Saturday 6/25 2005 Southeast Regional Championship Regatta
HEATS
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
M Master 1X 7:30 Marks Drake Bell Walthall
D Oak Ridge Orange Ft. Myers Catawba
Heat 1 Time 04:16.1 04:04.6 04:19.0 04:12.3
1-3 to Final Place 3 1 4 2
M Master 1X 7:40 Bostian D'Italia Youtie Shaffer
D New Bern Chrleston Atlanta Columbia
Heat 2 Time 04:37.6 04:07.0 04:00.3 04:16.4
1-3 to Final Place 4 2 1 3
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
W Jr 1X 8:00 Cordullo
Final Halifax
Time 09:28.8
Place
M Master 1X 8:10 Pritchard Harvin Bradbury Leonard Melnik Floyd
A Unaff. Bull City New Bern Ft. Myers Charleston Fred.Academy
Final Time 03:44.1 03:42.7 03:52.4 04:05.6 04:11.8 04:03.9
Place 2 1 3 5 6 4
M Master 1X 8:20 Campbell Crossley Ezold Kyle Lucas
B Carolina Lightwave Mariner Pt. Carolina Columbia
Final Time 04:23.3 03:38.6 03:38.7 03:51.9 04:25.9
Place 4 1 2 3 5
M Master 2- 8:30 Ashville GAR Lake Lanier
B-C Pedisich (B) Larsen (B) Calupa ( C)
Final Raw Time 03:35.5 03:43.7 03:39.9
HCP 00:00.0 00:02.5 00:04.5
Adj. Time 03:35.5 03:41.2 03:35.4
Place 1 2 1
W Master 4+ 8:40 Halifax (B) Catawba (B) Carolina ( C ) GAR ( C ) L. Lanier ( C )
B, C Bell Steffen Pardun Marshall Forster
Finals Time 05:00.3 04:05.8 04:07.6 03:56.0 03:55.6
Place 2 1 3 2 1
W Master 4+ 8:50 Augusta Sarasota
D McLeskey Grey
Final Time 04:22.6 04:22.3
Place 2 1
M Master 1X 9:00 Drake Burwell Forster Young
C Unaff ORRA Lake Lanier Augusta
Final Time 03:50.1 no show 03:44.8 04:00.7
Place 2 1 3
M Master 1X 9:10 Dobson Burgener Schumacher Delgado Hahn
E Sarasota Atlanta Jacksonville Lake Lanier Jacksonville
Final Time 04:10.2 03:50.5 03:47.5 04:40.3 04:15.5
Place 3 2 1 5 4
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
M Master 1X 9:20 Mohs Southwick Rudd Erdman Connor
F Atlanta GAR Lightwave New Haven Halifax
Final Time 04:01.4 no show 04:12.4 04:16.0 05:02.2
Place 1 2 3 4
M Master 1X 9:30 Foster Logg Metzler Muther Salazar
G-I New Bern Treas. Coast Jacksonville New Bern Jacksonville
Final Raw Time 04:23.2 04:34.7 04:21.1 04:31.7 04:41.6
HCP 00:02.1 00:11.1 00:00.0 00:04.3 00:13.5
Adj. Time 04:21.1 04:23.6 04:21.1 04:27.4 04:28.1
Place 1 2 1 3 4
M Master 1X 9:40 Marks D'Italia Drake Youtie Walthall Shaffer
D Oak Ridge Charleston Unaff Atlanta Catawba Columbia
Final Time 04:19.1 03:47.7 03:45.3 03:47.3 03:59.5 04:00.8
from heats Place 6 3 1 2 4 5
M Novice 1X 9:50 Lee Larson
Final Atlanta GAR
Time no show 04:08.1
Place 1
W Mast. Lt 2X 10:00 Ltwav/Pot (D) L.Lanier (D) Lightwave (D) 3 rivers/ (A)
A,D Sharrow Millard Brown Vorhes
Finals Time 04:13.7 04:08.9 04:06.4 03:57.8
Place 3 2 1 1
10:10
Time
Place
M Open 1X 10:20 Franchi Ball Cirodde Gustafson Van Schaik Floyd
Heat 1 Miami Beach Ft. Myers Miami Beach Augusta Columbia Fred. Academy
1-2 to Final Time 07:41.1 09:26.3 07:56.1 07:35.1 08:05.8 08:42.0
3-4 to B Final Place 2 6 3 1 4 5
M Open 1X 10:30 Larson Campbell Staley Anderson Ezold
