2006 Midwest Championship Erg Sprints

LAST NAME FIRST NAME SCHOOL LANE TIME IN RACE PLACE
EVENT 1:JUNIOR NOVICE LTWT MEN-9:00
Carlson Todd Dublin Crew 1 7:07.7 1
Shoemaker Ethan Westerville Rowing Club 4 7:20.7 2
Palmer Brenden Westerville Rowing Club 5 7:23.6 3
Frances Branden Westerville Rowing Club 2 7:25.3 4
Johnson Ben Upper Arlington High School 7 7:25.8 5
Shannon David Upper Arlington High School 6 7:26.5 6
Kelly James Westerville Rowing Club 9 7:27.3 7
Caligiuri Mike Upper Arlington High School 8 7:31.0 8
Heppner Nick Westerville Rowing Club 10 7:31.4 9
Fredrickson Peter Westerville Rowing Club 2 7:36.5 10
Glenn Steven Westerville Rowing Club 3 7:47.5 11
Wood Nick Westerville Rowing Club 5 7:50.1 12
Chan Alan Upper Arlington High School 4 8:02.9 13
Edmonds Van Upper Arlington High School 6 8:05.0 14
Weiland Andy Upper Arlington High School 1 8:08.4 15
Barthlmeas Stephen Upper Arlington High School 8 8:11.9 16
Cruickshank Tyler Upper Arlington High School 7 8:14.5 17
Mohar Grant Westerville Rowing Club 10 8:26.0 18
Latif Omar Upper Arlington High School 9 8:28.5 19
EVENT 2: JUNIOR NOVICE OPEN MEN-9:24
Moore Phil Upper Arlington High School 1 7:00.4 1
Ruh Brian Westerville Rowing Club 4 7:09.6 2
Haxton Blake Upper Arlington High School 2 7:18.9 3
Gramila Mark Upper Arlington High School 3 7:18.9 3
Schmit Greg Upper Arlington High School 5 7:24.1 5
Chamberlain Garth Westerville Rowing Club 7 7:42.2 6
Baumbartner Andrew Westerville Rowing Club 6 7:50.1 7
EVENT 3: JUNIOR LTWT MEN-9:36
Swanson Jeff Westerville Rowing Club 4 7:03.0 1
Benedetti Marco Upper Arlington High School 1 7:08.1 2
Alberegg Stephen Westerville Rowing Club 7 7:15.9 3
Hopkin Than Upper Arlington High School 6 7:16.8 4
Galuzzi Steve Upper Arlington High School 5 7:21.6 5
McGovern Kevin Upper Arlington High School 3 7:22.3 6
Richards Colby Dublin Crew 6 7:27.4 7
Martindale Lucas Westerville Rowing Club 2 7:31.8 8
Salmons Austin Upper Arlington High School 4 7:35.9 9
Carswell Graham Upper Arlington High School 1 7:37.5 10
Peters Chris Dublin Crew 3 7:42.1 11
Scott Andy Westerville Rowing Club 5 7:46.4 12
Richards Colin Dublin Crew 2 7:46.5 13
Hill Casey Westerville Rowing Club 7 7:53.4 14
Weiland Mike Upper Arlington High School 8 8:22.2 15
EVENT 4:JUNIOR OPEN MEN-10:00
Olson Eric Upper Arlington High School 1 6:38.9 1
Peterson Chris Westerville Rowing Club 4 6:43.5 2
Blanco Dan Upper Arlington High School 3 6:45.3 3
Yeager Chris Westerville Rowing Club 1 6:48.2 4
Davis Andy Westerville Rowing Club 5 6:53.2 5
Bernsdorf Max Upper Arlington High School 2 6:54.8 6
Carothers Justin Upper Arlington High School 6 6:55.8 7
Mohar Alex Westerville Rowing Club 3 6:56.8 8
Baker Scott Westerville Rowing Club 2 6:59.3 9
Shaull Aaron Upper Arlington High School 7 7:13.2 10
Cramp Zack Upper Arlington High School 7 7:14.9 11
Symmonds Kelly Dublin Crew 4 7:30.8 12
Larcomb Dean Upper Arlington High School 6 7:39.3 13
EVENT 5: JUNIOR NOVICE LTWT WOMEN-10:24
LaFollette Abby Westerville Rowing Club 1 8:03.5 1
Johnson Kay Dublin Crew 2 8:33.7 2
Galuzzi Sarah Upper Arlington High School 4 8:46.8 3
Ball Jessica Westerville Rowing Club 3 8:49.2 4
