USRowing Southeast Regional Championships

  • Hosted By USRowing
  • USRowing Registered
  Saturday June 24       2017 Southeast Regional Championship Regatta        
  EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
1 H 1 (3)       Hagan Jannik Ragland Kolb Sutton
  M Mast 1X 7:00a     Belmont Augusta Nashville Jax'vlle L Lanier
  F Heat 1 Time            
  3 to final   Place            
                   
2 H 2 (3)       Moulton D'Italia Robinson Sullivan  
  M Mast 1X 7:10a     Virginia BC Unaff Rocket City Nashville  
  F Heat2 Time            
  3 to Final   Place            
                   
3                  
                   
                   
                   
                   
4                  
                   
                   
                   
                   
5                  
                   
                   
                   
                   
6                  
                   
                   
                   
                   
7 F1 8:00a       Jax'vlle      
  MMast 2-         McLean      
    Final Raw Time            
  AA-G   HCP      00:00.0      
      Adj. Time            
      Place            
                   
8 F 2-1 8:10a     Atlanta P-tree Comp Columbia    
  W Mast 4+       McGuire Barnett Kline    
  A-B   Raw Time            
      HCP   00:01.2 00:02.0 00:00.0    
      Adj. Time   ############ ############ 00:00.0    
      Place            
                   
  EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
9 F 2-2       Asheville Atlanta Nashville Jax'ville Nashville
  W Mast 4+ 8:20a     Sydney Carver Denney SanchezSalazar Foster
  C   Time            
      Place            
                   
10 F 2-3 8:30a   Atlanta Jax'ville Atomic Sarasota Cr Rocket City Asheville
  W Mast 4+     Passarello Ira Wagner Yeagers Jones Kennedy
  D-G   Raw Time            
      HCP 00:19.8 00:03.2 00:00.0 00:10.7 00:12.1 00:02.1
      Adj. Time ############ ############ 00:00.0 ############ ############ ############
      Place            
                   
11 F 3-1 8:40a     Ward Beckenhauser      
  M Mast 1X       Augusta Columbia      
  A-B   Raw Time            
      HCP   00:00.0 00:00.4      
      Adj. Time   00:00.0 ############      
      Place            
                   
12 F 3-2 8:50a     King Gradek Brown Penchev Kleiderlein
  M Mast 1X       Jax'ville Peachtree S & M Asheville Belmont
  C   Time            
      Place            
                   
13 F 3-3 9:00a     Kuttelwascher Elkazzaz DeKoekkoek Oppliger Jones
  M Mast 1X       Nashville Columbia Atlanta Asheville Unaff.
  D-E   Time            
      Place            
                   
14 F 3-4 9:10a     Dombrowski Greene Burgener Borgersen  
  M Mast 1X       Unaff. Atlanta Atlanta Beaufort  
  G-H   Raw Time            
      HCP   00:01.9 00:00.0 00:03.9 00:19.1  
      Adj. Time   ############ 00:00.0 ############ ############  
      Place            
  20 minute referee break                
15 F 3-5 9:30a              
  M Mast 1X                
  F   Time            
  From Heats   Place            
                   
16 F-4 9:40a     Sperrazza Thoman Tremblay    
  M Nov. 1X        Nashville Columbia Peachtree    
      Time            
      Place            
  EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
17 F-5 9:50a     Stile Wolfe Stryker  Davis White
  W Nov 1X       Beaufort Augusta Asheville Columbia Asheville
      Time            
      Place            
                   
18 F 6-1 10:00a     Jax'ville Nashville Asheville Atlanta  
  M Mast 8+       McLean Kuttelwascher Galvanek Owens  
  A-C   Raw Time            
      HCP   00:00.0 00:05.9 00:07.5 00:06.7  
      Adj. Time   00:00.0 ############ ############ ############  
      Place            
                   
19 F 6-2 10:10a     Atomic/comp Asheville Catawba    
  M Mast 8+       Magnuson Stender Phillips    
  D-F   Raw Time            
      HCP   00:00.0 00:07.3 00:00.0    
      Adj. Time   00:00.0 ############ 00:00.0    
      Place            
                   
20 F 7-1 10:20     Theiss Weber Corbett Gradek  
  W Mast 1X       Nashville Sarasota Cr Sarasota Sc Peachtree  
  B-C   Raw Time            
      HCP   00:09.0 00:00.0 00:00.5 00:05.2  
      Adj. Time   ############ 00:00.0 ############ ############  
      Place            
                   
