Hampton Roads Erg Pull

  • Hosted By Hampton Roads Rowing Club
2015 Hampton Roads Erg Pull - Thursday Draft Lineup  
Time Description Last Name First Name erg Team Seed Avg Age Handicap
8:30 Mens Jr Putnam John-Robert 1 Hickory 09:32 16  
8:30 Mens Jr Spivey Stephen 2 Hickory 08:49 15  
8:30 Mens Jr D'Amore Chase 3 Cox Crew 08:44 16  
8:30 Mens Jr Cobb Dylan 4 Hickory 08:41 15  
8:30 Mens Jr Laughlin Bryce 5 Great Bridge 08:34 16  
8:30 Mens Jr Velez Josh 6 Mobjack 08:30 15  
8:30 Mens Jr Ilvento Perry 7 Cox Crew 08:24 18  
8:30 Mens Jr Peycelon Chris 8 Cox Crew 08:22 17  
8:30 Mens Jr Stuart Alex 9 Hickory 08:22 15  
8:30 Mens Jr Verbanic Jackson 10 Cox Crew 08:22 17  
8:30 Mens Jr Hahn Devin 11 Cox Crew 08:11 17  
8:30 Mens Jr Feltey Patrick 12 Granby 08:05 17  
8:30 Mens Jr Crandall Jonathoan 13 Hickory 08:03 15  
8:30 Mens Jr Roberts Trevor 14 Cox Crew 08:02 17  
8:30 Mens Jr Coon Trevor 15 Maury 00:00 17  
8:30 Mens Jr Giddens Paul 16 Maury 00:00 17  
8:30 Mens Jr Warman Dan 17 Maury 00:00 19  
8:30 Mens Jr     18        
8:30 Mens Jr     19        
8:30 Mens Jr     20        
                 
8:45 Mens Jr Giampaolo Nick 1 Great Bridge 07:59 17  
8:45 Mens Jr Edye Skylar 2 Granby 07:55 18  
8:45 Mens Jr Ford VI Henry 3 Cox Crew 07:53 18  
8:45 Mens Jr Sunvold Daniel 4 Hickory 07:51 17  
8:45 Mens Jr Prince Jr. Antoine 5 Maury 07:50 18  
8:45 Mens Jr Myers Jonathan 6 First Colonial 07:50 17  
8:45 Mens Jr Wilkinson Wyatt 7 Hickory 07:50 15  
8:45 Mens Jr Romulo Alejandro 8 First Colonial 07:50 16  
8:45 Mens Jr Agnelli Dominic 9 Cox Crew 07:48 17  
8:45 Mens Jr French Evan 10 Norfolk Academy 07:45 17  
8:45 Mens Jr Kemp Josh 11 Norfolk Academy 07:45 17  
8:45 Mens Jr Knebl Sebastian 12 Mobjack 07:45 15  
8:45 Mens Jr Taylor Barrett 13 Cox Crew 07:45 16  
8:45 Mens Jr Nelson Walter 14 Maury 07:44 17  
8:45 Mens Jr Greene Will 15 Cox Crew 07:40 18  
8:45 Mens Jr Mims jacquinn 16 Granby 07:40 20  
8:45 Mens Jr Guertler Brian 17 Great Bridge 07:33 16  
8:45 Mens Jr Pohl Joshua 18 Hickory 07:29 16  
8:45 Mens Jr     19        
8:45 Mens Jr     20        
                 
9:00 Mens Jr Stein Evan 1 Great Bridge 07:29 19  
9:00 Mens Jr Rouse Deven 2 Cox Crew 07:28 18  
9:00 Mens Jr Massey Justin 3 Hickory 07:25 19  
9:00 Mens Jr Dickman Mathew 4 Hickory 07:24 17  
9:00 Mens Jr Gajewski Jonathan 5 First Colonial 07:22 17  
9:00 Mens Jr Loyd Jeremiah 6 Cox Crew 07:19 16  
9:00 Mens Jr dorsey james 7 Maury 07:13 17  
9:00 Mens Jr Williams Zen 8 Great Bridge 07:09 16  
9:00 Mens Jr Dietzel Jackson 9 Hickory 07:08 16  
9:00 Mens Jr Sanchez David 10 First Colonial 07:07 18  
9:00 Mens Jr Brennan Michael 11 Cox Crew 07:06 18  
9:00 Mens Jr Dominguez David 12 Great Bridge 07:04 17  
9:00 Mens Jr Williams Justin 13 Great Bridge 07:03 16  
9:00 Mens Jr Muriano Jack 14 Cox Crew 07:01 17  
9:00 Mens Jr Copeland Mitchell 15 James River 07:00 19  
9:00 Mens Jr Shaw Quinn 16 Great Bridge 06:58 19  
9:00 Mens Jr Whitescarver Garrett 17 Great Bridge 06:58 19  
9:00 Mens Jr Petersen Thomas 18 First Colonial 06:45 18  
9:00 Mens Jr     19        
9:00 Mens Jr     20        
                 
