Saturday 6/27       2009 Southeast Regional Championship Regatta          
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
1 7:00a Lightwave(E ) Asheville (C ) Atlanta (D) New Bern (H) Lanier (H)
M Mast 2- Raw Time 04:22.0 04:11.4 04:04.8 05:17.7 05:15.4
C-E, H HCP 00:12.9 00:00.0 00:08.8 00:00.0 00:00.0
Adj. Time 04:09.1 04:11.4 03:56.0 05:17.7 05:15.4
Place 2 3 1 2 1
6 7:30a Griffith Kapteyn Kauffman Judah Terrette
M Open 1X Tampa Atlanta Atlanta Atlanta Atlanta
Heat 1 Time 07:47.6 08:01.8 07:33.7 07:51.5
1-2 to final Place 2 4 1 3
6 7:40a Mason Mandrycky Ezold Blasiak
M Open 1X Atlanta Atlanta Mariners Pt Atlanta
Heat 2 Time 07:51.5 08:07.7 07:57.6
1-2 to final Place 1 3 2
6 7:50a Richardson Remissong Sharp Morrison Bass
M Open 1X Birmingham Atlanta Oak Ridge Atlanta Atlanta
Heat 3 Time 08:27.6 08:32.0 07:55.0 07:57.1 08:04.3
1-2 to final Place 4 5 1 2 3
2 8:00a Asheville Orlando A Lanier Atlanta Orlando B
W Mast. 4+ Time 04:24.0 04:10.7 04:39.8 04:29.6 04:19.0
B Place 3 1 5 4 2
2 8:10a Tallahassee OARS Catawba Asheville Cape Coral
W Mast. 4+ Time 04:24.4 04:15.8 04:26.7 04:43.3 04:30.9
C Place 2 1 3 5 4
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
2 8:20a Orlando (A) CARA (A) Atlanta (A) Lanier (A) Lanier (D) Lanier (E)
W Mast. 4+ Raw Time 04:08.2 04:21.4 04:15.2 04:31.1 04:56.5 04:45.7
A, D-E HCP 00:00.0 00:00.0 00:00.0 00:00.0 00:00.0 00:02.5
Adj. Time 04:08.2 04:21.4 04:15.2 04:31.1 04:56.5 04:43.2
Place 1 3 2 4 2 1
3 8:30a Browder King
M Mast 1X Atlanta Jacksonville
B Raw Time 03:52.5 03:54.5
HCP 00:00.0 00:00.0
Time 03:52.5 03:54.5
Place 1 2
3 8:40a Rivero Ezold Richardson DeKoekkoek
M Mast 1X Jacksonville Mariners Pt Birmingham Atlanta
C Time 04:06.7 04:28.6 03:55.9
Place 2 3 1
3 8:50a Bell Ratajczyk Greene Burgener Ditalia Franks
M Mast 1X Cape Coral Jacksonville Atlanta Atlanta Charleston ORRA
E Time 04:59.4 04:42.0 04:40.3 04:52.5 04:38.5 05:09.0
Place 5 3 2 4 1 6
3 9:00a Giles Schumacher Park
M Mast 1X Oak Ridge Jacksonville Columbia
F Time 06:00.9 04:22.8 04:41.7
Place 3 1 2
3 9:10a Dixon Muther Grandmaison
M Mast 1X Berry New Bern Lightwave
I-J Raw Time 05:52.6 08:39.4
HCP 00:00.0 00:00.0 00:48.6
Adj. Time 00:00.0 05:52.6 07:50.8
Place 1 2
3 9:20a Kannapel Gary Preston Drake Landahl Schay Youtie
M Mast. 1X Lanier Asheville Lightwave Warthogs Raleigh ORRA Atlanta
D Time 04:28.0 04:40.3 04:34.7 05:09.6 04:24.3 04:51.4
From Heats Place 2 4 3 6 1 5
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
3 9:30a Hendricks'n (G) Klecatsky (G) Foster (H) Lee (H)
M Mast 1X Atlanta NYAC New Bern Atlanta
G-H Raw Time 05:03.9 04:49.6 05:24.6 08:02.9
HCP 00:00.0 00:00.0 00:13.2 00:10.9
Adj. Time 05:03.9 04:49.6 05:11.4 07:52.0
Place 2 1 3 4
4.5 9:40a Atlanta Atlanta
W Open 4+ McNair Adamack
Time 08:39.6 08:49.9
Place 1 2
