Great Plains Rowing Championship

  • Hosted By Topeka Rowing Association

Results

Event Description Stage/Notes
Results

EVENT

TIME

BOW/LANE

CLUB

EVENT DESCRIPTION

LINE UP, CREW

RANK

TIME

FINISH

MEDAL

SCRATCH

1

7:00

 

 400 Meters

Womens Jr 1x

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Kansas City Rowing Club

Kansas City

Emma Lowery

N/A

 1:55:8

1

 

 

 

 

 

 

KCRC

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Kansas City Rowing Club

Kansas City

Brooke Roberson

N/A

 

 

 

X

 

 

 

 

KCRC

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

Chauntel Burpee

N/A

1:55.21

2

 

 

 

 

 

 

KSRA

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Unaffiliated (USA)

Unaff. (USA)

Alexandra Walton Roth

N/A

 1:57:61

4

 

 

 

 

 

 

Unaff.

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Wichita Rowing Association

Wichita

Emily Morton

N/A

 1:56:71

3

 

 

 

 

 

 

WICH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

7:10

BOW/LANE

 2000 Meters

Mens Open 2x

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

2: Wyatt Hummel

A

 8:08:85

2

 

 

 

 

 

 

KSRA

1: Khamon Lowry

 

 

 

 

 

 

 

4

Unaffiliated (USA)

Unaff. (USA)

2: Kevin Moore

A

 9:09:97

3

 

 

 

 

 

 

Unaff.

1: Grant Schutte

 

 

 

 

 

 

 

5

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

2: Faizan Ahmed

A

 9:42

4

 

 

 

 

 

 

WSU

1: Julio Villo

 

 

 

 

 

 

 

6

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

2:Thane Reid       1:Nick Thompson 

 

 7:49:82

1

 

 

21

 

combined event

 2000 Meters

Mixed Masters 2x

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Wichita Rowing Association

Wichita

2: Robert Symonds              1: Karen Symonds       

 

 9:09:97

 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Womens Jr Novice 1x

 

 

 

 

 

 

3

7:20

BOW/LANE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Wichita Rowing Association

Wichita

Elsbeth Knaak

N/A

 2:08.44

 2

 

 

 

 

 

 

WICH

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Wichita Rowing Association

Wichita

Ellie Patton

N/A

 2:05:29

 1

 

 

 

 

 

 

WICH

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Wichita Rowing Association

Wichita

Jenna McFall

N/A

 2:10:96

 3

 

 

 

 

 

 

WICH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

7:30

BOW/LANE

 400 Meters

Womens Collegiate 1x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

Anna Kindel

N/A

 4:46:49

 2

 

 

 

 

 

 

WSU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Topeka Rowing Association

TRA

Kailey Ward

N/A

 1:58:41

 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5A

7:40

BOW/LANE

 400 Meters

 Mens Jr 1x

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Kansas City Rowing Club

Kansas City

Benton Vahle

N/A

 1:47:37

 3

 

 

 

 

 

 

KCRC

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Kansas City Boat Club

Kansas City Boat Club

Matthew Donnellan

N/A

 1:44:69

 2

 

 

 

 

 

 

KCBC

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Kansas City Rowing Club

Kansas City

Thomas Rex

N/A

 1:40:65

 1

 

 

 

 

 

 

KCRC

 

 

 

 

 

 

 

 

BOW/LANE

 400 Meters

Mens Jr 1x

 

 

 

 

 

 

5B

7:50

3

Kansas City Boat Club

Kansas City Boat Club

Michael Donnellan

N/A

 1:58:56

 3

 

 

 

 

 

 

KCBC

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Kansas City Rowing Club

Kansas City

Donovan Weiss

N/A

 1:50:27

 1

 

 

 

 

 

 

KCRC

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

Maxwell Pitts

N/A

 1:55:27

 2

 

 

 

 

 

 

KSRA

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Wichita Rowing Association

Wichita

Kain Haney

N/A

 1:59:96

 4

 

 

 

 