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Hines Garrett 1 Hickory 09:40 15  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Carmel Eric 2 Hickory 09:35 18  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Resweber Mathew 3 Hickory 09:13 17  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Slater Jack 4 Granby 09:00 15  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Hendricks J.j. 5 Hickory 08:49 16  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Duffy Tristan 6 Hickory 08:30 15  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Murphy Shawn 7 Hickory 08:30 16  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 lutzkanin keifer 8 Hickory 08:25 15  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Spicer Tanner 9 Hickory 08:25 16  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Murphy Douglas 10 Cox Crew 08:22 15  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Etter Michael 11 Hickory 08:15 19  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Michels Tyler 12 Great Bridge 08:14 18  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Mincheff Chandler 13 Great Bridge 08:14 16  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Rose Josh 14 Hickory 08:13 16  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Kennedy Maxwell 15 Cox Crew 08:09 16  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Bowes Timothy 16 Granby 08:05 15  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Hayden Adam 17 Granby 08:05 16  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Shawyer Caelan 18 Granby 08:05 15  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1 Wallace Austin 19 Hickory 08:05 15  
9:15 Mens Jr Ltwt - Heat 1     20        
                 
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Catera Zak 1 First Colonial 00:00 17  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Errichetto Anthony 2 Maury 00:00 18  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Forbes Luke 3 James River 00:00 17  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Gurczynski Dave 4 First Colonial 00:00 18  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 King Aidan 5 Maury 00:00 15  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Dickerson Jack 6 First Colonial 08:04 17  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Spiva Thomas 7 Cox Crew 08:01 17  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Fridel Taylor 8 Great Bridge 08:00 17  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Ross Jacob 9 Hickory 07:59 17  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Hawkins Andrew 10 Great Bridge 07:58 15  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Schug Charlie 11 Cox Crew 07:58 17  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Devlin Liam 12 Cox Crew 07:55 17  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Hagen Drew 13 Cox Crew 07:55 15  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Knocklein Oliver 14 Cox Crew 07:54 18  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Rector Roy 15 Cox Crew 07:53 16  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Ellis Brett 16 Granby 07:50 17  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Lutzkanin Tanner 17 Hickory 07:47 18  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2 Hubbard Connor 18 Great Bridge 07:43 19  
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2     19        
9:30 Mens Jr Ltwt - Heat 2     20        
                 
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Brannan James 1 Great Bridge 07:40 17  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Jimenez Jose 2 Granby 07:40 17  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Magana Cabir 3 Granby 07:40 19  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Harris Jackson 4 Great Bridge 07:35 18  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Harvey Ryan 5 Cox Crew 07:34 16  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 English Jacob 6 Great Bridge 07:33 16  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Gusentine Jacob 7 Norfolk Academy 07:30 18  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Griffin Parker 8 First Colonial 07:29 16  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 scraba sean 9 Hickory 07:28 16  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Dudek Ben 10 Maury 07:26 18  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Gulakowski Nicholas 11 Great Bridge 07:23 18  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Jacka Nick 12 Hickory 07:23 17  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Howells Jonah 13 Cox Crew 07:21 17  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Houle Jason 14 Hickory 07:17 17  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Gurak Ryan 15 Cox Crew 07:12 18  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 South Lance 16 Mobjack 07:12 17  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3 Orozco John 17 Hickory 07:09 18  
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3     18        
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3     19        
9:45 Mens Jr Ltwt - Heat 3     20        
                 
