Michigan High School & Jr Rowing Championship
- May 22, 2004
- sprint
- Stony Creek Metro Park
- Shelby Township, MI (USA)
- Hosted By: Friends of Detroit Rowing
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 22, 2004 | |||||
1 | Girls Varsity 2- | 2 |
|||
10 | Girls Freshman 8+ | 4 |
|||
11 | Boys Freshman 8+ | 2 |
|||
12 | Boys 145# 4+ | 5 |
|||
13 | Girls Varsity 4x | 2 |
|||
14 | Girls Junior 8+ | 3 |
|||
15 | Boys Junior 8+ | 8 |
|||
16 | Boys Varsity 1x | 8 |
|||
17 | Boys Varsity 2- | 6 |
|||
18 | Girls Novice 130# 4+ | 1 |
|||
19 | Girls Novice 4+ | 17 |
|||
Anthony Wayne High School Crew Club (A) |
C. Higgins/R. Travis/A. Ulrich/J. Bunge/E. Dinkel (Cox)
|
|
|||
Bay City Central High School Crew (A) |
A. Marciniak/K. Shepper/A. Bauer/H. Durussel/C. Tippman (Cox)
|
|
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
M. Agnew/K. Kennedy/M. Iiams/A. Weber/N. Czech (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
O. Knodt/K. Rosteck/E. Kalina/M. Peters/E. Ametto (Cox)
|
|
|||
Forest Hills Northern High School Crew (A) |
S. Smith/M. Wordleman/E. Wahlstedt/L. Wilson/M. Eardly (Cox)
|
|
|||
Gibraltar Carlson High School (A) |
K. Harris/S. Kozmorq/M. Roper/M. Boismier/H. Nash (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
C. Wenzke/A. Lockhart/J. Longnecker/R. Wenzke/F. Gomez (Cox)
|
|
|||
Grosse Ile Rowing Club - Grosse Ile H.S. (A) |
S. White/K. LaPointe/M. Swisz/K. Lawcock/K. Horbal (Cox)/
|
|
|||
Grosse Pointe South High School (A) |
K. Switalski/T. Dodson/N. DeRosa/C. Mayo/D. Welch (Cox)
|
|
|||
Lowell Crew Club (A) |
R. Figley/H. Cunningham/H. Gunderson/K. Barnes/A. Vaneck (Cox)/
|
|
|||
Southgate Anderson High School (A) |
N. Mahoney/K. Moore/B. Fair/C. Olson/A. Stranzl (Cox)
|
|
|||
St. Ursula Academy Crew (A) |
K. Broderick/K. Duckett/A. Holmes/K. Nowakowski/A. Reisner (Cox)
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
K. Bolla/B. Amanda/R. Avery/R. Stewart/A. Mourguet (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (B) |
D. Bishop/L. Gossman/S. Foley/C. Wymer/K. Hallick (Cox)
|
|
|||
Saline High Crew Club (D) |
M. Edwards/M. Stewart/L. Gentile/N. Gross/K. Foshee (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (B) |
A. Montavan/A. Rusk/S. Wallace/T. Williams/R. McClain (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (B) |
M. Rennels/K. Durniat/S. Guy/M. Costic/B. Davis (Cox)
|
|
|||
2 | Girls Novice 8+ | 12 |
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
O. Knodt/K. Rosteck/E. Kalina/M. Peters/K. Switalski/K. McKeon/L. Leverett/T. Dodson/R. Neumeyer (Cox)/
|
|
|||
Forest Hills Northern High School Crew (A) |
S. Smith/A. Langenfeld/E. Wahlstedt/M. Wordleman/A. White/L. Wilson/L. Dice/K. Cleveland/M. Eardly (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
C. Wenzke/J. Fehr/A. Lockhart/J. Longnecker/A. Rusk/T. Williams/S. Wallace/A. Montavan/A. Gomez (Cox)
|
|
|||
Lowell Crew Club (A) |
R. Figley/L. Aikens/D. Duprey/S. Thompson/H. Gunderson/J. Nelson/C. Crout/K. Barnes/K. Shepard (Cox)/
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
C. Sakalauskas/D. Finch/Y. Krahn/C. Brownlee/I. Farnsworth/A. Clinthorne/H. Perry/K. Carito/S. Bedore (Cox)
|
|
|||
Saline High Crew Club (A) |
K. Peretick/N. DeFauw/K. Swaney/J. Koller/S. Zarins/L. Ryans/M. Sawyer/R. Granneman/K. Foshee (Cox)/
|
|
|||
Southgate Anderson High School (A) |
N. Mahoney/B. Fair/K. Moore/C. Olson/S. Timmons/E. Franklin/K. Paquin/K. Downen/A. Stranzl (Cox)
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
A. Kruse/V. Sotor/J. Emler/G. Evans/N. Hernandez/A. Massengill/B. Ciemnicki/S. Mayville/A. Mourguet (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (B) |