2

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

Khamon Lowry

N/A

 2:08:26

 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

8:00

BOW/LANE

 400 Meters

Mens Collegiate 1x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

Dalton Wainscot

N/A

 2:26:96

 3

 

 

 

 

 

 

KSRA

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

Nick Thompson

N/A

 1:50:82

 1

 

 

 

 

 

 

WSU

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Unaffiliated

Unaffiliated

Grant Shuttee

N/A

 1:57:28

 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Womens Jr 4+

 

 

 

 

 

 

 

 

BOW/LANE

 2000 Meters

 

 

 

 

 

 

 

7

8:10

3

Wichita Rowing Association

Wichita

: Lyric Davis
4: Eva Button
3: Galaxie Pendleton
2: Abigail Watkins
1: Claire Willey

A

 11:44:25

 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Des Moines Rowing Club

Des Moines

C: Alandra Vasquez

 

 8:55:01

 1

 

 

 

 

 

 

 

4: Asher Hawthorne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3: Anna Baily

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2: Briley Hogan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1: Sydney Carpenter

 

 

 

 

 

8

8:20

BOW/LANE

 400 Meters

 Womens Collegiate 2-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Kansas City Rowing Club

Kansas City

2: Kathleen McDaniel

A

2:01:16

 3

 

 

 

 

 

 

KCRC

1: Emma Lowery

 

 

 

 

 

 

 

5

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

2: Olga Navarro Ochoa
1: Ellen Cupp

A

1:58:22

2

 

 

 

 

 

 

WSU

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

2:Sarah Tomtschik 1:Michaela Gerhard

 

 1:55:35

 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

8:30

BOW/LANE

2000 Meters

 Mens Collegiate 2x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

2: Thane Reid   1: Carlos Gatti

A

 8:01:01

 1

 

 

 

 

 

 

WSU

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

2: Noah Guinn  1: Brady Walls

A

9:42:30

 4

 

 

 

 

 

 

KSRA

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Oklahoma Crew at the University of Oklahoma

Oklahoma

2: Robert Heck  1: Michael Cheek

A

 8:47:78

 3

 

 

 

 

 

 

OK

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

2: Andre VonMeerhaeghe 1: Hunter Gray

C

 8:08:89

 2

 

 

 

 

 

 

WSU

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

2: Dalton Wainscott           1: Anthony Suitt

B

 

No time

 

 

 

 

 

 

KSRA

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

2: Joshua McClure               1: Peyton Linn

B

 

 No time

 

 Scratch

 

 

 

 

WSU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

8:40

BOW/LANE

 

Womens Jr 2x

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

2: Morgan Rogers                  1: Avery Kannady

A

 10:38:00

 4

 

 

 

 

2

Wichita Rowing Association

Wichita

2: Jenna McFall   1: Emily Morton  

A

 9:59:00

 2

 

 

 

 

3

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

2: Avery Smith      1: Aubriana Monzon

B

 12:40:15

 6

 

 

 

 

4

Wichita Rowing Association

Wichita

2: Ellie Patton     1: Elsbeth Knaak   

B

 12:16:14

 5

 

 

 

 

 

 

WICH

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Des Moines Rowing Club

Des Moines

2: Eva Button        1: Maggie Eure

B

 10:35:07

 3

 

 

 

 

6

Des Moines Rowing Clube

Des Moines

2: Samantha Stewart                  1: Lyric Davis

A

 8:40:10

 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

8:50

BOW/LANE

 2000 Meters

 Mens Jr 4x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Kansas City Rowing Club

Kansas City

4: Robert Law
3: Thomas Rex
2: Benton Vahle
1: Donovan Weiss

A

 8:38:30

     1

 

 

 

 

 

 

KCRC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BOW/LANE

 2000 Meters

Womens

Collegiate Novice 4+

 

 

 

 

 

12

9:00

 

 

 

3

Wheaton College Crew

Wheaton

C: Rachel Varvara
4: Lauren Engel
3: Tiffany Parks
2: Anna Wiley
1: Hannah Hurst

B

 9:35:07

 

 

 

 

 

 