10:00 Mens Coxswains Arntsen Erik 1 Cox Crew 08:18 16  
10:00 Mens Coxswains Culbreth Cody 2 Cox Crew 09:08 15  
10:00 Mens Coxswains Dunham Luke 3 Great Bridge 09:00 18  
10:00 Mens Coxswains Jessee Hunter 4 Great Bridge 08:45 16  
10:00 Mens Coxswains Joslin Connor 5 Great Bridge 08:30 18  
10:00 Mens Coxswains Karpov Nikolas 6 Cox Crew 09:50 15  
10:00 Mens Coxswains Lee Noah 7 Sullivan 00:00 15  
10:00 Mens Coxswains Moore Van 8 Mobjack 05:18 14  
10:00 Womens Coxswains Daniels Andrianna 9 Cox Crew 09:33 16  
10:00 Womens Coxswains Demchak Natalie 10 Hickory 09:51 18  
10:00 Womens Coxswains King Erica 11 Cox Crew 11:12 15  
10:00 Womens Coxswains O'Connor Macie 12 Cox Crew 10:04 16  
10:00 Womens Coxswains Peck Shelby 13 Virginia Beach 00:00 15  
10:00 Womens Coxswains Resweber Delaney 14 Hickory 09:40 17  
10:00 Womens Coxswains Beach Rebecca 15 Granby 09:40 16  
10:00 Womens Coxswains     16        
10:00 Womens Coxswains     17        
10:00 Womens Coxswains     18        
                 
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High Simpson Jillian 1 Gloucester 00:00 15  
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High Reali Bryan 2 Hampton Roads 00:00 12  
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High Reali Teresa 3 Hampton Roads 00:00 9  
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High Sanchez Phoenix 4 Granby 00:00 6  
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     5        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     6        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     7        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     8        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     9        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     10        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     11        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     12        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     13        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     14        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     15        
10:15 Boys  / Girls - Youth / Jr High     16        
                 
10:30 Mens Senior (age 40 to 49) Jacobs Seairth 1 Hampton Roads 07:21 40 8.5
10:30 Mens Senior (age 40 to 49) McNicholas Tom 2 Virginia Beach 00:00 48 22.1
10:30 Mens Senior (age 40 to 49) Muriano Dean 3 Virginia Beach 00:00 45 16.2
10:30 Mens Senior (age 40 to 49) Pitkin Blaine 4 Unaff. (USA) 00:00 46 18.1
10:30 Mens Veteran (age 50+) Daniels Frank 5 Virginia Beach 00:00 56 42.1
10:30 Mens Veteran (age 50+) Gwathmey James 6 Hampton Roads 08:51 70 92.5
10:30 Mens Veteran (age 50+) Nelson Chris 7 Norfolk Academy 07:16 60 54.5
10:30 Mens Veteran (age 50+) O'Brien Jay 8 Hampton Roads 07:53 62 61.3
10:30 Mens Veteran (age 50+) pickard mike 9 Unaff. (USA) 07:58 57 45
10:30 Mens Veteran (age 50+) Smith Scott 10 Hampton Roads 06:50 51 28.8
10:30 Mens Veteran (age 50+) Winters Mark 11 Virginia Beach 07:10 61 57.8
        12        
        13        
        14        
        15        
        16        
        17        
        18        
        19        
        20        
                 
10:45 Womens Senior (age 40 to 49) Bourne Victoria 1 Hampton Roads 08:26 40 8.5
10:45 Womens Senior (age 40 to 49) Brown Tina 2 Juniper 08:02 49 24.2
10:45 Womens Senior (age 40 to 49) Bryan Antje 3 Virginia Beach 00:00 47 20
10:45 Womens Senior (age 40 to 49) Peck Lisa 4 Virginia Beach 00:00 49 24.2
10:45 Womens Senior (age 40 to 49) Pitkin Nicolle 5 Unaff. (USA) 00:00 42 11.3
10:45 Womens Senior (age 40 to 49) Thomas Jana 6 CrossFit757 08:17 42 11.3
10:45 Womens Veteran (50+) Adair Cindy 7 Hampton Roads 10:20 58 48.1
10:45 Womens Veteran (50+) Hahn Gwyn 8 Virginia Beach 00:00 51 28.8
10:45 Womens Veteran (50+) McNeilan sally 9 Hampton Roads 00:00 63 64.8
10:45 Womens Veteran (50+) Wengler Christine 10 Virginia Beach 00:00 51 28.8
10:45       11        
10:45       12        
10:45       13        
10:45       14        
10:45       15        
10:45       16        
10:45       17        
10:45       18        
                 