Heat 2 Augusta Carolina Halifax Miami Beach Mariner Pt
1-2 to Final Time 07:17.3 08:50.1 08:07.9 08:35.4 08:02.0
3-4 to B Final Place 1 5 3 4 2
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
M Open 1X 10:40 Melnik Bradbury Pritchard Rankovic Harvin Burckmyer
Heat 3 Charleston New Bern Unaff. Miami Beach Bull City Riverside BC
1-2 to Final Time 08:49.1 08:03.4 07:57.6 07:19.2 07:46.0 07:24.0
3-4 to B Final Place 6 5 4 1 3 2
M Master 8+ 10:50 Ashville ( C ) L.Lanier ( C ) Halifax (D) L. Lanier (F) Sarasota (E)
C, D-F
Final Raw Time 03:22.0 03:14.0 03:35.5 03:53.7 03:24.9
HCP 00:00.0 00:00.0 00:00.0 00:07.2 00:02.2
Adj. Time 03:22.0 03:14.0 03:35.5 03:46.5 03:22.7
Place 2 1 2 3 1
W Master 1X 11:00 Evans Lindblad Corbett Seagle Brown
A-B Unaff. Carolina Ft. Myers Carolina Atlanta
Final Raw Time 04:01.2 04:16.7 04:27.1 04:05.4 04:12.2
HCP 00:00.3 00:00.0 00:01.4 00:00.0 00:01.4
Adj. Time 04:00.9 04:16.7 04:25.7 04:05.4 04:10.8
Place 1 4 5 2 3
W Master 1X 11:10 O'Gorman Smith Warren Forster
C Oak Ridge Jacksonville GAR L.Lanier
Final Time 04:17.2 04:08.2 05:30.7 04:03.1
Place 3 2 4 1
W Master 1X 11:20 Pedeville Hall Jordan
D-E Treas. Coast Potomac Ft. Myers
Final Raw Time 04:29.7 04:24.1 04:57.4
HCP 00:00.0 00:08.1 00:01.2
Adj. Time 04:29.7 04:16.0 04:56.2
Place 2 1 3
W Novice 1X 11:30 Bradford Debbie McCormick
Final Orlando GAR
Time no show no show 05:53.0
Place 1
M Master 4 11:40 GAR Halifax L.Lanier Sarasota
D Feaster Power Spengler Giannini
Final Time 03:54.2 03:56.7 03:36.5 03:44.2
Place 3 4 1 2
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
M Master 4 11:50 L.Lanier Sarasota L. Lanier
F Martiniere Higel Ewing
Final Time 04:12.4 03:58.3 04:31.9
Place 2 1 3
M Master 4 12:00 Atlanta Miami Beach L. Lanier Augusta
B-C Weiss Fields Calupca Jannik
Final Raw Time 03:24.2 03:24.3 03:39.6 03:48.0
HCP 00:00.4 00:00.9 00:00.0 00:07.3
Adj. Time 03:23.8 03:23.4 03:39.6 03:40.7
Place 2 1 3 4
W Master 8 12:10 Carolina Halifax Atlanta
B-C Hucks Bird Brown
Final Raw Time 03:13.1 03:38.8 03:08.5
HCP 00:01.9 00:05.2 00:00.0
Adj. Time 03:11.2 03:33.6 03:08.5
Place 2 3 1
M Mast Lt 2X 12:20 Jacksonville GAR/ORRA Jacksonville Ltwav/LLRC Lightwave
C,D,E,H Metzler (H) Packard (E) Schumacher E Sharrow (D) Crossley (D)
Finals Time 04:02.8 04:46.1 03:38.7 03:46.3 03:27.6
Place 5 3 2 4 1
M Open 1X 12:30 Anderson Cirodde Harvin Staley Pritchard VanSchaik
Petite Final Miami Beach Miami Beach Bull City Halifax Unaff Columbia
from heats Time 07:42.8 07:43.4 07:52.4 07:52.8 08:14.0
Place DNF 1 2 3 4 5
W Open 1X 12:40 McAlear Seward Lindblad Evans Cardullo
Final WPI Ft. Myers Carolina Unaff. Halifax
Time 08:08.5 08:57.4 08:18.5 08:15.6 no show
Place 1 4 3 2
MX Master 8 12:50 Ashville GAR Atlanta L.Lanier
B-C Nash Larsen Weiss Spengler
Finals Raw Time 03:57.5 03:47.7 03:25.8 03:27.7
HCP 00:05.2 00:01.9 00:00.0 00:03.5
Adj. Time 03:52.3 03:45.8 03:25.8 03:24.2
Place 4 3 2 1