4 9:50a Falgout Mahan Vander Wood Lenert
M Novice 1X Atlanta Lanier Atlanta Atlanta
1000m Time 04:36.6 04:22.7 04:51.2 04:31.4
Place 3 1 4 2
6 10:10a Blasiak Sharp Judah Mason Kapteyn Morrison
M Open 1X Atlanta Oak Ridge Atlanta Atlanta Atlanta Atlanta
From Heats Time 08:37.6 08:16.7 07:55.7 08:05.0 08:00.6 08:32.0
Place 6 4 1 3 2 5
7 10:20a Asheville (C ) Orlando (A) Atlanta (C ) Lanier (D) Lanier (G)
M Mast 8 Stranathan Martiniere
A-C, D-G Raw Time 03:34.5 03:19.5 03:25.7 03:45.9 04:22.1
HCP 00:08.6 00:00.0 00:08.6 00:00.0 00:16.4
Adj. Time 03:25.9 03:19.5 03:17.1 03:45.9 04:05.7
Place 3 2 1 1 2
8 10:30a Kiely (C ) Brown (B) Weiler (A) Riekki (A) Imperial (B)
W Mast 1X Lightwave Atlanta Lightwave Orlando Atlanta
A-C Raw Time 04:50.6 04:33.4 04:51.2 04:47.5 04:51.8
HCP 00:06.4 00:04.2 00:01.2 00:00.0 00:03.0
Adj. Time 04:44.2 04:29.2 04:50.0 04:47.5 04:48.8
Place 2 1 5 3 4
8 10:40a Davis (D) Fowks (D) Thomas (D) Riordan (D) Ruffato (F)
W Mast 1X Chester River Atlanta Orlando Chester River Chester River
D-F Raw time 04:50.6 05:09.3 04:58.1 05:18.6 05:37.6
HCP 00:00.0 00:02.4 00:01.2 00:02.4 00:15.7
Adj. Time 04:50.6 05:06.9 04:56.9 05:16.2 05:21.9
Place 1 3 2 4 5 #N/A #N/A
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
9 10:50a Sutton Frye
W Novice 1X Lanier Lanier
1000m Time 05:47.5 06:29.3
Place #N/A #N/A 1 2 #N/A #N/A #N/A
10 11:00a Atlanta Lightwave
M Open 2- Time 09:19.8 09:13.0
Place #N/A 2 1 #N/A #N/A #N/A #N/A
11 11:10a Orlando (A) Oak Ridge (A) Lanier (A) Asheville (C ) Atlanta (C ) Jax'ville (C )
M Mast. 4+
A,C Time 03:42.7 03:51.2 04:18.6 04:39.9 03:48.4 03:47.7
Place 1 2 3 3 2 1
11 11:20a Orlando Lanier Atlanta Catawba (E)
M Mast 4+ Raw Time
D HCP
Adj. Time 04:24.7 04:46.1 04:06.2 05:01.9
Place #N/A 2 3 1 4 #N/A #N/A
11 11:30a Lanier Lanier Lanier
M Mast 4+ Ferriss Sutton Martiniere
E-G Raw Time 05:49.1 04:47.6 05:25.2
HCP 00:19.4 00:00.0 00:08.1
Adj. Time 05:29.7 04:47.6 05:17.1
Place #N/A 3 1 2 #N/A #N/A #N/A
13 11:40a Atlanta (A) Lanier (A) Atlanta (A) Orlando (B) CARA (B)
W Mast. 8 Brown Pickens Schroeder Huff Parsael
A-B Raw Time 04:07.2 04:43.5 04:30.5 04:14.1 04:36.5
HCP 00:01.3 00:00.7 00:00.0 00:02.4 00:01.6
Adj. Time 04:05.9 04:42.8 04:30.5 04:11.7 04:34.9
Place 1 5 3 2 4 #N/A #N/A
13 11:50a Lanier (D) Orlando (C ) Asheville (C ) Orlando (C ) Tall'hass' (C )
W Mast. 8 Spengler Watt Rice Walter Falconer
C-D Raw Time 04:52.9 04:09.4 04:25.7 04:40.4 04:30.4
HCP 00:09.5 00:00.0 00:01.4 00:03.7 00:02.1
Adj. Time 04:43.4 04:09.4 04:24.3 04:36.7 04:28.3
Place 5 1 2 4 3 #N/A #N/A
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
12 12:00n Crenshaw Sutton
W JR 1X Catawba Lanier
Time 05:34.5 06:06.8
Place #N/A #N/A 1 2 #N/A #N/A #N/A
14 12:10p Fiesler Davis Laney Thomas Thompson Riordan
W Open 1X Atlanta Chester River Atlanta Orlando Atlanta Chester River