Smart Alex Upper Arlington High School 8 8:49.3 5
Hayter Helena Westerville Rowing Club 5 8:57.4 6
Galuzzi Caroline Upper Arlington High School 10 9:02.8 7
Webber Annie Upper Arlington High School 9 9:09.9 8
Czechowski Ania Westerville Rowing Club 6 9:12.9 9
Chicoine Courtney Westerville Rowing Club 7 9:45.3 10
EVENT 6:JUNIOR NOVICE OPEN WOMEN-10:36
Terasaka Shifumi Dublin Crew 1 7:39.9 1
Carter Elizabeth Dublin Crew 3 8:19.2 2
Linn Stephanie Dublin Crew 4 8:23.9 3
Sommerfelt Haley Upper Arlington High School 7 8:31.3 4
Ahlback-Fetch Grace Dublin Crew 5 8:32.7 5
Roberts Shannon Westerville Rowing Club 7 8:32.7 5
Bell Kelsie Upper Arlington High School 5 8:43.7 7
Merecicky Kelly Dublin Crew 6 8:50.7 8
Tompkins Lauren Westerville Rowing Club 2 8:54.7 9
Jaquith Cecilia Upper Arlington High School 8 8:56.8 10
Carswell Lauren Upper Arlington High School 1 9:03.4 11
Stroh Gabi Upper Arlington High School 9 9:14.9 12
Moore Kali Upper Arlington High School 3 9:31.7 13
EVENT 7:JUNIOR LTWT WOMEN-11:00
VanDevede Beth Westerville Rowing Club 1 8:05.1 1
Frank Stephanie Westerville Rowing Club 3 8:07.7 2
Cole Kaleigh Westerville Rowing Club 2 8:09.1 3
Day Aly Westerville Rowing Club 5 8:09.8 4
Ramsey Katelyn Upper Arlington High School 1 8:13.0 5
Clark Michelle Westerville Rowing Club 6 8:14.2 6
Conkey Alexa Westerville Rowing Club 8 8:14.2 6
LaFollette Ashley Westerville Rowing Club 7 8:14.9 8
Whitman Liz Dublin Crew 4 8:16.5 9
Krinn Cassie Westerville Rowing Club 3 8:22.8 10
Sobiech Allison Westerville Rowing Club 9 8:25.0 11
Colin Marissa Upper Arlington High School 1 8:28.7 12
Caliguri Marie Westerville Rowing Club 8 8:29.4 13
Wisler Jessica Dublin Crew 10 8:34.2 14
Kehres Christina Westerville Rowing Club 5 8:37.0 15
Unser Sarah Westerville Rowing Club 7 8:39.1 16
Hunt Jennifer Upper Arlington High School 2 8:41.8 17
Milburn Mandi Upper Arlington High School 6 8:42.6 18
Stoner Jenn Dublin Crew 4 8:55.7 19
Baeder Nicole Dublin Crew 2 8:57.4 20
Baeder Michele Dublin Crew 3 8:59.4 21
Machuta Melissa Westerville Rowing Club 5 9:02.4 22
Harvey Autumn Upper Arlington High School 9 9:03.4 23
Lentz Maggie Upper Arlington High School 6 9:07.8 24
Flynn Lauren Dublin Crew 7 9:09.3 25
Nelson Lauren Upper Arlington High School 8 9:39.6 26
EVENT 8:JUNIOR OPEN WOMEN-11:36
Pendergrass Moriah Greater Dayton Rowing Association 3 7:37.1 1
Crook Sarah Upper Arlington High School 2 7:38.9 2
Radigan Erin Westerville Rowing Club 1 7:41.8 3
Grimes Brooke Upper Arlington High School 4 7:44.2 4
Schulz Shelby Dublin Crew 6 7:50.5 5
Parrish Stephanie Dublin Crew 7 7:56.2 6
Oak Holly Unaffiliated 1 7:56.6 7
Piotrowski Caitlin Dublin Crew 5 7:58.4 8
Nunn Amanda Dublin Crew 9 8:03.4 9
Clark Jennifer Westerville Rowing Club 5 8:13.0 10
Rodway Kelsey Upper Arlington High School 10 8:14.4 11
Rouda Jessi Upper Arlington High School 5 8:15.2 12
Mickelson Hannah Dublin Crew 8 8:23.3 13
Zvansky Chelsea Westerville Rowing Club 3 8:24.2 14
Ewart Danielle Upper Arlington High School 2 8:24.8 15
Coons Katie Upper Arlington High School 6 8:27.1 16
Young Betsy Westerville Rowing Club 3 8:35.0 17