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
MX Master 8 1:00 Sarasota L.Lanier Augusta Halifax
D-F Grey Layer Abell Bird
Finals Raw Time 03:51.7 03:44.7 03:40.6 04:08.6
HCP 00:10.3 00:00.0 00:00.0 00:02.0
Adj. Time 03:41.4 03:44.7 03:40.6 04:06.6
Place 2 3 1 4
M Open 1X 1:10 Franchi Ezold Rankovic Gustafson Larson Burkmeyer
Grand Final Miami Beach Mariner Point Miami Beach Augusta Augusta Riverside
from heats Time 07:46.5 07:39.6 07:09.2 07:34.4 07:07.4 07:20.7
Place 6 5 2 4 1 3
Mx Fam 2X 1:20 Ft. Myers Lightwave
Final Bell Sharrow
Time 04:10.8 03:58.5
Place 2 1
MX Master 4+ 1:40 Carolina Catawba Ashville Augusta Atlanta L. Lanier
B-C Kyle Phil Helmes Lacerna Brown Forster
W Open 4+ Raw Time 04:07.6 03:51.7 03:36.8 04:22.1 03:31.2 03:33.3
Final HCP 00:00.0 00:08.3 00:06.4 00:02.4 00:06.4
Adj. Time 03:51.7 03:28.5 04:15.7 03:28.8 03:26.9
Place 1 4 2 5 3 1
MX Master 4+ 1:50 Augusta Ashville Sarasota L.Lanier Sarasota (E) GAR (E)
D,E Jannik Nash Giannini Ferriss Ransom Feaster
Finals Time 03:57.4 04:07.8 03:59.6 03:51.8 04:22.1 03:47.7
Place 3 5 4 2 6 1
Sunday 6/26 2005 Southeast Regional Championship Regatta
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
Mx Master 4X 8:00 L.Lanier (B) Ft. Myers ( C ) L. Lanier(Comp)
B-C Erickson Leonard Forster
Final Raw Time 03:36.6 03:40.3 03:28.6
HCP 00:00.0 00:00.6 00:03.5
Adj. Time 03:36.6 03:39.7 03:25.1
Place 2 3 1
Mx Master 4X 8:10 Catawba L.Lanier Lightwave
D Lambla Spengler Sharrow
Final Time 03:52.1 03:41.0 03:39.1
Place 3 2 1
M Open 2X 8:20 Miami Beach Columbia Florida Tech Halifax Bull City Miami Beach
Final Van Schaik Groble Power Harviin
Time 06:54.4 07:32.6 07:31.3 07:26.3 07:33.3 07:41.7
Place 1 4 3 2 5 6
W Open Lt 1X 8:30 Seward Peich Vorhes
Final Ft. Myers Unaff. 3 Rivers
Time 09:09.8 08:55.1 08:57.5
Place 3 1 2
M Master 2X 8:40 BullC/Carolina(A) Ft. Myers (A) GAR (B) L.Lanier (B) New Bern (B)
A, B Harvin Ball Larson Forster Bradbury
Finals Time 03:35.8 03:54.8 03:38.8 03:36.2 03:54.5
Place 1 2 2 1 3
M Master 2X 8:50 Atlanta L.Lanier Augusta Sarasota Miami Beach L.Lanier Columbia
C Wolff Calupca Young Higel Fields Layer Shaffer
Final Time 03:30.6 04:08.3 03:34.2 03:35.9 03:47.4 04:21.5 03:51.6
Place 1 6 2 3 4 7 5
M Master 2X 9:00 L.Lanier Lightwave Catawba Atlanta
D Spengler Crossley Gilmore Youtie
Final Time 03:50.9 03:31.6 03:57.6 03:29.7
Place 3 2 4 1
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
M Master 2X 9:10 L.Lanier (F) L.Lanier (E) Halifax (F) L.Lanier (F) L.Lanier (G) New Bern (H)
E-F,G-H Wise Ferris Connor Martiniere Ewing Muther
Finals Raw Time 04:17.1 04:02.0 04:15.9 04:16.7 04:36.0 04:09.2
HCP 00:05.6 00:00.0 00:08.6 00:08.6 00:00.0 00:07.0
Adj. Time 04:11.5 04:02.0 04:07.3 04:08.1 04:36.0 04:02.2
Place 4 1 2 3 2 1
W Master 4X 9:20 L.Lanier (D) Lightwave
C-D Spengler Sharrow
Final Raw Time 03:54.7 03:45.8
HCP 00:07.0 00:00.0
Adj. Time 03:47.7 03:45.8
Place 2 1
