Okie O'Connor Hot Head Regatta

  • Hosted By Tempe Town Lake Rowing
Note: For updates and last minute changes be sure to check the news and heat-sheet/draw pages.

Event# Time* Event Code Event
Saturday, October 7, 2017
6:00 AM Participants Meeting (coaches, coxes, steersmen)
1 7:00 AM Mixed Dragonboat
2 7:00 AM Mens Jr OC6 (8 and under) *short course*
3 Womens Jr OC6 (8 and under) *short course*
4 7:00 AM Mixed Jr OC6 (12 and under) *short course*
5 Mens Jr OC6 (10 and under) *short course*
6 Womens Jr OC6 (10 and under) *short course*
7 Mixed Jr OC6 (10 & under) *short course*
8 7:05 AM Mens Jr 4+
9 Mens Novice 4+
10 7:05 AM Womens Masters 4x
11 7:10 AM Mens Open 1x
12 Mens Masters 1x
13 Mens Jr 1x
14 Mens Open Novice 1x
15 Mens Jr Novice 1x
16 7:15 AM Mens Surfski/Racing Kayak
17 Mens OC1
18 Mens OC 1 Masters
19 Mens OC1 Senior Masters
20 7:30 AM Mens Recreational Single Kayak
21 Mens/Women's Pedal Kayak 1x
22 7:50 AM Mens Jr OC6 (14 and under) *Rural turn*
23 7:50 AM Womens Jr OC6 (14 and under) *Rural turn*
24 7:50 AM Mixed Jr OC6 (14 and under) *Rural turn*
25 8:00 AM Womens Jr 2x
26 Womens Jr 2-
27 Womens Novice 2x
28 Womens Jr Novice 2x
29 8:30 AM Womens Open 8+
30 Womens Masters 8+
31 Womens Novice 8+
32 Womens Jr Novice 8+
33 8:35 AM Mens Jr OC6 (16 and under) *Rural turn*
34 Womens Jr OC6 (16 and under) *Rural turn*
35 Mixed Jr OC6 (16 and under) *Rural turn*
36 8:40 AM Mens Dragonboat
37 Womens Dragonboat
38 Dragon Boat (10 paddlers)
39 8:50 AM Mens Open 2x
40 Mens Masters 2x
41 Mens Open 2-
42 9:05 AM Mens Jr 8+
43 Mens Novice 8+
44 Mens Jr Novice 8+
45 Mens Jr OC6 (under 19) Rural Turn
46 Womens Jr OC6 (under 19) Rural Turn
47 9:15 AM Womens Open 1x
48 Womens Masters 1x
49 Womens Jr 1x
50 Womens Novice 1x
51 Womens Jr Novice 1x
52 9:20 AM Womens OC1/Racing Kayak
53 Womens OC1 Jr (19 & Under)
54 9:20 AM Womens Single Recreational Kayak
55 9:30 AM Mixed/Jr Novice OC 6
56 9:50 AM Womens Jr 4x
57 10:05 AM Womens Novice 4+
58 10:25 AM Mens Open 8+
59 Mens Masters 8+
60 Mens OC6
61 Mens OC6 Golden Masters
62 Womens OC6
63 Womens OC6 Golden Masters
64 10:45 AM Mens Masters 4x
65 10:45 AM Mens Jr 2x
66 Mens Novice 2x
67 Mens Jr Novice 2x
68 10:50 AM Womens Open 4+
69 10:50 AM Womens Masters 4+
70 10:50 AM Womens Jr 4+
71 10:50 AM Mixed 4+
72 10:55 AM Mixed Jr OC6 (under 18) Rural Turn
73 10:55 AM Mens and Womens OC2
74 Mens OC2 Jr (19 & under)
75 Womens OC2 Jr (19 & under)
76 10:55 AM Double Kayaks (All Classes)
77 11:20 AM Mixed 2x
78 11:20 AM Womens Open 2x
79 11:20 AM Womens Masters 2x
80 Womens Open 2-
81 11:35 AM Mens Jr 4x
82 11:35 AM Mens Open 4+
83 11:35 AM Mens Masters 4+
84 11:45 AM Womens Jr 8+
85 11:45 AM Mixed 8+ (Masters only)
86 11:50 AM Mixed 4x (Masters only)
87 Mixed 4+ (Masters only)
88 11:50 AM Mixed Jr 4x
89 Mixed Jr 2x
90 11:55 AM Mixed OC6
91 12:15 PM SUP (Men)-Rural Turn
92 SUP (Women)-Rural Turn
93 Mens SUP - Surfclass-Rural Turn
94 Womens SUP - Surfclass-Rural Turn
95 Mens SUP - 12' 6-Full Course
96 Womens SUP 12' 6-Full Course
97 Mens SUP - 14'-Full Course
98 Womens SUP - 14'-Full Course

Event times (if listed) are typically for the finals. The schedule is tentative and subject to change