C. Johnston/C. Hubbard/L. Kovacek/C. Vandelinder/S. Semmler/K. Hartung/A. Ricca/S. Yaklin/E. Ametto (Cox)/
|
|
|||
Forest Hills Northern High School Crew (B) |
B. Shumway/M. Flynn/K. Lindley/A. Gade/S. Uhl/J. Zylstra/A. Comperchio/C. Wen/A. Verkade (Cox)
|
|
|||
Lowell Crew Club (B) |
M. Vaught/K. Quain/J. Pitsch/S. Rinke/E. Chittenden/D. Zerbe/N. Freed/T. Wilkins/K. Judd (Cox)
|
|
|||
Notre Dame Academy Crew (B) |
S. Foley/B. Schmidt/S. Keller/M. Delapp/A. Hetrick/K. Smith/M. OHearn/N. Hartwig/K. Hallick (Cox)
|
|
|||
20 | Boys Novice 145# 4+ | 6 |
|||
21 | Boys Novice 4+ | 11 |
|||
Central Catholic Rowing Club/Central Catholic High School (A) |
J. Skelding/S. Hendricks/M. Siebeneck/D. Fernandez/T. Kirkham (Cox)
|
|
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
J. Koch/C. Cullen/S. Cavaliere/E. Jorgenson/A. Snella (Cox)
|
|
|||
Forest Hills Northern High School Crew (A) |
G. Sadek/A. Jester/A. Levick/S. Taruc/C. Alexander (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
J. Heuser/K. Tienda/M. Smith/B. Walz/E. Reed (Cox)
|
|
|||
Grosse Ile Rowing Club - Grosse Ile H.S. (A) |
A. Wenneman/J. Heyler/K. Gibson/J. White/K. Kwan (Cox)
|
|
|||
Grosse Pointe South High School (A) |
J. Monaghan/R. Bashara/H. Freeman/D. Kastner/B. Buckley (Cox)
|
|
|||
Lowell Crew Club (A) |
D. Roth/D. Smith/C. Grubham/B. Janeschek/M. Drake (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
J. Hatch/M. Mahony/M. Thomas/S. Tao/S. Bedore (Cox)
|
|
|||
St. Johns Jesuit Rowing Club (A) |
T. Moriarty/S. Doukides/A. Weinandy/D. Beyer/N. Moriarty (Cox)
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (B) |
D. Crooke/T. Attenweiler/B. Downey/A. Baron/S. Busch (Cox)
|
|
|||
Saline High Crew Club (D) |
B. Lane/M. McClusky/C. Roberts/D. Robertson/M. Arnold (Cox)/
|
|
|||
22 | Girls Varsity 2x | 7 |
|||
23 | Boys Varsity 4x | 2 |
|||
24 | Girls Junior 4+ | 14 |
|||
25 | Boys Junior 4+ | 13 |
|||
26 | Girls 130# 8+ | 4 |
|||
27 | Boys 155# 8+ | 4 |
|||
28 | Girls 2nd 8+ | 2 |
|||
29 | Girls Varsity 8+ | 8 |
|||
3 | Boys Novice 8+ | 9 |
|||
Detroit Boat Club Crew (A) |
J. Koch/C. Cullen/S. Cavaliere/E. Jorgenson/L. Leskoviansky/E. Simpson/J. Palms/A. Snella/A. Morgan (Cox)
|
|
|||
Forest Hills Northern High School Crew (A) |
C. Smith/R. Befus/G. Sadek/A. Jester/A. Levick/S. Taruc/Z. Hearld/C. Schoen/A. Seiler (Cox)/
|
|
|||
Greater Dayton Rowing Association (A) |
J. Beust/K. Tienda/M. Smith/B. Walz/T. Attenweiler/D. Crooke/A. Baron/L. Foster/J. Pierce (Cox)
|
|
|||
Grosse Pointe South High School (A) |
J. Monaghan/D. Kastner/H. Freeman/R. Bashara/J. Shook/J. Johnston/M. Robinson/T. Cragg/B. Buckley (Cox)/
|
|
|||
Orchard Lake St. Mary's Crew (A) |
S. Eroyan/M. Augsburger/A. Jones/J. Griffin/A. Gibson/M. Stachelski/E. Pierz/J. Valeen/A. Doyle (Cox)/
|
|
|||
Perrysburg Rowing Club (A) |
L. Serdar/R. Hambley/M. Sondag/A. Appelhans/E. Graber/J. Laing/D. Marley/P. Stutler/H. Szozda (Cox)
|
|
|||
Pioneer Rowing Club (A) |
L. Warner/M. Mahony/T. Berg/D. Mantha/H. Buljina/N. Tsangaris/R. Graham/B. Postma/D. Webster (Cox)
|
|
|||
Saline High Crew Club (A) |
B. Lane/D. Robertson/C. Roberts/M. McClusky/S. Schoenfeldt/P. Park/B. Bigalke/M. Arnold/A. Gleichman (Cox)
|
|
|||
Wyandotte Boat Club (A) |
J. Zalewski/C. Obrien/R. Bozarth/J. Zavadil/M. Wansa/J. Shiroda/B. Hodgkinson/N. Avery/N. Rennie (Cox)
|
|
|||
30 | Boys 2nd 8+ | 0 |
|||
31 | Boys Varsity 8+ | 10 |
|||
4 | Girls Varsity 1x | 2 |
|||
5 | Boys Varsity 2x | 8 |
|||
6 | Girls 130# 4+ | 7 |
|||
7 | Girls Varsity 4+ | 13 |
|||
8 | Boys 155# 4+ | 4 |
|||
9 | Boys Varsity 4+ | 9 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change