Stotesbury Cup Regatta
- May 14, 2004 To May 15, 2004
- sprint
- Schuylkill River
- Philadelphia, PA (USA)
- Hosted By: Schuylkill Navy of Philadelphia
Filter
Event# | Time* | Code | Event | Competitors | Entries |
---|---|---|---|---|---|
Saturday, May 15, 2004 | |||||
1 | Boys Freshman Eight | 41 |
|||
10 | Girls Junior Quad | 20 |
|||
11 | Girls Ltwt Eight | 22 |
|||
12 | Boys Ltwt Eight | 19 |
|||
13 | Boys Ltwt Four | 46 |
|||
14 | Girls Ltwt Four | 38 |
|||
15 | Girls Senior Double | 10 |
|||
16 | Boys Senior Double | 16 |
|||
17 | Boys Second Eight | 22 |
|||
18 | Girls Second Eight | 23 |
|||
19 | Girls Senior Quad | 11 |
|||
2 | Girls Freshman Eight | 47 |
|||
20 | Boys Senior Quad | 11 |
|||
21 | Boys Senior Single | 27 |
|||
22 | Girls Senior Single | 18 |
|||
Cheshire Academy (..) |
B. Chrisman
|
|
|||
La Jolla High School (..) |
E. Ten Eyck
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School (A) |
K. Gearing
|
|
|||
Friends' Central School (A) |
A. Raff
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
T. Genuardi
|
|
|||
Holy Cross Catholic Secondary School (A) |
H. Henry
|
|
|||
Leander Boat Club (A) |
J. Barkans
|
|
|||
Lorne Park Secondary School (A) |
A. Shishkov
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. (A) |
C. Berson
|
|
|||
Nazareth Academy (A) |
M. Quinn
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
H. Myers
|
|
|||
Sacred Heart Academy - Bryn Mawr (A) |
A. Dormans
|
|
|||
Sagamore Rowing Association (A) |
A. Tate
|
|
|||
Springfield Township High School (A) |
C. Stotesbury
|
|
|||
St. Catharines Collegiate Institute and Vocational (A) |
K. Strzalkowski
|
|
|||
West Chester East High School (A) |
K. Paisley
|
|
|||
Westdale Secondary School (B) |
J. Traynor
|
|
|||
William Penn Charter School (B) |
M. Sharbaugh
|
|
|||
23 | Boys Senior Four | 46 |
|||
24 | Girls Senior Four | 48 |
|||
Absegami High School (A) |
K. Warlich/L. Dornan/S. Taggart/B. Ford/B. Johnson (Cox)/
|
|
|||
Archbishop Prendergast High School (A) |
S. Turner/M. Berry/B. Moore/S. Morell/J. Teta (Cox)/
|
|
|||
Belleville High School (A) |
J. Woolley/B. Waltman/J. Tennis/S. Gonzalez/M. Chicaiza (Cox)
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (A) |
A. Wallis/A. Cala/E. Villalobos/A. Kane/J. Fischer (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
L. Anderson/I. Nelson/D. Clarke/E. Parra/L. Doyle (Cox)/
|
|
|||
Buffalo Seminary (A) |
P. Baritot/K. Hitt/E. Peterson/M. Baritot/C. Krug (Cox)/
|
|
|||
Burnt Hills High School (A) |
M. Smith/C. Levy/A. Meier/S. Button/K. Colville (Cox)/
|
|
|||
City Honors Crew (A) |
K. Mullan/L. Honan/E. Korona/M. OHara/C. Watson (Cox)/
|
|
|||
Collingswood Crew Club, Inc. (A) |
K. Giglio/B. Mahaney/M. Fleming/M. Alpizar/J. Whitney (Cox)/
|
|
|||
Concord High School (A) |
L. Rowe/K. Cardinal/J. Choe/C. McGregor/A. Heatwole (Cox)/
|
|
|||
Episcopal High School -Virginia (A) |
E. France/E. Frazier/A. Varipapa/C. Coley/M. Parker (Cox)/
|
|
|||
F.D. Roosevelt H.S.-Hyde Park Rowing Assoc (A) |
T. Cordier/J. Barrenger/J. Baczek/C. Dotterer/C. Baldascino (Cox)/
|
|
|||
Fairfax High School Crew (A) |
E. Hobson/A. Delehanty/K. Frecker/S. Valdizan/O. Grosh (Cox)
|
|
|||
Georgetown Day School Crew (A) |