Wheaton

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Oklahoma State University

Oklahoma State

C: Davis Bunn
4: Bailey Harper
3: Satu Kuusi
2: Rebecca Korn
1: Taylor Stoll

A

 9:02:24

 1

Tied for first

 

 

 

5

Oklahoma State University

Oklahoma State

C: Josh Wood        4: Ellie Pope

3: Mccall DeQuasie

2: Christina Bogard

1: Susan Weckler

B

 9:13:43

 3

 

 

 

 

6

Wheaton College Crew

Wheaton

C: Layla Landeros

A

 9:02:24

 1

Tied for first

 

 

 

 

 

Wheaton

4: Olivia Ade

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3: Mackenzie Buchan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2: Ashley Varnedoe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1: Lauren Casey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

BOW/LANE

 

Womens Collegiate 2x

 

 

 

 

 

 

 

9:10

 

400 Meters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Wichita State University Rowing Team

Witchita State

2: Noelle Relph    1: Jamie Staggs 

A

 4:22:08

 1

 

 

 

 

 

 

WSU

1: Jamie Staggs

 

 

 

 

 

 

 

5

Wichita State University Rowing Team

Witchita State

2: Kaelee Knoll      1: Sarah Tomtschik

B

 4:39:65

 2

 

 

14

9:20

BOW/LANE

 

Mens Collegiate 2-

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

TBD

 

  No time

 

 

Scratch

 

 

3

Kansas City Rowing Club

Kansas City

2: Donovan Weiss
1: Thomas Rex

A

 1:50:10

 1

 

 

 

 

 

 

KCRC

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Kansas City Rowing Club

Kansas City

2: Robert Law
1: Benton Vahle

B

 151:55

 2

 

 

 

 

 

 

KCRC

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

2:Thane Reid                          1. Nick Shultz                      

 

 1:57:57

 3

 

 

 

 

6

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

2: Maxwell Pitts
1: Wyatt Hummel

A

 2:00:69

 4

 

 

 

 

 

 

KSRA

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

2: Seth Newkirk
1:Nick Thompson

A

 No time

 

 

 Scratch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

9:30

BOW/LANE

 

 Mens Jr 2x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Kansas City Boat Club

Kansas City Boat Club

2: Michael Donnellan
1: Matthew Donnellan

A

 2:04:10

 

 

 

 

 

 

KCBC

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Kansas City Rowing Club

Kansas City

2: Nathaniel LacKamp
1: Austin Weston

A

 No time

 

 

 Scratch

 

 

 

 

KCRC

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

2: Kameron Maranville
1: Temp Rower

A

 No time

 

 

Scratch

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

9:40

BOW/LANE

 

Womens Jr 8+

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Des Moines Rowing Club

Des Moines

C: Eva Button        8: Samantha Stewart

7: Lyric Davis

6: Galaxie Pendleton

5: Maggie Eure

4: Maya Owens

3: Abigail Watkins

2: Lana McKinney

1: Claire Willey

 

Did not race

 

 

Regatta cancelled due to wind

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

9:50

 

 2000 Meters

 Mens

 Collegiate Novice 4+

 

 

 

 

 

 

 

3

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

C: Taylor McMorris
4: Brady Walls
3: Noah Guinn
2: Dalton Wainscott
1: Anthony Suitt

A

 No time

 

 

 Scratch

 

 

 

 

KSRA

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

C: Jerome Chang
4: Andre VonMeerhaeghe
3: Hunter Gray
2: Peyton Linn
1: Evan Scarberry

A

 8:50:00

 1

 

 

 

 

 

 

WSU

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Oklahoma State University

Oklahoma State

C: Josh Wood      4: Josh Thompson

3: Jack Barnes

2: Bay Shropshire

1: Samuel Embrey 

A

10:30:01

 2

 

 

 

 

6

Oklahoma State University

Oklahoma State

C: Davis Bunn       4: Chris Bird

3: Alex Shipman

2: Nicholas Murphy

1: Jonathan Grable 

B

 13:34:68

 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

10:00

BOW/LANE

 400 Meters

 Mixed Jr 2x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Kansas City Boat Club