21 F 7-3 10:30a     O'Gorman Marichal Atlanta Heard  
  W Mast 1X       Atomic Sarasota Cr Griffiths L Lanier  
  D                
          00:00.0 00:00.0 00:00.0 00:00.0  
                   
22 F 7-3 10:40a     Carver Gallie Parker Yeager Winters
  W Mast 1X       Atlanta Sarasota Cr Peachtree Augusta Rocket City
  E   Time            
      Place            
                   
23 F 7-4 10:50a     Smith Teren Jones    
  W Mast 1X       Jax'ville Nashville Rocket City    
  F-G   Raw Time            
      HCP   00:00.0 00:08.9 00:01.7    
      Adj. Time   00:00.0 ############ ############    
      Place            
                   
                   
                   
  EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
24 F 8 11:00a   Mead Dunkirk Ward Beckenhauser Grupp Richardson
  M Open 1X     Atl JR Atlanta Augusta Columbia Augusta Atl JR
      Time            
      Place            
                   
  F 9 11:10a   O'Brien Irvin Moore Luther Perkins Anderson
25 W Open 1X     Atl JR Beaufort Catawba Augusta Atlanta Atl JR
      Time            
      Place            
                   
26 F 10-1  11:20a       Jax'ville Columbia    
  M Mast 4+         McLean Lynch    
  AA-B   Raw Time            
      HCP     00:00.0 00:04.9    
      Adj. Time     00:00.0 ############    
      Place            
                   
27 F 10-2 11:30a     Nashville Jax'ville Asheville Nashville Asheville
  M Mast 4+       McLaughlin Kolb Galvanek Kuttelwascher Toth
  C   Time            
      Place            
                   
28 F 10-3 11:40a     Catawba Atlanta Atomic Ash'vl Comp  
  M Mast 4+       Parzaile Hakim Sill Steciuk  
  D-E   Time            
      HCP   00:00.0 00:01.1 00:00.0 00:07.3  
      Adj. Time   00:00.0 ############ 00:00.0 ############  
      Place            
  20 minute referee break                
29 F 11-1 12:00n     P-tree Comp Atlanta Jax'ville Nashville Asheville
  W Mast 8+       Corbett McGuire S Salazar Denney Evans
  A-C   Raw Time            
      HCP   00:02.1 00:00.0 00:05.9 00:05.2 00:06.7
      Adj. Time   ############ 00:00.0 ############ ############ ############
      Place            
                   
30 F 11-2 12:10p     Sarasota Cr Asheville Catawba Atlanta  
  W Mast 8+       Yeagers Groben Wollerman Conway  
  D-E   Raw Time            
      HCP   00:07.5 00:08.0 00:00.0 00:06.3  
31 F 13 12:30p     Lee Wolfe Smith Davenport  
  W JR 1X       Atl JR Augusta Columbia Atl JR  
      Time            
      Place            
                   
  EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
32 F 14 12:40p     Hufstetler Gradek Asamow Holt  
  M JR 1X       Columbia Peachtree Atl. JR Atl JR  
      Time            
      Place            
                   
33 F 15 12:50p     Legler Thompson Brazil Stacks  
  W O LT 1X       S & M Augusta Citrus County Atl. JR  
      Time            
      Place            
                   
34 F 16-1 1:00p     Atomic Atlanta Jax'ville Nashville  
  MX Mast 8+       Mattias Barnett Rizzo Roehrich  
  B-C   Raw Time            
      HCP   00:06.8 00:00.0 00:00.5 00:02.9  
      Adj. Time   ############ 00:00.0 ############ ############  
      Place            
                   
35 F 16-2 1:10p     Nashville Asheville Augusta Asheville Catawba
  MX Mast 8+       Cheij Stender Jannik Albright McGuire
  D-E   Raw Time            
      HCP   00:00.0 00:09.0 00:00.0 00:09.0 00:03.1
      Adj. Time   00:00.0 ############ 00:00.0 ############ ############
      Place            
                   
36 F 17 1:20p     Catawba Peachtree Unaff. Catawba  
  MX Fam 2X       Moore Gradek Blackwood Dalton  
      Time            
      Place            
                   
37 F 18-1 1:30p     Atlanta Jax'ville Columbia Ashev'l comp Asheville
  MX Mast 4+       Tourtellott McLean Shaffer Galvanek Toth
  A-C   Raw Time            
      HCP   00:07.8 00:00.0 00:03.1 00:02.6 00:06.2
      Adj. Time   ############ 00:00.0 ############ ############ ############
      Place            
                   