N. Jacobs/S. Gelman/E. Schachter/D. Seidel/L. Seidel (Cox)/
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
S. Hearn/S. Chauveau/J. Limbacher/C. Jones/J. Kleiner (Cox)/
|
|
|||
Gloucester Rowing Association (A) |
W. Phaup/V. Trower/P. Thomas/K. Mixon/M. Molly (Cox)/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club (A) |
N. Hoidal/L. Blair/S. Perera/K. Feckler/J. Milam (Cox)/
|
|
|||
Grimsby Secondary School Rowing Team (A) |
J. Napper/R. Crawford/A. Sharpe/C. Dayboll/J. Walker (Cox)/
|
|
|||
Harriton High School (A) |
A. Corbett/B. Jones/K. Stavis/L. Thorton/J. Wenger (Cox)/
|
|
|||
Highland Park Crew (A) |
A. Bowler/G. Collins/L. Duerkson/K. Clifford/A. Knight (Cox)
|
|
|||
Holton-Arms School (A) |
S. Henochowicz/A. Wilde/J. Regan/N. Iqbal/J. Tipermas (Cox)/
|
|
|||
Lake Braddock Crew Booster Club, Inc. (A) |
H. Davis/M. McMorries/E. Spikell/K. Polhamus/K. Linn (Cox)
|
|
|||
Langley Crew Booster Club (A) |
A. Didion/J. Hochberg/J. McEwan/S. Morgan/S. McKay (Cox)
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
M. Oldiges/E. Briskey/E. Hicks/K. Hinkel/D. Monaco (Cox)/
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
S. Hoops/L. McIntee/I. Kursman/C. Sullivan/J. Anderson (Cox)/
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
L. Care/K. Byrns/B. Sobol/A. Liu/F. Capone (Cox)/
|
|
|||
McLean High School Crew Club, Inc. (A) |
A. Bubel/L. Mizerek/A. Yushkova/C. Miller/O. Abtahi (Cox)/
|
|
|||
Mount Saint Joseph Academy (A) |
J. Mackell/E. Kuchinos/A. Burke/R. Voss/D. Ohman (Cox)/
|
|
|||
Nardin Academy Crew (A) |
A. DiLoreto/E. Connors/E. McCarthy/M. Daetsch/B. Rahill (Cox)/
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
T. Prader/K. Antimarino/K. Weaver/L. Seltz/D. Campana (Cox)/
|
|
|||
Nutley High School Crew (A) |
K. Lugowe/C. Burke/C. OMara/M. Gagnon/K. Sussko (Cox)
|
|
|||
Peddie School (A) |
J. Pancurak/M. Palilonis/K. Burmaster/H. Boyle/E. Vlock (Cox)/
|
|
|||
Raleigh Charter High School (A) |
R. Hanks/J. Hales/R. Hales/M. Ring/R. Cannon (Cox)
|
|
|||
Rhinebeck Crew (A) |
J. Mahon/H. Siebold/K. Nowik/C. Ward/K. Henke (Cox)/
|
|
|||
Roland Park Country School (A) |
K. Pless/E. Fitzpatrick/E. Duke/L. Macdonald/S. Devine (Cox)/
|
|
|||
Spackenkill Rowing Club (A) |
S. Rist/E. DiUglio/L. Klein/A. Levine/S. Gil (Cox)/
|
|
|||
The Agnes Irwin School (A) |
A. Moser/D. Squadrito/C. Vroome/S. Chappell/G. Vetrano (Cox)/
|
|
|||
The Hun School (A) |
A. Walter/K. Stanley/E. Moens/C. LeBoeuf/L. Wirpsza (Cox)/
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
K. Engleman/L. Fox/M. Dever/A. Hoes/J. Jardine (Cox)/
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
A. Thomloudis/S. Adelsberger/B. Burchard/A. Mastrocola/J. Lewekowicz (Cox)/
|
|
|||
Village Rowing Foundation Inc. DBA Ridgewood Crew (A) |
R. Duffy/R. Donnelly/M. Donnelly/K. Reilly/E. Parness (Cox)/
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters (A) |
K. Wernecke/T. Gillespie/N. Daoulas/D. Franks/S. Mullen (Cox)/
|
|
|||
West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Springfield High School (A) |
K. Perrin/N. Ross/J. Stader/J. Hunt/J. Carey (Cox)/
|
|
|||
Yorktown High School (A) |
C. Mullen/S. Worthington/K. Kuehn/K. Campanola/I. Freemyer (Cox)/
|
|
|||