11:00 Mens Open Donovan John 1 Unaff. (USA) 00:00 36 0
11:00 Mens Open Rupp Tyler 2 Virginia Beach 07:30 20 0
11:00 Mens Masters (age 27 to 39) Coslick Paul 3 Granby 06:56 36 4.1
11:00 Mens Masters (age 27 to 39) Green Kyle 4 Hampton Roads 07:18 34 2.5
11:00 Mens Masters (age 27 to 39) Roberts Sean 5 Union 07:00 32 1.3
11:00 Mens Masters (age 27 to 39) Thomas Scott 6 Unaff. (USA) 08:30 34 2.5
11:00 Womens Masters (age 27 to 39) Gawrys Katherine 7 Unaff. (USA) 08:05 28 0.1
11:00 Womens Open Berg Jamie 8 Hampton Roads 00:00 32 0
11:00 Womens Open Hansen Stephanie 9 Hampton Roads 00:00 26 0
11:00 Womens Open Hutton Anjani 10 Hampton Roads 08:55 26 0
11:00       11        
11:00       12        
11:00       13        
11:00       14        
11:00       15        
11:00       16        
11:00       17        
11:00       18        
11:00       19        
11:00       20        
                 
11:15 Womens Jr Mohammad Ayoub Qamar-Nisa 1 St. Margarets 10:17 17  
11:15 Womens Jr Baseel Marie-Linh 2 Cox Crew 09:35 15  
11:15 Womens Jr Mora Nicole 3 St. Margarets 09:25 16  
11:15 Womens Jr Cox Irene 4 Granby 09:20 15  
11:15 Womens Jr Rodgers Julie 5 Great Bridge 09:09 16  
11:15 Womens Jr Ross Caitlin 6 Hickory 09:09 14  
11:15 Womens Jr Hazelwood Kendall 7 Hickory 09:01 14  
11:15 Womens Jr McCormack Jordan 8 Cox Crew 08:54 16  
11:15 Womens Jr Quiroz-Haden Madeline 9 St. Margarets 08:54 16  
11:15 Womens Jr Starke Madylin 10 Cox Crew 08:54 17  
11:15 Womens Jr Jones Georgia 11 Hickory 08:52 17  
11:15 Womens Jr Metichecchia Ella 12 Cox Crew 08:49 17  
11:15 Womens Jr Doyle Caroline 13 Granby 08:48 15  
11:15 Womens Jr     14        
11:15 Womens Jr     15        
11:15 Womens Jr     16        
                 
11:30 Womens Jr Hummel Taylor 1 Mobjack 08:48 15  
11:30 Womens Jr Bowers Taylor 2 Great Bridge 08:45 15  
11:30 Womens Jr Brooks Lauryn 3 Unaff. (USA) 00:00 16  
11:30 Womens Jr raia alyssa 4 Maury 08:45 18  
11:30 Womens Jr Kayser Virginia Lee 5 Cox Crew 08:42 15  
11:30 Womens Jr Wagy Madison 6 Great Bridge 08:37 15  
11:30 Womens Jr Dopp Lia 7 Cox Crew 08:34 16  
11:30 Womens Jr Jacobs Chelsea 8 Granby 08:30 18  
11:30 Womens Jr Shoemaker Elizabeth 9 Granby 08:30 17  
11:30 Womens Jr Witt Rachel 10 Mobjack 08:30 15  
11:30 Womens Jr Jones Allison 11 Cox Crew 08:24 15  
11:30 Womens Jr Wengler Jamie 12 Cox Crew 08:22 16  
11:30 Womens Jr McCarthy Rhianna 13 Hickory 08:20 15  
11:30 Womens Jr Anderson Emily 14 Hickory 08:15 17  
11:30 Womens Jr     15        
11:30 Womens Jr     16        
                 
11:45 Womens Jr Wallace Caitlin 1 Hickory 08:14 19  
11:45 Womens Jr Woolridge Heather 2 Great Bridge 08:13 17  
11:45 Womens Jr Whitsel Samantha 3 Cox Crew 08:11 15  
11:45 Womens Jr Nagy Jordan 4 Maury 08:09 18  
11:45 Womens Jr Creekmore Karlie 5 Hickory 08:08 18  
11:45 Womens Jr Creekmore Katlin 6 Hickory 08:07 16  
11:45 Womens Jr Joly Celeste 7 Maury 08:07 18  
11:45 Womens Jr Teevan-Kamhawi Fiona 8 Granby 08:05 17  
11:45 Womens Jr Hamilton Bailey 9 Mobjack 08:03 17  
11:45 Womens Jr Lamphear Stephanie 10 Great Bridge 08:03 19  
11:45 Womens Jr Badura Peyton 11 James River 07:52 16  
11:45 Womens Jr Young April 12 Mobjack 07:46 15  
11:45 Womens Jr james katelyn 13 Mobjack 07:44 17  
11:45 Womens Jr Brunett Madison 14 Great Bridge 07:41 18  
11:45 Womens Jr     15        
11:45 Womens Jr     16        
                 