Time 09:55.5 10:42.4 10:08.2 10:17.4 10:43.0 11:22.2
Place 1 4 2 3 5 6 #N/A
15 12:20p Lightwave Jax'ville Catawba
M Mast. Lt 2X Raw Time 03:53.0 03:55.0 03:56.8
D-F HCP 00:02.5 00:10.8 00:00.0
Adj. Time 03:50.5 03:44.2 03:56.8
Place #N/A 2 1 3 #N/A #N/A #N/A
16 12:30p Asheville (B) Atlanta (B) Orlando (A) Lanier (A) Orlando (B)
Mx Mast 8 McKenna Browder Fore Pickens Rich
A-B Raw Time 04:03.0 03:42.6 03:38.5 04:22.8 04:15.0
HCP 00:02.9 00:03.4 00:00.2 00:00.0 00:01.6
Adj. Time 04:00.1 03:39.2 03:38.3 04:22.8 04:13.4
Place 3 2 1 5 4 #N/A #N/A
16 12:40p Orlando (D) Atlanta (C ) Augusta (C ) Lanier (D) Lanier (C )
Mx Mast 8 Barnby Esterhuizen Jannik Sutton Stranathan
C-D Raw Time 04:33.8 04:21.5 04:55.0 05:24.7 04:47.1
duplicate bronze HCP 00:07.0 00:00.0 00:00.0 00:08.1 00:00.7
Adj. Time 04:26.8 04:21.5 04:55.0 05:16.6 04:46.4
Place 2 1 3 5 3 #N/A #N/A
16 12:50p Oak Ridge (E) Lanier (E)
Mx Mast 8 Raw Time 04:52.8 04:36.4
E-F HCP 00:00.0 00:00.0
Adj. Time 04:52.8 04:36.4
Place #N/A #N/A 2 1 #N/A #N/A #N/A
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
18 1:00p Lightwave Oak Ridge Sarasota
Mx Family 2X
1000m Time 05:27.4 04:56.3 05:13.0
Place #N/A 3 1 2 #N/A #N/A #N/A
19 1:10p Oak Ridge Lanier Orlando Orlando CARA
Mx Mast 4+ Wing Walters Mims Fore Certo
A-B Raw Time 04:47.6 04:29.2 04:14.9 04:55.1
HCP 00:00.0 00:00.0 00:01.7 00:01.7
Adj. Time 04:47.6 04:29.2 04:13.2 04:53.4
Place 3 2 1 4 #N/A #N/A
19 1:20p Oak Ridge A-B Asheville Atlanta Lanier Catawba Orlando
Mx Mast 4+ Wing Pedisic Browder Piper Bierce King
C Time 04:18.2 04:15.0 04:14.7 05:25.6 05:06.6 04:16.7
Place ******** 2 1 6 5 3 #N/A
19 1:30p Cape Coral Atlanta Orlando Augusta Lanier Orlando
Mx Mast 4+ Hart Burgener Kerrebrock Jannik Stranathan Hamilton
D Time 04:06.8 03:54.3 03:58.1 04:00.2 04:28.0 04:19.6
Place 4 1 2 3 6 5 #N/A
19 1:40p Asheville Catawba Lanier Lanier
Mx Mast 4+ Nash-Hampe Gilmore Spengler Sutton
E-F Raw Time 04:53.2 04:33.8 04:36.5 05:08.8
HCP 00:08.1 00:00.0 00:01.3 00:02.5
Adj. Time 04:45.1 04:33.8 04:35.2 05:06.3
Place #N/A 3 1 2 4 #N/A #N/A
Sunday 6/28       2009 Southeast Regional Championship Regatta          
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
20 8:00a Miami Beach Lightwave Lightwave (D) Lanier (D) Oak Ridge (D)
Mx Mast. 4X Middleton Crossley Sharrow Noriega Clark
B,D Time 03:33.0 03:27.9 03:50.5 04:20.5 04:28.4
Place 2 1 1 2 3
20 8:10a Atlanta (C ) Augusta (C ) Asheville (C ) Catawba (C )
Mx Mast 4X Time 03:34.9 03:39.0 03:30.9 04:00.5
C Place 2 3 1 4 #N/A #N/A #N/A
20 8:20a Lanier (E) Atlanta (E) Lanier (E) Catawba Lanier (F)
Mx Mast 4X Martiniere Burgener Stranathan Gilmore Ferriss
E-F Raw Time 04:25.4 03:42.2 03:42.3 03:46.5 04:00.4
HCP 00:04.8 00:04.8 00:00.0 00:00.0 00:06.1
Adj. Time 04:20.6 03:37.4 03:42.3 03:46.5 03:54.3