Fairfax High School Crew (B) |
M. Heffron/M. McGrane/B. Boynton/J. Jalali/A. Dowd (Cox)
|
|
|||
Kearny High School (B) |
M. Sobrido/A. Santos/J. Mc Shane/C. Rocha/E. Fabian (Cox)/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (D) |
M. Kearney/A. Baker/A. Morris/N. Knight/A. Lapinsky (Cox)/
|
|
|||
W.T. Woodson Crew Boosters Association (F) |
A. Zaniel/K. Welschenbach/C. Lawhead/K. Madsen/E. Simmons (Cox)/
|
|
|||
25 | Boys Senior Eight | 34 |
|||
26 | Girls Senior Eight | 42 |
|||
3 | Girls Junior Double | 20 |
|||
4 | Boys Junior Double | 18 |
|||
5 | Boys Junior Four | 56 |
|||
B-CC High School Crew Boosters (A) |
B. Malouf/C. Geyer/F. Tatem/M. Gass/F. Luisi (Cox)/
|
|
|||
Belleville High School (A) |
C. Carrera/J. Cassese/E. Cesario/J. Longo/C. Bini (Cox)
|
|
|||
Blair Academy Crew (A) |
S. Reed/J. Dougherty/T. Draper/M. Doyle/K. Turner (Cox)/
|
|
|||
Bonner Rowing Association/Monsignor Bonner High School (A) |
E. Rementer/E. Duffy/I. Baxter/N. Cox/J. Coyne (Cox)
|
|
|||
Burnt Hills High School (A) |
C. Leahy/B. Kravitz/E. Burgoyne/T. Bartlett/G. Haider (Cox)
|
|
|||
CCCRC (A) |
A. Jeong/C. Hart/K. Anderson/C. Mudd/T. Blemaster (Cox)/
|
|
|||
Christian Brothers Academy Crew (CBA) (A) |
M. Hennessy/P. LaPolla/J. Dougherty/T. Schirripa/A. Cleary (Cox)
|
|
|||
Concord High School (A) |
S. Stoia/A. Ozer/C. Ripski/J. Lyons/T. Griffin (Cox)/
|
|
|||
Crew Boosters of Winter Park (A) |
J. Feldman/E. Carlon/J. Pickert/I. Campbell/B. Farmer (Cox)/
|
|
|||
DeMatha Catholic High School (A) |
N. Brenneman/G. Samuel/J. Penafiel/N. Rabano/R. Lawrence (Cox)/
|
|
|||
E.L.Crossley Secondary School (A) |
G. Doornekamp/M. Flight/J. Gracin/K. Nickel/S. Shedden (Cox)/
|
|
|||
Egg Harbor Township High School (A) |
C. Cray/S. Rodriguez/J. Lempka/R. Lesniak/A. Settle (Cox)/
|
|
|||
Father Judge High School (A) |
A. Iaccio/P. Buckley/A. Gunsenhouser/K. Brierly/J. Czarnecki (Cox)/
|
|
|||
Germantown Academy Crew Club (A) |
D. Allen/A. Sloane/F. Stalone/B. Hoffman/A. Czaplicki (Cox)/
|
|
|||
Gonzaga College High School Crew (A) |
T. Shannon/P. Doherty/T. Cosgrove/M. Hrdy/N. Elliott (Cox)/
|
|
|||
Great Bridge Crew Club (A) |
C. Bresnahan/A. Elliott/M. Moreau/T. Humphrey/C. Laizure (Cox)
|
|
|||
Harriton High School (A) |
E. Blumberg/P. McCole/R. Schober/J. Pew/L. Steinberg (Cox)/
|
|
|||
Hylton Crew Boosters Club, Inc. (A) |
C. Blue/C. Imhof/M. Osip/B. Helms/B. James (Cox)/
|
|
|||
Jackson-Reed High School Crew Boosters Club (A) |
T. Silverman/J. Duggan/M. Lamberton/Z. Foty/D. Bernstein (Cox)/
|
|
|||
Kearny High School (A) |
R. Green/H. Perez/J. Lockard/J. Bianchi/J. Fandino (Cox)/
|
|
|||
La Salle College High School (A) |
E. Titterton/P. Playdon/J. Powers/B. Krasnisky/J. Vettori (Cox)/
|
|
|||
Lake Brantley Rowing Association (A) |
T. Duba/R. Burke/C. Bradburn/R. Matika/A. Selis (Cox)/
|
|
|||
Langley Crew Booster Club (A) |
C. Anderson/J. Fishbone/A. Germek/T. Hart/K. Shap (Cox)/
|
|
|||
Lourdes Rowing Association - Our Lady of Lourdes (A) |
A. Palmiter/S. Gumpel/K. Kesting/C. Herman/A. Hobler (Cox)
|
|
|||
Lower Merion High School Crew (Ardmore) (A) |
D. Klump/A. Goetz/J. Levy/A. McCarthy/C. Prifti (Cox)/
|
|
|||
Malvern Preparatory School (A) |
M. Maggitti/A. Devlin/T. Mccurdy/C. Lindborg/B. Valenti (Cox)/
