
C. Anderson/E. Russell
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
B. Broussard/K. Isenmann
 
    Rowing Club of the Woodlands (..)
D. Ramirez/R. Shaul
 
    Rowing Dock Juniors (..)
E. Barba/B. Moore
 
    Rowing Dock Juniors (..)
I. Ruppa/S. Hertenburger
 
67 Mixed Masters AA-H 4x
5
68 Mixed Junior Novice 4x
2
69 Mixed Masters AA-H 8+
5
70 Mixed Masters AA-H 2x
12
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change