McGann Caitlyn Dublin Crew 1 8:39.2 18
Zvansky Natasha Westerville Rowing Club 2 8:43.1 19
King Julie Upper Arlington High School 4 8:53.1 20
Colin Brittany Upper Arlington High School 4 DNF  
EVENT 9 & 10: JUNIOR COXSWAINS 1000M MEN AND WOMEN-12:12
Rowland Tyler Westerville Rowing Club 1 4:01.7 1
Young Dylan Upper Arlington High School 3 4:10.7 2
Durbin Danielle Westerville Rowing Club 4 4:19.9 3
Zink Tara Upper Arlington High School 6 4:34.5 4
Frankenberg Maggie Westerville Rowing Club 5 4:46.9 5
EVENT 11:MASTERS MEN-12:24
Borneman Karl Unaffiliated 2 6:45.2 1
Kip Nicholas Trinity Fitness 1 6:48.3 2
Onutz Bruce Western Reserve Rowing Association 4 7:00.4 3
Kopp Paul Western Reserve Rowing Association 5 7:07.0 4
Ream Brian Wittenberg University Crew Club 9 7:18.5 5
Pukita Mark Dublin Crew 8 7:19.0 6
Brooks Charles Upper Arlington High School 10 7:19.6 7
Seman Troy Unaffiliated 3 7:21.5 8
O'Connor Robert Unaffiliated 1 7:31.5 9
Rodway George  Unaffiliated 5 7:45.0 10
Endres Joe Upper Arlington High School 2 7:48.3 11
Swartz Chris Upper Arlington High School 3 8:07.5 12
Keferl Greg Unaffiliated 4 8:11.0 13
EVENT 12:MASTERS WOMEN-12:48
Schulz Kristie Unaffiliated 1 07:40.2 1
Ryan Sara Upper Arlington High School 3 08:10.3 2
Parrish Dana Dublin Crew 5 08:14.5 3
Rosenfeld Jill Denison University Crew Club 2 08:17.3 4
Olson Lynne Upper Arlington High School 4 08:22.9 5
Capelle Sally Upper Arlington High School 6 08:43.2 6
Stoner Debra Greater Columbus Rowing Association 7 09:05.0 7
EVENT 13:OPEN NOVICE LTWT WOMEN-1:00
Gomez Stasi Ohio State University Crew Club 1 8:04.6 1
Blake Samantha Ohio University Womens Crew 4 8:08.0 2
Counts K Ohio State University Crew Club 2 8:08.7 3
Cleveland B Ohio State University Crew Club 3 8:17.9 4
Babcock Linden Ohio State University Crew Club 7 8:39.7 5
Bennett S Ohio State University Crew Club 5 8:40.2 6
Gordon Mandy Ohio State University Crew Club 8 8:43.6 7
Schuckert Leigh Ohio University Womens Crew 10 8:45.0 8
Farinella Megan Ohio University Womens Crew 6 8:45.8 9
Busso Jenn Wittenberg University Crew Club 9 8:55.4 10
Willer Elise Wittenberg University Crew Club 1 9:01.3 11
Van-Tilburg M Ohio State University Crew Club 4 9:13.9 12
Jenkins Shay Ohio State University Crew Club 3 9:19.8 13
Matti Samantha Ohio University Womens Crew 2 9:47.7 14
McNutt Courtney Wittenberg University Crew Club 5 10:15.7 15
EVENT 14:OPEN NOVICE WOMEN-1:24
Glenn Christiana Denison University Crew Club 1 7:31.5 1
Siefker S Ohio State University Crew Club 5 7:33.4 2
McKenna Lauren Denison University Crew Club 3 7:36.9 3
Jakomin K Ohio State University Crew Club 4 7:41.2 4
Dietz L Ohio State University Crew Club 6 7:44.6 5
Doss Lindsay Denison University Crew Club 7 7:45.9 6
Lowe LIndsey Ohio University Womens Crew 2 7:56.2 7
Brockstedt M Ohio State University Crew Club 4 7:59.0 8
Waddel Devon Ohio University Womens Crew 8 7:59.9 9
Marrinan E Ohio State University Crew Club 9 8:01.1 10
Fabien J Ohio State University Crew Club 3 8:01.8 11
Delozier Tricia Ohio University Womens Crew 1 8:01.9 12
Kreiger Kelly Wittenberg University Crew Club 10 8:06.4 13