|
|
|||
Manhasset Crew (A) |
D. Can/N. Calluzzo/P. Shea/B. Cogan/F. Capone (Cox)
|
|
|||
Moorestown Rowing Club (A) |
M. Bender/M. Degnan/D. Wehmann/K. Mughal/C. Engel (Cox)
|
|
|||
North Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H.S. (A) |
B. Maskrey/S. Marcus/I. Levy/P. Burdick/A. Dobson (Cox)/
|
|
|||
North Catholic High School (A) |
J. Fromlak/P. Jakim/E. Steinmetz/B. Bouvy/C. Lober (Cox)/
|
|
|||
Northeast Catholic High School (A) |
M. Bateman/G. Gentner/M. OBrien/N. Gabriele/M. Walton (Cox)/
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
J. Raphael/B. Boehm/T. Buckley/C. Keener/M. Low (Cox)
|
|
|||
Oakcrest Falcon H.S. Crew (A) |
S. Jankiewics/M. McDevitt/C. LaNave/T. McCartney/G. Shankle (Cox)/
|
|
|||
Ocean City Crew Boosters, Inc. (A) |
M. Leonard/J. Seyler/R. Manjrawala/G. North/G. Taylor (Cox)/
|
|
|||
Peddie School (A) |
K. Vincelette/D. Johnson/B. Bolla/J. Kelly/K. Finkel (Cox)/
|
|
|||
Poughkeepsie High School (A) |
J. Alphonse/S. Gorgen/M. Griffin/D. Creedon/M. Byrd (Cox)/
|
|
|||
Rhinebeck Crew (A) |
J. Heady/K. Witthans/M. Tremper/P. Berezney/M. Humphrey (Cox)/
|
|
|||
Robinson Crew Boosters Club, Inc. (A) |
T. Doughty/A. Pierce/M. Slutz/J. Oberoi/K. Facada (Cox)/
|
|
|||
Roman Catholic High School (A) |
R. Rimkunas/B. McManus/H. Liu/J. Hughes/S. Thorpe (Cox)/
|
|
|||
Shaker Rowing Association/High School (A) |
R. Tien/M. Puffpaff/J. Mainella/F. Frederick/A. Burman (Cox)/
|
|
|||
St. Andrew's School (A) |
M. Pope/E. Hickman/M. Herman/M. Zolnick/J. Whitesell (Cox)/
|
|
|||
St. Joseph's Preparatory School (A) |
M. Sciblo/K. Connors/D. Mulhern/A. Simola/A. Lebrun (Cox)/
|
|
|||
St. Pauls School for Boys (A) |
M. Robson/P. Vanco/C. Vieth/J. Phelan/R. Rodrigues (Cox)/
|
|
|||
The Episcopal Academy - PA (A) |
K. Miller/J. Mathisen/J. Salameh/A. Raiken/E. Kauder (Cox)/
|
|
|||
The Haverford School (A) |
B. Dean/R. Lee/T. Caruso/M. Butcher/A. Perry (Cox)
|
|
|||
The Hun School (A) |
A. Furlong/I. Head/R. Uhrich/M. Smith/B. Murdock (Cox)/
|
|
|||
The Lawrenceville School (A) |
A. Casey/N. Johnson/G. Wentworth/T. Keller/D. Sloane (Cox)/
|
|
|||
Unaffiliated (USA) (A) |
C. McAndrew/P. De Grazia/M. Stoltz/Z. Ottoson/A. Pezzano (Cox)
|
|
|||
Upper Merion High School (A) |
D. Fugelo/D. Dermond/C. Cressman/N. Tsipras/J. Sarver (Cox)/
|
|
|||
Washington Lee Crew Boosters (A) |
S. Herring/M. Pankow/R. Payne/B. Pruiksma/J. Ward (Cox)/
|
|
|||
West Potomac Crew Boosters (A) |
S. Aramony/K. Roden/T. Luhring/K. Crandall/S. Lightle (Cox)
|
|
|||
West Side Rowing Club (A) |
T. Allen/A. Masterson/J. Piershalski/J. Ludders/T. Ivansic (Cox)/
|
|
|||
Woodbridge High School/Woodbridge Crew, Inc (A) |
M. Dillion/D. Hyde/A. Havens/S. McMullen/K. Wheaton (Cox)/
|
|
|||
Yorktown High School (A) |
B. Beckman/B. Peters/S. Knaub/S. Yang/G. Schleifman (Cox)/
|
|
|||
Bishop Ireton High School Crew Club (D) |
A. Nomorosa/M. Villalobos/C. Burns/M. Bezold/E. Wallis (Cox)
|
|
|||
Niskayuna Rowing (A) |
L. Brown/M. Connolly/R. Millspaugh/S. Rosenblat/C. Norton (Cox)/
|
|
|||
6 | Girls Junior Four | 51 |
|||
7 | Girls Junior Eight | 37 |
|||
8 | Boys Junior Eight | 35 |
|||
9 | Boys Junior Quad | 23 |
*-Event times, if listed, are tentative and subject to change