Place #N/A 5 1 2 3 4 #N/A
23 8:30a Lanier Dayton Atlanta Oak Ridge Atlanta
M Open 2X Luo Smith Terrette Worth Kapteyn
Time 07:43.0 07:20.5 06:47.5
Place 3 #N/A 2 #N/A 1 #N/A #N/A
22 8:40a Lanier Atlanta
W Open 4X Pickens Browder
Time 08:57.2 08:02.1
Place #N/A #N/A 2 1 #N/A #N/A #N/A
25 Lanier (A) Atlanta (A) Raleigh (A)
M Mast 2X Pickens Browder Burrington
A Time 03:50.1 03:26.7 03:57.7
Place #N/A 2 1 3 #N/A #N/A #N/A
25 9:00a Miami Bch (B) Jax'ville (C ) Raleigh (B) ORRA (C )
M Mast. 2X Middleton Whitbeck Mapes Franks
B-C Raw Time 03:34.0 03:38.5 04:07.8 03:51.3
HCP 00:00.0 00:03.3 00:00.0 00:06.8
Adj. Time 03:34.0 03:35.2 04:07.8 03:44.5
Place #N/A 1 2 4 3 #N/A #N/A
25 9:10a Asheville Catawba A Augusta Lanier Jax'ville Sarasota Catawba (B)
M Mast. 2X Time 03:45.7 03:54.2 03:43.5 03:52.7 03:38.2 04:05.4 04:16.4
D Place 3 5 2 4 1 6 7
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
25 9:20a Atlanta (E) Lightwave (E) Lanier (E) Atlanta (E) Atlanta (F)
M Mast. 2X Akins Crossley Gillen Esterhuizen Greene
E-F Raw Time 03:47.9 03:42.2 04:20.7 03:39.4 03:49.0
HCP 00:02.5 00:01.3 00:02.5 00:00.0 00:09.6
Adj. Time 03:45.4 03:40.9 04:18.2 03:39.4 03:39.4
Place 4 3 5 1 1 #N/A #N/A
25 9:40a New Bern (H) Lanier (G) Lightwave (H)
M Mast. 2X Muther Ewing Sharrow
G-H Raw Time 04:25.8 04:43.9 05:02.7
HCP 00:14.8 00:00.0 00:10.8
Adj. Time 04:11.0 04:43.9 04:51.9
Place #N/A 1 2 3 #N/A #N/A #N/A
26 9:50a Catawba (C ) Oak Ridge (C ) Lightwave (B) Atlanta (A) Tal'hasse (C ) Atl/Ash Comp
W Mast. 4X Crenshaw Clark Sharrow Feisler Fitzwater Brown
A-C Raw Time 04:08.1 04:30.3 03:57.7 03:42.1 04:13.9 03:43.2
HCP 00:09.6 00:06.4 00:03.3 00:00.0 00:08.7 00:08.7
Adj. Time 03:58.5 04:23.9 03:54.4 03:42.1 04:05.2 03:34.5
Place 4 6 3 2 5 1 #N/A
26 10:00a Chester/Orl Lanier Lanier
W Mast. 4X composite Berry Spengler
D-E Raw Time 04:01.2 04:48.5 04:12.2
HCP 00:00.0 00:01.1 00:04.5
Adj. Time 04:01.2 04:47.4 04:07.7
Place #N/A 1 3 2 #N/A #N/A #N/A
27 10:10a Pedisic Mohs Muther Klecatsky
M Mast. Lt 1X Asheville (C ) Minnesota (G) New Bern (H) NYAC (G)
C, G-H Raw Time 04:08.4 04:16.7 05:24.6 04:08.8
HCP 00:00.0 00:21.5 00:05.9
Adj. Time 04:16.7 05:03.1 04:02.9
Place 1 2 3 1
27 10:20a Walthall (E) Hahn (F) Schumacher
M Mast. Lt 1X Catawba Jax'ville Jax'ville (F)
F Raw Time 04:20.5 04:27.4 03:59.9
HCP 00:00.0 00:11.4 00:07.9
Adj. Time 04:20.5 04:16.0 03:52.0
Place #N/A 3 2 1 #N/A #N/A #N/A
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
28,30 10:30a Melbourne (J) Sarasota (J) Atlanta (O) Catawba (O)
W Open 2X Smithson Koehler Fiesler Crenshaw
W JR 2X Time 08:55.1 08:50.5 08:16.3 09:06.8
Place 2 1 1 2
29 10:40a Atlanta Atlanta
M Open 4X Mason Blasiak
Time 06:40.5 06:42.7
Place #N/A 1 2 #N/A #N/A #N/A #N/A
32 10:50a Mahan Doak
M Open Lt 1X Lanier Unaff.