Kansas City Boat Club

2: Michael Donnellan
1: Lucy Wade

A

Did not race

 

 

Regatta cancelled due to wind

 

 

 

 

KCBC

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Wichita Rowing Association

Wichita

2: Briley Hogan
1: Kain Haney

A

 

 

 

 

 

 

 

 

WICH

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Kansas City Boat Club

Kansas City Boat Club

2: Cara Barone

1: Matthew Donnellan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KCBC

 

 

 

 

 

 

                     

19

10:20

BOW/LANE

 

Womens Jr 4x

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Kansas City Boat Club

Kansas City Boat Club

4: Abby Farmer
3: Emma Peck
2: Ava Larson
1: Nora Lee

A

Did not race

 

 

Regatta cancelled due to wind

 

 

3

Kansas City Rowing Club

Kansas City

4: Kathleen McDaniel
3: Claire Smith
2: Karrington Stafford
1: Emma LOWERY

A

 

 

 

 

 

 

4

Kansas State Rowing Association

Kansas State Rowing Association

4: Morgan Rogers
3: Avery Kannady
2: Avery Smith
1: Aubriana Monzon

A

 

 

 

 

 

 

5

Wichita Rowing Association

Wichita

4: Asher Hawthorne
3: Sydney Carpenter
2: Anna Baily
1: Elsbeth Knaak

A

 

 

 

 

 

 

6

Des Moines Rowing Club

Des Moines

4: Lyric Davis        3: Maggie Eure

2: Eva Button

1: Samantha Stewart 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

10:30

BOW/LANE

 

Mixed Collegiate 8+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Kansas City Rowing Club

Kansas City

C: Emma LOWERY
8: Robert Law
7: Thomas Rex
6: Kathleen McDaniel
5: Nathaniel LacKamp
4: Austin Weston
3: Claire Smith
2: Karrington Stafford
1: Brooke Roberson

A

Did not race

 

 

Regatta cancelled due to wind

22

10:50

BOW/LANE

 

Womens Varsity 4+

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

C: Jerome Chang
4: Ellen Cupp
3: Tiffanee Alexander
2: Sarah Tomtschik
1: Michaela Gerhard

?crew

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Wheaton College Crew

Wheaton

C: Layla Landeros
4: Olivia Ade
3: Mackenzie Buchan
2: Ashley Varnedoe
1: Lauren Casey

A

 

 

 

 

 

 

 

 

WHEAT

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

C: Quinn Hughes
4: Noelle Relph
3: Jamie Staggs
2: Anna Kindel
1: Kaelee Knoll

A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

11:00

BOW/LANE

 

Womens Collegiate Novice 8+

 

 

Did not race

 

 

Regatta cancelled due to wind

 

 

3

Oklahoma State University

Oklahoma State

C: Josh Wood

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OSU

8: Bailey Harper   7: Taylor Stoll

6: Ellie Pope

5: Mccall DeQuasie

4: Rebecca Korn

3: Satu Kuusi

2: Leslie Garza

1: Anna Crosswhite

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

11:10

BOW/LANE

 

Mens Collegiate Novice 8+

 

 

Did not race

 

 

Regatta cancelled due to wind

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Wichita State University Rowing Team

Wichita State

C: Jerome Chang

A

 

 

 

 

 

 

 

 

WSU

8: Andre VonMeerhaeghe

 

 

 

 

 

 

 

5

Oklahoma State University

Oklahoma State

7: Evan Scarberry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OSU

6: Hunter Gray

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5: Joshua McClure

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4: Nick House

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3: Peyton Linn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1: Edgar Campos

 

 

 

 

 

25

11:20

BOW/LANE

 

Mixed Collegiate 4+

 

 

Did not race

 

 

Regatta cancelled due to wind

 

 

4

Wheaton College Crew

Wheaton

C: Aaron Doci
4: Justin Weaver
3: Owen Phoenix
2: Olivia Ade
1: Micaela Braddi

A