M Mast. Lt 1X 9:30 Burwell Sharrow (D) Marks (D) Metzler (G) Salazar (I)
C-D, G-I Oak Ridge Lightwave Oak Ridge Jacksonville Jacksonville
Finals Raw Time no show 04:00.3 04:15.5 04:30.1 04:55.7
HCP 00:00.0 00:03.2 00:05.6 00:00.0 00:13.5
Adj. Time #VALUE! 03:57.1 04:09.9 04:30.1 04:42.2
Place no show 1 2 1 2
M Mast. Lt 1X 9:40 Mohs Schumacher Delgado Hahn Burgener
E-F Atlanta Jacksonville L.Lanier Jacksonville Atlanta
Final Raw Time 04:00.7 03:51.4 04:50.9 04:09.1 03:51.0
HCP 00:09.3 00:02.9 00:06.0 00:06.0 00:00.0
Adj. Time 00:00.0 03:51.4 03:48.5 04:44.9 04:03.1 03:51.0
Place 3 1 5 4 2
9:50
W Open 2X 10:00 Miami Beach Ft. Myers Carolina Halifax
M Open 4X O 4X Seward Lindblad Cardullo
Finals Time 06:53.8 08:38.5 08:01.5 08:31.7
Place 1 3 1 2
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
10:10
M Open Lt 1X 10:20 McAlear (W) Larson Burwell
W Coll. 1X WPI Augusta Oak Ridge
Finals Time 08:31.1 07:21.3 no show
Place 2 1
W Master 2X 10:30 Catawba Sarasota L.Lanier
D Lambla Grey Spengler
Final Time 04:14.9 04:37.7 04:07.6
Place 00:00.0 00:00.0 00:00.0
2 3 1
W Master 2X 10:40 Fort Myers A Orlando B L.Lanier C L.Lanier(comp)
A-B, C Corbett Karen Goodman Forster
Final Raw Time 04:00.8 04:01.3 04:49.1 03:52.2
HCP 00:03.7 00:00.0 00:00.0
Adj. Time 04:00.8 03:57.6 04:49.1 03:52.2
Place 2 1 2 1
M Master 4X 10:50 Miami Beach L.Lanier Atlanta C Columbia ( C )
A-B, C Fields (A) Calupca (B) Wolff Liese
Finals Raw Time 03:47.0 03:27.3 03:17.0 03:38.4
HCP 00:00.0 00:01.3 00:00.0 00:00.0
Adj. Time 03:47.0 03:26.0 03:17.0 03:38.4
Place 2 1 1 2
M Master 4X 11:00 L.Lanier (D) Augusta(D) Catawba(D) L.Lanier (F) L.Lanier (F)
D, F Spengler Young Gilmore Ewing Martiniere
Finals Time 03:21.6 03:21.2 03:55.5 04:16.8 03:57.4
Place 2 1 3 2 1
W Mast Lt 1X 11:10 Peich (A) Vorhes (B) Hall (E) Pedeville (D)
A-B, D-E Unaff. 3 Rivers Potomac Treas. Coast
Finals Raw Time 04:20.8 04:30.8 04:16.8 04:17.2
HCP 00:00.0 00:01.8 00:08.1 00:00.0
Adj. Time 04:20.8 04:29.0 04:08.7 04:17.2
Place 1 2 1 2
EVENT TIME Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6 Lane 7
Mx Master 2X 11:20 GAR B.city/3 rivers Lightwave Halifax
A Larsen Harvin Crossley Staley
Final Time 04:21.1 03:50.0 03:34.2 03:40.7
Place 4 3 1 2
Mx Master 2X 11:30 L.Lanier L.Lanier Oak Ridge Sarasota L.Lanier Augusta (X)
C Goodman Forster Marks Higel Calupca Young
Final Time 04:27.4 03:59.9 03:35.8 04:05.9 04:12.3 03:37.3
Place 5 1 2 3 4 exhibition
Mx Master 2X 11:40 Augusta L.Lanier Ft. Myers LtWave/Pot Jacksonville
D Jannik Spengler Bell Sharrow Schumacher
Final Time 04:07.7 04:00.2 04:10.2 03:55.2 03:44.1
Place 4 3 5 2 1
Mx Master 2X 11:50 L.Lanier Lightwave Treas.Coast
E-F Millard Brown Logg
Final Raw Time 04:06.3 03:58.3 04:14.9
HCP 00:00.0 00:01.2 00:08.3
Adj. Time 04:06.3 03:57.1 04:06.6
Place 2 1 3
P/C 2X 12:00 GAR L.Lanier
Final Packard Layer
Time 03:59.8 04:10.9
Place 1 2
FORMULA LINE:
Adj. Time 00:00.0 00:00.0 00:00.0 00:00.0 00:00.0 00:00.0 00:00.0