Time 08:36.7
Place #N/A 1 #N/A #N/A #N/A #N/A #N/A
33 11:00a Lanier Atlanta Cape Coral
W Mast 2X Frye Sbarra Crane
A-B Raw Time 04:17.6 04:15.2 04:28.8
HCP 00:00.0 00:01.1 00:04.2
Adj. Time 04:17.6 04:14.1 04:27.7
Place 2 1 3 #N/A #N/A #N/A #N/A
33 11:10a Lightwave Miami Bch Catawba Atlanta
W Mast 2X Dorr Borchardt Albertson Brown
C Time 04:22.6 04:30.5 04:36.6 04:15.7
Place #N/A 2 3 4 1 #N/A #N/A
33 11:20a Catawba Chester River Lanier Lanier Lanier Chester River
W Mast. 2X Crenshaw Davis Piper Grant Spengler Ruffatto
D-E Raw Time 04:41.8 04:19.7 04:59.8 04:53.0 04:32.9 05:01.1
HCP 00:00.0 00:01.0 00:02.1 00:04.3 00:08.0 00:10.7
Adj. Time 04:41.8 04:18.7 04:57.7 04:48.7 04:24.9 04:50.4
Place 3 1 6 4 2 5 #N/A
34 11:30a Raleigh (A) Lanier (A) Oak Ridge (B) Asheville (C ) Atlanta (C )
M Mast. 4X Arend Pickens Schay McKenna Browder
A-C Time 03:45.7 03:56.2 03:27.5 03:35.4 03:16.1
HCP 00:00.0 00:01.0 00:02.4 00:09.7 00:05.8
Adj. Time 03:45.7 03:55.2 03:25.1 03:25.7 03:10.3
Place 4 5 2 3 1 #N/A #N/A
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
34 11:40a Atlanta (E) Lanier (D) Lanier (E) Lanier (F)
M Mast 4X Esterhuizen Stranathan Millard Ewing
D-F Raw Time 03:26.8 03:42.7 03:51.9 04:07.3
HCP 00:07.4 00:00.0 00:09.9 00:16.8
Adj. Time 03:19.4 03:42.7 03:42.0 03:50.5
Place 1 3 2 4 #N/A #N/A #N/A
#REF! 11:50a
37 12:00n Catawba Lanier CARA Lanier Oak Ridge
Mx Mast. 2X List Walters Certo Pickens Miller
A Time 04:03.4 04:38.4 04:10.2 04:27.7
Place 1 4 #N/A 2 3 #N/A #N/A
37 12:10p Miami Beach Raleigh Asheville Lightwave Atlanta
Mx Mast. 2X Middleton Chew Pentchev Crossley DeKoekkoek
B Time 04:12.9 04:22.6 04:03.1 03:50.5 03:49.7
Place 4 5 3 2 1 #N/A #N/A
37 12:20p Lightwave (C ) Lanier (D) Atlanta (C ) Lanier (D) Lightwave (C ) Miami Bch
Mx Mast. 2X Sharrow Kelenfy Akins Kannapell Preston Tousard
C-D Raw Time 04:10.0 05:18.3 03:51.1 04:03.8 03:57.2 03:52.3
HCP 00:00.0 00:07.3 00:02.4 00:08.4 00:02.4 00:00.0
Adj. Time 04:10.0 05:11.0 03:48.7 03:55.4 03:54.8 03:52.3
Place 5 6 1 4 3 2 #N/A
37 12:30p Catawba Lanier Jax'v/ORL Catawba Atlanta
Mx Mast. 2X Gilmore Stranathan Schumacher Teaff Burgener
E Time 04:10.7 04:25.0 03:53.8 04:10.2 04:03.7
Place #N/A 4 5 1 3 2 #N/A
37 12:40p Lightwave Atanta Lanier
Mx Mast. 2X Sharrow Meeks Millard
F Time 04:39.0 04:24.8 04:32.1
Place 3 1 2 #N/A #N/A #N/A #N/A
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
38 12:50p Lightwave Lanier Augusta Catawba Sarasota Ltwv/Tampa
P/C 2X composite
Time 04:55.8 04:17.1 04:13.1 04:37.9 04:17.7 03:55.9
Place 6 3 2 5 4 1 #N/A
39 1:00p Asheville Atlanta
OCTUPLE
Exhib 1 Time 03:29.7 03:10.1
Place #N/A #N/A 2 1 #N/A #N/A #N/A