Bonhard Mary Ohio State University Crew Club 10 8:12.2 14
Ogden Katie Ohio University Womens Crew 9 8:13.8 15
Jarvis Bethany Ohio University Womens Crew 8 8:14.2 16
Swartz Stephanie Ohio University Womens Crew 7 8:15.1 17
Henry Shannon Ohio University Womens Crew 2 8:15.6 18
Shutts Susie Ohio University Womens Crew 6 8:17.6 19
Scutnik Audry Ohio State University Crew Club 1 8:17.6 19
Lockhart Amanda Ohio University Womens Crew 5 8:18.1 21
Russell Kristin Ohio University Womens Crew 3 8:24.0 22
Neylon Allyson Ohio University Womens Crew 6 8:33.4 23
Loh C Ohio State University Crew Club 7 8:36.5 24
Katze Nicole Wittenberg University Crew Club 4 8:45.0 25
Robbins L Ohio State University Crew Club 9 8:56.7 26
Ali Amy Denison University Crew Club 8 9:07.8 27
Curran Megan   10 DNF  
EVENT 15:OPEN LTWT WOMEN-2:00
Fogt Kelsey Ohio State University Crew Club 1 7:57.5 1
Jones Rachel Ohio State University Crew Club 5 7:58.6 2
Wichman Katie Ohio University Womens Crew 4 8:04.0 3
VanBruekelen Celine Ohio State University Crew Club 2 8:07.3 4
Lesko Bethany Ohio State University Crew Club 3 8:17.6 5
Jensen Amanda Ohio State University Crew Club 6 8:18.1 6
Miller Caitlin Ohio University Womens Crew 8 8:21.4 7
Vuong Kim Ohio State University Crew Club 7 8:31.9 8
Gaspar Liz Wittenberg University Crew Club 9 8:39.6 9
Keating Clare Ohio University Womens Crew 10 8:42.0 10
EVENT 16:OPEN WOMEN-2:12
Johnson Jessica Ohio University Womens Crew 1 7:22.9 1
Spears Liz Ohio State University Crew Club 3 7:28.5 2
Brickweg Kiersten Ohio State University Crew Club 2 7:30.2 3
Evanoff Claire Ohio State University Crew Club 4 7:37.0 4
Kallio Becca Ohio State University Crew Club 6 7:38.5 5
Vargo Erica Ohio State University Crew Club 5 7:41.3 6
Bertke Allison Ohio State University Crew Club 7 7:41.6 7
Kallio Sarah Ohio State University Crew Club 8 7:42.7 8
Cooke Emily Ohio University Womens Crew 1 7:50.9 9
Ewer Kristen Denison University Crew Club 9 7:52.4 10
Sloan Diana Denison University Crew Club 10 7:59.4 11
McIntyre Aislinn Ohio State University Crew Club 2 8:01.2 12
Ziegler Megan Wittenberg University Crew Club 4 8:02.5 13
Sieminski Cassandra Ohio University Womens Crew 3 8:06.0 14
Skorupka Rebecca Ohio University Womens Crew 5 8:10.1 15
Hughes Carrie Ohio University Womens Crew 7 8:24.0 16
Johnson Kristin Denison University Crew Club 6 8:43.8 17
EVENT 17:OPEN NOVICE LTWT MEN-2:36
Geddes Ben Ohio State University Crew Club 2 6:46.7 1
Fritchman Joe Wittenberg University Crew Club 1 6:54.1 2
Dailey Nathan Denison University Crew Club 3 6:54.6 3
Scott Rory Denison University Crew Club 6 6:59.5 4
Rogan Eric Ohio State University Crew Club 5 7:01.1 5
Culicover Dan Ohio State University Crew Club 4 7:02.7 6
Robinson Ellis Ohio State University Crew Club 7 7:13.0 7
Luther Dave Ohio State University Crew Club 9 7:13.4 8
Koch Daniel Ohio State University Crew Club 8 7:14.1 9
Welker Adam Ohio State University Crew Club 2 7:25.3 10
Robinson Sergei Wittenberg University Crew Club 10 7:29.1 11
Mora Juan Ohio State University Crew Club 1 7:29.8 12
Papic John Wittenberg University Crew Club 3 7:35.1 13
Stemple Wylie Ohio State University Crew Club 7 7:36.3 14