12:00 Womens Jr Ltwt Lee Jaehyeon 1 St. Margarets 10:48 16  
12:00 Womens Jr Ltwt Dao Anh 2 St. Margarets 10:25 18  
12:00 Womens Jr Ltwt Fortner Madeline 3 Hickory 09:50 15  
12:00 Womens Jr Ltwt Oneal Kelsie 4 Hickory 09:34 14  
12:00 Womens Jr Ltwt Averett Laura 5 Maury 09:30 18  
12:00 Womens Jr Ltwt Schaubach Ruby 6 Cox Crew 09:28 16  
12:00 Womens Jr Ltwt McNicholas Jordan 7 Cox Crew 09:20 15  
12:00 Womens Jr Ltwt Mason Savannah 8 James River 00:00 14  
12:00 Womens Jr Ltwt Hybbert Amaiah 9 Cox Crew 09:19 15  
12:00 Womens Jr Ltwt Jackson Ayana 10 Hickory 09:16 17  
12:00 Womens Jr Ltwt Jansen Samantha 11 Cox Crew 09:14 18  
12:00 Womens Jr Ltwt Hanley Nicole 12 Sullivan 00:00 15  
12:00 Womens Jr Ltwt Casey Isabella 13 Granby 09:10 15  
12:00 Womens Jr Ltwt McMahon Kieran 14 Granby 09:10 15  
12:00 Womens Jr Ltwt Bourgeois Chloe 15 Cox Crew 09:04 16  
12:00 Womens Jr Ltwt Baylosis Caroline 16 Granby 09:00 18  
12:00 Womens Jr Ltwt     17        
12:00 Womens Jr Ltwt     18        
                 
12:15 Womens Jr Ltwt Hogan Sarah 1 Cox Crew 08:52 17  
12:15 Womens Jr Ltwt Chekas Victoria 2 Granby 08:50 17  
12:15 Womens Jr Ltwt Ukleja Kaitlyn 3 First Colonial 08:44 16  
12:15 Womens Jr Ltwt McLain Megan 4 Hickory 08:39 15  
12:15 Womens Jr Ltwt Delano Gena 5 James River 08:32 17  
12:15 Womens Jr Ltwt Howlett Logan 6 Mobjack 08:32 18  
12:15 Womens Jr Ltwt Herrman Arielle 7 Cox Crew 08:30 17  
12:15 Womens Jr Ltwt Wyatt Isabel 8 First Colonial 08:30 16  
12:15 Womens Jr Ltwt Blackshaw Lily 9 St. Margarets 08:29 15  
12:15 Womens Jr Ltwt Brennan Caileen 10 Cox Crew 08:29 16  
12:15 Womens Jr Ltwt Spangler Bethany 11 Great Bridge 08:19 18  
12:15 Womens Jr Ltwt Triolet Emily 12 Great Bridge 08:17 17  
12:15 Womens Jr Ltwt Marbain Mackenzie 13 Mobjack 08:12 17  
12:15 Womens Jr Ltwt Moore Naomi 14 First Colonial 08:12 17  
12:15 Womens Jr Ltwt Combs Megan 15 Cox Crew 07:45 18  
12:15 Womens Jr Ltwt     16        
12:15 Womens Jr Ltwt     17        
12:15 Womens Jr Ltwt     18        
                 
12:30 Masters Challenge Race - 1  1,000 meters            
                 
12:40 Masters Challenge Race - 2  1,000 meters            
                 
12:50 High School Team Challenge Race 1  - 1,000 meters            
                 
13:00 High School Team Challenge Race 2 - 1,000 meters            
                 
13:10 High School Team Challenge Race 3 - 1,000 meters            
                 
13:20 High School Team Challenge Race 4 - 1,000 meters            
                 
13:30 High School Team Challenge Race 5 - 1,000 meters