38 F 18-2 1:40p     Asheville Catawba Beaufort Catawba Jax'ville
  MX Mast 4       Nash Parziale Maliken Jeffrey Whitbeck
  D-E   Raw Time            
      HCP   00:02.1 00:02.1 00:00.0 00:09.4 00:06.8
      Adj. Time   ############ ############ 00:00.0 ############ ############
      Place            
                   
                   
                   
  EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
39 F 19 1:50p     Austin Columbia P-tree comp Sarasota Cr Nashv'l comp
  W Mast L 2X       Brazil Whitt Barnett Paul Teren
  A-C, F-G   Raw Time            
      HCP   00:05.5 00:00.0 00:00.8 00:00.0 00:04.7
      Adj. Time   ############ 00:00.0 ############ 00:00.0 ############
      Place            
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
                   
  Sunday June 25       2017 Southeast Regional Championship Regatta        
  EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
40 F 20-1 7:30a     Columbia Asheville Belmont S & M Comp Columbia
  MX Mast 4X       Kline Pentchev Hebdon King Maxwell
  B   Time            
      Place            
                   
41 F 20-2 7:40a   Atomic L Lanier Atlanta Asheville Catawba Llanier
  MX Mast 4X     Gurpiner Fisher Tourtellott King Durand Ottley
  C   Time            
      Place            
                   
42 F 20-3 7:50a     Catawba Atlanta Asheville Catawba  
  MX Mast 4X       Gilmore Burgener Stecick Phillips  
  D-F   Raw Time            
      HCP   00:12.4 00:11.0 00:04.5 00:00.0  
      Adj. Time   ############ ############ ############ 00:00.0  
      Place            
                   
43 F 21 8:00a       Augusta  Atl JR    
  M O2X         Caughman A    
      Time            
      Place            
                   
44 F 22 8:10a     Atl JR Augusta (J) Atl JR Atl JR Atl JR
  MX Jr 2X       Pakula Pena Richardson Seay Phillips
      Time            
      Placee            
                   
45 F 23 8:20a       Asheville Atl JR    
  W O 4X         Long Anderson    
      Time            
      Place            
                   
46 F 24-1 8:30a     Columbia Atlanta Columbia L Lanier S & M comp
  M Mast 2X       Smoker deKoekkoek Brooks Ottley King
  A-C   Raw Time            
      HCP   00:04.2 00:04.9 00:00.0 00:08.6 00:09.5
      Adj. Time   ############ ############ 00:00.0 ############ ############
      Place            
                   
47 F 24-2 8:40a   Atomic Belmont Atlanta Atomic Asheville Catawba
  M Mast 2X     Clark Hagan Wochele Rogers King Durand
  D   Time            
      Place            
                   
  EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
49 F 24-3 8:50a   Catawba Lookout L Lanier Catawba Augusta Ashvl comp
  M Mast 2X     Jeffrey Manguson Mellette Gilmore Jannik Byron
  EF   Raw Time            
      HCP 00:01.3 00:02.7 12:00.0 00:05.7 00:00.0 00:08.8
      Adj. Time ############ ############ ############ ############ 00:00.0 ############
      Place            
  20 minute referee                
50 F 25-1 9:10a     S & M comp Ashvill comp Columbia Catawba Sarasota Cr
  W Mast 4X       Corbett Maxwell Kline Edwards Yaegers
  A-C   Raw Time            
      HCP   00:02.7 00:03.7 00:00.0 00:06.3 00:07.8
      Adj. Time   ############ ############ 00:00.0 ############ ############
      Place            
                   
51 F 25-2 9:20a     Atomic L Lanier Asheville Atlanta  
  W Mast 4X       Wagner Fisher Kennedy Conway  
  D   Time            
      Place            
                   
52 F 25-3 9:30a     Nashville Augusta Catawba Atlanta Atomic comp
  W Mast 4X       Roehrich Young Lambla Griffiths O'Gorman
  E   Time            
      Place            
                   
53 F 25-4 9:40a     Sarasota Cr Asheville Rocket City    
  W Mast 4X       Gulash Steciiuk Bock    
  F   Time            
      Place            
                   
54 F 26-1 9:50a   Toth East Blackwood Pedisich Moulton Walthall
  M Mast L 1X     Asheville Jax'ville Unaff Asheville Virginia BC Catawba
  A-D, F   Raw Time            
      HCP 00:02.8 00:00.0 00:14.2 00:18.0 00:00.0 00:00.0
      Adj. Time ############ 00:00.0 ############ ############ 00:00.0 00:00.0
      Place            
                   