Kowallis Matt Denison University Crew Club 6 7:39.5 15
Mixter Jeff Ohio State University Crew Club 5 7:43.3 16
Appelhans Jon Ohio State University Crew Club 4 7:45.3 17
EVENT 18: OPEN NOVICE MEN-3:00
McFadyen Ryan Ohio State University Crew Club 1 6:25.0 1
Hukill Sean Ohio State University Crew Club 2 6:25.8 2
Brock Tom Ohio State University Crew Club 3 6:35.5 3
Liuzzo Nelson Ohio State University Crew Club 4 6:45.1 4
Verhoff Kevin Ohio State University Crew Club 6 6:46.1 5
Hemmelgarn Alex Ohio State University Crew Club 5 6:50.6 6
Schroeder Tim Ohio State University Crew Club 8 6:51.6 7
Dietz Peter Ohio State University Crew Club 7 6:51.9 8
Thompson Ben Ohio State University Crew Club 2 6:59.0 9
Mistree Kai Ohio State University Crew Club 10 7:01.7 10
Powers Kirk Ohio State University Crew Club 1 7:01.9 11
Rodman Ross Ohio State University Crew Club 6 7:12.0 12
Lamb Marc Ohio State University Crew Club 3 7:15.2 13
Cassidy John Ohio State University Crew Club 4 7:32.2 14
Lusoski John Wittenberg University Crew Club 5 7:42.0 15
EVENT 19:OPEN LTWT MEN-3:24
Henderson Brandon Ohio State University Crew Club 1 6:30.9 1
Pitzer Eric Ohio State University Crew Club 2 6:36.9 2
Foster Mark Ohio State University Crew Club 4 6:43.0 3
Hilovsky James Ohio State University Crew Club 7 6:44.0 4
DAtri Andrew Ohio State University Crew Club 3 6:51.1 5
Cooley Nick Ohio State University Crew Club 6 6:57.0 6
Messerschmitt David Ohio State University Crew Club 8 7:04.1 7
Williams Mark Denison University Crew Club 5 7:07.5 8
Baird Rich Ohio State University Crew Club 10 7:10.9 9
Watson James Ohio State University Crew Club 9 7:12.4 10
EVENT 20:OPEN MEN-3:36
Bouton Cameron Ohio State University Crew Club 1 6:27.5 1
Kramer David Ohio State University Crew Club 4 6:30.6 2
Minnich Rob Ohio State University Crew Club 6 6:33.8 3
Chasko Ross Ohio State University Crew Club 2 6:34.2 4
Frazee Jesse Ohio State University Crew Club 3 6:34.9 5
Davis Brian Wittenberg University Crew Club 2 6:35.6 6
Murtha Matt Unaffiliated 6 6:39.5 7
Johnson Eric Ohio State University Crew Club 1 6:41.4 8
Steed Gid Ohio State University Crew Club 4 6:42.2 9
Guncik Thomas Ohio State University Crew Club 3 6:43.9 10
Masarky Brett Denison University Crew Club 5 7:04.1 11
EVENT 21 & 22:COXSWAINS 1000M MEN AND WOMEN-4:00
Severs Kevin Ohio State University Crew Club 1 3:34.3 1
Kowallis Matt Denison University Crew Club 6 3:39.8 2
Substanley Nate Ohio State University Crew Club 5 3:53.1 3
Neike Kara Wittenberg University Crew Club 2 4:21.2 4
Orefeo Lorelie Denison University Crew Club 3 4:34.2 5
Porter Johanna Ohio State University Crew Club 4 4:39.9 6
EVENT 23: Alumni 1000M MEN AND WOMEN-4:12
Orwick Shelley  Buckeye Rowing Alumni Association  1 1:58:05 8
Minkkinen Kara Buckeye Rowing Alumni Association 2 1:58:02 7
Carrick Andrew Buckeye Rowing Alumni Association 3 1:57:08 6
Ingraham Scott Denison University Crew Club 4 1:44:09 5
Savoie David Denison University Crew Club 5 1:38:04 3
Hemmerly Brad Buckeye Rowing Alumni Association 6 1:35:08 1
Lippencott Dave BRAA 7 1:38:03 2
Glazier Sean BRAA 8 1:40:08 4