55 F 26-2 10:00a     Burgener Borgersen Dombrowski    
  M Mast L 1X       Atlanta Beaufort Unaff.    
  G-H   Raw Time            
      HCP   00:02.0 00:17.2 00:00.0    
      Adj. Time   ############ ############ 00:00.0    
      Place            
                   
                   
                   
  EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
56 F 27 10:10a     Atl JR Augusta  Atl JR    
  W J 2X       Dotson Wolfe Hadley    
      Time            
      Place            
                   
57 F 28 10:20a     Atl JR Atl JR Atl Jr    
  M J 2X       Sshab Asamow Seay    
      Time            
      Place            
  20 minute referee                
58 F 29 10:40a     Atlanta Beaufort Atlanta Atl JR  
  W O 2X       Perkins Stile Dikeman A  
      Time            
      Place            
                   
59 F 30 10:50a       Atl JR Atl JR Atl Jr  
  M O L 1X         Camillo Pakula Phillips  
      Time            
      Place            
                   
60 F 31-1 11:00a     Lake Lanier Austin Comp Columbia Nashville Sarasota scul
  W Mast 2X       Fisher Maxwell Kline Rock-Blake Wiegandt
  A-B   Raw Time            
      HCP   00:00.0 00:02.2 00:00.0 00:01.4 00:04.5
      Adj. Time   00:00.0 ############ 00:00.0 ############ ############
      Place            
                   
61 F 31-2 11:10a   Augusta Atlanta Sarasota Cr Asheville Sarasota Cr Atlanta
  W Mast 2X     Aylward Griffiths Yaegers Evans Marichal Asher
  D   Time            
      Place            
                   
62 F 31-3 11:20a     Augusta L Lanier Atomic Atlanta  
  W Mast 2X       Lance Kannapell O'Gorman Parker  
  E-F   Raw Time            
      HCP   00:06.8 00:00.0 00:03.9 00:03.9  
      Adj. Time   ############ 00:00.0 ############ ############  
      Place            
                   
63 F 32-1 11:30a   Atomic Nashville Atlanta Columbia Asheville Atlanta
  M Mast 4X     Gurpiner1a Kuttelwascher deKoekkoek Maxwell Nash Mumaw
  B-C   Raw Time            
      HCP 00:01.9 00:00.6 00:00.0 00:01.9 00:04.9 00:05.8
      Adj. Time ############ ############ 00:00.0 ############ ############ ############
      Place            
  EVENT TIME   Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
64 F 32-2 11:40a     Catawba Jax'ville L Lanier Nashville  
  M Mast 4X       Phillips Rizzo Ottley Sullivan  
  D-G   Raw Time            
      HCP   00:07.2 00:04.6 00:00.0 00:14.3  
      Adj. Time   ############ ############ 00:00.0 ############  
      Place            
  20 minute referee                
65 F 33 12:00n       Rocket City Citrus County    
  W Mast L 1X         Winters Brazil    
  C-E   Raw Time            
      HCP     00:09.6 00:00.0    
      Adj. Time     ############ 00:00.0    
      Place            
                   
66 F 34-1 12:20p     L Lanier Belmont Columbia L Lanier  
  MX Mast 2X       Fisher Hebdon Beckenhauser King  
  A-B   Raw Time            
      HCP   00:03.3 00:00.0 00:00.1 00:02.2  
      Adj. Time   ############ 00:00.0 ############ ############  
      Place            
                   
67 F 34-2 12:30p   Asheville Belmont Jax comp Columbia S & M Asheville
  MX Mast 2X     Steciuk Piercy Wiegandt Kline Legler Pentchev
  C   Time            
      Place            
                   
68 F 34-3 12:40p     Catawba Asheville Nashville Atlanta  
  MX Mast 2X       Parziale King Robinson Tourtellott  
  D   Time            
      Place            
                   
69 F 34-4 12:50p     Augusta Atlanta L Lanier Catawba L Lanier
  MX Mast 2X       Jannik Greene Kannapell Jeffrey Mellette
  E,G   Time            
      Place            
                   
70 F 34-5 1:00p   Atlanta Sarasota Cr Catawba Nashville L Lanier Beaufort comp
  MX Mast 2X     Burgener Simpson Durand Sullivan Sutton Weeks
  F   Time            
      Place            
                   
71 F 35 1:10p     Unaff Augusta Catawba Augusta Atomic
  P/Child 2X       Blackwood Strickland Moore Young Rogers
      Time            
      Place